Т5 2005г 2.5ТД.-131коня Светна лампата за маслото

Техническа и сервизна информация за Multivan, Caravelle и Transporter
Правила на форума
Изображение
Потребителски аватар
Ivan.kanev
Мнения: 26
Регистриран на: Съб 13 юли 2019 16:51
Автомобил:
Двигател:

Т5 2005г 2.5ТД.-131коня Светна лампата за маслото

Мнениеот Ivan.kanev » Пон 17 фев 2020 20:30


Здравейте
При проверка на маслото видях че то е на минимум,но за съжаление нямах в буса да долея та се наложи да се прибера ката.Живея на 8 км и реших че няма да се случи нищо,но малко преди да се прибера ми светна оранжевата лампа придружена със звуков сигнал.Изминах още около 500 метра докато паркирах.Та отворих капачката за да долея и видях че има и др проблем.Но първо за лампата.Та долях около 1,5л до като отиде маслото отново на макс,но лампата не изгасва.Винаги когато дам контакт се чува звуковият сигнал за проблем и лампата си светва.Маслото междудругото го бях проверявал 1500км преди и беше по средата мин-макс.Та кажете ми лампата не трябва ли да изгасне сама след като нивото на масло е отново на макс или трябва да се изчисти грешка ако се записва такава?
Вторият проблем идва с развиването на капачката видях че има бяла слуз полепнала по нея което е признак за антифриз при клапаните.Маслото само по себе си е чисто и в него не виждам да има охлаждаща течност.В казачнето при антифриза пък няма масло и самият антифриз не се губи.
Та имам съмнение за водна помпа,гарнитура на глава,или пък пукната глава.
Та има ли някой който се е сблъсквал с тези проблеми да ми помогне с съвети какво да правя и кадеда гледам.
Буса е Т5 2005г 2.5ТД.-131коня




powerade
Мнения: 1039
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот powerade » Пон 17 фев 2020 21:29


За първия проблем - откачи клемата на акумулатора, за да изчисти грешката (на брат ми на Сеат Толедо ASV мотор като светне грешката, дори в масло да го удавиш датчика, не гасне докато не разкачи клемата)
За втория - буса го караш на къси разстояния, не може хубаво да затопли целия двигател и коша, съответно маслото прави конденз. Забърши капачката, изкарай го поне 50тина км извънградско и ще изчисти. И слагай пълна синтетика 5w40 примерно.


Потребителски аватар
Ivan.kanev
Мнения: 26
Регистриран на: Съб 13 юли 2019 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот Ivan.kanev » Пон 17 фев 2020 22:28


Благодаря за бързият отговор.Ще направя и двете неща и ще пиша какво е станало.


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот System_error » Вто 18 фев 2020 1:37


powerade написа:буса го караш на къси разстояния, не може хубаво да затопли целия двигател и коша, съответно маслото прави конденз. Забърши капачката, изкарай го поне 50тина км извънградско и ще изчисти. И слагай пълна синтетика 5w40 примерно.

И аз като го карам цяла зима така и с 10w40, да очаквам ли и на мен да ми се налепи така капачката?
маслото прави конденз

Воден? :eek
Забърши капачката, изкарай го поне 50тина км извънградско

Според мен това е абсолютно противопоказно и грешно, но всеки си решава. Дано аз съм в грешка. :bowdown


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот samo_pechka » Вто 18 фев 2020 1:46


Маслото поема до определена степен влага/конденз, после почват отлагания .
Един от начините да се изчисти от него, е да се покара малко на дълго, да загрее добре маслото и да се изпари водата. Другият е смяна на самото масло , особено ако налепите са грозни и много
Но с колегата горе ... не ми хареса особено, че на 1500км е опапал литър масло . Много е. Вече къде е проблема за този разход...


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот System_error » Вто 18 фев 2020 1:56


Факт! Но не и до степен да омаже капачката. Повече от 30 години стаж имам на различни коли. И бензинови и всякакви дизели. Никога не съм виждал налепи на капачката за маслото, без това да е свързано с "комшулук" между водата (антифриза) и маслото. А това си е сериозен проблем, който едва ли ще се реши с
50тина км извънградско
.
Пак казвам: Дано аз да съм в грешка.
Аз лично дори не бих го палил.


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот me4ou » Вто 18 фев 2020 9:02


System_error написа:Пак казвам: Дано аз да съм в грешка.
Аз лично дори не бих го палил.



В грешка си. Нормално е да има малко 'бозичка' по капачката зимно време, когато колата се кара предимно на къси разстояния. Ако е омешала маслото и водата, ще има боза и по клечката на маслото. Още повече според мен по-честият вариант е масло във водата, а не вода в маслото, барабар с останалите симптоми на прекъсване, надуване на маркучи и прочие.
По другия въпрос - случвало ми се е толкова да е паднало нивото, че изобщо да го няма на клечката и пак си караше колата, без да дава ядове. Ако е било под средата е нормално за 1500км да слезе и под минимума. Все пак става дума за 15 годишен дизел с турбина на бог знае колко км. Колкото и да не ни се иска разход на масло до 1л./1000км спада в долната част на графа 'приемлив'.

Сипи си масло, изчисти грешката и си свиркай. Пък за напред може да го проверяваш по-честичко, макар да е деморализиращо. :Mr Green Fun


Потребителски аватар
Ivan.kanev
Мнения: 26
Регистриран на: Съб 13 юли 2019 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот Ivan.kanev » Вто 18 фев 2020 10:06


Масло съм купил и ще го сменя събота или неделя.Акомулатора ще откача днес да изчисти грешката.Ще проверя и турбото за луфтове че май може да е от него понеже в маркучите към кулера и след него има масло.Вярно нее мн но все пак.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот muns61 » Вто 18 фев 2020 13:17


За мотора е без значение колко ниско е нивото на маслото, щом помпата не засмуква въздух. И колко е високо, щом не стига до коляновия вал. Майонезата е нормална при каране на късо, особено зимата.


Потребителски аватар
vasko__2
Мнения: 995
Регистриран на: Чет 19 фев 2009 0:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот vasko__2 » Вто 18 фев 2020 21:27


Датчика за отворен преден капак работи ли?


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот System_error » Сря 19 фев 2020 1:29


Ами значи само моя не е нормален.

Изображение
Това е от днес.
Edit: Пчеличките са от кой знае кога.


Потребителски аватар
Ivan.kanev
Мнения: 26
Регистриран на: Съб 13 юли 2019 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Светна лампата за маслото

Мнениеот Ivan.kanev » Сря 19 фев 2020 8:16


vasko__2 написа:Датчика за отворен преден капак работи ли?


Ми аз не знам да има.Никъде не видях такъв датчик,или кабел кйто да проследя.Къде се намира той?По таблото няма лампа показваща дали е отворен капака или не.


ltolev
Мнения: 151
Регистриран на: Нед 08 апр 2007 23:52
Автомобил: VW Multivan T5
Двигател: AXE 2005
Местоположение: София

Re: Т5 2005г 2.5ТД.-131коня Светна лампата за маслото

Мнениеот ltolev » Чет 05 мар 2020 10:38


След доливане на необходимото количество масло, лампата угасва сама, без да се налага премахване на клема на акумулатор, изчистване на грешката с компютър и т.н.
При така изглеждаща капачка на маслото е важно дали изчесва охладителна течност? Ако-ДА, то проблема може да е във водната помпа, тъй като същата е "потопена" едновременно във вода и масло и като се прецака уплътнението, започва да пропуска вода в маслото. Казвам го от личен опит. Миналата зима имах този проблем, изчезваше по малко охладителна течност и в последствие забелязах, че капачката за маслото отвътре е като намазана с боза...При работещ топъл мотор и махната капачка за маслото, през гърловината излизаше пара, не само картерни газове. След смяна на водната помпа и промивка на мотора, всичко си дойде на мястото.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Т5 2005г 2.5ТД.-131коня Светна лампата за маслото

Мнениеот niks76 » Чет 05 мар 2020 20:23


Антифриза не се изпарява а си остава на дъното на картера,водната помпа не е виновник за парите от горното мнение,.....


Потребителски аватар
Ivan.kanev
Мнения: 26
Регистриран на: Съб 13 юли 2019 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Т5 2005г 2.5ТД.-131коня Светна лампата за маслото

Мнениеот Ivan.kanev » Пон 09 мар 2020 16:26


А каква е причината за парите колега.
Може ли да споделиш понеже при пен ги има.И най вероятно за това е и бозата по капачката.След смяна на масло бозата си остана,а вече нее толкова студено че да се образува конденз.



Върни се в “T4, T5 и T6”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта