Хардуерно изпълнение на VCDS

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот megatronS » Вто 23 фев 2021 13:46


Поради много въпроси относно, кой адаптер е най-добър и какво може, както и за последващ ъпдейт, ще обърна внимание на последните модели на хардуера, които се продават в чужбина, защото те са с добро качество и малко проблеми. Първо ще уточня, че и двата хардуера имат еднаква софтуерна версия VCDS 20.4.2. Разликата обаче между тях е огромна, което се дължи на хардуерното изграждане. В момента на пазара се срещат два модела хардуер:

1. Първият модел е изграден с чип ATMEGA162, работи със софтуер VCDS 20.4.2, не се свързва с интернет и firmware не се ъпдейтва, поддържа автомобили от 1996 до 2017 година.

2. Вторият модел е точно копие на оригинала на Ross-Tech. Изграден е с чип STM32F405. Този модел, може да се свързва по интернет, както и да му се прави offline ъпдейт на firmware, когато излезе нов такъв. Работи с оригинална версия на VCDS на Ross-Tech. Поддържа автомобили от 1996-2021 година. Цената му е два пъти и половина на цената на версия 1, но си заслужава по отношение на поддръжка и бъдещи надграждания.

Много хора са закупили по-стари адаптери, които имат хиляди проблеми с прекъсвания, забивания, други бъгове. Тези проблеми не са обект на софтуера, а изцяло на хардуера. Използват се некачествени елементи, които са само надпис, без реално покритие, сбъркани платки и места на елементи и т.н. В подобен адаптер има няколко чипа от които зависи правилната му работа: Процесор с вграден firmware, чип за К линия, чип за CAN линия, чип отговарящ за свързването с USB порта на компютъра. До сега, при някакъв дефект, се подменяха комплект всички тези чипове, за да функционира правилно устройството. С пускането на китайския пазар на тези два модела хардуер с посочените чипове, нещата коренно са се подобрили. Адаптерите са доста надеждни и почти няма дефекти при изпълнението им (поне аз до сега не съм видял един да прави проблем от тези модели). Така, че в крайна сметка, внимавайте какво купувате, от кого купувате и най-важното е какво има сложено в адаптера, който купувате, за да няма след това ремонт на ремонта.
Прикачени файлове
VCDS_20.4.2_Atmega162.JPG
VCDS_20.4.2_Atmega162.JPG (23.28 KиБ) Видяна 4604 пъти
VCDS_20.4.2_STM32F405.JPG
VCDS_20.4.2_STM32F405.JPG (24.57 KиБ) Видяна 4604 пъти




Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот Drakezoid » Сря 24 фев 2021 16:14


Колега жив и здрав да си, че споделяш инфото с нас.
Само не разбрах нали Atmega162 беше препоръчвания вариянт, за да може да се ъпдейтва или това важи за по-старите модели клонинги.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот megatronS » Сря 24 фев 2021 16:30


Атмега, може да се ъпдейтва, въпреки, че това се премълчава, но работи само с клонирани софтуери и firmware, не може да работи с оригинала. А другия модел може да ползва, реалната и истинска версия на оригинала, защото е и изграден със същия чип, като оригинала, като това е голям плюс за последващи ъпдейти, които прави оригинала. Атмега е доста по евтин и върши работа, но в клонирания софтуер поддържаните автомобили и възможности не са равни на оригинала.


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот Drakezoid » Сря 24 фев 2021 16:42


Мерси за уточнението.


evg_eni
Мнения: 101
Регистриран на: Вто 21 юли 2015 7:27
Автомобил: A3
Двигател:

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот evg_eni » Чет 25 фев 2021 17:07


май се оказва че и с въпросния STM32F405 чип има две разработки.. Аз бих поръчал, но за момента май в бг няма от къде.

Fake
Изображение

Not Fake
Изображение


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот megatronS » Чет 25 фев 2021 23:43


Чипа не е проблем да се закупи оригинал и да се подмени на платката. Аз така правя, почти с всички китайски апаратури, важното е схемата да е същата, като оригиналната, всичко друго се подменя без проблем и става перфектно. Надписани чипове има много, аз лично съм имал пет броя от последния модел VCDS, закупувани от различни производители, всички бяха перфектни и процесорите се презаписваха без проблем. Вчера ми донесоха подобен адаптер с надписан чип, който не може да се презаписва от програматора, дори гори при опит, но след подмяната му с нов, адаптера вече работи на часовник. Въпреки, че беше фалшив, работеше без проблем, но лишен от функция презапис. Това е маркетинг и така производителите правят пари, като те карат да си закупиш следващата версия. Последното изпълнение, го има от доста време. Естествено в БГ, не бяха чували до скоро за него. Проблемът в Китай, беше пускането му на пазара още миналата година и отпора на оригиналната фирма производител. От RossTech, обещаха да вземат мерки за бъдещи времена, но за сега, китайците избиха рибата с това изпълнение.


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот Drakezoid » Пет 12 мар 2021 22:18


Поръчах си от модела с Атмега. Като дойде ще пиша впечатления. Мерси за инфото колега.


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот Drakezoid » Вто 06 апр 2021 16:06


Ххахаха колеги китайците ме прекараха пак.

Поръчвам това https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4c4dq9zZzC

Получавам това:
https://i.postimg.cc/63WQ1dXS/2.jpg
https://i.postimg.cc/3rbwn4bS/4.jpg

Отворих Dispute и от Алиекспрес ще ми върнат 15 долара от 29(не съм особено доволен, исках си свястния кабел от снимката). Мръсния китаец дори спря доставките до България....
Пробвах кабела, който получих и засега чете без проблеми Passat 1.8T AWT и Golf 4 1.9 TDI ALH

Последна промяна от Drakezoid на Вто 25 май 2021 10:17, променено общо 3 пъти.


milenski_77
Мнения: 581
Регистриран на: Съб 20 дек 2008 18:05
Автомобил: Passat B7 variant
Двигател: CFFB
Местоположение: Оряхово

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот milenski_77 » Пет 09 апр 2021 9:44


https://www.imoto.bg/produkt/hex-v2-vcds-vag-com/
Колеги я кажете този кабел бива ли го? Ще го ползвам за лична употреба на собствената кола Passsat b7.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот megatronS » Вто 13 апр 2021 15:22


Да, става адаптера.


sabotage3d
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 12 дек 2009 17:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Хардуерно изпълнение на VCDS

Мнениеот sabotage3d » Чет 22 сеп 2022 15:26


Здравейте, в Али много продавачи пишат че чипът е stm32f405 но всъщност stm32f429. Имате ли отзиви са този чип? Ще работи ли по същият начин като оригинала?



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта