Какво поло да си закупя?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Радослаw
Мнения: 3
Регистриран на: Вто 06 фев 2024 21:10
Автомобил:
Двигател:

Какво поло да си закупя?

Мнениеот Радослаw » Вто 06 фев 2024 22:14


Здравейте, дойде и моят ред да си закупя кола, но тъй като нямам никаква представа за автомобили, искам да ви попитам. Кой мотор е по-надежден и не се чупи толкова често? Не искам да често отивам на сервиз, но и да не ме ограбят. Обикновено се колебая между бензинов и дизелов двигател, и харесвам дизела поради начина, по който автомобилът се движи. Все пак, ми казаха, че ако не съм експерт по автомобили, по-добре да закупя бензинов автомобил. Затова искам да попитам основно кой бензинов мотор за моделите Поло и Голф 4 и 5 е по-надежден от другите. Казаха ми да не взимам модел с 105 к.с., а 110, тъй като 105 е бил пълен боклук. Искам да попитам, дали това е единственият фактор? Дайте съвет какво да проверя, когато избирам бензинов автомобил. Ако не е проблем, моля, споделете и вашето мнение относно дизеловите модели. Главно мисля за модел Поло, но разглеждам и Голф 4 и 5. Благодаря ви.

Последна промяна от radotom на Вто 06 фев 2024 22:37, променено общо 1 път.
Причина: Преместена в правилния раздел




thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот thanis » Вто 06 фев 2024 23:18


Ако става дума за Polo 6R - абсолютно най-простия и здрав двигател, който все пак върви що годе нормално за купето е 1.4 85к.с. Голф 4, мотор 1.8Т, Голф 5 общо взето никой бензин. 1.9TDI e легендарен мотор за Golf 4 и 5 и реално може и да е без DPF. Проблема е, че купетата ще са в по-лошо състояние от мотора.

Като цяло избора дали е бензин или дизел трябва да се структурира до няколко дребни въпроса.
1. Колко километра на година ще се правят
2. Имаш ли достъп до читав майстор (не е нужно да разбираш ти)
3. Проблем ли е психологическата бариера, че ако попаднеш на смотана кола и трябва да и се налее 3-4 хиляди лева и след това всичко е изрядно, дали ще ти трябват 1 кашона валериан за това.

Ако отговорите са както следва:
1. Над 15 хиляди
2. Да
3. Няма проблем

Вземаш който мотор искаш и реално погледнато всичко може да се закърпи. Имай предвид, че Polo 6R е почти на размери като Golf 4.

Не си споделил за бюджет, което е водещия фактор винаги.

Не малка част от хората си вземат кола от Италия, където да няма ръжди и я оправят механично и си карат по над 50 хиляди километра без никакви проблеми.

Ако караш под 5-7 хиляди километра на година, общо взето вземаш най-простия бензин без нищо и си свиркаш.


Радослаw
Мнения: 3
Регистриран на: Вто 06 фев 2024 21:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот Радослаw » Сря 07 фев 2024 3:51


1. Здравей, благодаря за бързия отговора. Бюджета, който съм заделил е 2,200-2,700. Като цяло в момента работата ми е 2 на 2, което значи, че ако пътувам само от работа и за работа по 60 км на ден ще ми излезе около 11-12 хиляди за годината, но тъй като няма да съм от вкъщи на работа и обратно, смея да кажа, че ще са над 15 хиляди на година, да не говорим, ако сменя и работата със сигурност ще са над 15 хиляди. Да разбирам, че ако съм над 15 хиляди да купя дизел или бензин?

2. Отностно майстора - НЕ, нямам читав майстор за момента, но мисля, че ще успея да намеря чрез приятели и познати.

3. Като за първа кола не бих дал много пари за ремонт, реално търся нещо за посочените кинти да карам 1-3 год и евентуално да си взема нещо друго и там да набутам пари за по тежки ремонти, за момента главно целта ми е да закупя кола и да дам за ролки, ремаци, пистов ремък и други т.н. Не бих искал да давам 2 бона за да оправям двигател не за друго просто ми е първа кола и ми трябва повече опит.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот thanis » Сря 07 фев 2024 9:44


Не че нещо, ама за жалост 2200-2700 за сегашния пазар е малко. Според мен, залагаш на класиката 1.9TDI в купе на Golf 4, което по възможност да не е изядено от ръжда. Ако пък търсиш най-евтини разходи за първа кола без да се ограничаваш във VAG има няколко не популярни марки, където държат по-ниски цени. Но колегите ще ме линчуват, ако те пратя на Alfa Romeo (те си имат своите специфични проблеми, като евтина безпроблемна кола няма, докато не се стегне или не си супер късметлия)

За първа кола е достатъчно голяма и удобна, ако решиш с жената/гаджето да ходите някъде. Не е прекалено голяма за паркиране и ще ти даде минималните удобства.

Поло ще е същите пари и реално ако не държиш да караш поло, по-разумната кола е голф-а. Няма съществена разлика в обслужването и голфа е залят с части от морги и на нормалния пазар. 1.4 TDI при поло също е доста икономичен двигател и като се абстрахираш, че има турбо дупка си върви прилично и разхода, ако си караш под 100км/ч извън градско е напълно възможно да се доближи до 4.1-4.3. Магистралата също не е проблем до разрешените скорости, умира много след 150км/ч. Но до 130/140 си дърпа прилично.

1.9TDI е по-еластичен и удобен, но ще е скъп, ако е в Поло.

При твоите километри разликата между бензин и дизел ще е голяма. Споделяш, че ще я държиш 1-3 години, което леко обезсмисля да слагаш газ и да наливаш допълнителни разходи.

Ако приемем, че средния ти разход на бензин ще е 7.5 и на дизел 6.0 За 1 година с твоето каране, това са почти 600 лева.

По-скоро кажи от кой град си и реално дали някой поне може да ти помогне в избирането на колата, за да не те "преметнат" като ходиш да я вземаш.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот ktamen » Сря 07 фев 2024 12:01


Бюджета ти е твърде малък. Затова гледай всякакви марки и модели.
Общо взето ако цените на определен модел са между 2000 и 4000, значи читавите са по 4000, а дараците по 2000.
Затова е по-добре да търсиш запазена кола, от по-евтина марка, а не непременно Поло.
Късмет!


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 209
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот NikMar55 » Сря 07 фев 2024 12:55


Може да погледнеш и Фиат Пунто https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... fj68g&f1=1 Щерката кара вече трето и сме доволни. Относно частите нямаш никакъв проблем и не са скъпи. За подробности можеш да питаш тук https://www.fiatforum.bg. И един съвет от мен, като търсиш кола задължително гледай да има 2 комплекта ключове, някой хора забравят за това, а ваденето на 2-ри на някой коли излиза 3 цифрена а понякога и 4 цифрена сума.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4250
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот tdi fen » Сря 07 фев 2024 14:56


търси нещо запазено но няма да е лесно ,този бюджет не бих очаквал да сменям само консумативи това са коли над 20 години бих предпочел модел с евтини части защото вероятно ще ги сменяш в големи количества


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот kris11 » Сря 07 фев 2024 19:08


thanis написа:... Но колегите ще ме линчуват, ако те пратя на Alfa Romeo (те си имат своите специфични проблеми, като евтина безпроблемна кола няма, докато не се стегне или не си супер късметлия)

Alfa i Fiat само , ако са чисто нови.
кекава предница за нашите пътища и пълно с менте части по окачването .Като поостарея много проблеми с ел.частта.
След ZAR 167 бензиновите двигателия на Алфа не са цвете. Дизелния JTD е бетон, но пак се опира до предница,
1,3 CDTI в Комбо 2007 хвърли турбина на само пр.56 000 км =- 2 к. Остта лята с шупли, наблъска стружки в двигателя.
И какво да вземе за тези пари и на години от Алфа - 156 с проблеми по ходова част, носачи консуматив.
Автора търси си някоя Хонда Джаз или Микра 2 .


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2148
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот Vidol Nikolov » Сря 07 фев 2024 19:13


За тези пари Ауди А4 1.8 125.
Пежо 406
От по-малките за тия пари май няма нищо, освен някоя запазена фиеста, но там само бензин.
Поло в тоя бюджет ще е леща.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот thanis » Сря 07 фев 2024 19:36


kris11 написа:Автора търси си някоя Хонда Джаз или Микра 2 .


Човека каза, че има 2700лв, не 5400. Jazz и MK12 са чудесни автомобили, но са тотално извън този бюджет, за да се направят нормално. Яриса и той е в тоя кюп, чудесен е ама е все още скъп. Punto и алфа 147 не са толкова зле колкото ги казваш. И напълно оправена предница без проблем ще издържи 50 хиляди километра, колкото и да е кекава.

Автора реално трябва да потърси по-скоро от приятел някоя кола от колкото да стреля на сляпо с автоморги и скапани собственици.

Искаш ли автомобила да е балансиран. Т.е. да има нормална возия и да можеш да ходиш нормално на море/планина с него или основен приоритет е да си ходиш на работа и да не създава проблеми за минимални разходи. И кажи от кой град си ?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот fur1ous » Сря 07 фев 2024 22:11


Някое старо Сузуки може би ще влезне в бюджета


Потребителски аватар
BeNjI14
Мнения: 115
Регистриран на: Пет 28 авг 2020 11:19
Автомобил: Vw Polo mk4 Facelift
Двигател: AWY BMD 2006

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот BeNjI14 » Сря 07 фев 2024 22:23


За тези пари Опел Корса бензин.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот kris11 » Чет 08 фев 2024 19:53


thanis написа:
kris11 написа:Автора търси си някоя Хонда Джаз или Микра 2 .


Човека каза, че има 2700лв, не 5400. Jazz и MK12 са чудесни автомобили, но са тотално извън този бюджет, за да се направят нормално.

Ами да събира пари и да не бърза. С този бюджет ще налети на пълен скрап и после ще има писания за проблеми.
Да много се вдигната цените на употребяваните коли, но да не бърза да налети на кенеф.


Радослаw
Мнения: 3
Регистриран на: Вто 06 фев 2024 21:10
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот Радослаw » Чет 08 фев 2024 20:06


Реално изпуснах възможността да закупя Renault twingo 2007г. Поддържана кола, човека пътуваше често из европа с нея. Разход 5.5 - 6 бензин в най-лошия случай. Да попитам след като се спирам на дизел, ако увелича бюджета до 4,000 какво мислите за: VW Golf 2.0 SDI, Хечбек, Употребяван, нов внос? И дали да е голф 3, 4 или 5, ако вдигна бюджета си?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Какво поло да си закупя?

Мнениеот stefan4o » Чет 08 фев 2024 20:12


Поло 6N защо да не може да си купи? Човекът не е казал, че търси 5-годишна кола.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: deas и 182 госта