Встъпване в лизинг

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
akfilipov
Мнения: 3
Регистриран на: Пон 02 май 2016 18:13
Автомобил:
Двигател:

Встъпване в лизинг

Мнениеот akfilipov » Вто 28 дек 2021 18:19


Здравейте колеги,

Предстои ми покупка на употребяван лизингов автомобил, на който около 80% от стойността му е вече изплатена.

Наясно съм с тристранното споразумение по встъпването в дълг по лизинговият договор, но едно не ми е ясно, а именно как трябва да се стане "документирането" на плащането към продавача за сумата, която той вече е погасил по лизинга.

Пример:
Продажната цена на автомобила е 40к, като 8к от тях са остатъка от лизинга. Останалит
е 32к трябва да ги заплатя на продавачът.

Някой сблъсквал ли се е с подобен случай? Какви документи ще са ми нужни, за да докажа че съм заплатил тази сума? Като цяло струва ли си да продължа лизинга или директно да я прехвърля на мое име, предвид че остатъка от лизинга имам възможност да го заплатя.

Весела Коледа!




bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот bbb12 » Вто 28 дек 2021 21:38


Според мен "продавачът" в случая нищо не продава, понеже няма какво. Евентуално, това може да бъде правото на придобиване на вещта в края на лизинговия договор (ако има такова). Направете си един допълнителен договор между вас двамата с плащане по банка, ако искате всичко да е прозрачно.
Само не разбрах продавача иска да му бъдат заплатени всички вноски, платени от него ли?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот VWGT » Вто 28 дек 2021 23:49


Според мен цифирите са примерни, много често цената на лизингова кола се формира така, някаква част евентуално за сегашния ползвател + оставащи вноски по лизинга + остатъчна стойност. Много е вероятно освен вноски да има и 10 и повече % остатъчна стойност, която се дължи отделно в края на периода. Също така в края ще трябва да се направи и прехвърляне собствеността на колата, което ще са си още едни 1000+ лева.

Относно документирането, това не е ли част от споразумението с лизинговата компания, където се уточнява точно каква е остатъчната стойност на колата? Размяна на суми м/у новия и настоящия ползвател на колата са си отделна работа и предполагам се уреждат с някакъв двустранен договор.


akfilipov
Мнения: 3
Регистриран на: Пон 02 май 2016 18:13
Автомобил:
Двигател:

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот akfilipov » Сря 29 дек 2021 0:06


Именно частта с прехвърлянето на сумата към настоящият ползвател не ми е ясна. Доколкото разбрах тази част не се вписва в договора за встъпването в лизинг, тоест там просто се добавя един анекс, който гласи че аз поемам остатъка от лизинга и след изтичането му, автомобила се прехвърля на мое име.

Трябва ли този двустранен договор да е нотариално заверен или два подписа са достатъчни? Ако текущият ползвател настоява да му бъде заплатено в кеш, какви са ми вариантите?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот fur1ous » Сря 29 дек 2021 8:33


Не плащай кеш,за теб това не е добре, той може и да иска за да спести някой лев данък, но теб не те устройва. Ако съдя по имотите скоро приятел имаше подобна сага и банката не искаше да го финансира, продаваше се имот който е на предварителен договор към строител, обаче човека който е сключил договора искаше да изкара 50к евра отгоре и банката на моя познат му каза че няма да стане така, може да ти прехвърли договора иначе не е проблем, а ти му доплати по банка остатъка със точно основание защо са тези пари, за да няма после олеле, принципно най добре е да се посъветваш с някой адвокат.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 29 дек 2021 8:50


Ако продължиш лизинга ще трябва да плащаш автокаско :) Ако платиш цялата сума колата де юре става твоя и ти си решаваш .Колегите хубаво са те посъветвали да плащаш през банка така си връзваш гащите .Реално няма да прехвърляш автомобил ,а договор за лизинг на автомобил защото сегашния е ползвател докато не я изплати.Съвета ми е да видиш към коя лизингова компания е и да се обърнеш към тях за детайлите .Но плащене само по сметка в банка.


gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот gadnyara » Сря 29 дек 2021 9:54


Решението дали да се продължи на вноски или с директно погасясане аз бих го взел като сравня всички разходи при двата варианта.

Стойността на ценността преди и след лихвите, банови такси всеки месец....
Таксите и данъците, събирани от нотариус, като се отчете овехтяването в края изплащането. Това би могло да е единственото, което има шанс да обърне логиката в полза на вариант с месечни вноски.
Автокаско - регистрирал съм близо 1000лв разлика за година, ако не избирам аз.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот bbb12 » Сря 29 дек 2021 14:45


На първо четене не се сещам какви опасности може да има за теб от плащането към сегашния лизингополучател, но най-сигурно е по банка и въз основа на писмен договор. Освен това, имай предвид, че плащания в брой са разрешени само до 10 000 лева.


akfilipov
Мнения: 3
Регистриран на: Пон 02 май 2016 18:13
Автомобил:
Двигател:

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот akfilipov » Сря 29 дек 2021 23:45


Мерси колеги! Отправих запитване към лизинговата компания да ми предоставят договор за тристранно споразумение и ги помолих да включат също и частта с разплащането между мен и текущият лизингополучател. Ще пиша като има развитие.


dzrasd
Мнения: 48
Регистриран на: Вто 10 окт 2017 21:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот dzrasd » Пет 31 дек 2021 0:25


Здравей,
Аз съм го правил това, като купувач, преди 4 години, не знам дали се е променило нещо от тогава.

Както е написано, продавачът реално няма какво да ти продаде, той не притежава колата - лизинговата компания притежава колата. А тя има отношения с продавача.
Това, което направихме ние, и до колкото разбрах е "практика", е по време на прехвърлянето на лизинга (в Порше Лизинг, ако е от значение), служителя след като подготви документите за подписване, където продавача ще ми прехвърли лизинга на мен, служителя на Порше Лизинг излезе от стаята и каза "да си орпавим отношенията" и че ще се върне след малко. В това време аз му дадох кеш сумата, която се бяхме разбрали, след което се върна служителя на Порше Лизинг и довършихме процедурата по прехвърляне на лизинга.

Естествено, винаги има риск след като дадеш парите, купувача да каже "Ами мерси, айде чао" и да си излезе и замине от стаята - в такъв случай гориш, но не вярвам да се случва често, особено ако се прави в офиса на лизингодателя и все пак има някаква "офицалност".

Друга опция е да се отиде при нотариус, където да се "документира" процеса, но пък тогава продавача ще дължи 10% данък печалба, което той може и да не иска да направи, или просто ще ти каже "Ами тогава вдигам цената с 10%".


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот Чудомир » Пет 31 дек 2021 12:57


...от което става още по-ясно, че предишният ползвател взима комисион за цялата работа, а не продава предмета на сделката. И всичкото това без документална следа. Всеки сам си преценя...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот VWGT » Пет 31 дек 2021 14:34


Всяка покупко-продажба на кола втора ръка в бг така минава. Ако не искате да плащате данъци над застрахователната оценка се разбирате за разликата някъде от вън. Има рискове, така е, ама има и далавера. В случая с лизинга е малко по-особено, защото собственика е един, а ползвателя друг, и ако аз съм ползвател на колата, който вече е изплатил 80% от нея, няма как да ти я преостъпя само на цената на оставащите вноски. Ако новия собственик иска всичко да е документирано, тогава:
- да я плаща цялата кеш, аз ще прекратя лизинга и ще му я продам.
- да ми плати комисион, за да му преотстъпя правото на лизинг и придобиване после на колата.
Разноските по сделката ще са 4 цифрена сума и трябва да се разбираме как и кой да ги покрие и така.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот Чудомир » Пет 31 дек 2021 18:17


VWGT написа:ако аз съм ползвател на колата, който вече е изплатил 80% от нея, няма как да ти я преостъпя само на цената на оставащите вноски.

Ако това е станало така, то ти
- или си взел живота на колата, т.е. минала е примерно 200 000 км
- си сключил кофти сделка, след като вноските за период от Х месеца са минали 80% от стойността ѝ (X<= 36 месеца)

За оперативен лизинг или за покупка на изплащане говорим? Аз говоря за оперативен лизинг.

За преотстъпване не може да става дума, защото ти нямаш права върху този предмет, освен ползването, разбира се.

Взел си кола на оперативен лизинг за 3 години с начална цена 50 000 лева, карал си я три години, тя има (в най-добрия случай) счетоводна стойност към момента от 40% или 20 000 лева, в най-добрия случай си плащал месечно обезценката, тоест си разхвърлял 30 000 лева на 36 месеца за ползването на този актив и ако никой нищо не направи оттук натам, колата един ден след 3те години отива обратно в лизинговата фирма и няколко седмици по-късно на вторичния пазар с едни 10-15 % надценка (примерно).

Сега ми обясни къде е мотивацията на бъдещия ползвател да плати на лизинговата фирма остатъчната сума и "за бог да прости" на предишния ползвател горница, която всъщност покрива обезценката на предишното ползване в рамките на 0-3 години?


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот silent » Пет 31 дек 2021 18:34


Никва...в общи линии ако продаваш лизингова кола на всяка цена не си ти човека който ще поставя условията...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Встъпване в лизинг

Мнениеот VWGT » Пет 31 дек 2021 19:39


Чудомир написа:
VWGT написа:ако аз съм ползвател на колата, който вече е изплатил 80% от нея, няма как да ти я преостъпя само на цената на оставащите вноски.

Ако това е станало така, то ти
- или си взел живота на колата, т.е. минала е примерно 200 000 км
- си сключил кофти сделка, след като вноските за период от Х месеца са минали 80% от стойността ѝ (X<= 36 месеца)

За оперативен лизинг или за покупка на изплащане говорим? Аз говоря за оперативен лизинг.


Аз пък говоря за финансов лизинг, какъвто е случая на автора на темата.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 144 госта