Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Техническа и сервизна информация за бусовете от серия T3 - Multivan, Caravelle и Transporter
Правила на форума
Изображение
ivo_asenov
Мнения: 114
Регистриран на: Нед 16 дек 2007 17:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна- кв.Виница

Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот ivo_asenov » Пет 07 май 2010 15:51


Двигателят е 1,9 боксер.Сутрин когато е студен си върти както трябва, но загрее ли малко започва да върти все едно е паднал акумулатора или изобщо не реагира...
Ходих при един "майстор", който каза че проблема е в бронзовата втулка към кожуха.Взе ми 40лв и като излизам от сервиза въртя ключа и пак същата история :banghead:
Та колеги ако някой си има на идея от какво може да е, или пък се е сблъсквал с този проблем да пише че ми омразна да го тикам :lol:




Потребителски аватар
KingoftheROAD
Мнения: 2486
Регистриран на: Чет 14 юни 2007 23:53
Автомобил: VW Transporter T4 1995
Двигател: ACU
Местоположение: Калояново
Контакти:

Re: Проблем с стартер на Т3

Мнениеот KingoftheROAD » Пет 07 май 2010 17:05


Колега,"майсторът" сети ли се да смаже и двете втулки? другата в какво състояние беше? Така и така сте сваляли стартера, прегледахте ли състоянието на четките, колектора, и тн.? Според мен при всяко сваляне на стартера е добре да му се прави цялостна переборка, да се прегледа всичко и да се подменят превантивно някои работи, които са на път да сдохнат скоро, иначе най-неефективния начин на ремонт - днес за втулки, утре за четки, другиден за не знам си какво...


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Re: Проблем с стартер на Т3

Мнениеот levonik » Пет 07 май 2010 22:14


Опитайте с проверка на "масата" на самия стартер. Този номер ми го правил и моя стартер. Сега за смях на специалистите съм прекарал навсякъде допълнителни маси. Изглежда при загряването се увеличават разстоянията между допиращите се повърхности и намаляна проводимостта.


ivo_asenov
Мнения: 114
Регистриран на: Нед 16 дек 2007 17:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна- кв.Виница

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот ivo_asenov » Съб 08 май 2010 11:45


Аз тогава имах друга работа и не съм присъствал при ремонта , но ми каза че четките са ок , сложил е някаква си специална грес, а мога да съм 90% сигурен, че втулката е нова защото аз ходих да я купя и му я дадох.

Отностно масата, има някаква логика колега, пък и лесно се проверява това.Следващия път като "забие" стартера и ще му пусна една маса с кабелче за проба.
Ако си прав и ми улесниш толкова задачката ще има да черпя :wink:


serwiza
Мнения: 9
Регистриран на: Пет 07 май 2010 10:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Yambol

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот serwiza » Нед 23 май 2010 12:13


втулката след като се сложи в леглото се райберова и смазва , иначе не се получава съосието и при загряване на двигателя се заклиня ротора . А относно кабела за маса проблема е когато двигателя е студен , следкато загрее си пали нормално.


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот levonik » Пон 24 май 2010 19:46


Ами точно. При загряване метала се разширява и луфта изчезва. Студен, метала свит и губи контакт. Най-малкото, когато е загрял двигателя и стартера, то и паленето става без голямо усилие. Сега просто не помня какви бяха първите признаци - аз съм се обримчил с допълнителни маси.
Но при това положение не върши работа на колегата. Жалко, че бързо се оправяше.


Потребителски аватар
poni
Мнения: 1111
Регистриран на: Вто 26 окт 2004 18:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот poni » Вто 01 юни 2010 19:50


serwiza написа:втулката след като се сложи в леглото се райберова и смазва , иначе не се получава съосието и при загряване на двигателя се заклиня ротора . А относно кабела за маса проблема е когато двигателя е студен , следкато загрее си пали нормално.

втулките не се райбероват.колкото и да е стегната при първото завъртане и освобождава.
levonik,много по-често се получава точно обратното.колата е студена и пали,но загрее ли започва да върти много тегаво.


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот levonik » Вто 01 юни 2010 21:48


Вече и аз не знам как и защо става. Затова му праснах допълнителните маси и сега каквото ще да прави. Сега върти " като труженичка на гората над с. Оброчище" :D


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот levonik » Чет 08 юли 2010 22:20


От спортен интерес- какво стана колега?


danidanidani
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 07 дек 2009 15:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот danidanidani » Чет 22 юли 2010 22:39


ivo_asenov написа:Двигателят е 1,9 боксер.Сутрин когато е студен си върти както трябва, но загрее ли малко започва да върти все едно е паднал акумулатора или изобщо не реагира... :lol:

Здравейте колеги :D
Моя Т3 е 1.9 DG мотор и го притежавам от 94г. От тогава до сега нямам спомен колко пъти съм правил стартера но смело мога да кажа, че това е може би най-слабото конструктивно решение на което съм се натъкнал до момента в този автомобил. За времето от 94г. до сега съм стигнал до извода, че смяната на втулки (предна и задна) за този тип стартер е консуматив. Лошото при този тип стартер е че предната втулка на електромотора е в кожуха на съединитела и смяната и е трудна (но не и невъзможна) без наличието на канал.
Така че колега, не искам да те обезсърчавам но както друг от форума каза че е прекарал нови маси - направи го и се научи да си сменяш втулките сам за да не даваш грешни пари по майстори.
P.S. стартера е BOSCH и си купувай само такива втулки - карат най-дълго и не са по-скъпи от другите 1,5лв. на бройка.


Потребителски аватар
baipetko
Мнения: 50
Регистриран на: Съб 15 дек 2007 3:29
Автомобил: VW T3 1986 1.6D
Двигател:
Местоположение: Пазарджик

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот baipetko » Пон 15 апр 2013 13:28


Та в крайна сметка как се оправя проблема с тегавото палене,понеже и аз се сблъсках със същия преди 2 седмици ? Смених четки и бобина според майстора ,но въпреки това от време на време продължаваше да върти тегаво. Пак според майстора акумулатора ми бил за смяна. Взех акумулатора от колата ми който е на 2 месеца и е 62Аh и 520A стартов ток и пак същото. Слаб бил за тоя двигател ми викат. Ок преди 3 дни купих чисто нов искра 77Аh 730A стартов ток като междувременно проверих и късата маса от СК към тампона по съвет на приятел < оказа се наред > и ето го днес пак същия гаф. Тъкмо взех да се радвам че наистина е било от акумулатора и одеве пак започна да върти едва едва. Кажете какво остава да е ?


Потребителски аватар
DA@KA
Мнения: 1081
Регистриран на: Съб 24 юли 2010 18:41
Автомобил: Caravelle
Двигател: ACV 1998
Местоположение: гр.Русе

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот DA@KA » Пон 15 апр 2013 13:31


A втулките на стартера сменихте ли???


Потребителски аватар
baipetko
Мнения: 50
Регистриран на: Съб 15 дек 2007 3:29
Автомобил: VW T3 1986 1.6D
Двигател:
Местоположение: Пазарджик

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот baipetko » Пон 15 апр 2013 13:35


Ами не сме понеже според майстора не били за смяна.Ама вече все по малко започвам да му вярвам на този майстор.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6177
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL
Двигател: DGTE 2018
Местоположение: Varna

Re: Проблем със стартер на Т3 (Boxer)

Мнениеот vanesto » Пон 15 апр 2013 14:27


Колеги, когато стартера върти добре на студен и мудно на топъл двигател - това е класически случай на износени втулки. Няма маси, няма акумулатори - сменяте си и двете втулки, и ако трябва и майстора и не се занимавайте с глупости!



Върни се в “T3”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта