"С" категория на 21 години ???

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
eminem94
Мнения: 666
Регистриран на: Вто 20 юли 2010 18:51
Автомобил: Audi A4 B5 Avant
Двигател: AVG
Местоположение: София-град
Контакти:

"С" категория на 21 години ???

Мнениеот eminem94 » Сря 16 яну 2013 0:34


Отново се доказахме в каква проста държавица живеем ... от 19.01.2013 влиза наредба ,която гласи,че за да изкарате квалификация "Професионален шофьор" Трябва да имате навършени 21 години ! Да знаете,ако някой мисли да записва "С" след 19-ти този месец но е под 21 години ,ще може да си взема категорията (пред КАТ) след като навърши 21,пълна простотия според мен ...доста тъпо... някой който сигурно няма дори и книжка е дал някаква тъпа идейка,която се е харесала на останалите надрусеняци и пияници в управлението на милата ни Родина !




Потребителски аватар
b1z0na
Мнения: 272
Регистриран на: Сря 24 ное 2010 17:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Свищов

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот b1z0na » Сря 16 яну 2013 5:24


май месец правя 20 и мислех да си подаря "С" катогория, но явно ще бъде другата година facepalm


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот znainainai » Сря 16 яну 2013 7:21


Добре бе пичове не смятате ли че за да станеш професионален шофьор трябва да имаш натрупан поне някакъв стаж? Не може човек който бърка ляво и дясно и си гледа у педалите докато сменя скоростите и същевременно превключвайки предавката се отклонява от правата траектория да му дадеш да кара камион. Е до август 99г можеше да си нямал никаква категория и да изкараш директно С. Реално погледнато има резон в тази промяна. На практика не си шофьор докато не направиш поне 10К км. До тогава и преценката за разстояние и скорост и реакциите във някои малко по-инфарктни ситуации не са много адекватни.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот joro_kem » Сря 16 яну 2013 7:39


znainainai написа:....

напълно те подкрепям, колега :deal


Потребителски аватар
6669
Мнения: 3133
Регистриран на: Чет 21 юни 2007 20:35
Автомобил: VW Golf IV GTI TDI Exclusive
Двигател: AHF 1999
Местоположение: Асеновград

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот 6669 » Сря 16 яну 2013 8:35


Дори трябва да направят за да можеш да изкараш C, да си имал определи години В :idea:


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 16 яну 2013 9:19


Почти съм сигурен,че в старо издание на Ауто Билд(от 1994-5г) видях схема на категориите и годините,от които можеш да караш определена категория.За С имаше разделение на тонажа(примерно С1-до 12т и без ремарке,С2-голям камион с ремарке).С2 и Д категорията се подкарваше след 24г.


Потребителски аватар
eminem94
Мнения: 666
Регистриран на: Вто 20 юли 2010 18:51
Автомобил: Audi A4 B5 Avant
Двигател: AVG
Местоположение: София-град
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот eminem94 » Сря 16 яну 2013 10:42


Има такива и на по 25 години дето незнаят къде е ляво къде е дясно,тия дето губят траекторията и захапват волана с 2 ръце са супер много ,те даже,незнаят,че има такова нещо като С категория ....


Потребителски аватар
maksi
Мнения: 199
Регистриран на: Пон 26 ное 2007 14:21
Автомобил: VW Touran
Двигател: AZV
Местоположение: Радомир
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот maksi » Сря 16 яну 2013 10:51


znainainai написа:Добре бе пичове не смятате ли че за да станеш професионален шофьор трябва да имаш натрупан поне някакъв стаж? Не може човек който бърка ляво и дясно и си гледа у педалите докато сменя скоростите и същевременно превключвайки предавката се отклонява от правата траектория да му дадеш да кара камион. Е до август 99г можеше да си нямал никаква категория и да изкараш директно С. Реално погледнато има резон в тази промяна. На практика не си шофьор докато не направиш поне 10К км. До тогава и преценката за разстояние и скорост и реакциите във някои малко по-инфарктни ситуации не са много адекватни.

Съгласен съм с теб,колега,но в този случай нещата стават още по-объркани и заплетени ако се замисли човек реално какво получаваме от тоя закон.
В случая някой си изкарва кат.В още на 18 и до 21 години вече има стаж три години...до тук добре,но този който е на 21+ години и все още няма книжка може директно да се качи да кара С кат scare
Моето мнение е или да има някакъв минимален стаж с В кат. за да караш С. или просто да се затегнат още процедурите с вземането на категория.
П.С.Това последното го казвам заради личните си наблюдения и не гарантирам и не казвам,че на всякъде е такава системата...


Потребителски аватар
joni_111
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 14 сеп 2012 23:16
Автомобил: Vw PasSat
Двигател: Diesel 1994
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот joni_111 » Сря 16 яну 2013 11:05


znainainai Повече от съгласен съм с колегата!. То се знаеше че ще направят така аз миналата година декември взех за B и след като разбрах че за C ще се искат 21 както и за C+E,D+E и т.н и януари месец се явих на психо и февруари почнах C.След като взех C попитах инструктора дали може да се запиша за C+E той ми отговори:оооо спри се малко не бързай искат се 21 години И 1 година стаж (да си работил) със C категория. Викам ок здраве да е.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот vucata » Сря 16 яну 2013 11:24


Ииии то по тая логика като видят, че имам стаж един по-дебел...какво правим...не е гаранция, че някоя фирма ще те наеме да работиш веднага след като си взел С категория. Аз карам бус от няколко месеца....доста голям бус, Ситроен Джъмпер дълга базичка....една ос ми трябва за да е в нормата на С....това са пълни глупости според мен, но както и да е...Същата тъпня е и със А категория...докато не навършиш 21години, хиледарка ще караш незаконно.... Имам колега дет се оплаква...не можел да кара камиона щото му били къси краката...е за чии х** имаш С бе льохман ?!
Абее нямам думи...само простотии може да измисли тая държава :banghead:


Потребителски аватар
nappyboy
Мнения: 92
Регистриран на: Пон 14 юни 2010 2:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливен

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот nappyboy » Сря 16 яну 2013 11:34


Те и А категория я променят! От 19.01.2013 ще се раздели на 3 под категории-"А1", "А2" и "А3"... Съответно "А1" ще може да се взима на 16год и ще е до 150куб.см., "А2" ще се взима на 18год. и ще е до 600куб.см., а "А3" ще се взима на 24год или 2год. стаж с категория "А2" :да:


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот dlug » Сря 16 яну 2013 11:36


znainainai написа:... На практика не си шофьор докато не направиш поне 10К км. До тогава и преценката за разстояние и скорост и реакциите във някои малко по-инфарктни ситуации не са много адекватни.

Принципно съм съгласен и с ограничението за С категория и за това че трябва да имаш навъртяни километри, но наистина ли мислиш че за 10к се става шофьор? На никого не препоръчвам да си мисли че може да кара след като навърти 10к., ще бъде ужасна грешка


Потребителски аватар
Freakylol
Мнения: 927
Регистриран на: Нед 10 юли 2011 16:55
Автомобил:
Двигател: asz++
Местоположение: Русе

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот Freakylol » Сря 16 яну 2013 13:34


Еха точно на рождения ми ден :lol:


lucata
Мнения: 114
Регистриран на: Съб 24 окт 2009 15:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: burgas

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот lucata » Сря 16 яну 2013 15:33


ех добре ,че я изкарах заедно със Б и ми излезе по евтино иначе сега щях да чакам до 21 години


Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1158
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот H2O » Сря 16 яну 2013 15:47


В някои държави употребта на алкохол е след навършване на 21г.Що не си недоволен,че не можеш да станеш доктор на 21г.???Защотото не можеш!Това не е измислено от вчера по света!Дори 21 ми се виждат малко...



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта