Покупка на пръв автомобил VW Golf 1.4i в бюджет до 2000 лв?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
malgitobi
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 28 май 2022 11:33
Автомобил:
Двигател:

Покупка на пръв автомобил VW Golf 1.4i в бюджет до 2000 лв?

Мнениеот malgitobi » Съб 28 май 2022 11:47


Здравейте!
Млада жена съм на 32 години, взех книжка преди месец.
Не разбирам от автомобили, нямам и познати мъже/жени, на които мога да се доверя.
Моля за съвет при покупката на пръв автомобил.
Бюджетът ми е ограничен (2000 лв.) като съм предвидила още 1000 лв. максимум за допълнителни такси (прехвърляне, екотакса, обслужване).
Автомобилът ще се ползва за градско и извънградско шофиране.




gogogo79
Мнения: 252
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот gogogo79 » Съб 28 май 2022 12:30


Търсете Golf 4 1.9 tdi. Може да си харесате няколко обяви до въпросния бюджет и да пуснете линкове тук . Ще има от тези обяви и такива , които само по снимки ще може да се каже ,че няма смисъл да се ходи да се гледат и така ... Може да гледате също и Polo , Ibiza и Fabia със същия двигател , но щом ще има и извънградско по- добре Голфа.


malgitobi
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 28 май 2022 11:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот malgitobi » Съб 28 май 2022 12:49


https://www.cars.bg/offer/618a708dc09bc31cf31c9095

Какво мислите за този автомобил?

Спрях се на голф, защото харесвам дизайна на тези автомобили, а и виждам, че много хора ги карат, та си мисля, че явно има причина (предполагам са здрави, а и части ще има).

Послепис:
Проблемът е, че нямам възможност да обикалям по други градове (от Велико Търново съм), защото както се оказва... трябва да имаш автомобил, за да си купиш автомобил (от друг град) :p
Те близките ми приятели и приятелки до един заминаха и останаха да живеят в чужбина заради условията в нашата родина (качество на въздух, високи цени, ниски заплати и т.н.).
Молила съм познати и колеги да ме закарат тук-там (в рамките на града) с уговорката, че ще им заплатя колкото е нужно за услугата, но всеки се дърпа (ами пил съм, колата е в бокса, а в натура може ли и подобни).
Та имам необходимост от автомобил, но съм в малко неприятна ситуация... сама жена, без възможност да отида на оглед в някой друг град.
Моля за извинение, ако това е спам или извън темата.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот stefan4o » Съб 28 май 2022 13:02


Здравей, колежке.
Аз лично не бих заложил на Мк4 с двигател 1.4 за първа кола. Погледнете другите моторизации - 1.8 атмосферен би харчил повечко, но смятам като по-безпроблемен. Търсете регистрирана кола, ще ви спести доста разходи от и без това орязания бюджет. Много е кофти това, че няма кой да дойде да ви удари рамо. Освен някой необременен (разбирайте неженен) колега от форума ако му се занимава :)


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот Sonny_89 » Съб 28 май 2022 16:30


1.6 (105 к. с.) не бяха ли също "уж" по-безпроблемни от малките моторизации? Споделям го с идеята да се разшири търсенето.
Все пак подкрепям идеята на Стефан за някой добросъвестен Колега, който да помогне, защото при така изложените факти (ограничен бюджет; 20 +годишен автомобил; не запознат с особеностите му купувач), е много вероятно авторката да се наслади на "пачи яйца".


malgitobi
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 28 май 2022 11:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот malgitobi » Съб 28 май 2022 16:51


При нов внос се плаща: екотакса, гражданска, винетка, годишен данък общински, такса вадене регистрационни номера, технически преглед.
Сумата излиза доста солена само за данъци и такси...

Тази екотакса, която е доста солена (310 лв.) не трябва ли да се плати от автокъщата, защото след доста ровене в интернет (включително четене на нормативни документи) попаднах на това:

Чл. 3. (1) Продуктова такса се заплаща за:
2. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2018 г.) моторни превозни средства (МПС) от категории M1, M2, M3, N1, N2 и N3 по смисъла на чл. 149, ал. 1, т. 1, т. 2, букви "а", "б" и "в" и т. 3, букви "а", "б" и "в" от Закона за движение по пътищата съгласно приложение № 2;
(4) Продуктовата такса се счита за включена в продажната цена на съответния продукт.
(5) Лицата, които пускат на пазара на Република България продуктите по ал. 1, могат отделно да показват на крайните потребители размера на продуктовата такса, включена в продажната цена.
Чл. 11. (1) Лицата, които пускат на пазара МПС, попълват и предоставят на крайните потребители/купувачи декларация по приложение № 12.
(2) Заедно с декларацията по приложение № 12 лицата по ал. 1 представят:
1. копие от платежно нареждане за платена продуктова такса по сметката на ПУДООС



От частно лице как стоят нещата, защото на обявите им пише: всичко платено до 2023г.
Т.е. като закупя от някого автомобил и минем на нотариус... няма нужда да плащам винетка, годишен технически, гражданска и общински данък до 2023г.?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот stefan4o » Съб 28 май 2022 17:21


Не е точно така, колежке. С данъка имаше някакви въртележки. Да не те подведа.
Относно гражданската и винетката - да, някои имат винетки. Зависи от колата и употребата й.
Но се оглеждай за регистрирана, според мен. Ще ти спести доста - освен това може да уцелиш някоя обслужена, с гуми и нов акумулатор и т.н.


malgitobi
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 28 май 2022 11:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот malgitobi » Съб 28 май 2022 19:05


https://www.cars.bg/offer/626a45534ef5b869690ef403

Какво мислите за този опел?

Цената ми се струва малко по-висока, отколкото е нормално за такава стара кола, но може би има защо?
Какво мислите така от пръв поглед?
Разбира се, че ще отида да я огледам и да я пробвам преди покупка, но все пак предполагам можете по снимките да кажете нещо. А вероятно имате познания и дали този двигател и скорости ги бива?
Знам, че има форум за опел, рено и т.н., но на Вас имам по-голямо доверие. Чета този форум от 6 месеца вече като нерегистриран потребител, поглеждала съм и другите, но от темите и коментарите тук съм най-доволна.
Да, предпочитам голф пред този опел, но в краен случай съм готова да направя компромис, защото имам нужда от автомобил сега (започвам нова работа във фирма извън града и мястото е малко страшно да се ходи там пеш). А щом събера малко пари и се появи хубав голф от частно лице, веднага ще отида да го видя и ще го взема. Пък ако се окаже сполучлив, продавам веднага опела :р
В момента всички голфове в областта, които са обявени по различните сайтове от частни лица (проверих и фейсбук групите) са в ужасно състояние. Всичко, което изглежда прилично е все НОВ ВНОС, а като ударя чертата... само за данъци, регистрации и т.н. ще дам едно 800 лева и няма да останат за обслужване.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот cecoa1 » Съб 28 май 2022 19:07


Ходи виж тази https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=oh4wc7

Това е Голф 4 като механика, но с други ламарини. Ако няма ръжда, и горе-долу е запазена, ще ти служи добре. Е, тоя мотор иска редовно гледане на маслото, и евентуално доливане на 2-3 литра от смяна до смяна, но иначе е прост и надежден. Освен това, колата е с газова уредба, регистрирана, и вероятно си е ползвана от съвестен човек. Имай в предвид, че в момента цените са доста нагоре на колите, и плюс затрудненията ти да ходиш на огледи, може това да е доста изгодна оферта за теб. Ако трябва я закарайте в сервиз за оглед, тествай внимателно всичко по колата, климатик, ел.стъкла и каквото се сетиш... И най-вече, прецени продавача, особено ако я е карал дълго време, и ако е читав човек да не те излъже(питай харчи ли масло, щото това е нормално за тоя мотор), може да извадиш късмет("Кола и жена - на късмет, мъж и куче - както ги научиш" :biggrin ).


malgitobi
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 28 май 2022 11:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот malgitobi » Съб 28 май 2022 19:33


Благодаря Ви, но не харесвам комби и седан. Почитателка съм на хечбеците.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот Каспър » Съб 28 май 2022 21:06


При автомобили на такава възраст първо трябва да се избере модел който е неподатлив на ръжда и после да се мисли за друго.
Освен Голф 4, е хубаво да се обърне внимание и на френските алтернативи които за същите пари могат да предложат много повече от един Голф.
Пежо 406 след фейслифта 1998-2002 год. е в бюджета и може да предложи много за парите си. Може да се търси с бензинов 1.8 16V 110 коня или с дизелов 2.0 Hdi 90 или 110 коня. И двете моторизации са сравнително безпроблемни.
За този бюджет колата трябва да е закупена от частно лице за да бъде евентуално читава. От автокъща кола за 2000 лв. означава още два пъти по толкова за да става за каране.




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот stefan4o » Нед 29 май 2022 6:17


Опел с 1.6 75к.с. е железен избор. Това е доброто старо 8-клапаново. Аз бих предпочел него.
Втората обява няма климатик. Избягвай такива. Вече сме 2022.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот cecoa1 » Нед 29 май 2022 7:06


За тия пари и при условие, че няма как да ходиш много по огледи, взимаш най-читавото, което намериш близо около теб. Тия от твоите линкове са доста занемарени коли, освен може би Опела. Не, че няма да ти вършат работа на първо време, но според мен, най-много останал живот има в Октавията-комби, която ти посочих. Та зарежи женските си предразсъдъци, и я погледни ако ти е наблизо. Имай предвид, че дизеловото гориво е над 3,25лв/л, бензина и той е твърдо над 3лв, но разхода му е доста по-висок. Разхода на газ, пропан-бутан, е още една идея по-висок от на бензин, на пък там цената на горивото е почти наполовина. Слагането на газова уредба е около хиляда лева.
Октавията е с газ, ще ти харчи 8-10л/100км, по 1,60(закръглявам) цена на пропан-бутан, значи от 12 до 16лв за 100км.
Опела е на бензин, да кажем, че харчи малко по-малко 7-8л/100км, при цена на най-евтиния бензин над 3лв/л, отиваш на поне 20-25лв за 100км.
Голф дизел, или друг подобен дизел, харчат около 5-6л/100км, при цена от 3,25лв/л, отиваш на 17-20лв за 100км пробег.
И това са цени сега, а с разните промени, които се подготвят, вероятно пропан-бутана ще поевтинее с най-много от всички горива, и ще стане още по-изгоден спрямо тях. Т.е. ще даваш по едни поне 10лв по-малко за 100км пробег. Вече сама си преценяваш колко и къде ще караш, и дали тази разлика в цената на километър ти е достатъчно важна. Само ще отбележа, че за около 20-25 хиляди километра, ще спестиш толкова, колкото струва цялата кола(около 2500лв).
...


malgitobi
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 28 май 2022 11:33
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на пръв автомобил VW Golf 1,4 I?

Мнениеот malgitobi » Нед 29 май 2022 10:49


cecoa1 написа:За тия пари и при условие, че няма как да ходиш много по огледи, взимаш най-читавото, което намериш близо около теб. Тия от твоите линкове са доста занемарени коли, освен може би Опела. Не, че няма да ти вършат работа на първо време, но според мен, най-много останал живот има в Октавията-комби, която ти посочих. Та зарежи женските си предразсъдъци, и я погледни ако ти е наблизо. Имай предвид, че дизеловото гориво е над 3,25лв/л, бензина и той е твърдо над 3лв, но разхода му е доста по-висок. Разхода на газ, пропан-бутан, е още една идея по-висок от на бензин, на пък там цената на горивото е почти наполовина. Слагането на газова уредба е около хиляда лева.
Октавията е с газ, ще ти харчи 8-10л/100км, по 1,60(закръглявам) цена на пропан-бутан, значи от 12 до 16лв за 100км.
Опела е на бензин, да кажем, че харчи малко по-малко 7-8л/100км, при цена на най-евтиния бензин над 3лв/л, отиваш на поне 20-25лв за 100км.
Голф дизел, или друг подобен дизел, харчат около 5-6л/100км, при цена от 3,25лв/л, отиваш на 17-20лв за 100км пробег.
И това са цени сега, а с разните промени, които се подготвят, вероятно пропан-бутана ще поевтинее с най-много от всички горива, и ще стане още по-изгоден спрямо тях. Т.е. ще даваш по едни поне 10лв по-малко за 100км пробег. Вече сама си преценяваш колко и къде ще караш, и дали тази разлика в цената на километър ти е достатъчно важна. Само ще отбележа, че за около 20-25 хиляди километра, ще спестиш толкова, колкото струва цялата кола(около 2500лв).
...


Благодаря Ви за съветите!
Ще се обадя днес на човека за октавията и ще отида на оглед.
Значи бензинът се оказва най-скъпият вариант.
Ами икономията на гориво ми е много важна, защото имам доста високи разходи, а доходите ми са ниски.
Ще ходя на големи разстояния с колата (грижа се за болни родители, които ще разкарвам по лекари в други градове), та значи занапред газта ще е най-евтиният вариант?
При това положение опелът отпада. Видя ми се запазен на снимките, но щом ще ми излиза толкова скъпо на бензин.
Ако октавията излезе несполучлива... оставам пак без вариант.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта