Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот group® » Пон 02 ное 2020 15:04


Пускам отделна тема за obd 11, защото нещата са по-различни от ваг ком. Предполагам има и други лимони като мен, които не са човъркали тези софтуери.
Освен готовите апликации, които съм си пуснал (няма да ги обсъждам, защото нещата там са лесни), исках да направя още някои неща. За тях ще споделя и ако друг е човъркал, също може да го направи.

Отваряне и затваряне на панорамен покрив/шибидах:
- General electric => Adaptations => Schiebedach
Screenshot_20201102-123721_OBDeleven.jpg

На SAD Komfort shliessen слагате 'active' - това е за да се затваря
На SAD Komfort oeffnen - за отваряне (отваря се нагоре tilt)

Автоматични coming home светлини (по дифолт са със цъкане на лоста за дълги светлини, след загасяне на колата).
- - General electric => Adaptations => Aussenlicht uebergreifend
На Coming home verbaustatus се слага 'automatic'
Screenshot_20201102-122944_OBDeleven.jpg


Тоя немски много ме мъчи :Mr Green Fun
Търся инструкции за плафона в колата да светва при загасяне на колата, а не при отворена врата.




владислав
Мнения: 668
Регистриран на: Чет 05 мар 2009 10:58
Автомобил: Seat Leon ST
Двигател: CAXC 2015 - TDI CRB
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот владислав » Пон 02 ное 2020 19:41


Аз ползвам Carista, има вариант да не е плащаш, но не най новата версия, рут на телефона и с lucky patcher. Много повече кодировки има от Елевен и е на английски.
За рутването, имам отделен евтин телефон и само за колата го ползвам.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот VWGT » Нед 19 сеп 2021 21:39


Попаднах на няколко мода за персонализиране на инфо дисплея при пасат б8, обаче ставали само с obd11... а аз такова нещо нямам.
Има ли колега от София с обд11, на който му се пие бира, докато аз си играя с дисплея :)


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот group® » Нед 19 сеп 2021 22:10


Това е второто нещо, което чувам, че може да се направи само с ОБД11 :eek
За първото, беше американски голф, на който оправихме радиото (честотите). Колегата също каза, че само с обд11 ставало.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот VWGT » Нед 19 сеп 2021 22:19


Доколкото четох във въпросната тема, не че не може с VCDS, но няма инфо как става. Общо взето с obd11 пипаш само каквото са ти дали разработчиците, докато с vcds-a може да бръкнеш на много повече места на по-ниско ниво, но като не знаеш какво правиш ...

BTW вярно ли е, че VW вече заключват (или имат сериозни планове да почнат) достъпа до тези опции изцяло?


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот megatronS » Пон 20 сеп 2021 8:58


Най-добрата система за VW към момента, пусната на пазара се казва ODIS. Тя прави много неща, които другите не могат. Да, много от функциите и са онлайн, което е свързано и с абонаментно плащане за конкретната услуга. Фирмата Ross-Tech е отдавна позната на пазара, но адаптера им е ограничен към доста неща, когато говорим за пълно покритие на функции. За съжаление и при тях е необходим абонамент, за да получиш как се правят определени неща. OBD Eleven , също е добър софтуер и хардуер. Тук, нещата стават много лесно, защото повечето екстри са направени за активиране и деактивиране, директно като меню, което така е направено, че не може да не видиш или да не разбереш. Кариста, също е добър софтуер с доста възможности. Групата на VW отдавна започна да заключва определени контролери и по-точно, при осъществяване на тяхната замяна с нови или втора употреба. По този начин се следи за евентуално откраднати устройства в онлайн система на сървър на VW. При този начин на кодиране и в зависимост от самия модул, нещата стават непосилни за наличните апаратури на пазара. Що се отнася до настройки на самите вече монтирани модули, VW залага идея и да не може вече да се пипа навсякъде и от всеки и на места започнаха да прилагат защити. Към момента има доста вградени защити на различни марки и модели от фирмата, но не изцяло и не на всички модули. Тези политики, в момента се прокарват от известно време и то само в този производител, което вече даде отражение на пазара на автомобили, като отстъпи първата позиция на Тойота. Цялата политика е към правене на пари от всеки възможен сегмент, като тук се включва именно поддържането, диагностиката и ремонта след изтичане на гаранцията, отново да се извършва само в оторизираните сервизи, дори за най-малкото нещо. Ще видим, как ще се справят производителите на апаратура с конкретните предизвикателства в бъдеще.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот VWGT » Пон 20 сеп 2021 21:52


Може ли малко повече инфо за този обд11:
- от къде се пазаруват (даже в емаг ги има)? obdeleven.bg и obdeleven.com едно и също ли са?
- какви са разликите м/у различните версии? цените варират от 39 до 180 евро, с този най-евтиния само можеш да чистиш грешки като гледам. Кой е най-смислено да си вземеш?
- какви са тези кредити/планове/заеми, гледане на реклами, кликбайтове ?!? Ако искам да отключа дадена функция трябва 1 месец да гледам реклами ли?
- вярно ли е че всички функции се поддържат само от андроид телефони? На бг версията пишат, че се поддържа ios, но на .com версията пише че поддръжката е частична дори и за най-скъпия пакет (примерно не се поддържа: Coding/Long coding/Adaptation labels development (in development))


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот megatronS » Вто 21 сеп 2021 9:57


ОБД 11 са два модела: обикновен и версия ПРО. Вторият е доста по-скъп и в него влиза 12 месечен абонамент за ъпдейт и достъп до всички функции на автомобила. Първият модел е на практика е обикновен уред, без допълнителни и специални функционалности. Много важно е обаче да се спомене, че версия ПРО не покрива в момента специални функции на автомобили след 2020 година с прословутата SFD протекция. Също е важно, да се знае, че в разговор с производителя на ОБД11, стана ясно, че в момента се работи по SFD на VAG и в най-скоро време, версия ПРО ще има решение на някой от модулните протекции. За съжаление в световен мащаб, вече се наблюдава налагане на месечен или годишен абонамент за специални функции на почти всички производители на диагностична съвременна апаратура и съвсем скоро, при всички ще се наложи тази практика с цел постоянен приход на средства, а не само еднократно, при пускане на нова версия или продукт на пазара. По този начин и защитата им от пиратско копиране или нелегално използване се свежда почти до нула. Аз лично пазарувам тази техника директно от Китай, защото там им е основния завод, производител за цял свят. Цените варират според бройката на закупуване от 55-60$ обикновена версия и 95-100$ версия PRO.

По долу прикачвам файл в който е описано какво е SFD кодиране, къде и как се прилага, защото виждам, че много хора започнаха да питат за това. Към момента, ODIS е апаратурата, която се справя с SFD кодирането изцяло на всички модули, но само чрез онлайн функция и само чрез абонамент. Има и други много скъпи апаратури, които могат да го направят офлайн, но не покриват всички модули от автомобила, а малка част от тях и при някои се наблюдават проблеми при справянето с кодинга, заради грешен алгоритъм и бъгове.
Прикачени файлове
SFD_Coding.pdf
(1.2 MiB) Свален 108 пъти

Последна промяна от megatronS на Вто 21 сеп 2021 10:11, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот group® » Вто 21 сеп 2021 10:08


Променили са играта.
Моя е lifetime pro. (Не че няма да намерят начин да ме резнат в един момент).
Взех го от емаг (румънците имат най-добри цени за него) за 180 някъде.
Сега е същата цена, но за 12 месеца.

Обд11 плащат на VW за да имат достъп. Явно от VW идва промяната.

Кредити не са нужни.


П.с. Благодаря на megatronS за подромната информация :bowdown


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот megatronS » Вто 21 сеп 2021 10:24


Да, всеки закупил малко по-стара техника е спечелил (реално хардуера е същия, няма нищо старо в него, но софтуера вече подлежи на контрол чрез онлайн токени за специални функции). Сега вече , като гледам нещата скоростно вървят към постоянни абонаменти независимо за каква апаратура. И Ross-Tech, вече почнаха да въвеждат заплащане за да ти покажат конкретна процедура с техния адаптер. ОБД11 ще сключат договор с VAG за да използват сървърите им за кодировките. ODIS, са го направили от много години, но в крайна сметка, всички вървят натам. Аз лично използвам от много години LAUCH PRO и въпреки огромната му цена и годишен абонамент, той също вече ползва някои опции на VAG, само онлайн и само срещу валиден в момента лиценз. При изтекъл такъв, не мога да използвам сървърите им, защото прави проверка веднага. За щастие повечето от нещата ми работят без онлайн, но и аз ползвам заварено положение на софтуера и апаратурата, която съм закупил, за разлика от тези, които се предлагат в момента. ОБД11 ПРО е прекрасен уред и с него се работи много лесно и разбираемо. Производителя му се е постарал доста, за да изглежда всичко прилично и точно на мястото си за разлика от доста други апаратури, в които не знаеш кое къде да търсиш и как да го направиш. В това отношение са се справили перфектно. Според мен все още на пазарите са намират апарати от старото производство без абонамент за версия PRO, залежали по складовете. Да, ЕМАГ съм срещал такива, но това наистина беше преди, сега не съм се интересувал, да видя от кои предлагат. Според мен, който му трябва подобен такъв е добре да побърза и да се поразрови навсякъде, за да може да се сдобие с такъв, преди да изчезнат изцяло.

Последна промяна от megatronS на Вто 21 сеп 2021 13:00, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот VWGT » Вто 21 сеп 2021 12:11


Аз също много балагодаря за инфото! Как се разпознава "стар" от "нов" obd11?
И доколкото разбирам работи в пълната си функционалност само с андроид?


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот megatronS » Вто 21 сеп 2021 12:59


Външно не се различават. При покупката на адаптера, изрично трябва да е споменато, че версия ПРО е без токени и без абонамент за 12 месеца, както е адаптера на "group". Ако това не е споменато в описанието, се пита задължително, ако не може да се осъществи връзка с продавача и не е описано изрично, че не е с абонамент, значи е точно обратното.

Ето в ЕМАГ го има на 189лв, но за съжаление е вече с 12 месеца абонамент:
https://www.emag.bg/diagnostichen-teste ... ction=view

ОБД11 го има и в разновидност за Андроид и за iOS, но тук е доста по-скъп и изглежда по различен начин:
https://www.emag.bg/diagnostichen-teste ... ction=view

Много от функциите им са обвързани с допълнителни Токени, за да се използват. Токените, както и закупуване на лиценз за ПРО версия, става директно и от приложението. В момента на пазара се срещат такива с 50, 100 или 200 токена при първоначално закупуване.
Сега преминах набързо през всички, които го предлагат, включително се свързах и с производителя в Китай, за съжаление всичко е вече с абонамент, никъде не е останал модел без ограничение за версия PRO. Реално и да са имали заседели по складовете , просто са им обвързали серийните номера към новия софтуер за онлайн разпознаване и всичко е приключило. Остава уверението от производителя, че всички модели, които са закупени преди, без използване на токени и други ограничения, си остават действащи на 100 процента без проблеми.

Първата снимка е на стандартен адаптер (обикновен или PRO), втората е на най-новия модел работещ и с iOS.
Прикачени файлове
OBDElevenPro_1024x.png
ODB_Eleven_new_generation.jpg


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот group® » Вто 21 сеп 2021 16:27


Токените са друга бира.
И моя има, но те са само за готовите апове (кодировки). Аз реално ползвах няколко в началото и вече само ми се трупат (на всяко влизане +1, а май има и някакви други начини тип гледане на реклами).
Повечето готови кодировки са по 10 кредита.
Отключване на видео в движение е 100. Май имаше и още някоя такава изгъзица.
Но реално всичко можеш да правиш и с про версията без кредидти с ръчкане на самите кодировки.
Затова казах, че кредити не са нужни.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот VWGT » Пон 27 дек 2021 20:58


Може ли да се закупи втора ръка obdeleven pro с lifetime лиценз?
Доколкото знам обд-то се регистрира към профил/емайл, и при препродажбата необходим ли е този профил или може да се върже към нов, така че лиценза да се запази?


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кодиране и адаптации с OBD 11 (eleven)

Мнениеот group® » Пон 27 дек 2021 21:44


Не мисля, че може да се промени мейла от акаунта, което прави продажбата рискова за купувача.

Едит: не знам дали не е временен бъг, но не мога да си влезна в акаунта на сайта.
Ако не е бъг, може да е хитър начин постепенно да се отърват от лайфтаймърите, като останем заключени в едно устройство. Без акаунт в сайта, не виждам как може да се прехвърли на друго устройство.



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта