Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот 777 » Сря 18 май 2022 15:16


Vlad777 написа:Ако колата е обслужвана в официален сервиз на VW (има сервизна история в тяхната база данни) и има и съответната хартиена документация, то няма никакъв проблем да се продаде и да се демонстрират на продавача реалните километри и обслужването. Просто отивате до Порше БГ с потенциалния купувач и те му потвърждават историята, която има и на хартия.

Това на теория е така, но на практика доста малко коли са обслужвани в официален сервиз. Може да е правилен подход за 3-4 годишни коли, но тук става дума за 12-14 годишни. Аз съм правил 3-4 опита да проверявам пробег по този начин и винаги се е стигало до информация за първите 2 години, максимум 3. Да вземам пробега от първите 2 години и да правя сметки за следващите 10 ми се струва крайно ненадежден подход.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот Vlad777 » Сря 18 май 2022 15:29


И за по-стари коли се намира история, не е чак толкова рядко срещано. Просто такива коли държат цена и повечето хора ги пропускат и се мятат на такива без история, защото предпочитат да ги излъжат.

Ако колегата търси такава кола - ще намери.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 316
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот mukot » Сря 18 май 2022 16:46


Vlad777 написа:И за по-стари коли се намира история, не е чак толкова рядко срещано. Просто такива коли държат цена и повечето хора ги пропускат и се мятат на такива без история, защото предпочитат да ги излъжат.

Ако колегата търси такава кола - ще намери.

Покупката на кола със сервизна история не винаги е най-доброто. Просто е утешение за наивници за по-висока цена. За съжаление работещите механици както в механични ремонти, така и в каросериини далеч не всички са на ниво. По-скоро еденици са кадърните и съвестните. Не говоря по слухове, а от лечен опит. Миналата седмица си взех 6-ти Фолксваген от официалните вносители - 4 нови и 2 от Дас Велт ауто за изминалите 8 години. Не искам да влизам в подоробности, но сервизирането в официалните сервизи със сигурност не е гарантирано най-дорото. :confused


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот Vlad777 » Сря 18 май 2022 17:18


Колегата все пак ще купува кола от Холандия, а защо не и от Германия, където все пак има малко по-различен манталитет. Ще е доста странно ако купи кола от Холандия, купена и поддържана в България... Освен това сервизната история е важна с цел проследимост на километрите, а самия оглед на автомобила и документите за извършени сервизни дейности, които може да не фигурират в официалната история, дават по-точна оценка на състоянието му.

Качеството на работата в българските сервизи не е релевантно към тази тема. Апропо аз например си правя обслужванията на автомобилите в други сервизи или сам, но поне ходя в официалното предтавителство за инспекция, което ми гарантира, че там ще има запис, че на тази дата колата е била на толкова километри, освен ако колата не е гаранционна, когато е задължително някои дейности да се извършват там.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот VWGT » Сря 18 май 2022 18:39


Километрите може да се проследяват и засичат с документите и историята от дилъра и по талончета на ГТП.


johnterry7
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 17 май 2022 19:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот johnterry7 » Сря 18 май 2022 20:18


VWGT - не, не бъркам моделите, затова в скоби съм сложил B7 :)

Благодаря иначе на всички за съветите, ще продължа да разглеждам, не знам какво решение ще взема, но тук направо с товарния влак ми разбихте фантазиите :icon_lol хаха

В Холандия явно хората си държат цените, което е нормално от една страна, като знам тук как ги обслужват и т.н. Но в България няма как явно.
Ама поне мога да си направя равносметка, какви коли се вкарват в България на конвейр с цел печалба, не знам какво трябва да си взел, че в България да го продадеш с горница.

777 - както споменах по-горе, аз лично няма да търся печалба и евентуална загуба до 2 000 лв. не ме притеснява. Тоест ако взема кола за 16к. лв, няма да ми е проблем да я продам до 14-15к. Но коли, които в Холандия вървят на цени 13-16к. а в България не бих продал за повече от 10-11к. няма шанс :)

Както и да е, ще разглеждам, ще мисля...както спомена друг потребител по-горе, може и към Ауди да погледна и така. Ще видим.

Благодаря ви много, пичове за съветите!


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот cecoa1 » Чет 19 май 2022 6:15


Какъв е тоя зор да я продаваш в България?! Продаваш си я в Холандия и готово.
Аз така направих в Германия. Взех пари, които са около горната граница за модела у нас. Никога не бих могъл да ги взема в България, въпреки че колата беше на реални 130 хиляди километра. Отделно, ако сложиш докарване, регистрация в България, отиват още едни доста пари.
Щом ти е за няколко месеца, просто вземи нещо евтино и изгодно.


johnterry7
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 17 май 2022 19:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот johnterry7 » Чет 19 май 2022 8:11


Защото както писах по-горе се прибирам в България, няма да стоя повече тук. Тук си карам малък градски автомобил, тъй като данъкът ми е малък, а и държавата е 2 пъти пом-алка от България, та не е рентабилно да се кара голям автомобил.

А причината да искам да я продам е, че не искам да поддържам автомобил в България, който и няма да карам толкова често.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот samo_pechka » Чет 19 май 2022 8:26


Търси си някой пикап от типа на Л200 , форд рейнджър и други , гледай да не е гнилоч и изкривен от бач .
Това ще се продаде, щото се търси и няма предлагане , мани тия Б6/7 и въобще леки коли.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот cecoa1 » Чет 19 май 2022 13:03


johnterry7 написа:Защото както писах по-горе се прибирам в България, няма да стоя повече тук. Тук си карам малък градски автомобил, тъй като данъкът ми е малък, а и държавата е 2 пъти пом-алка от България, та не е рентабилно да се кара голям автомобил.

А причината да искам да я продам е, че не искам да поддържам автомобил в България, който и няма да карам толкова често.


Пак не схващам за какво ти е гимнастиката с тая кола... Ако е за багаж да си вземеш, има и други начини.


bbb12
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот bbb12 » Пет 20 май 2022 12:52


Малко офф на темата, но сервизната история си е важна. Най-малкото говори, че собственика си е поддържал колата, а не се е чудил какви китайски боклуци да й слага. Освен това виждаш реалните километри на автомобила, каквито и да са те. Без сервизна история може само да предполагаш. Съгласен съм, че у нас официалните сервизи не са кой знае какво, но там поне има на кого да се оплачеш, можеш и да ги съдиш, ако искаш. Докато, ако над автомобила са се упражнявали знайни и незнайни гаражници нищо не можеш да направиш. Да не забравяме, че все пак става въпрос и за Холандия, там не е като тук.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот stefan4o » Пет 20 май 2022 13:41


Накрая да не излезе по-евтино, просто да си натовариш багажа или да го повериш на спедиторска фирма до България, отколкото да купуваш кола, пък после да я продаваш?


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 316
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот mukot » Пет 20 май 2022 16:51


bbb12 написа:Да не забравяме, че все пак става въпрос и за Холандия, там не е като тук.

Това ни е голямата заблуда. Както и Владо живеем с вярата, че там не е като тук и в сервизите им работят само топ професионалисти. За майтап вижте блогъра от Видин Иван Ванов. :smile


bbb12
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот bbb12 » Съб 21 май 2022 1:35


Не е най-голямата заблуда. Която и сфера да вземеш, тези страни са на светлинни (за съжаление) години от нас. Да, със сигурност има и неграмотници, но ако там образно казано са 10%, тук са 90%. За ремонти пък и "майстори" точно у нас е направо смешно да говорим. Все едно честен джамбазин. Да, има читави, но са изключително малко.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на семеен автомобил, малко специфичен въпрос!

Мнениеот kamaza11 » Съб 21 май 2022 7:09


Нито съм живял в чужбина, нито съм давал кола в сервиз в друга държава, но имах роднини със собствен такъв в Англия. Според тях там се сменя на едро- нямало такова нещо като да идеш да ти преправят/сменят част от цял компонент и т.н. Лагери за скоростна кутия ? Не, сменят цялата кутия с нова. Проблем с рейката ? Няма рециклаж, направо нова. И така нататък, по техни думи де.
Та в това може да се изразява възприятието на повечето, че са кадърни в чужбина и не били като нашите. Ако е вярно това, което са ми казали, то е напълно възможно да са на нивото на нашенските, че и по- зле, но не им се отдава възможността за изява, разбирайте човъркане и смяна на части от един цял компонент :mhihi
Навярно в другите държави се иска някаква квалификация все пак, за да започнеш в сервиз, а тук не е така- стига да имаш един гараж и си ти. И все пак смятам, поне от това, което ми казаха моите хора, че и там не са топ специалисти.
Наистина от Б6 няма смисъл. Ако те устройва да стои с месеци у вас докато се продаде- давай, но не се надявай на голям успех с продажбата, по простата причина, че тук сме си бедни и както казаха по- нагоре хората се опитват да се залъжат по някакъв начин, че скъпото никога не си струва и си купуват нещо с пазарна цена У НАШЕ СЕЛО, а не чужбинска такава. Такъв пасат вече можеш да си вземеш и за тия пари, които си обявил в първия пост, но в лева.
Според мен samo_pechka е много прав. В момента, а и не само сега, цените на пикапи и джипове държат цени, та дори и са нагоре от преди години. Може да хвърлиш едно око на пазара около теб, после влез виж нашите сайтове, пък накрая може наистина да избереш тази опция. Тук предлагането е малко, търсенето голямо. Все пак са последните от епохата на истински джип/пикап, вече всичко друго е паркетник.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 63 госта