Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Техническа и сервизна информация за Multivan, Caravelle и Transporter
Правила на форума
Изображение
Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот Е.Димитров » Пон 17 авг 2020 9:04


Здравейте колеги,
след като си продадох моят товарен транспортер Т4, защото ми трябваше такъв със седалки и след много кратко търсене се сдобих с Транспортер Т5 1.9 tdi (2008 година, 75 kw-102 кс) , точно какъвто исках, със седалки, които да се свалят и на страхотна цена.
Разбира се, с новото возило се появиха и нови въпроси.
От повече от 12 години карам коли, които са с автоматични фарове и вчера, на буквално втората разходка бях забравил да пусна фаровете.
Това, че имам златен талон не ме спаси от фиш на стойност 20 лева.
Не е болка, но се притеснявам, че пак мога да забравя да включа фаровете.
На копчето за фаровете нямам автоматичен режим и тук идва въпроса, може ли да се направи нещо по въпроса?
Обадих се на колегата, който има сервиз в Пловдив (Жоро), където негов много учтив и любезен служител ми каза, че биха могли да направят нещо по въпроса. Това е страхотно, но за съжаление хората са в отпуск до месец Септември.
От друга страна, звъннах в друг сервиз, който имат реклама, че и те правят диагностика на VW. От там също любезен служител ми обясни, че не става, трябва да имам модул, който бил много скъп.
Въпроса ми е, имате ли контакт на някой, който разбира, работи и се намира в Пловдив за да се активира (ако е възможно) тази опция?




Потребителски аватар
panchod
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 29 авг 2015 14:00
Автомобил: VW T5
Двигател: BRS BNZ
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот panchod » Пон 17 авг 2020 9:18


Здравей колега. Нищо скъпо , сложно и времеемко няма в тази процедура. Намери някой , който има диагностика Vag-com или VCDS. От там се активират функциите за автоматични дневни светлини т.е. да се палят късите щом дадеш контакт или да се отварят/затварят ел.прозорците като задържиш 3сек. бутоните на ключа. Може да се променят времената за интервалите на чистачките, колко време да грее подгрева на огледалата и т.н. Поздрави, честито и много безавариини километри!


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот Е.Димитров » Пон 24 авг 2020 8:59


Благодаря за съвета, записах час при колегата от Пловдив.
Разбира се , въпросите продължават :)
Имам лепенка на вратата "Wibasto", но въпре никъде не откривам контролен панел, дори място, където да си личи, че нещо е демонтирано.
Къде може да се намира евентуално въпросната печка?
И още един въпрос.
Имам някакъв датчик на предният прозорец. Не мога да разбера от къде идва и къде отива, защото трябва да свалям кората на тавана.
Прилагам снимка, та някой ако се сеща какво може да е това?
20200819_152848.jpg


Потребителски аватар
panchod
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 29 авг 2015 14:00
Автомобил: VW T5
Двигател: BRS BNZ
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот panchod » Пон 24 авг 2020 17:07


Здравей, това на предният прозорец не е датчик, а буксата на антената ти. Вгледай се внимателно в стъклото и ще видиш, че точно през средата му минава отвесна жичка. Освен ако не е сменяно с някакво...
Щом имаш стикери Webasto, но нямаш контролен панел, който оригинално се намира над огледалото за обратно виждане, значи имаш печка доотоплител. Тя се включва автоматично когато темп падне под 5 градуса а двг не е загрял. Изключва се когато двг. достигне 70 градуса. Самата печка се намира отдолу пред резервоара. Ако клекнеш до шофьорската врата ще видиш само ауспуха й. Печката е скрита с кора.


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот Е.Димитров » Чет 27 авг 2020 19:54


Здравей колега,
извинявам се за закъснението с отгорвора, но чак днес реших да легна отдолу и да разглобя това онова за да видя самата печка.
Открих я на точното посочено от теб под една кора.
До нея от външната страна има закрепен някакъв радиатор.
За какво е тоя радиатор?!
Още един път благодаря.
Четох из интернет , че има някаква възможност да се контролира самата печка доотоплител през vcds. Но на мен не ми е зор.
Повече ми е проблем с автоматичното пускане на фаровете , че карам коли само с автоматични фарове и вече навика за пускане на фаровете ми е изчезнал, което разбира се веднага доведе до първият фиш.
Всъщност, дори, че имам златен талон, не ми се размина фиша, просто трима катаджии за 20 лева станаха гейове, но това е друг разказ :mhihi


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот brum » Чет 27 авг 2020 20:39


Топъл антифриз до задницата на колата не ходи. Ако искаш да духа топло на задните седалки само тази печка е варианта. Ако си с такава, то нямаш и охлаждане отзад, а климатика духа само на първи ред седалки.

Или поне такова ми е разбирането от четенето за T4/T5 докато търсех такова.


Потребителски аватар
panchod
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 29 авг 2015 14:00
Автомобил: VW T5
Двигател: BRS BNZ
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот panchod » Пет 28 авг 2020 0:54


"До нея от външната страна има закрепен някакъв радиатор."

Здравей колега. По спомен, но не съм 100% сигурен, този радиатор е охладител или топлообменник за горивото. Погледни маркучите или тръбите по него. Ако са пластмасови, кафява, синя или черна значи са за това.

А колегата brum от горния пост, по-скоро не е лягал под Т5. Ако имаш задно парно и климатик в салона, назад вървят точно 4 тръби.


Потребителски аватар
panchod
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 29 авг 2015 14:00
Автомобил: VW T5
Двигател: BRS BNZ
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот panchod » Пет 28 авг 2020 12:56


Ето така изглежда. 2 за парното и 2 за климатика.Изображение

Последна промяна от panchod на Пет 28 авг 2020 12:56, променено общо 1 път.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот brum » Пет 28 авг 2020 13:48


А като ги има тези 4те има ли печка монтирана в задният край на буса? Щото разбирането ми е, че или има 3 варианта:
1) Печка без тръби. Тогава само топли отзад.
2) 2 тръби, без печка. Пак само топли отзад.
3) 4 тръби, без печка. И топли, и охлажда отзад.


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот Е.Димитров » Пет 28 авг 2020 14:04


Не съм разглобявал под калника в задната част но мисля, че задното е само печка, тоест служи само за отопление на задният салон. Вероятно има тръби от системата за да ползва топлото.
Съдя по това, че онзи ден пуснах от задната част само да духа и излизаше горещ въздух, колата беше загряла, което означава, че контролата за топъл/студен въздух не работи както трябва (ще трябва да отварям копчетата за задният контрол на парното и да видя какво не е на ред) и , че взима топлото от системата.
До колкото четох из форуми и тн, моята печка работи, както каза колегата #panchod като доотоплител. След като падне температурата до около 5 градуса, тази печка се включва и помага само на двигателя до около 75 градуса.
Преди имах едно BMW и имаше подобен доотоплител , само че беше само на ток. Когато запалех колата и на вън беше по-студено, това устройство почваше да работи и то доста бързо. Защо са решили да слагат печки доотоплители използващи нафта при положение , че се стартират само с двигателя нещо не намирам логика, освен, че системата е много по-скъпа и сложна.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот brum » Пет 28 авг 2020 16:02


Имах една кола (старичка, 91ви набор) дето при -15 градуса външна температура не смогваше парното. Това при каране по магистралата със 100тина км/ч. Термостата беше изправен. Добре, че беше нафтовата печка, че щяхме да седим с якета и шапки вътре. Та има полза от доотоплител :) .


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот Е.Димитров » Пет 28 авг 2020 16:25


brum написа:Имах една кола (старичка, 91ви набор) дето при -15 градуса външна температура не смогваше парното. Това при каране по магистралата със 100тина км/ч. Термостата беше изправен. Добре, че беше нафтовата печка, че щяхме да седим с якета и шапки вътре. Та има полза от доотоплител :) .

Не казвам, че няма полза, казвам, че има доотоплители на ток, доста по-елементарни от към устройство и ползват тока от колата, докато колата работи.Такъв сложен механизъм, като печка, която работи на нафта и да сработва само, когато работи колата ми се струва безсмислено.
Но пък е страхотно решение, когато има ръчно управление на самата нафтова печка.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот brum » Пет 28 авг 2020 17:12


Печката е 4kW или 5kW. Това в ампери е 300+. Няма вариант да се отопляваш на ток с тая мощност :) .


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот Е.Димитров » Сря 23 сеп 2020 9:45


Здравейте колеги,
отново имам няколко въпроси.
Моят бус, както се оказва е постен от към някой екстри, конкретно централно заключване и както разбрах, автоматично запалване на фарове.
Интересното е, че има всичко останало, като ел стъкла, ел огледала и климатик :)
Надникнах под пасажерската седалка и там видях свободни букси, същото е и под седалката на водача.
Въпроса ми е, дали ако сложа модул (и какъв е модула ) под пасажерска седалка и под седалката на водача, после през компютъра да активирам въпросните модули ще се получат нещата.
Дали стандартно поставят централно заключване на предните врати , тоест дали имам машинки в предните врати?
За задната видях, че няма, както и страничната се вижда , че няма окабеляване.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Нов Транспортер Т5 във форума и няколко въпроса около него

Мнениеот niks76 » Сря 23 сеп 2020 18:18


трябват ти машинки за централното ,окабеляване и модул за управление



Върни се в “T4, T5 и T6”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта