Купуване кола от Швейцария

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
AA2
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 29 ное 2023 14:50
Автомобил:
Двигател:

Купуване кола от Швейцария

Мнениеот AA2 » Сря 29 ное 2023 14:52


Здравейте на всички,
предстои ми купуване на първия ми автомобил и имам няколко въпроса които не успях да си разясна.
Та, колата е взета от Швейцария и трябва да ми я докара физическото лице, след което трябва да ми я прехвърли. Въпросите са няколко:
1. Къде се декларира митото, при излизане от Швейцария, при влизане в България или става в КАТ? Прочетох че са му нужни фактура, договор и такива неща. В Швейцария, така ми беше казано, няма договори и такива неща, просто се прехвърля автомобила.
2. Като ми я докара, трябва да прехвърлим собственоста. Не е нужна нотариална заверка, тъй като не е регистрирана в България. Какво следва след това?
3. След като ми я прехвърли, трябва да отида в КАТ, там се искат документи за предни регистрации (така разбрах от статиите които съм чел), но ги нямаме.

Извинявам се за малко тъпите въпроси, просто в Интернета има много различни информации и не знам как да подходя.
Благодаря :)




Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Купуване кола от Швейцария

Мнениеот railfan » Сря 29 ное 2023 15:59


За номер 1 не мога да ти помогна, но за другите:

2. Прехвърляте я. След това отиваш в КАТ, с колата на пътна помощ и я регистрираш. ИЛИ сключваш временна ГО по договора за покупко-продажба(че ти я купуваш от него) с данните за автомобила, отиваш в КАТ за транзитни номера и я докарваш до КАТ по постоянен адрес на ход. Това се прилага ако ще ти я докара в друг град, а не в твоя.

3. В КАТ не изискват такава информация за предишни регистрации. Изискват талон на колата, от Швейцария следва да получиш такъв документ - по него се регистрира колата и там се съдържа информация за предишен собственик, данни да колата - екстри, кубатура, вид на мотор, тегло и тн, минаваш канал и взимаш номера и си караш. Таксите тук са за еко такса и за номерата, около 400 лв по спомен.


AA2
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 29 ное 2023 14:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Купуване кола от Швейцария

Мнениеот AA2 » Сря 29 ное 2023 17:17


Благодаря за бързия отговор. Едно уточнение само. След като подпишем договора, изготвен от нас, преди КАТ, ходим ли някаде? И след като се подпишем продавача необходимо ли е да ходи с мен или мога сам да се оправя?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1631
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Внос от Швейцария - мито

Мнениеот MMX » Нед 31 мар 2024 19:06


Може ли да се провери дали на кола нов внос от Швейцария е платено митото и как? И друг въпрос - дали по регистрационен номер или VIN може да се провери пробега? Има някакъв официален сайт за проверки на МПС, но не разбрах пробег излиза ли.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: IronMaiden и 167 госта