Пасат Б3 - ремонт на брава

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Пасат Б3 - ремонт на брава

Мнениеот velinsl » Съб 10 дек 2011 16:23


... или как да спестим пари от ключар.
Дойде време и аз да дам своя дан в развитието на този форум, макар и по стар и изчеващ модел ФВ. Предварително се извинявам за качествоно на някои от снимките. На пролет обещавам повечко, ако е все още в мен автомобила(надявам се да е).
Необходими инструменти само 1 отверка и познаване на правилото "щом кората на вратата не излиза, значи някъде има скрито винтче".

След свалянето на корите се разлепват найлоните. Показва се ето тази гледка с характерното черно окабеляване, посочено на снимката
снимка №1
Изображение
Когато се проследи "жицата", достигаме до тази букса
снимка №2
Изображение
стискат се щипките и се отделят двата елемента на буксата. След което накрайникът, който излиза от вратата се вкарва вътре. Той е неразделна част от бравата.
Развива се болчето на снимката, за да се освободи бравата(тук болчето снимано след края на ремонта ми
снимка №3
Изображение
Избутва се брават отвън напред (към пантите на вратите) и се вади навън първо от страната на ключалката(виж снимка №9).
Свалената брава изглежда по следния начин
снимка №4
Изображение
До тук свалихме бравата остава да се сменят и патрона на бравите, за да не карате с два и повече ключа.

За целта първата стъпка е да се свали тази шайбичка (на тази снимка е частично извадена)
снимка №5
Изображение
за да се освободи вилката. ЗАПАЗЕТЕ ТОЧНО ТАЗИ ШАЙБА, и я използвайте отново. Шайбите на новите дръжки са по дебели с около 0,1-,25мм. Имено там и минимална разлика прави проблеми. Със новата шайба дори и не искаше да отключва, смених шайбата и се оправи. Не знам каква е логиката, нека майсторите да обяснят, но е практически доказан факт. Вече бравата ми е окончателно ремонтирана и си работи както преди.
снимка №6
Изображение
която излиза като цял механизъм с пружината и плочката под нея(при "новата" брава беше цял механизъм,
снимка №7
Изображение
при повредената бях поотделно, но се сглобяваха лесно. Не знам дали това е било проблем.)
снимка №8
Изображение
Изваждането става като с обикновена брава, върти се ключът леко наляво и надясно като същевременно този механизъм се избутва навън. Не е необходимо много усилие.

Вече няма какво да държи патрона в дръжката. Отново в въртене наляво и надясно на ключът и леко придърпване се отделя и патрона от бравата.
Би било добре ако имате смазка преди сглобяването да ги пресмажете. На пролет мисля да павя точно това. Сега по това време нямам желание грам да се занимавам с тая купчина ламарина.

Сглобяването станва по обратния ред.(колко шаблонен израз)

Поставяне бравата в гнездото и
снимка №9
Изображение
Тук се вижда в гнездото ляво на бравата една бяла пластмаса. Когато ви дойде пратката с бравата и падне тази пластмаса от торбичката не се шашкайте(както аз), нормално си е тя да е отделно от бравата.
Първо затягате така бравата от болчето на снимка №3 така, че да се отваря лесно. Затягаш, затваряш вратата, отваряш. Ако не става добре, отново се провтаря - нова настойка, ново затваряне и ново отваряне на вратата. За целта бравата трябва да е абсолютно неподвижна, за това ако е необходимо се добавят шайби както съм направил аз(2стотинки всяка, но като нямам вкъщи). Едва след успешно приключване на тази процедура се продължава напред.
Прекарвате този накрайник
снимка №10
Изображение
във вратата, така че да не бъде "прегризан" от движението на стъклото в рамката(това се прави независимо, дали са ел стъкла или ръчни). Този накрайник няма как да бъде объркан при включването, има два щифта(да ги наречем, които влизат в два канала на женското на буксата). Вкарва се в буксата на снимка 2.
Останалото са елементарни напасвания на корите на вратите, които мисля, че не е необходимо да се обясняват.

Слдед приключване на този ремонт имате нова брава със сменен патрон, т.е. автомобила продължава да се отваря и пали с един ключ.

Последна промяна от velinsl на Съб 02 юни 2012 14:11, променено общо 1 път.




bachest
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 23 авг 2007 22:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот bachest » Нед 11 дек 2011 1:12


Браво колега, поздравления за снимковия материал. Само че напиши по-ясно какъв е бил проблема и каква е целта на занятието? Счупила ти се е дръжката и си купил нова дръжка с патрон. Обаче за да използваш стария ключ и за двете брави, си разменил патрона на новата и повредената дръжка? Ако правилно съм те разбрал, драсни го това на първия ред, за да се знае за какво иде реч, когато човек отвори темата.

И един тънък момент ще споделя и аз във връзка с темата. Винтчето, което се вижда на снимка "Номер 3" е с лява, нормална резба. Обаче същото винтче на другата предна врата (пасажерската) е с дясна резба - е направо ми се изприщиха ръцете докато го отвия. :lol: То не бяха напъни, то не бе чудо. Дори ходих, да взема една ударна отвертка - слагаш я на винтчето и отзаде с чука като удариш, развивала със страшна сила. Направо късала резби от въртящ момент. Е хамалих, хамалих с чука, винтчето не мръдна. :lol: ...така, че имайте го предвид - отвива се надясно.


Потребителски аватар
DimitarBT
Мнения: 744
Регистриран на: Съб 23 фев 2008 8:38
Автомобил: VW Passat B3
Двигател: 2E
Местоположение: Ловеч
Контакти:

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот DimitarBT » Чет 24 май 2012 6:53


бравите са стари болежки на почти всички б3-ки...аз го имам същия проблем.колега сподели с нас от къде си купил бравата и колко гроша.аз искам да сменя и четирите,щото и аз почти винаги викам на помощ Дъмбълдор да ми отвори вратата mhihi


Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот velinsl » Чет 24 май 2012 9:29


35лв. нова, но с отстъпка, защото съвпадна с покупка на пълен набор ремъци, ролки и филтри.
А проблема беше, че не се отваряше изобщо - ни от вътри, ни отвън. За да отворя вратата се наложи да режа бравата отвън.


Потребителски аватар
snupeca
Мнения: 11200
Регистриран на: Чет 03 юли 2008 8:26
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: ALH
Местоположение: Смолян
Контакти:

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот snupeca » Чет 24 май 2012 14:58


DimitarBT написа:сподели с нас от къде си купил бравата и колко гроша.

Аз я изрових за 25 нова, без кабели за централното - на пръв поглед турска mhihi


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот Iezekil » Чет 24 май 2012 21:49


явно говорите за дръжки,по 20-25 лева са ама...по-добре втора употреба за 10.Имат разлика в самото регулиране на палчето и не вършат работа,разминават се диаметрите на пластмасата и цама и няма застопоряване.


Потребителски аватар
snupeca
Мнения: 11200
Регистриран на: Чет 03 юли 2008 8:26
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: ALH
Местоположение: Смолян
Контакти:

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот snupeca » Пет 25 май 2012 0:02


Iezekil написа:...


Напротив - тази която взех аз, си пасна като у дома й :mrgreen: А втора употреба поне по моите географски ширини е невъзможно да се открие - даже в една морга ми обещаваха чак от софийска морга за 15лв mhihi


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот Iezekil » Пет 25 май 2012 7:21


E па тая дето взех аз от Варна не ми отваряше вратата по горепосочената причина.Купих си от форума дръжка,оригинал и се отваря вратата с 2 пръста.На снимките се вижда,че регулирането е направено като дръжката на Б4.От там идва проблема,има големи хлабини и е невъзможно да се регулира.Даже и на снимката е прибрано в крайно вътрешно положение.Оригиналните на Б3 палчето е на резба и се върти за регулиране.
Да споделя още малко..Имах проблем с предна дясна на Б4,търсих известно време но или бяха скъпи или нямаше.Нещо не искаше да отваря моята дръжка.Та си купих ВД40,напръсках вътре механиката в бравата и стана чудо,дръжката почна да работи все едно нищо не е било....


Потребителски аватар
vpetrovbg
Мнения: 569
Регистриран на: Съб 18 авг 2007 15:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот vpetrovbg » Съб 26 май 2012 21:37


Хубаво е да внесем малко корекция л наименованията. Колегата е сменил дръжка, а бравата е от страни на вратата.


div4o74
Мнения: 27
Регистриран на: Чет 15 авг 2013 11:40
Автомобил:
Двигател:

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот div4o74 » Сря 18 сеп 2013 20:45


на моя пасат е 27 лв хем е за централно закл с кабел и буска купих го в ст загора


Потребителски аватар
ifch0
Мнения: 171
Регистриран на: Пон 27 авг 2012 13:37
Автомобил: VW Passat B3
Двигател: RP - 1991
Местоположение: София

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот ifch0 » Чет 19 сеп 2013 18:36


Имам една питанка и аз... Оня ден пак са се опитвали да отворят колата (Passat B3), като г/д под отвора за ключалката са заврели нещо (голяма отвертка?) и са огънали ламарината под бравата навътре. Сега там има една грозна дупка.

Не ми се иска да разглобявам пак цялата врата, 'щото преди две седмици пък ми разбиха шофьорския прозорец, а малко по-преди това слагах говорители и ако още няколко пъти я разглобя, ще взема да потроша нещо...

Та, доколкото виждам, не би трябвало да е проблем само да развия винтчето, да извадя бравата (тя ще си виси на кабела) и да изправя ламарината, нали?


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт на брава Пасат б3...

Мнениеот Pet_rov » Чет 19 сеп 2013 19:58


:th_up


martinesko
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 12 окт 2013 18:18
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б3 - ремонт на брава

Мнениеот martinesko » Съб 12 окт 2013 19:03


Хора дайте съвет как да си отворя шофьорската врата.
Нито от вънка става ,нито от вътре.
Реших ,че дръжката се е прецакала и купих друга(втора употреба).
Дотук добре.Понеже немога да отворя вратата,къде с шлайфа къде с отверка махнах дръжката.
И тука дойде проблема.
Оказа се , че проблема не е в дръжката , а в бравата.
А достъп до бравата НИКАКЪВ(при затворена врата разбира се).
Помагайте ,че сам се видял в чудо.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пасат Б3 - ремонт на брава

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 13 окт 2013 8:53


Има едно краче в долния край на бравата и една тъпа пластваса която с годините се разбрида и влиза при тоя палец и няма отваряне.
Отваряш задната врата и с тънка същевревенно твърда тел ръгаш докато успееш да бутнеш палеца надолу.
Преди това обаче си отвори дясната врата и с отверка избутай механизма все едно вратата е затворена, за да видиш точно за кое палче говоря и къде точно се намира за да го избуташ с телта


Потребителски аватар
ti6ogb
Мнения: 379
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 20:54
Автомобил: WV Passat Variant TDI 1.9
Двигател: AVF - 2001
Местоположение: Gabrovo

Re: Пасат Б3 - ремонт на брава

Мнениеот ti6ogb » Вто 15 окт 2013 17:07


Тоя филм го правих преди 2 години.Но ми писна да излизам през прозореца.Точно както ти каза колегата,с голяма ответна и после малко скъсани уплътнения и нерви.И гледаш как е механизмът на другата врата и точното място на което да ръчка .Оказа се счупена пластмаса в бравата ,която взех от форума за 20лв.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bobi_robi, Greebo, malcho_m, nikivel и 74 госта