Ако не съм си регистрирал МПС-то в данъчното?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ACCELERATOR
Мнения: 2979
Регистриран на: Съб 23 окт 2004 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Враца
Контакти:

Ако не съм си регистрирал МПС-то в данъчното?

Мнениеот ACCELERATOR » Пет 13 яну 2006 11:16


Има ли някакви последствия?
Вече една година колата ми не е регистрирана в данъчното. Както върви, и тази година май няма да я регистрирам. Нека адвокатите се произнесат - какво произтича от това? Тия в данъчното ми споменаха за някаква глоба, ако колата не се регистрира до 2 месеца, и нищо повече?




Потребителски аватар
maks
Мнения: 2228
Регистриран на: Чет 03 фев 2005 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот maks » Пет 13 яну 2006 11:25


Има глоба и тя стига до 200 лева,ама има една врътка че ако нея регистрираш повече от 2г. то глобата отпада поради давност...изчакай още една година и си я регистрирай.


Потребителски аватар
Li4o
Аватар:
Мнения: 2800
Регистриран на: Вто 31 авг 2004 18:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пазарджик
Контакти:

Мнениеот Li4o » Пет 13 яну 2006 11:28


Maks написа:Има глоба и тя стига до 200 лева,ама има една врътка че ако нея регистрираш повече от 2г. то глобата отпада поради давност...изчакай още една година и си я регистрирай.

Хм, че то ако така лесно падаха глобите - никой нямаше да си регистрира колата в даначното...


Viso
Мнения: 235
Регистриран на: Пет 21 окт 2005 13:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Viso » Пет 13 яну 2006 11:28


Глобата е от 20 до 200 лв. по чл. 127 от ЗМДТ. Освен това ще ти търсят и неплатените данъци за миналите години. Те се определят според мощността на двигателя - по чл. 55 от същия закон.
Давността е 5-годишна по чл. 171 от Данъчния кодекс.


Потребителски аватар
maks
Мнения: 2228
Регистриран на: Чет 03 фев 2005 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот maks » Пет 13 яну 2006 11:31


Така направих с мотора преди години и дължах 0 лева,преди нова година бащата ходи да пита за неговата кола дали минава номера,оказасе че още минава.


Потребителски аватар
versace
Мнения: 735
Регистриран на: Чет 08 дек 2005 19:57
Автомобил: Ex Touareg present Mercedes ML
Двигател: 320 CDI 224 Hp
Местоположение: Варна

Мнениеот versace » Пет 13 яну 2006 11:32


Е как става този номер да не я регистрираш в данъчното. Ако пражиш покупко-продажба на МПС и начална или следваща регистрация в КАТ няма да те "обслужат" ако преди това не си се отчел в данъчното.
Да не караш без номера;-)


Потребителски аватар
maks
Мнения: 2228
Регистриран на: Чет 03 фев 2005 17:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот maks » Пет 13 яну 2006 11:34


versace написа:Е как става този номер да не я регистрираш в данъчното. Ако пражиш покупко-продажба на МПС и начална или следваща регистрация в КАТ няма да те "обслужат" ако преди това не си се отчел в данъчното.
Да не караш без номера;-)
След като прехвърлиш МПС на твое име отиваш с документите и я регистрираш в данъчното.Май не си купувал МПС.


Потребителски аватар
ACCELERATOR
Мнения: 2979
Регистриран на: Съб 23 окт 2004 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Враца
Контакти:

Мнениеот ACCELERATOR » Пет 13 яну 2006 11:44


Ами 200лв не са никак малко... :?
Интересно сега ако отида да я регистрирам, колко ли ще ме глобят? Ако е много, по-добре да пробвам номера с изтичането на давността. Освен това какво става, ако продам колата? Човека ще си я регистрира на негово име, и все едно аз никога не съм я имал тази кола :lol:
Не съм много навътре с правото, така че може и да говоря глупости :oops:


Потребителски аватар
Lawyer
Мнения: 1769
Регистриран на: Пет 15 апр 2005 15:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Lawyer » Пет 13 яну 2006 11:48


Ще трябва да си й плащал данъците, за да я продадеш. Ще трябва и по принцип да й плащаш данъците, ако не искаш проблеми със "зелените" от КАТ. :wink: Ако смяташ, че 2 години няма да те попитат за платения данък и че няма да я продадеш дотогава, ОК.

Не знам колегите какъв опит имат с тези ситуации, НО от правна гледна точка нещата стоят така: за да ти изтече 2-годишната давност трябва наказанието ГЛОБА да ти е било НАЛОЖЕНО, т.е. данъчните да са те "гепили", че не си регистрирал колата, да са ти жулнали глобата и ти да не си си я платил в продължение на 2 г., а те да не са предприемали действия по принудителното й събиране, тъй като, в случай че предприемат такива, давността се прекъсва и срокът започва да тече отново! С други думи, според мен ТАЯ РАБОТА НЕ СТАВА! :D Отивай я регистрирай. Ще видим колко ще те "одрусат". Можем и да жалим, ако е много. :wink:


Shadow_GL
Мнения: 113
Регистриран на: Сря 21 дек 2005 10:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Shadow_GL » Пет 13 яну 2006 11:54


И аз съм в същото положение. :oops: Това, което разбрах е, че има 2 варианта. Първия е както казват колегите - отпадане поради давност (2 год.). Тогава отпада само глобата, а данъка си го плащаш. Втория вариант е данъка да се плати по банков път, т.е. чрез платежно нареждане. Тогава хем си плащаш данъка хем нямало глоба. Номера бил, че така трябва да го правиш 4 или 5 години, не помня точно и трябва да знаеш точно колко пари да преведеш. Лично аз смятам да пробвам първия вариант, но трябва да изчакам още около 8 месеца пък ще видим. :shock


Потребителски аватар
ACCELERATOR
Мнения: 2979
Регистриран на: Съб 23 окт 2004 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Враца
Контакти:

Мнениеот ACCELERATOR » Пет 13 яну 2006 11:56


@Shadow_GL: По думите ти съдя, че ти все пак си я регистрирал като твоя в данъчното, и са ти наложили глобата, на която чакаш да изтече давността, така ли?
А аз изобщо не съм я регистрирал...


Потребителски аватар
batmilko
Мнения: 8856
Регистриран на: Чет 22 юли 2004 10:19
Автомобил: Opel Zafira
Двигател: 1900 CDTI
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот batmilko » Пет 13 яну 2006 11:57


Lawyer написа: да не си си я платил в продължение на 2 г., а те да не са предприемали действия по принудителното й събиране, тъй като, в случай че предприемат такива, давността се прекъсва и срокът започва да тече отново!

почва да тече отново, но не повече от 50% от срока на давността, демек, ако в края на 2-рата година те гепат ще тече още една година давността и после вече край на задължението


Viso
Мнения: 235
Регистриран на: Пет 21 окт 2005 13:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Viso » Пет 13 яну 2006 12:00


Ако продаваш колата първо трябва да представиш на нотариуса документ за платените данъци, второ подписваш една декларация за платените данъци, в която ако излъжеш носиш наказателна отговорност и пр.

Последна промяна от Viso на Пет 13 яну 2006 13:05, променено общо 2 пъти.


Shadow_GL
Мнения: 113
Регистриран на: Сря 21 дек 2005 10:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Shadow_GL » Пет 13 яну 2006 12:01


Не, не съм. Но това ме посъветваха познати. Лично аз първоначално мислех да я карам на платежни нареждания, но сега реших да изчакам. Няма да пътувам извън страната, пък и не мисля да продавам количката за сега... Само ме притеснява сумата за тия 85кW за 2 години на куп...


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот scuba » Пет 13 яну 2006 12:01


ACCELERATOR написа:@Shadow_GL: По думите ти съдя, че ти все пак си я регистрирал като твоя в данъчното, и са ти наложили глобата, на която чакаш да изтече давността, така ли?
А аз изобщо не съм я регистрирал...


Абе и при мен е така: Имам бележка, че съм платил данъка по банка, но колата не е обявена в данъчното



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Joro_Markov, kamaza11, Sarafov_03 и 215 госта