Проблем с печка на VW Sharan

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13431
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот kris11 » Съб 29 яну 2022 18:39


petio731111 написа:Проблема беше износени четки на допълнителната водна помпа след смяната всичко си дойде на мястото .Четките са графитни .За целта ползвах четки за малък ъглошлайф,


Голяма грешка. Четки за 12В ел.двигател да смениш с такива за 230В.Състава на четките.




petio731111
Мнения: 3
Регистриран на: Вто 18 окт 2016 18:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот petio731111 » Нед 30 яну 2022 21:22


Не съм чувал за четки за 12 и 220 волта .Мисля че четките биват по степен на твърдост : въглено графитни;графитни;медно графитни и медни .В случая според мен смених графитни с графитни ,а ако не съм прав и съм сложил въглено графитни то единственното което може да се случи е да свършат по бързо .Времето ще покаже.


Потребителски аватар
ZEDYCUS
Мнения: 326
Регистриран на: Нед 03 сеп 2006 21:46
Автомобил: VW Sharan 1_9 TDI
Двигател: AUY 2001
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот ZEDYCUS » Пон 31 яну 2022 0:25


Да ще свършат по бързо. Направих същото като колегата, но се случи в неделя и нямаше как да купя правилните. Вече изкараха 1 месец, и имам топло, аз сложих от прахосмукачка.
Какво представляват Медно-графитните четки?


За да могат да функционират, бобините на ротора на определени видове електродвигатели трябва да бъдат свързани, за да завършат електрическата верига. За да може това да се случи, към вала се прикрепя комутатор или плъзгащи пръстени, изработен от мед или месинг, и пружините притискат сплетени медни жици (четки) към пръстените, които произвеждат електричеството


Приложения на Медно-графитните Четки

Медно-графитните четки намират приложение в:

нисковолтови DC електродвигатели (до 220VDC)
микро-мотори
стартери
автомобилни генератори
алтернатори
електромагнитни съединители
електромагнитни спирачки


При медно графитните четки токопреносната плътност е по-голяма. Контактът с колектора е с по-ниско съпротивление заради присъствието на медта и те по-бавно се износват.


Потребителски аватар
tstanchev
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 22 мар 2009 21:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот tstanchev » Вто 25 окт 2022 10:23


Здравейте колеги. Ремонтирах си сам печката Eberspacher ,имаше разпоени крачета на буксата на платката . Доста си играх да махна силикона от нея,но вече работи добре. Сега трябва да залея отново платката за изолация ,но не знам с какво. Някой има ли идея с какъв силикон или гума трябва да се залее?


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот stefarata » Вто 25 окт 2022 22:00


С епоксидна смола


KonstantinKoce
Мнения: 6
Регистриран на: Сря 30 ное 2022 13:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот KonstantinKoce » Сря 30 ное 2022 16:15


Здравейте колеги от скоро съм собственик на шаран1 96г. 19,Тди 90к.с. При проблема е следния.. сложих нова свещ на печката и заработи за месец след това спря.. оказа че свеща е изгоряла .. купих нова свещ запали няколко пъти и спря отново дори не се и мъчеше да пали.. смених електрониката с друга (имам още една печка за части) сега като запаля колата вентилатора тръгва и спира и до там повече нищо не се случва и отново съм в задънена улица моля за помощ и идеи защо не се пали печката. :neutral


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот goppa » Сря 30 ное 2022 21:03


При стартирането електрониката си прави проверки. Ако е изгоряла свещта или е прекъснат някой температурен датчик или помпата за гориво въобще не стартира. После продухва, ако при продухването тока на вентилаторпето не и хареса -спира.
Смени вентилаторчето, или му смени лагерчетата и четчиците!


Пламен Тодоров
Мнения: 106
Регистриран на: Пон 09 яну 2023 18:14
Автомобил: Vw Sharan
Двигател: AVG 2000
Местоположение: Свищов

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот Пламен Тодоров » Нед 22 окт 2023 20:00


И ткааа,дойде ред и на моята печка.Колата е Шаран 2000г. 110к.с.(точно такъв какъвто търсех-извадих голям късмет :smile ).Понеже е внос от Италия,и отдолу е като нов предположих,че не е студувал и съответно печката няма да създава проблеми.Е,да ама не!Дойде зимата и се оказа,че печката не работи.Бях леко разочарован,но поне не съм студувал-парното си работи добре,но то не е имало и такива студове.Днес реших да я пробвам по начина който четох в темата.Резултатът беше само леко цъкане,което доведе до сваляне и разглобяване.Проверих я и на отворен капак и установих,че цъка моторчето следователно набедих него защото и без това се въртеше без инерция.Разглобих го,смазах лагерчетата,защото малко задържаха,прегледах четките(личи,че са нови) и го сглобих.Пробвах да я подкарам отново,но пак с неуспех.Сега,обаче моторчето на моменти завърта ,но е доста слабо.Взех вече да се замислям дали пък електрониката не прави проблеми,и докато си мисля реших вече да погледна и свещта,която бях убеден ,че работи!Развих свещта замерих я с мултицета-не работи,тогава добих смелост и да и пусна 12V което потвърди диагнозата.Утре ще си взема свещ,ще я закача и ще се надявам печката да тръгне.Междувременно свързах маркучите които влизаха в нея с парченце 20 мм.ППР тръба стана супер.Забравих да спомена,че пробвах помпичката -работи си.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот goppa » Нед 22 окт 2023 21:36


При изгоряла свещ май не се и опитва да продухва.


Пламен Тодоров
Мнения: 106
Регистриран на: Пон 09 яну 2023 18:14
Автомобил: Vw Sharan
Двигател: AVG 2000
Местоположение: Свищов

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот Пламен Тодоров » Пон 23 окт 2023 9:48


Силно се надявам да е така.В 14 часа ми пристига новата свещ BERU естествено,на цена 57 лв.Ще я сложа и ще видим....


Пламен Тодоров
Мнения: 106
Регистриран на: Пон 09 яну 2023 18:14
Автомобил: Vw Sharan
Двигател: AVG 2000
Местоположение: Свищов

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот Пламен Тодоров » Пон 23 окт 2023 15:13


Греда.Сложих свещта и пак нищо.Моторчето се мъчи на някакви слаби импулси да завърти.Замерих дали идва напрежение до него,но мултицета не отчете нищо.Не съм закачал помпичката обаче.
Най-накрая печката заработи :smile .Допуснал съм отново грешка със използването на импулсен трансформатор за пробата.Трансформатора е 80W 6.3A ,което сметнах ,че ще е достатъчно да захрани печката,обаче не е.Както писах моторчето прави някакви импулсни опити за завъртане,което ме принуди да го тествам директно 7.8 волтово е,а аз му пуснах 6V-работи си.Продължих да умувам и реших да свържа крушка 5W към изводите за помпичката,свързвам крушката,включвам трафа и........ пак същото-моторчето цъка ОБАЧЕ крушката не свети.Вадя мултицета и меря на изводите където я закачих и се оказа,че има напрежение на импулси.Но защо лампата не свети? Закачам мултицета на изхода на трафа и установявам,че там няма никой.Значи трафа е претоварен и постоянно се рестартира,затова помпичката изпада в този гърч.Най-добре да се пробва на акумулатор или на намотков траф така,че взех печката и тръгнах надолу към колата макар,че не ми се искаше отново да я пробвам на акумулатора,защото следобед точно така я пробвах и моторчето само цъкна.Въпреки това я закачих и получих поредното цъкване :banghead.Разочаровах се,ама реших да я разцъкам още няколко пъти,и на 3-тия или 4-въртия опит реших да задържа кабелите да видя какво ще се случи и изненадааааа след малко моторчето завъртя и спря,след това свещта се включи и след още малко търпение започна да мига и крушката,която бях вързал на мястото на помпичката!Де факто вентилатора не тръгва веднага след подаването на 12V,а около 5 сек. след това,което ми доведе малко главоблъсканици,но ев крайна сметка я разгадах(с ваша помощ естествено).Друг е въпроса,че можеше дори да не демонтирам самата печка изцяло от колата,ако просто бях тръгнал от прастарата ми свещ,ама айде другия път.Сега обмислям да сложа бутон за вкл. (оригинален такъв) защото често ми се налага да прескоча до някъде
наблизо и за 2-3 мин. шофиране по няколко пъти на ден няма смисъл да се пали.

Последна промяна от Пламен Тодоров на Пон 23 окт 2023 19:19, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот goppa » Пон 23 окт 2023 18:46


Без помпа съшо не тръгва да пали. Имаше някъде описан алгоритъм на стартиране на тея печки.

П.П. Ето го:
d3wz-1.pdf
(878.28 KиБ) Свален 31 пъти


Пламен Тодоров
Мнения: 106
Регистриран на: Пон 09 яну 2023 18:14
Автомобил: Vw Sharan
Двигател: AVG 2000
Местоположение: Свищов

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот Пламен Тодоров » Вто 31 окт 2023 19:02


И такаа самолетчето излетя.Снощи монтирах печката и я запалих.Запали от втория път,не знам защо.Добрата новина е ,че запали без пушек и мъгла.Налях антифриз,обаче снощи не го дръпна и така го оставих,тази сутрин нивото си беше дошло на място.Сега ще чакаме по-студени дни да видим как е с печка.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот goppa » Вто 31 окт 2023 20:15


Не очаквай чудеса! Просто колата има парно и на място. :mhihi


Пламен Тодоров
Мнения: 106
Регистриран на: Пон 09 яну 2023 18:14
Автомобил: Vw Sharan
Двигател: AVG 2000
Местоположение: Свищов

Re: Проблем с печка на VW Sharan

Мнениеот Пламен Тодоров » Чет 02 ное 2023 19:46


То и това не е никак малко.Дори и на температура около нулата извънградско загрява трудно заради задното парно така,че да имаш печка се оказва задължително :mhihi



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 117 госта