Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Жици и кабели, релета и моторчета, OBD, OBD II, VAG Com и други
qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот qnkov » Съб 17 сеп 2022 10:10


Здравейте. Взех си един китаец за 30 лева, направо отрязан + чип. Откл., закл., няма проблем, но трябва да се програмира, за да не гасне колата, като запаля. Има ли някакъв прост начин или е нужен софтуер? В интернет гледах, че е нужно да се извлече някакъв код от компютъра. Реално аз имам VCDS и кабела ми е HEX-V2 на Ross-Tech. С него мога ли да извадя този код или ми трябва кабел Commander? И накрая вече с HEX-V2 се обучава?
Също така са централното обучаване, трябва ли да си подал контакт с необучения ключ?

Последна промяна от qnkov на Сря 21 сеп 2022 22:17, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Обучаване на ключ?

Мнениеот megatronS » Съб 17 сеп 2022 17:32


Първо , за каква кола ,модел и година става на въпрос, защото това е най-важното, с което да се определи как и по какъв начин ще станат нещата. С кабела на Ross-Tech, можеш да обучиш ключ,ако разполагаш с правилния пин код на имобилайзера. Пин кода на имобилайзера, може да се извади с Commander от таблото на колата,( където е поместен самия имобилайзер) само на определени модели и години, както и направо да прибавиш с него ключ в системата, без да използваш VCDS. На много модели и години обаче, не става толкова лесно и трябва разглобяване, програматор, калкулатор и доста ръчен труд, а на още по-новите, трябва специализирана апаратура да се подготви нов транспондер за работа към дадения модел, плюс всичко останало.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Обучаване на ключ?

Мнениеот qnkov » Съб 17 сеп 2022 18:30


От профила ми колата. Сеат Кордоба 2004. Успях с VCDS да обуча да откл. и закл., но за имобилайзера разбрах, че трябва код. Изтеглих VAG EEPROM Programmer софтуера, но не може да се свърже с ECU-то. Явно кабела, който имам не става за тая работа. Затова ще купя един кабел KKL, с който мисля, че няма да има проблем свързването вече и така ще взема кода.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Обучаване на ключ?

Мнениеот megatronS » Нед 18 сеп 2022 8:25


VAG EEProm programer, работи с ККЛ кабел, а не с VCDS. Кода може да се извади от таблото и с VAG K+KAN Commander. След това го обучаваш с VCDS, ако естествено транспондера, който си купил от Китай се чете, защото има много ментета, които не се четат и не подлежат на обучаване. Това може да се провери предварително с VCDS и празния транспондер, дали го вижда колата, като празен и необучен или изобщо не го вижда, като транспондер.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Обучаване на ключ?

Мнениеот qnkov » Сря 21 сеп 2022 9:57


Здрасти. Имам KKL синят кабел. Изтеглих му драйверите и програмата 1.9 EEPRom programer. Преместих порта на 2, след което и в programmera, но изписва, че няма ECU. Пробвах порт 1/2 и усб, като съм местил и порта на драйвера на кабела. Слагах драйвери от 2019 година и по стари за CH340 чипа, но не става. Инсталирах vcds lite от ростеч и дадох тест, за да видя дали въобще намира кабела, но няма проблем. И порта и интерфейса са намерени на порт 2. Можеш ли да ми кажеш какъв е проблема? С уиндолс 10 съм.
Ако може да ми дадеш и вцдс лайт, регистрираната версия. Мерси.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Обучаване на ключ?

Мнениеот megatronS » Сря 21 сеп 2022 14:34


Това е валиден линк за програмата с драйверите, ще е валиден 2 седмици:
VCDS 1.2 Lite Full + Drivers
https://dox.abv.bg/download?id=a1df316455# - Линк за сваляне

Пробвай EEprom Programmer 1.19g, под друг Windows, при мен работи без никакви проблеми с Windows 10 Pro. Предполагам, че имаш някакви проблеми с драйверите. Тази програма по принцип работи само с табло на VDO и нищо друго. Тя е доста ограничена, така че реално не знам проблем със свързването ли имаш като цяло или към конкретен модул при опит за комуникация с него. При второто, може да не се поддържа модула от програмата, а при първото е проблем с драйверите ти или самия Windows ти се бъгва.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Обучаване на ключ?

Мнениеот Vlad777 » Сря 21 сеп 2022 15:41


Оправи заглавието, според шаблона за раздела
viewtopic.php?f=88&t=446478


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот qnkov » Сря 21 сеп 2022 22:20


Промених заглавието. Ще пробвам под уиндолс 7 също. И аз не знам защо не иска. Първо инсталирах драйверите от диска, който дойде с нея. После ги премахнах и сложих най-новите от нета, като отвориш мениджъра изписва CH340, което означава, че трябва да са ок. Но на тая лаптоп има доста драйвери и от новия vcds и делфи за коли и други програми за коли, и кой знае каква каша може да е станало накрая. Да не би да има нещо друго, което трябва да направя, освен да избера папката за CH340 дето си пратил и да инсталирам? Гледам има и други работи. Тези FTDI драйвери. За какво са? Възможно ли е точно тях да трябва да избера и да инсталирам за кабела? Понеже аз избирам папката CH340. Мерси.


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот megatronS » Чет 22 сеп 2022 8:18


На пазара има два вида адаптери KKL. Единият е с емулиращ чип CH340 (менте) и оригинален адаптер с чип FTDI232. Е този втория е истинския адаптер, който работи безпроблемно с всички програми за него. Първият е китайска измислица и драйверите му, не се справят добре с някои Winodws, да не говорим и за съвместимост с програми. Затова в папката са два модела драйвери, според хардуера на адаптера. За да се провери, кой от двата е, се отваря адаптера. Драйверите на единия модел не стават за другия и обратното, заради явната разлика в чиповете. В много от програмите е заложено да търсят драйвер FTDI232 и след като не го получават, няма да се осъществи връзка между софтуера и адаптера. След като имаш такъв куц адаптер, изтегли си Vag Commander 1.4, той работи перфектно с KKL адаптер, както с CH340, така и с FTDI232 чип. Понякога може да бъгва с първия чип при първоначално свързване, но се свързва. С VAG Commandera, изтегли тоя код от таблото за 5 секунди и си готов. Ако не знаеш, как се работи с него, има достатъчно клипове в интернет с показно.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот qnkov » Чет 22 сеп 2022 13:08


Vag commander 1.4 не иска да се отваря като цъкна на иконата. Не е блокиран от антивирусна или нещо, понеже съм я спрял. ;/


ton4o7601@abv.bg
Мнения: 58
Регистриран на: Пон 04 апр 2022 17:59
Автомобил: VW GOLF 5 19 TDI 105 hp
Двигател: BKC 2004

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот ton4o7601@abv.bg » Чет 22 сеп 2022 13:21


Аз си обучих три ключа за голф 5 с извличане на Пин с VAG Commander и програмиране с VCDS. Също си поръчах ключовете нарязани с дистанционното и чиповете от Али-то, но чиповете вътре за нищо не ставаха. Отделно си поръчах чипове по 8-9 лв за брой, които бяха подготвени по CAN специално за Фолксваген TP23(A1) и с тях обучението мина безпроблемно.За Сеат ще трябва да търсиш CAN ID48 Megamos Crypto Transponder TP22(A3).


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот megatronS » Чет 22 сеп 2022 13:47


Под какъв Windows, не иска да се отвори? Това го прави по принцип на бъгавите Windows 10. Десен бутон върху стартиращия файл -отстраняване на изправност със стартирането - програмата работеше правилно с други версии на Windows - избираш Windows XP SP3 - тест - запис на настройката и готово.


qnkov
Мнения: 174
Регистриран на: Сря 01 юли 2015 0:10
Автомобил: Seat Cordoba TDI
Двигател: 2004г ATD 1_9 101кс

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот qnkov » Чет 22 сеп 2022 17:39


Всичко се оправи. Инсталирах и 1.9 и 1.4 на друг лаптоп. Командер 1.4 не иска да се отвори и там, но пък с 1.9 епрома, моментално се свърза и ми показа кода. Обучих си ключовете. Но ме е яд, че точно на лаптопа ми за диагностики нямам тази програма работеща. Всичко изглежда добре, но не иска да се свърже, сякаш е мешания с портовете му. Може би останалите програми за коли дето имам като новото вцдс, делфито за коли и камиони и програма за части, са омешали тотално нещата. През всички УСБ-та пробвах, и през всяко едно УСБ унисталвах и инсталирах наново драйвери и няма свързване. Бие ти грешка, че не е намерено ECU и дотам. Но с вцд лайта сканира грешките без проблем кабела, но пък не ми даде да ги изтривам. Може би това е ограничението на програмата.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот Duke_BG » Пон 17 окт 2022 19:57


Янков, в сайта на склад 66 от където си взех vag can+K commander 1.4 full пише че с windows 10 с последни ъпдейти не работи - и при мен се държеше така - преинсталирах компа с windows 7 и тръгна. така че ако държиш на 10-ката разкарай малко ъпдейти да видим дали ще тръгне.

megatron : не става с десен бутон и съвместимост със по-стари версии - не ще и това си е - не ми се занимаваше със скапаната 10-ка и сли сложих windows 7 pro 64


Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Seat Cordoba 2004 г. - Обучаване на ключ?

Мнениеот megatronS » Вто 18 окт 2022 11:00


Работи отлично Vag K+CAN Commander 1.4 с Windows 10, даже и с Windows 10 Pro.



Върни се в “Автоелектроника и автодиагностика”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 98 госта