Touran 1.9 tdi не пали - гасне в движение

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
naskorg
Мнения: 31
Регистриран на: Пон 28 яну 2008 11:50
Автомобил: VW TOURAN
Двигател: AVQ
Местоположение: София

Touran 1.9 tdi не пали - гасне в движение

Мнениеот naskorg » Чет 13 фев 2020 9:31


Здравейте колеги.Колата е Vw Touran 1.9 TDI.
Код на мотора AVQ 101 к.с.
Проблема започна преди около два месеца.Една сутрин излизайки за работа,качвам се в колата,подавам контакт,таблото светва и изгасва нормално въртя ключа но стартера въобще не реагира,все едно липсва в колата.Опитвам многократно но нищо не става.Имам под ръка друг акумулатор,слагам го и същата работа таблото свети,но стартера не върти.Следва дърпане до един сервиз.Пред сервиза пробвам още веднъж и колата пали от първия път все едно нищо не е било.Пробвам още няколко пъти и всичко е на ред.Пали и се гаси нормално.Правим диагностика и няма записани никакви грешки.До тук всичко прилича на запекъл стартер.Няма проблем ще се сваля и ремонтира.Само че тръгвам да се прибирам и колата ми изгасна в движение.Въртя ключа запалва веднага и всичко е наред.Разсъждавайки логически обаче щом гасне в движение това вече не прилича на проблем със стартера.Връщам се за втора диагностика но няма нищо.Следват два месеца в които колата се кара всеки ден без проблеми до миналата седмица.Тръгвам си от работа,завъртам ключа таблото светва нормално,въртя но стартера не реагира.След няколко опита обаче стартера превъртя и колата веднага запали.Тръгвам си но колата гасне наколко пъти по време на движение докато се прибера.Като изгасне я паля с ключа без проблем.
Вчера пък бях спрял да пазарувам,качвам се паля колата и тя веднага гасне.Така няколко пъти и се оправи.Щом пали и веднага гасне, човек да си помисли че става въпрос за имобилайзер но пък иконата за имобилайзер ( жълта кола с ключе ) не остава да свети на таблото а и се оправи.Тази сутрин запали без проблем, пътувам си аз и хоп пак ми изгасва в движение.
Винаги когато изгасне на таблото светват всички индикации.
Сега се сещам че миналото лято колата ми направи подобен проблем.Палеше и гаснеше веднага.Приличаше на проблем с имобилайзера,но пак без да свети жълтата кола с ключето.Репатрак,сервиз, на другия ден колата е готова.От сервиза ми казват че компютъра е бил загубил захранване,почистили са връзките куплонзите и така са я оправили.Най-вероятно този по-стар проблем и сегашните ми проблеми са свързани понакакъв начин.
Посетих няколко сервиза,ходих и при специалист по автомобилни инсталации,но общо взето ми казват че при нормално работещ автомобил не могат нищо да направят . Колата трабва да е един вид умряла за да се намери проблема.
Очевидно имам нужда от помощ и от съвет и се надявам с помоща на форума да се намери решение на проблема.Ще съм благодарен за всяко мнение.
Поздрави




Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Touran 1.9 tdi не пали - гасне в движение

Мнениеот Duke_BG » Чет 13 фев 2020 9:56


Започни с проверка и притягане на бушоните около акумулатора- там има едни мощни предпазители които са пластини захванати с гайки провери всички гайки и самите пластини.
Възможно е да имаш и подобен проблем като колегата в тази тема : viewtopic.php?f=88&t=480449.
Някъде има кофти връзка или прецакано реле или "Клемореда" на контактния ключ.
Тъпото е че проблемите явно са два и ако не записва грешки си мисля, че си за клеморед или някакъв проблем около него


naskorg
Мнения: 31
Регистриран на: Пон 28 яну 2008 11:50
Автомобил: VW TOURAN
Двигател: AVQ
Местоположение: София

Re: Touran 1.9 tdi не пали - гасне в движение

Мнениеот naskorg » Чет 13 фев 2020 12:33


Благодаря за включването.
Аз също си мисля за някакъв проблем с клемореда.
Опитвам се да мисля логически:
Вкарвам ключа,завъртам го,таблото светва,въртя ключа да запаля но стартера не реагира.
Връщам ключа в начално положение и повтарям всичко от начало.
След като повтарям операцията наколко пъти накрая стартера реагира и колата пали.
И първия и петия опит са еднакви като последователност.Не правя нищо различно,но през цялото време въртя клоча напред назад и може би е възможно това механично действие да намества нещо разместено,счупено или откъртено.Нямам представа.
Не знам при проблем с клемореда дали колата ще гасне в движение


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Touran 1.9 tdi не пали - гасне в движение

Мнениеот Duke_BG » Пет 14 фев 2020 8:56


Ами ако прави проблеми може и да имитира че си върнал ключа
като угасне в движение има ли примигване на таблото ?
има някъде проблем в реле, контактния ключ или някоя от силовитв вериги
клемореда не е директно вързан към стартера а минава през електронен блок и ако блока види че няма връзка с нещо ще запише грешка - т.е. например блока вижда намотката на релето но не следи силовата част.



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 111 госта