Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
Стефан.Георгиев5
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 26 яну 2020 2:19
Автомобил:
Двигател:

Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот Стефан.Георгиев5 » Пет 26 ное 2021 17:07


Здравейте колеги

Искам да заформим тема в която да обобщим възможностите на тези интерфейси като + и - .

Аз работя предимно с VCDS HEX-USB+CAN закупен от склад66 и години на ред е много полезен и се ъпдейтва.

От скоро имам и 5054А с ODIS - S и ODIS - E закупен от олх но още не съм разгледал възможностите му.

Някой ако има останалите две ще ми е интересно да чуя мнението му и за какво по точно ги използва за да знам дали има смисъл да се сдобия и с тях или да си наблегна на работа с тези който вече съм закупил.

До колкото знам VCP има функция да се флашва с него , а OBD11 отключва екстри по лесно от VCDS но трябва да се плащат кредити - като всяка екстра стува различна сума от 10 кредита , 200 кредита и т.н.

Също така се интересувам струват ли си парите за оригинални интерфейси (кабели / донгъли) за 5054А , VCP или VCDS и с какво са по добри ?

Мисля че OBD11 няма копия или поне не съм намирал.

Надявам се да се заформи интересна тема! Пуснал съм е и в ауди форума но няма много интерес или просто на никой не му се обяснява.

Дано съм уцелил раздела иначе се извинявам предварително.

Поздрави
Прикачени файлове
VCDS.jpg
VCDS.jpg (79.6 KиБ) Видяна 3167 пъти
VAS 5054A.jpg
VAS 5054A.jpg (16.83 KиБ) Видяна 3167 пъти
VAG CAN PRO.jpg
VAG CAN PRO.jpg (11.88 KиБ) Видяна 3167 пъти
OBDeleven.png
OBDeleven.png (33.86 KиБ) Видяна 3167 пъти




Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот megatronS » Сря 01 дек 2021 11:18


Няма кой знае какво да се дискутира по тази тема, писано е много за различните адаптери във форума. Общо казано, ODIS е най-доброто за групата VAG. Той се произвежда в два варианта с кабел и безжичен. И двата си имат предимства и недостатъци. Въпреки, че е най-добрата апаратура за VAG, той има един недостатък свързан с използването на част от най-важните сервизни механизми, а именно че изисква абонаментно плащане за онлайн поддържане и извършване на операциите, като сваляне например на защитата на модулите при новите VAG автомобили. VCDS е една от най-старите апаратури за групата на фирмата Ross-Tech. Добра и супер евтина апаратура, която дава много възможности. Произвежда се отново с два хардуера, които са коренно различни и ползват различна база и софтуер. Писал съм много по тази тема, какви са моделите и кой от тях се доближава най-много до оригинала и с каква база. Накрая, но не на последно място е OBDEleven. Това е най-новата фирма, която произвежда апаратура за групата. Те са още иноватори, но бързо се справят с нещата. Имат доста полезни готови решение с натискане на един бутон, вместо да се рови един час, за да се направи нещо и т.н. За съжаление и те вече са платени с абонамент на година за версия Pro, която реално върши нещата. По тази тема също съм писал доста, така че всичко реално е изчерпано, като възможности за съпоставка. Най-бюджетния адаптер си остава VCDS, явеа хежд е OBDEleven и накрая е ODIS. Реално много трудно може да се опише в роман, кой адаптер какво може за разлика от другия и т.н, но в общи линии това са нещата между трите адаптера, които можем да споменем набързо.


Стефан.Георгиев5
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 26 яну 2020 2:19
Автомобил:
Двигател:

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот Стефан.Георгиев5 » Чет 02 дек 2021 19:15


Благодаря за включването колега . Прочел съм не малко твой коментари в различни теми но не спомена нищо за VCP или просто него не го предпочиташ измежду другите . Нещо което забелязах е че менюто в ODIS Guide Function на автомобили по К линия до 2000г не работи може би защото софтуера е направен за новите платформи, докато vcds няма проблеми с това. Също така би ли споделил какво в повече дава Оригиналния клонинг от Ross Tech ако имаш наблюдения в сравнение с тези от склад66 примерно ?

За това пуснах и отделна тема за да се разбере коя програма какво може като например каза че обд11 може да с едно кликане да направи разни неща като пускане на тв в движение и други предполагам различни кодировки който стават по бързо от колкото да си играеш с другите тестери. Мисълта ми беше някой който е ползвал тези диагностики да обобщи коя какво прави най-добре. Поздрави


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот megatronS » Чет 02 дек 2021 23:39


За OBDEleven ,може да се запознаеш в интернет с менюто и възможностите му нагледно. VCDS се произвежда с два чипа: Atmega162 и STM32F. Първият работи само и единствено с кракнат софтуер с лоадер. Вторият е близо три пъти по скъп, но работи с оригиналната версия на Ross Tech. Разликата между тях е огромна , защото оригинала се ъпдейтва постоянно и е с пълните функции за моделите. Кракнатият клонинг е много орязан, не само откъм години на поддръжка, а и на много функции, което ще си остане завинаги така. Едитнствената му екстра е, че е евтин и върши работа. Одис се произвежда отново под две версии, както съм писал, може да видиш в интернет има подробно описание между двата, различават се по възможности и поддръжка. VCP, е от рода на командера+vcds или казано подобие на ODIS, но е доста по слаб. Върши неща общо казано, като VCDS и командера, някои по бързо и по лесно. Много неща обаче не може, аз лично не го споменавам, защото той се явява по средата на всички други апаратури и много се припокриват нещата. При vag групата има достатъчно ненужна апаратура, защото, реално има и доста такава на пазара, за разлика от всички други марки. Реално ако разполагаш с хубав vcds и добър odis, за тази група, друго не ти трябва изобщо.


Стефан.Георгиев5
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 26 яну 2020 2:19
Автомобил:
Двигател:

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот Стефан.Георгиев5 » Пет 03 дек 2021 11:03


Ясно разбрах просто за напред ще си ъпдейтна vcds-а от склада (въпреки че той не е спирал да се обновява но най-вероятно ще види зор с някой нов автомобил) с такъв оригинален от ross tech и ще разуча ODIS. Другите явно са "ненужна апаратура" както споменахте в предния пост. Благодаря много за включването по темата. :)


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот megatronS » Пет 03 дек 2021 17:24


До сега всички налични клонинг версии поддържат автомобили до 2017 година частично. Оригинала поддържа до 2021 година. Адаптерът на Склад 66 не е нищо по различно от всеки адаптер от Китай. Всички се внасят от там, включително и техните. За софтуера се отнася същото нещо. В БГ няма фирма (с изключение на една, но тя прави един модел много специфична апаратура и няма нищо общо с VCDS), която да ги произвежда, да не говорим за лиценз. Всеки един адаптер, може да се преправи по други схеми и с качествени чипове и да стане с много добро качество. Аз лично, го правя от 20 години на всичките модели апаратури, закупени от Китай, но не казвам, че произвеждам апаратура, защото това не е производство, а преработка. Адаптерът на VCDS с процесор STM32F е супер и си заслужава закупуването, да не говорим, че за цената си от 90-100$ в Китай е направо безплатен подарък. За съжаление, липсата на чипове и липсата на заводи за производството им, докара до почти 50 процента увеличение на всички стоки съдържащи процесори от Китай, за по-малко от 3 месеца. Тогава този адаптер струваше космическите 55-59$. За съжаление от 7 мега завода, разположени в 5 "тигъра", сега работят само два и то единия предимно за китайския пазар. Цените за сега се закрепиха на високи нива, но се очакват отново да тръгнат нагоре. Има и апаратури, които са поскъпнали вече и с цели 100 процента, спрямо цените отпреди 3-5 месеца. Качеството, продължава да е занижено и се налага допълнителна преработка, за да стане както трябва. Правилно си се насочил към VCDS и ODIS, двете апаратури имат голям потенциал и възможности и взаимно покриват всичко от което се нужда групата ВАГ.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот StS » Вто 07 дек 2021 18:40


+1 за мен в темата, и аз се записвам с въпрос.

Launch X-431 може ли да се използва вместо горните, като прибавим и факта че е става за всички автомобили? Гледах го в няколко сервиза но нямах време да попитам, дали е добър реално...

Като казвам вместо, визирам със същата функционалност като ODIS.. ?


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот megatronS » Вто 07 дек 2021 20:58


Специално за групата на ВАГ - ODIS. Launch е страхотен уред, но е направен за много марки и модели и някои неща не са толкова подробни, като конкретния хардуер и софтуер на ODIS. Тук говорим за истински Launch x431 Pro,който струва доста пари и се нуждае от плащане постоянно на лиценз. Всякакви други китайски измишльотини са много далеч от истината. ODIS притежава една много мощна функция, която я нямат другите, а именно пълно покритие на функциите за отключване на модулите на новите ВАГ, при тяхната замяна. Естествено, това става отново с плащане на определени такси, защото това се извършва онлайн през сървъри. Други апаратури за сега не го предлагат, като опция или предлагат много ограничени възможности, като пример сваляне на защита на един или два модула, което за сериозен сервиз е равно на пълна нула. Така ,че за група на ВАГ, ви трябва един хубав VCDS и един ODIS и покритието ще е голямо на възможностите им.


Потребителски аватар
PzKpfW
Мнения: 209
Регистриран на: Нед 02 ное 2008 3:48
Автомобил: Golf 6
Двигател: CAYC
Местоположение: София
Контакти:

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот PzKpfW » Пет 24 дек 2021 11:16


Един въпрос който не е съвсем по темата:

При различните диагностични апаратури има ли различни опции при диагностика на дизелови горивни системи след 2018г?

Питам, защото се пробвах да намеря обичайните тестове, които правя с MAN-cats в ODIS на бус TGE и не намерих нищо. На моя Голф също съм се ровил и също нищо. Нито rev-up (поредица от изфорсирвания с по един изключен цилиндър), нито сравнителен тест на компресия, нито изпитание на високо налягане, нито тест за изключване на цилиндър, нито тест на помпата за високо налягане. Интересува ме дали и какви тестове могат да се правят с компютър при дизели Eвро 5 и 6 на VAG :rolleyes


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот megatronS » Пет 24 дек 2021 11:43


Тук темата е много обширна, но ако се опитам да го съкратя, ще напиша следното:
Тестовете зависят от конкретния автомобил, по малко от самата диагностична апаратура. Всичко зависи от конструкция, сензори, софтуер, синхронизация между тях и възможност за тяхното правилно командване. Почти всички апаратури използват еднакви алгоритми за подаване на команда към адрес от компютъра, обработката на командата, изпълнението и връщането на резултата от друг адрес на компютъра до апаратурата в конкретния автомобил. Затова повече сериозни апаратури поддържат почти еднакви неща, а евтините се различават помежду си доста по възможности, защото нямат пълно покритие на комуникация с всички адреси на компютъра, поради ограничените възможности на програмиста на софта, допълнително плащане или незнание. Много механизми все още изискват чисто механично тестване. Затова се приема определени апаратури, според определената марка да се водят по-добри от другите, което е свързано преди това с доста практическо тестване на всички марки и пълно запознаване с възможностите.
За пример може да вземем една стара дизелова система, която има изцяло механично управление на впръскването, при нея няма как да се правят тестове през апаратура за количеството на дюзите, за разлика от най-новите дизелови системи. За да има подобна информация, трябва да има няколко сензора, които да отчитат постъпилото количество гориво, излишното гориво, налягане и т.н. След това трябва да има софтуер, който да го смята постоянно показанията от постъпило и излишно, за да даде реално. В подобен автомобил ще има и тест на системата на дюзите с повечето диагностични апаратури. Всичко е много относително, затова и темата е много обширна и няма конкретен отговор, а строго определен според марка и конкретна апаратура. Скъпите професионални апаратури се приемат за най-добрите откъм изпълнителни механизми, тестове, програмиране и т.н, но не всеки може да си позволи поддържането на подобна система, ако е любител.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Предимства и недостатъци VCDS , ODIS , VCP (Vag Can Pro) , OBD11 (OBDeleven)

Мнениеот niks76 » Пон 27 дек 2021 18:38


20те ми стотинки по темата-vcds ми е от 2006г и е от старите с компорт 1,на всеки три месеца си казва че има ъпдейт(резюмето е че за 400долара навремето ссе е изплатил стократно-един път не са ми искали от ростех да плащам повече)с одис могат да се правят доста неща ,но се пази първоначалната конфигурация на мпс-то и за промени нефабрични си трябва vcds.Лънча ми е с версията от миналата година и не съм очарован много ,но за дреболии става/макар че послъгва много............спрямо оригиналните програми с лиценз



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: victory1983 и 23 госта