Гаранция на автомобили втора употреба и автокъщите

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Пет 24 юни 2022 16:12


Номерът с гаранцията няма как да стане, особено пък 1 година. Или ще искат 30% по-висока цена (под формата на застраховка) или ще се правят номера от типа - гледаш колата в автокъща, но реално ти я продава частно лице. После върви си търси гаранцията от него. Ако случайно има действаща гаранция, можем да обсъждаме колко често някой с проблемна турбина или подобна част ще търси познат със същия модел "в гаранция" за да си разменят частите и да искат автокъщата да плаща ремонта. После какво следва - маркировка на всички части, съдене, бой и т.н.




gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот gogogo79 » Пет 24 юни 2022 16:56


Напротив , колега ! Номерът с гаранцията ще стане , както е станал в други страни. Просто държавата , трябва да се позанимае с тия автокъщи и да изчисти кочината. Всичко е въпрос на политическа воля.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот bbb12 » Пет 24 юни 2022 17:07


Напълно подкрепям колегата gogogo79. Щом в белия свят са го направили при стотици пъти по-голям пазар, значи и тук може. Тези врътки с подмяна на здрави части не знам кой нормален човек ще се навие да ги прави. Това означава аз да намеря някой със счупена турбина или друга по-скъпа част и да закараме колите някъде да разменят частите, което съответно няма да е безплатно и ще отнеме и време. После ще предявя претенция и да речем ще ми отремонтират счупеното турбо. Това ще ми коства няколко дни без кола и като дръпна чертата, я съм изкарал стотина лева, я не. Съответно на човека със счупената турбина трябва да взема и по-малко пари, защото иначе той няма смисъл да се занимава с подобни глупости.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Пет 24 юни 2022 18:17


gogogo79 написа:Напротив , колега ! Номерът с гаранцията ще стане , както е станал в други страни. Просто държавата , трябва да се позанимае с тия автокъщи и да изчисти кочината. Всичко е въпрос на политическа воля.

Няма начин да не стане. А малко преди това и правосъдната ни система трябва да се оправи, нали? Лесна работа. Направо може да станем германци - за да може да се купуват коли на старо без притеснения.
bbb12 написа:Тези врътки с подмяна на здрави части не знам кой нормален човек ще се навие да ги прави.

Не знам марсианец ли си, че се чудиш кой ще се навие. Има достатъчно много случаи, когато някой си купува нова кола на лизинг - след половин-една година започва да го затрудняват вноските и му идва гениална идея: Ще блъсна леко колата, ще взема пари от каското, ще я оправя по-евтино и ми остават пари за лизинга. След 2 месеца - пак. Знам за повече от един такъв случай. Естествено застрахователите не са будали и след втората щета му казват, че номерът вече не минава. Давам пример, че хората измислят всякакви цигании и то за печалби от типа на 200-300лв.

Ти ако имаш автокъща, как си представяш да дадеш 1г гаранция на 12-13 годишен дизел с цена 4000лв. 1г няма да му стане нищо? Сигурно защото много внимателно ще ги избираш.


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот gogogo79 » Пет 24 юни 2022 18:48


Проблемът на нереформираната съдебна система е ,че не засяга едрите бизнес и престъпни интереси. А тези търгаши от автокъщите за щастие не са част от едрите риби и политически чадър над тях няма. Идеята на гаранцията е да се продават само и единствено читави коли . На нечитавите просто не им даваш гаранция и ги пращаш за износ някъде извън ЕС (в Африка или бившите Съветски републики да кажем). Според търговците в автокъщите , всичките им коли са читави. Това го твърдя на база на мои разговори с тях в качеството ми на потенциален купувач. Не разбирам в случая ... аз трябва ли да съм Марсианец , защото не искам келешчето да ме гледа в очите и да ме лъже ?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот fur1ous » Пет 24 юни 2022 18:54


Не е нужна никаква гаранция, с един оглед се вижда абсолютно всичко. Има си хора в зависимост от марката срещу съответната сума казват колата става ли или не. И в Германия,Италия и тн. има гадни коли, както каза колегата по горе никой не ви е карал да купувате точно тая кола. Доброволно сте купили и последствията са си ваши.


EvgeniiOnegin
Мнения: 83
Регистриран на: Нед 18 окт 2020 8:44
Автомобил: cc
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот EvgeniiOnegin » Пет 24 юни 2022 19:15


На мен ми е странно как хора купуват втора(или безбройна) ръка кола за 20-30-40-50 бона от автокъща, без да я закарат в официален сервиз.
Аз с тоя номер се спасих от закупуване на две пълни кочини.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Пет 24 юни 2022 20:41


gogogo79 написа:Идеята на гаранцията е да се продават само и единствено читави коли . На нечитавите просто не им даваш гаранция и ги пращаш за износ някъде извън ЕС (в Африка или бившите Съветски републики да кажем).

Добре де, защо сега има даден модел за 8000лв средна цена тук, а същият в mobile.de е 7000-8000 евро. И хиляди нашенци държат да си купят за 8000лв вместо да дадат 14-16000 и да вземат по-сигурна от Германия? Имаш ли някакво обяснение? Обяснението е, че като видят 20 обяви за по 8000лв и им изчезва желанието да дадат двойно повече, а явно има някаква причина. Искаш да има гаранция 1 година - добре, значи цените ще се вдигнат с поне 50%. Какво ще стане? Ще се намерят търговци, които не са автокъщи, които ще пробутват старата стока по 8000лв без гаранция. Проблемът е, че е много изкушаващо да видиш хубаво BMW на ниска цена и да се надяваш, че ще имаш късмет да му няма нищо.


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот gogogo79 » Пет 24 юни 2022 22:39


777 написа:
gogogo79 написа:Идеята на гаранцията е да се продават само и единствено читави коли . На нечитавите просто не им даваш гаранция и ги пращаш за износ някъде извън ЕС (в Африка или бившите Съветски републики да кажем).

Добре де, защо сега има даден модел за 8000лв средна цена тук, а същият в mobile.de е 7000-8000 евро. И хиляди нашенци държат да си купят за 8000лв вместо да дадат 14-16000 и да вземат по-сигурна от Германия? Имаш ли някакво обяснение? Обяснението е, че като видят 20 обяви за по 8000лв и им изчезва желанието да дадат двойно повече, а явно има някаква причина. Искаш да има гаранция 1 година - добре, значи цените ще се вдигнат с поне 50%. Какво ще стане? Ще се намерят търговци, които не са автокъщи, които ще пробутват старата стока по 8000лв без гаранция. Проблемът е, че е много изкушаващо да видиш хубаво BMW на ниска цена и да се надяваш, че ще имаш късмет да му няма нищо.

Имаш право. Съгласявам се. Въпросите ти са по - скоро риторични. Но това не означава ,че не трябва да има промяна в тоя бизнес . Хората масово реват , много са се опарили. И не , не съм склонен да обвинявам хората , защото не всеки е длъжен да разбира от всичко и да очаква ,че от среща му стои измамник... Реално погледната , автокъщите сами си прецакват бизнеса. Хората почнаха вече да си пазаруват автомобили по обяви от хиляди километри , без да са ги виждали наживо. Канада , САЩ ,Германия ...че даже и Корея. Ще е интересно някой да извади статистика , какъв ръст имат този тип покупки за последните 5 години , щото това яде точно от хляба на автокъщите.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Съб 25 юни 2022 7:40


За мен най-голямата загадка е какво става с десетките хиляди мизерни коли в автокъщите. Защото поне 1/3, да не казвам повече от колите изглеждат зле - като външен (вътрешен) вид, непродаваем модел и висока цена. Тия коли залежават с години и допълнително се обезценяват. Кой ги купува накрая? За части ли ги продават или целта им е да създават впечатление за голяма бройка, а реално има 10% реални коли за продаване.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот stefan4o » Съб 25 юни 2022 8:35


Преди години, не помня 2 или 3 бяха, ходих да гледам една Хонда Сивик Седан 1.3 с батерия (не точно хибрид).
Тая кола още седи :eek Тогава цената й беше 6600лв. И аз не знам, какво ги правят тези коли да стоят години наред.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот Sonny_89 » Съб 25 юни 2022 8:45


Аз пък гледах един Сааб 9-3 преди 5 години и все още се продава (към настоящия момент цената му е с 30-40% по-ниска). Бях попадал преди в мрежата на съдебно решение относно "измамен" клиент от автокъща и бе в негова полза. Мисля, че закуопеният автомобил беше Субару Аутбек.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Съб 25 юни 2022 10:12


То съдебното решение добре, но масова практика е по документи (фактура) колите да се купуват на доста по-ниска цена. Така че и да спечелиш дело пак си в задънена улица.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот bbb12 » Съб 25 юни 2022 12:01


Съвсем спокойно може колите по автокъщите да имат гаранция. Просто трябва да законодателна воля и съдебна реформа. Ясно, че и цените ще са други, но ти и да си купиш евтина кошница, ще налееш повече пари, за да стане тя читава. Докато хората не започнат да си търсят правата и не си изискват всички необходими документи, няма как после да очакват да бъдат защитени или да се промени каквото и да било.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Съб 25 юни 2022 13:43


Как (ще) става гаранцията, наясно ли си? Става като вдигнеш цената за да се застраховаш. Продаваш стара кола за 8000лв без гаранция или съвсем същата за 11000. Заделяш 3000лв във фонд гаранции и ги държиш 1г докато трае гаранцията. Като мине са свободни. Ако стане фал - плащаш. Може да платиш 1000, може и 5000 - фонд гаранция е някаква средна стойност. Отговори си сега не може ли всеки купувач да си задели същите 3000лв за вероятен ремонт? Може, но не го прави - иска да купи кола на върха на възможностите си. Отделен въпрос е как се изчисляват парите за покриване на "гаранционни" дефекти - някакви предложения имаш ли? 1) Автокъщата приема колата и я ремонтира в свой сервиз, с най-евтини части и набързо колкото да се крепи 1г. Или 2) Клиентът си оправя колата където иска - примерно в официален сервиз на висока тарифа - и после му изплащат фактура. Кое от двете ти се струва добър и реален вариант като казваш "съвсем спокойно" за гаранцията?



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: tyhrh и 153 госта