Проблем с електроника Шаран 1.9 TDI 2006

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
refirebg
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 30 яну 2024 0:12
Автомобил:
Двигател:

Проблем с електроника Шаран 1.9 TDI 2006

Мнениеот refirebg » Вто 30 яну 2024 0:34


Здравейте. Имам Фолксваген Шаран 1.9 TDI 2006 който ми прави странен проблем.
Първо - когато го запаля в студените сутрини всички светлини (таблото, осветление, фарове и др) мигат. Освен това самия автомобил все едно трепери, на моменти повече на моменти помалко. Ако е пуснато парното, в моментите, в които повече трепери и мигат светлини парното само пада на минимум. Колата като поспре да трепери и премигва силно парното пак почва да духа силно, докато в един момент пак автоматично пада на минимум, последвано с усилване на мигането на светлинкте и треперенетп на колата. Колато като позагрее го прави много по рядко.
Второ - идва по интересният момент. Освен това, коетонобясних горе, прави следните магии. Примерно в някакъв момент изведнъж всичко угасва и светеа наново, климатика спира, музиката спира и тръгва все едно ръкмо е запалена колата, на таблото светват всички лампи за стотнини угасва и светва наново. Това всичко се случва едновременно за секунда съпроводено със двойно бибкане (звуково сигнализиране) все едно е светнал червена сигнална лампа. Чонякога гонправи за едно каране 2 пъти понякога ме гонправи.
Някакви идеи?

П.п. интересното е че съм забелязал че го прави при натоварване на ел.системата. Например точно когато се включва турбината между 1800 - 2000 оборота или натисна копчето за всигане на прозорец (когато прозореца е затворен) или подобни моменти.




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проблем с електроника Шаран 1.9 TDI 2006

Мнениеот kris11 » Вто 30 яну 2024 18:00


Имаш слаба връзка някъде. На първо четене огледай клемите на акумулатора, почисти ги , ако бял прах. Провери и връзки към маса , и + към алтернатора.
Измери и напрежението при работа на клемите на акумултора, а и имаш волтметър на таблото - като прави проблеми стрелката на волтметъра мърда ли силно ?


Потребителски аватар
ZEDYCUS
Мнения: 326
Регистриран на: Нед 03 сеп 2006 21:46
Автомобил: VW Sharan 1_9 TDI
Двигател: AUY 2001
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Проблем с електроника Шаран 1.9 TDI 2006

Мнениеот ZEDYCUS » Вто 30 яну 2024 22:48


Провери си ролката за свободния ход на алтернатора.
Скоро ми направи впечатление, че колата е много шумна сутрин и имаше метални скърцащи и тракащи звуци при първото палене. В движение като позагрееше утихваше, но беше по шумна от обикновенно. Единия ден погледнах когато тракаше на студено и се оказа че обтяжната ролка подскача и обтегача удря в ограничителят. Ролката на алтернатора(свободен ход-фрайлауф)блокираше на моменти и беше разтегнала ремъка отделно и обтегача изкривен и обтяжната ролка там седеше накриво. Отделно защото паля в подземен гараж при това тракане се виждаше как се променя интезитета на фаровете, мигаше.
След смяна на ролката на алтернатора Ина, нов пистов ремък, нов обтегач на ремъка с нова ролка и рециклаж на генератора, щото се оказа че и лагерите му са тръгнали, колата утихна както си беше преди. Нямам и мигането на фаровете вече.
Провери и проблем в реле номер 109 или клеморед.
Прикачени файлове
viber_image_2024-01-30_22-43-10-873.jpg
viber_image_2024-01-30_22-43-10-957.jpg
viber_image_2024-01-30_22-43-11-048.jpg
viber_image_2024-01-30_22-43-11-130.jpg



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 129 госта