Осветление под колата за 35лв !?

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Осветление под колата за 35лв !?

Мнениеот A9A » Сря 23 юни 2004 14:57


Много от нас искат колите им да светят отдолу (като тези на 2 Fast 2 Furious), но ако си купиш лампите от магазин ще излезе около 150лв. за цялата кола. Имам една идейка - значи крушките по заведенията, които светят като изгасне тока (EXIT). Те са на 12 волта (на батерия са) - стават за кола и работят на прав ток. За цяла кола трябват около 10 пури (20 лева), взимате и едно фолио за прозорци (10 лева) и ги облепяте - колкото по тъмно искате толкова повече слоя (около два и става перфектно). Захващате ги отдолу на колата - по две отпред и отзад и по три от двете страни. Свързвате ги - малко е гадно защото става с по два кабела от всяка страна. Трябва около 15А бушон за всички, едно клиюче и сте готови. Тия лампи палят без стартер или каквото и да е. Вече съм пробвал как свети - яко се получава. Това всичкото за около 35 лева и два часа работа. Успех! :wink: :wink: :wink:
p.s. чакам мнения :oops:




Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Мнениеот golfer » Сря 23 юни 2004 16:23


сетих се още нещо :как ще закрепиш пурите :?: а пък без изолация голи пури- една локва и ще гърмят като бомби :!: по-добре една такава пура в багажника :wink: и там хора се возят :D :D :D


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Мнениеот A9A » Сря 23 юни 2004 18:46


Да си виждал 12в. крушка да гърми от вода (късо съединение)? :roll: Може да ги изолираш с скоч или силикон. Незнам как се закрепят ама щом тия от магазините могат, може да се използва същия пособ.


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Мнениеот A9A » Сря 23 юни 2004 22:53


Лампите (пурите) може да намериш в магазин за осветителни тела или ел. материли. Обясни че са за аварийно осветление на заведения (лампите са с надпис EXIT) да са 12волта за прав ток. :D


Потребителски аватар
golfer
The Мaster of PERNIK TUNING performancе
Мнения: 7369
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 9:55
Автомобил: Gandalf the Grey
Двигател: 368kw LPG
Местоположение: oberbayern
Контакти:

Мнениеот golfer » Чет 24 юни 2004 13:14


тези тела EXIT са по 50 лева и нагоре/купувал съм/ пурите се слагат вътре на фасонки.но не това е проблема /късото съединение/ винаги може да изолираш връзките .пусни тази пуричка да работи и после плисни вода.


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Мнениеот A9A » Чет 24 юни 2004 22:54


Пурите както и която и да е крушка с изключение на халогенните изгарят само ако в тях влезе въздух или при късо съединение. Халогенните крушки не трябва да се пипат с ръка защото работят при високи температури (в сравнение с другите крушки). :twisted:
Как да предпазите пурите от механични удари - поставете ги в прозрачен маркуч. Цената на 12 волтова пура е НАЙ-МНОГО 2 лева. Има от 6 и 8 вата.


Потребителски аватар
Krasi
Мнения: 670
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ПЛЕВЕН

Мнениеот Krasi » Пет 25 юни 2004 7:12


Прав си, не се бях сещал за маркуча, не е лоша диеята, макар че пак биха могли да се счупят


Потребителски аватар
°niksi°
Бай Брадър
Мнения: 5088
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот °niksi° » Пет 25 юни 2004 14:26


При скачане в по-голяма дупка нищо не може да ги спаси, ама с гумения маркуч поне ще се запазят от камъчета и вода, а и така може да се вземе определен цвят маркуч.


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Мнениеот A9A » Пет 25 юни 2004 15:25


ohrix вече няма да пипаш халогенки а? :wink: По-горе съм написал че не трябва да се пипат с ръка, не защото ще се опарите а защото по тях остават мазни следи от кожата и могат да изгорят. :shock:

niksisoft освен пури може да се изплзват и така наречените лунички. Тяхните крушки са скрити под бая здраво стъкло, а даже се продават и с различни цветове, но цветните са 50вата едната... :roll:
[/b]


Потребителски аватар
NovobranecGT
Мнения: 2831
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 15:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Мнениеот NovobranecGT » Пон 12 юли 2004 20:56


Намерих от въпросните луминисцентни пури.Има по 5 и по 8 вата.Тия от 8 вата даже бяха под 2 лв парчето :shock: Дълги са към 25 сантиметра.Не знам как светят ама бяха лилави, дали ще светят неоново синьо, май да 8) Мисля да пробвам тази идея ама не съм намерил прозрачен маркуч и то достатъчно дебел.А я ми кажете как ще стане далаверата със захранването?Ония от магазина викат, че пурите работели на 12 и 220 волта :shock:
Имаше цяло тяло с пура специално за кола.Сега се сетих, че има такива удароустойчиви лампи с луминисцента пура за кола, като се повреди нещо да си светиш на тъмното, те светят доста добре ама с това как ще стане захранването?!Я някой да ме светне :roll:
Хайде със здраве!


Потребителски аватар
A9A
Мнения: 28
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Мнениеот A9A » Сря 14 юли 2004 22:22


В какъв смисъл как ще стане захранването. Те са си 12 волта "прав" ток. Направо ги включваш. Проблема е че за цялата кола трябват около 10 лампи ~ 80 вата тоест 10А бушон трябва. Иначе незнам към кое да се включат защото много ще товарят... :?


deviltuning
Мнения: 27
Регистриран на: Чет 22 юли 2004 1:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот deviltuning » Пет 23 юли 2004 0:03


80W Връзват се през товарно реле и светят без проблеми а вече към квото искаш си ги връзваш габарити отделно копче квот ти кеф а колкото до луничките те гърмят при първата капка вода а тоя номер с маркуча и лампите от два лева май не е най удачен а и 30 лв на метър пак нешто не ме кефи но всичко е въпрос на избор Успех.


Потребителски аватар
ANDREYO
Мнения: 1763
Регистриран на: Сря 02 мар 2005 11:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: DUB SQUAD
Контакти:

неон а?

Мнениеот ANDREYO » Пон 07 мар 2005 18:49


значи вземате си лампи ама такива подвижни луминисентни на 12волта и ги слагате от долу и стаа номера в варна са по 8лж моя голф е така.


Потребителски аватар
badboy_pl
Мнения: 313
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот badboy_pl » Пон 07 мар 2005 20:35


Дай снимки ако може и ние да се порадваме :)


Потребителски аватар
jettro
Мнения: 662
Регистриран на: Съб 29 яну 2005 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе / Любимец
Контакти:

Мнениеот jettro » Пон 07 мар 2005 21:30


Добре де, а с тези маркучи с лампичките вътре, дето ги използват за реклами неможели да стане, 10-15лв е метъра и с някакъв преобразовател от 12V би трябвало да стане gruebel



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: jh_ivanov и 39 госта