Избор на семеен автомобил (до 40к)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Сря 11 май 2022 13:06


Оказа се, че тази кола няма ТЮВ. В крайна сметка все пак капарирах друга кола.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... =343664375

Договорих цената малко надолу и се надявам, че като отида другата седмица всичко ще е както трябва.

Исках да попитам дали има някой човек от форума, който работи във VW и е готов на услуга, че ми е интересно да видя едно конкретно нещо от историята на колата?
Също така какви документи и оборудване ще ми е нужно за да нямам проблем при прибирането на колата на ход?
Кой маршрут е по-добре да избера през Сърбия или Румъния (питам защото през Сърбия се напуска ЕС дали има нещо специфично)?
В кои държави има пътни такси, които трябва да не пропускам да платя?
Какви документи са нужни в КАТ в България за да регистрирам колата на мое име?

П.С. Като се прибера може ли да и се бае на колата и да научи Български или поне Английски... че с тоя швабски? :bishop




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Vlad777 » Сря 11 май 2022 13:56


Част от моя опит при покупка на кола от Германия:
viewtopic.php?f=87&t=338478
viewtopic.php?f=87&t=453745
Цените може да са мръданли, но като цяло това е процедурата.
Аз бих минал през Сърбия, стига да нямам багаж. Ако возиш разни неща - може да се заяждат.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Кайзен » Сря 11 май 2022 14:25


ventsi34 написа:Договорих цената малко надолу и се надявам, че като отида другата седмица всичко ще е както трябва.
Той продавача си е написал, че цената е Verhandlungsbasis... Така, че е нормално да си свалил 800-1800€.

Мен лично ме притеснява информацията от тази снимка
Изображение
33500км меджу две обслужвания са много.. Прекалено много.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот fur1ous » Сря 11 май 2022 15:08


Нищо и няма, масово се обслужват между 25 и 30к


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Кайзен » Сря 11 май 2022 15:22


Ако беше само с един предишен собственик - може би.
Но тази кола е имала досега двама и третия ще я докара в БГ..


ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Сря 11 май 2022 15:32


Да, човека не е скрил, че е втори собственик, а какъв е проблема в този документ?


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 567
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот alpinab » Сря 11 май 2022 15:34


И двата ми предишни Пасати - Б6&7, бяха обслужвани над 30К между смените на масло в официални представителства. Нищо им нямаше по моторите. Не казвам, че е добре. Но едва ли ще се намери кола от западна Европа със смени на масло в порядъка на 10-15К. На никой не му пука за кола, която е в гаранция а след като изтече лизинга или там каквото е, ще купи нова и те така.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 11 май 2022 15:42


и моя В7 е обслужван всяка календарна година на 30хил км , на 6 години го взех на 198хил км , сега е на 250хил аз си го сменям на 10 хил откакто е при мен , ама ние в БГ колите ги съживяваме за поне още 20 години експлоатация пре 5-6 собственика, така че всеки си преценява


ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Сря 11 май 2022 15:48


Продавача ми казва, че за да изкараме транзитни номера колата трябва да е там и да сме записали 2-3 дни по-рано час. Това така ли е, защото от всички теми които изчетох никой не е споменал, че трябва да се запише час? Някой с опит може ли да каже?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Кайзен » Сря 11 май 2022 15:57


ventsi34 написа:Да, човека не е скрил, че е втори собственик, а какъв е проблема в този документ?
Кайзен написа:33500км меджу две обслужвания са много.. Прекалено много.

Втория собственик също е юридическо лице - Mehrwertsteuer Ausweisbar / възможност за връщане на ДДС.
По принцип юридическите лица вземат коли на лизинг, обикновено за 3г., и после ги връщат.

Съгласно моите наблюдения - много голяма част от физическите лица, които карат по 25-30 000км/год, правят междинна смяна на маслото при кварталния майстор или сами, като сменят само масло без маслен филтър. Масовите потребители (физически лица) на дизелови автомобили така или иначе минават по около 20 000км/год и сменят всяка година. Натрупването на нагари в дизеловите двигатели води до разход на масло, а той от своя страна уврежда DPF, дюзи, ЕГР, турбина и т.н.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Кайзен » Сря 11 май 2022 16:14


ventsi34 написа:Продавача ми казва, че за да изкараме транзитни номера колата трябва да е там и да сме записали 2-3 дни по-рано час. Това така ли е, защото от всички теми които изчетох никой не е споменал, че трябва да се запише час? Някой с опит може ли да каже?

Зависи какви са изискванията на Zulassungsstelle-то. Аз обикновенно звъня по телефона на две Zulassungsstelle-та в региона и им обяснявам, че ми трябват сравнително бързо транзитни номера. Досега винаги са ми казвали да отида в петък 5-10мин преди да започне работното им време и да се наредя с другите нетърпеливци. Последния път бях готов за по-малко от два часа, като колата беше още при дилъра и не беше необходимо да е пред Zulassungsstelle-то.
По принцип час се записва при "нормално" регистриране на автомобил. Когато е за временни или експорни номера не се изисква записване на час.
На твое място бих пробвал в 01917 Kamenz. Даже съгласно сайта на Zulassungsstelle-то - https://www.kennzeichenking.de/zulassun ... sen/kamenz няма възможност за резервиране на час за временни/транзитни номера.
Изтегли и попълни SEPA-Lastschrift­mandat für die Kfz-Steuer предварително.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот samo_pechka » Сря 11 май 2022 18:17


Намираш в близост някое село със Цуласунгщеле , отиваш при тия дето правят номера , ще има поне двама, избираш си там някое . Искаш те да ти оформят документите за износа , транзитни номера и т.н. Плащаш си за което разбира се ( за посредничеството ) . Даваш и сметка от която да се дръпне данък МПС. След два часа ( или как се разбереш там ) си взимаш всичко и си готов.


ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Сря 11 май 2022 21:41


Кайзен написа:
ventsi34 написа:Продавача ми казва, че за да изкараме транзитни номера колата трябва да е там и да сме записали 2-3 дни по-рано час. Това така ли е, защото от всички теми които изчетох никой не е споменал, че трябва да се запише час? Някой с опит може ли да каже?

Зависи какви са изискванията на Zulassungsstelle-то. Аз обикновенно звъня по телефона на две Zulassungsstelle-та в региона и им обяснявам, че ми трябват сравнително бързо транзитни номера. Досега винаги са ми казвали да отида в петък 5-10мин преди да започне работното им време и да се наредя с другите нетърпеливци. Последния път бях готов за по-малко от два часа, като колата беше още при дилъра и не беше необходимо да е пред Zulassungsstelle-то.
По принцип час се записва при "нормално" регистриране на автомобил. Когато е за временни или експорни номера не се изисква записване на час.
На твое място бих пробвал в 01917 Kamenz. Даже съгласно сайта на Zulassungsstelle-то - https://www.kennzeichenking.de/zulassun ... sen/kamenz няма възможност за резервиране на час за временни/транзитни номера.
Изтегли и попълни SEPA-Lastschrift­mandat für die Kfz-Steuer предварително.


Ако продавачът плати данъка, а аз му дам сумата в кеш, пак ли се налага да попълва тази декларация?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Кайзен » Сря 11 май 2022 22:06


Данъка не може да се плати кеш. Може предишния собственик да даде своя сметка, а ти да му дадеш пари кеш.


ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Сря 11 май 2022 22:33


Да де, въпросът е дали ако той го плаща ще трябва да попълва тази декларация?



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bluedim, georgi2140, IronMaiden, tdi fen и 198 госта