Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
M.Dimitrov20
Мнения: 7
Регистриран на: Нед 12 юни 2022 9:18
Автомобил:
Двигател:

Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот M.Dimitrov20 » Нед 12 юни 2022 9:44


Здравейте!

Семейството ни се увеличи с още един член и вече имам нужда от малко по-голям семеен автомобил, който ще бъде каран основно градско и няколко пъти в годината, предимно за почивки – извънградско.
До сега през годините съм ползвал автомобили, които са били с бензинови двигатели, като някои от тях и с газ, но това са малки градски автомобили, които не са особено удобни за товарене и дълги пътувания. Дизелови автомобили съм ползвал като цяло само служебни (нови), като общото ми мнение и наблюдение е сравнително добро, но може би това се дължи, че са били чисто нови.
В моментът се оглеждам за дизелово комби, понеже не мога да си харесам и да подбера правилно такова, което да е с добър бензинов двигател, на който евентуално да се сложи газова система. Именно, поради тази причина, съм се спрял на следните дизелови модели:

1. Volkswagen Golf V Variant 2.0 TDI
- 140 кс
- от 2007 до 2008
- ръчна скоростна кутия
- код на двигател: BMM

2. Skoda Octavia II Combi 2.0 TDI
- 140 кс
- от 2004 до 2008
- ръчна скоростна кутия
- код на двигател: BMM

3. BMW Серия 3 Туринг (E91) 320d
- 163 кс
- от 2005 до 2007
- ръчна скоростна кутия

4. Mercedes-Benz C-class T-modell (S203, facelift 2004) C 220 CDI
- 150 кс
- от 2004 до 2007
- ръчна или автоматична скоростна кутия

За двигателите, които съм изброил съм прочел доста информация, но някой ако реши да добави нещо – няма да имам нищо против.
По-важното за мен е ако може да споделите малко повече лично впечатление и информация за поддръжка и обслужване на гореспоменатите автомобили, ако разбира се имате такива.
Идеята е да избера автомобил, който да ми служи вярно и най-малко и рядко да ми „бърка в джоба“, а дори и това да се случва, просто да бъде на допустими и "народни" цени.
Приемам и други предложения за семейно комби, което може би съм пропуснал.

Благодаря Ви предварително.

Поздрави,
Миро от Пловдив




bbb12
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот bbb12 » Нед 12 юни 2022 12:14


Здрасти, Миро, предполагам знаеш, че на тия години е най-добре да се ориентираш към най-запазения екземпляр. Ако ще караш повечето градско според мен е добре да помислиш и за бензин. Особено, ако се кара на къси разстояния дизела няма да ти дава добра икономия. Другото е, че дизел на около 15 години нали знаеш на какви километри ще бъде и е много вероятно ти да му направиш дюзите, турбото, да смениш маховик и т.н. Каквото и да вземеш на тия години, ремонти ще правиш със сигурност. Преди няколко години се бях засилил да си вземам нова кола, но после реших да изчакам и да си потегна двете стари, които имам - ГОЛЯМА ГРЕШКА. Това е бездънна яма за пари, която никога не приключва.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот stefan4o » Нед 12 юни 2022 12:35


И аз бих гледал бензинов автомобил. За предимно каране градско - газчицата си е супер гориво :wink
Иначе и аз бих дал същия съвет - вземи най-запазената, все пак това са дърти кошове.


M.Dimitrov20
Мнения: 7
Регистриран на: Нед 12 юни 2022 9:18
Автомобил:
Двигател:

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот M.Dimitrov20 » Нед 12 юни 2022 13:01


До bbb12 и stefan4o:

Благодаря за бързите отговори.
Всичко, което сте написали е така и го знам, но просто не мога да се спра на комби с добър бензинов двигател, който евентуално да газифицирам.
Хубавите бензинови двигатели, които са адекватни за комби автомобил, имат доста голям разход на газ, което е почти реципрочно в пари да карам дизел в града.
Отделно имам и две системи за поддръжка: бензинова и газова, като това пак се доближава като пари да поддържам дизелов автомобил.
Не искам да кажа, че едно и също, но е много близко.

Именно затова и писах тук във форумът, защото вече съм малко объркан и не знам какво да купя, а имам нужда, понеже детето расте и багажа с него също :horror


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот muns61 » Нед 12 юни 2022 13:40


Какво караш в момента?


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот thanis » Нед 12 юни 2022 13:57


Колега, газта няма почти никакво обслужване. Смяната на 2 филтъра на 10 хиляди километра с обща цена от 10 лв не би следвало да ти е водещ критерии.

Ако имаш майстор, който разбира от дизели или бензин, това би бил показател за избора. Ако си вземаш дизел с DPF те съветвам да се замислиш хубаво, защото с времето ще стават все по строги изискванията и ще си следят все повече за пушещи коли.

Предимството на дизела е, че можеш лесно да вдигнеш к.с. Недостатък са разходите по обслужване. Скъпи дюзи, скъп съединител, по-скъпо голямо обслужване ремъци/ролки/филтри.

Ако минаваш наистина много километри и не ти се занимава с често зареждане - дизел. Ако минаваш под 20 хиляди на година газ е по-икономически разумен избор.

Ако минаваш под 10 хиляди на година и нямаш сигурен майстор в града, който да ти монтира газта, аз бих пропуснал и бих карал само на бензин.

От изброените коли, шкодата е най-разумен избор, ако приемем, че всички са в еднакво състояние.

Принципно астра/зафира пак тези години с 1.8 бензин 140 коня е доста добър двигател и си става за газ.

Тъпото е, че толкова стара кола, ако нещо голямо сдаде багажа ще изяде потенциалните спестявания от гориво, които си можел да имаш. Така че, винаги основен водещ фактор е общото състояние и пълен качествен преглед преди покупка.

Защото един съединител да смениш на дизела е поне 1200лв, което е приблизително равно на 400 литра бензин, което от своя страна е приблизително равно на 5 хиляди километра изядени.

Последна промяна от thanis на Нед 12 юни 2022 14:00, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот tdi fen » Нед 12 юни 2022 13:58


от изборите само бензиновите на мерцедеса стават на газ и са сравнително безпроблемени
за дизелите мерцедеса и бмв са с верига ,която най-вероятно ще е за смяна вече там сумата е в пъти по-голяма отколкото ремък и ролки при vag също части и труд са по-скъпи,според лично моят избор би бил шкода Октавия


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2148
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот Vidol Nikolov » Нед 12 юни 2022 14:40


Всеки от посочените дизели ще ти харчи 9-10 в града.
Е91 с тоя мотор 2.0 163 е здрав и доказан, за разлика от кенефа който го сменя 177мицата.
Имам лични наблюдения над 2-ве (163-ки)-такива на около 350к реални. Като цяло тясна вътре, ако е базова е супер грозна.
Мерца гние за страх, иначе е здрав.
Шкодата и фаувето - ми...тесни коли като горните две, нещо положително не мога да кажа. Имам преки наблюдения над Октавия 2010-та...на реални 86000..., тясна, друса, шумна..., Нищо семейно не виждам аз в тия малки колички.
Аз бих избрал бензиново комби на газ и единствения разумен избор, ако ще е от тези марки е Е61 525i (192 коня), това е старият М54 мотор като се предлага до 2005-та година. Лесно се газира. Разход в града, ако е автомат 12-15. Извън града 10-12. Доказан и здрав мотор, който го има под път и над път. Нищо скъпо няма в него.


Запрян
Мнения: 115
Регистриран на: Съб 28 авг 2021 12:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот Запрян » Нед 12 юни 2022 15:51


Мондео 4 има хубави двигатели, които стават на газ.


M.Dimitrov20
Мнения: 7
Регистриран на: Нед 12 юни 2022 9:18
Автомобил:
Двигател:

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот M.Dimitrov20 » Нед 12 юни 2022 16:04


muns61 написа:Какво караш в момента?

Малък градски автомобил, който дори не е мой: Honda Jazz I - 1.2 - 78 кс - бензин

thanis написа:Колега, газта няма почти никакво обслужване...

Благодаря за мнението, но имам друга гледна точка по темата, при това от личен опит с газифициран автомобил.
Няма да обяснявам в детайли, защото не е това идеята ми, а и не искам да става спор: бензин/газ срещу дизел.
Просто търся мнения на хора, които поддържат и обслужват гореспоменатите автомобили, за да избера възможно най-малкото "зло" откъм поддръжка.

tdi fen написа:от изборите само бензиновите на мерцедеса стават на газ и са сравнително безпроблемени...

Благодаря за мнението.
Според мен, Мерцедес на газ от този клас с голям двигател, който градско ще ми гори около 15 литра газ не е кой знае колко по-изгодно от дизел.
Това, което успях и аз да намеря като информация преди да пиша тук е, че май наистина Шкода е с най-поносими цени за поддръжка.

Vidol Nikolov написа:Всеки от посочените дизели ще ти харчи 9-10 в града. Е91 с тоя мотор 2.0 163 е здрав и доказан, за разлика от кенефа който го сменя 177мицата...

Благодаря за мнението.

Запрян написа:Мондео 4 има хубави двигатели, които стават на газ...

Благодаря за мнението.
Ford Mondeo IV Wagon от 2014 година - не мога да си го позволя.


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 668
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот jordan17772 » Нед 12 юни 2022 16:17


Един глас за VW GOLF VARIANT 1,6TDI (2010-2013). Потърси някой, който вкарва от 1-ви собственик.


M.Dimitrov20
Мнения: 7
Регистриран на: Нед 12 юни 2022 9:18
Автомобил:
Двигател:

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот M.Dimitrov20 » Нед 12 юни 2022 16:24


jordan17772 написа:Един глас за VW GOLF VARIANT 1,6TDI (2010-2013). Потърси някой, който вкарва от 1-ви собственик.

Благодаря за мнението.
1.6TDI - Common Rail (105 кс, 110 кс, 115 кс, 120 кс) - за този двигател ли става въпрос?
Какво мога да очаквам като обслужване от този автомобил?
Притежавате ли такъв?
Ще съм Ви благодарен ако споделите малко повече опит от "първо лице", ако имате такъв, разбира се.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот thanis » Нед 12 юни 2022 16:36


M.Dimitrov20 написа:Благодаря за мнението, но имам друга гледна точка по темата, при това от личен опит с газифициран автомобил.
Няма да обяснявам в детайли, защото не е това идеята ми, а и не искам да става спор: бензин/газ срещу дизел.
Просто търся мнения на хора, които поддържат и обслужват гореспоменатите автомобили, за да избера възможно най-малкото "зло" откъм поддръжка.


Колега, според мен подхода ти е грешен за твоя ценови диапазон за изброените автомобили.

Ще ти да пример, всички те хвърляме в Шкода, защото наистина е добър автомобил и е балансиран от към поддръжка, удобства и вървеж, но ти не можеш да си намериш подходящ екземпляр и в крайна сметка се качваш на BMW-то защото е с "железен" двигател, но се оказва, че е тясно, че ставаш абонат за патрулките, че повечето неща в коша освен двигателя всъщнсот сдават багажа по-бързо и т.н.

Няма голямо значение, дали един автомобил има по-евтина и надеждна поддръжка от друг, ако в крайна сметка не можеш да си го намериш или цената която му искат е много над бюджета ти. Шкода е добър автомобил, но не бих казал, че е евтин на нашия пазар.

Тези които изброяваш в общия случай поддръжката се върти на около 20% от останалите. Дали ще дадеш 700 лв за обслужване или 900 няма голямо значение за 5 години и 50-60 хиляди км, дали ще купиш 5 или 7 литра масло, няма голямо значение. Дали филтъра струва 40 или 50 лв няма голямо значение.

Гледай общо състояние на конкретни автомобили.

Не че няма реални коли на пазара, но те не седят да чакат в общия случай.

Има го и другия момент, ако си склонен психически да понесеш, че каквато и кола вземеш в близките 6 месеца може да се наложи да налееш 1/4 или 1/3 от цената и и наистина да е бетон и да няма никакви проблеми, гледай това което ти е на сърце.

Ако въпреки всичко трябва да искаш благословия от половинката ти, задачата ти се усложнява значително.

И отново, за да не съм офф, пак казвам, за това което си писал, по-скоро Шкодата е твоя автомобил при равни други обстоятелства.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот Sonny_89 » Нед 12 юни 2022 16:38


Важно е авторът да посочи ориентировъчно допустим бюджет, че както е тръгнало и Голф МК7 вариант ще му предложат. Ориентирайки се от модификациите, на които се е спрял, се съмнявам, че със същия бюджет ще вземе читаво бензиново Мондео МК4 и Голф МК6, та дори бил той и 1.6 Тди.


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Малко мнения и помощ при избор на семеен автомобил

Мнениеот gogogo79 » Нед 12 юни 2022 16:40


Според мен всички дизелови мотори , които е изброил Миро са сполучливи и вървят доволно ...въпроса е ,че според мен нито един от тях не е евтин за подръжка. В смисъл такъв не са и от най- скъпите , но все пак. Здраво дизелово комби с по- евтина подръжка от 1.6 tdi или 2.0 tdi e Ceed/I30 с 1.6 crdi . Просто отворете някой сайт за авточасти и започнете да сравнявате. И от други марки има разни дизели , които са например без демпферен маховик , но са предимно по- малките дизели като кубатура и за комби не знам , дали ще е ок.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 161 госта