"С" категория на 21 години ???

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
avtohit77
Мнения: 1292
Регистриран на: Вто 08 дек 2009 20:22
Автомобил: VW T4 MULTIWAN + VW T3+T3 DOK
Двигател: AAB 2.4D 1992 + T3 1982 1.9TMTDI
Местоположение: Плевен-Елхово

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот avtohit77 » Сря 16 яну 2013 20:08


Не е шега професионалната категория.Който не карал не знае :screwy Има габарити,има товар,има доста критерий с които трябва да се съобразяваме.Отделно и трябва да се съобразяваме и със състоянието на техниката а в България има много амортизирана такава.За тази техника трябва да се знае и тт данни и познание на машината.Едно време се караше курса с теория и практика около 6месеца .А сега има нови колеги които не знаят каде се проверява маслото а ка моли да си смени гумата е да не да говорим за техническо описание на двигател и шаси.И се замислете в момента кой е срещу вас на платното като се плаща и имаш книжка,затова има и катастрофи.




Потребителски аватар
H2O
Мнения: 1158
Регистриран на: Нед 15 апр 2007 20:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Field of Dreams

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот H2O » Сря 16 яну 2013 20:24


icoico написа:
znainainai написа:
dlug написа:...Да ви припомням ли касапницата на моста на Бяла Русенско където млад и не до там опитен шофьор със изтощени спирачки изби маса народ?


Шофьорът беше на 24 години. Камионът -дърта Шкода Европа претоварена с 10 тона отгоре. Замазаха вината на шофьора на рейса, който се оказа роднина на местно величие. Примерът мисля не е удачен.

Много си удачен примера icoico!Ако имаше опит,щеше ли да позволи 10тона претоварване???Започва противоречие в теб!


Потребителски аватар
Nafta
Мнения: 1752
Регистриран на: Чет 02 авг 2007 13:40
Автомобил:
Двигател:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот Nafta » Сря 16 яну 2013 20:41


Ще позволи, доколкото си спомням шкодата беше зърновоз.А както знаем големите риби в този бранш(селскостопанския) искат бързо да прибират реколтата, затова се правят надстройки, да се товари повече, по-бързо да става подвоза от нивата до халето..И ако момчето(шофьора на шкодата) е бил наемен, няма "Ама претоварен съм, хък-мък".На педалите скача и това е.
А иначе по темата...Не мисля, че е правилно да се налагат рестрикции от тоя род.По-добре да се затегне контрола по придобиване, ама както знаем и това е една хранилка, така че това е омагьосан кръг...Въпреки това - не трябва да се спира някой, който има желанието с това да си вади хляба и е технически грамотен и психологически годен.
Самият аз съм се влачил доста години по най-различни дърти джелеза и имам понятие, както и необходимата вече възраст да изкарам C .Въпроса е, че пари няма mhihi А доста оферти за работа пропуснах заради това.. :?


Потребителски аватар
eminem94
Мнения: 666
Регистриран на: Вто 20 юли 2010 18:51
Автомобил: Audi A4 B5 Avant
Двигател: AVG
Местоположение: София-град
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот eminem94 » Сря 16 яну 2013 20:55


В повечето фирми в БГ искат С зада се кара баничарка ... Пак ти го водят за опит обаче ...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот icoico » Сря 16 яну 2013 20:58


H2O написа:...Много си удачен примера icoico!Ако имаше опит,щеше ли да позволи 10тона претоварване???Започва противоречие в теб!


Ооо,вервай ми- противоречие няма :wink: Той е бил на 24- три години над възрастта, която сега се въвежда. А ДАЙ-аджиите да са умрели от глад ако 80 на сто от камионите не се карат претоварени. Шофьорите обикновено получават пари на тон/километър.Отделно Шкодата е такъв камион, който от завода е излязъл без спирачки.


Потребителски аватар
b1z0na
Мнения: 272
Регистриран на: Сря 24 ное 2010 17:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Свищов

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот b1z0na » Сря 16 яну 2013 21:31


icoico написа:Отделно Шкодата е такъв камион, който от завода е излязъл без спирачки.

Абсолютно вярно!! Най весело е като от някоя дупка надоле по байра ти се мръдне ръката и изключи от скорост facepalm иди спри тая съборетина после :Mr Green Fun


kiril_bulgaria
Мнения: 594
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 21:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Царево / Бургас

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот kiril_bulgaria » Сря 16 яну 2013 21:42


младежо b1z0na, на 19години си. Каква ти е практиката, каква квалификация имаш за тези автомобили и какво от собствен опит може да ни кажеш за тях?


car mechanic
Мнения: 63
Регистриран на: Чет 27 сеп 2012 10:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Gottingen Germany

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот car mechanic » Сря 16 яну 2013 21:49


това не решава проблема че на 21 ще взимат книжки (((дори е редно шофьор на тежка машина е все пак :screwy дори трябва да има и определен брои часове зад волана на лека кола, бус,,не може от 2т кола и едно камионче 6т празно да караш курсове и веднага 50т камион шофьор scare maikomila )))


на скоро имах случаи с такъв екземпляр двапъти се качил на камион и станал спец :screwy ремаркето пълно с амбалаж около 6тона го откача и тръгва да се шета с влекача :arrow: а после ремаркето се окопало от тежеста (директно върхо не асвалтирано място откачено ремаркето без никакви подложки и тем подобни scare и товарено в предния край не разпределен товара все пак 6т си е нещо :drunk )идва не погледнал че е окопано дава на зад забутва го изкрива отдоло двете стоики дето държат ремаркето и още пада и се наклонява на страни и се наложи с кран да се дига :screwy

:arrow: :?: не може, ти да не познаваш машината и нейните функци и да я управляваш facepalm
:arrow: :?: за това не всеки става пилот на самолет

:dummy: :dummy: :dummy: трябва да се затегна много правилата не всеки дръзнал да е шофьор плаша 1500лв и е готов facepalm facepalm facepalm


Потребителски аватар
vovo6808
Мнения: 344
Регистриран на: Съб 15 яну 2011 21:11
Автомобил: VW GOLF MK3
Двигател: ABS 1992
Местоположение: РУСЕ

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот vovo6808 » Сря 16 яну 2013 21:51


Това за скоростния лост колега от опит ли го знаещ или си го чул от някъде защото аз 8 г.карах шкода европа и не ми се е случвало подобно нещо.Относно спирачките вярно не са нещо кой знае какво но винаги по наклон съм се съобразявал с това и слава богу съм жив и здрав.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот Vlad777 » Сря 16 яну 2013 22:13


Един самосвал с 4 оси, например Mercedes Actros има собствено тегло 15-16 тона и товароносимост над 40 тона. Общо 55+ тона.

Друг е въпроса, че според законите в БГ на ос не може да има повече от 8 тона или 32 тона за целия камион - 16 тона камиона + 16 тона товар. ТОва, за да не се мачка асфалта.

Обаче при положение, че технически е допустимо - кой ти спазва... Големите строително-транспортни фирми си плащат на ДАИ, за да не им спират тежащите извън закона камиони, превозващи строителни материали, пръст, камъни и т.н. Така камиона вместо 2 курса с по 16 тона товар прави един курс с 35-40 тона товар... при разход пълен 45-50 литра нафта на 100 км се реализират огромни икономии, за сметка на вредата от тази тежест за асфалта, която я плащаме ние в крайна сметка...

Та как един 18-19 г. да може да кара камион с 40 тона товар? Това не е шега работа и слоред мен както са писали и колегите по-горе е необходимо освен да имаш годините да имаш и задължителен стаж зад волана, за да имаш право да управляваш по пътищата такива големи машини.


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот alexx » Сря 16 яну 2013 22:23


H2O написа:В някои държави употребта на алкохол е след навършване на 21г.Що не си недоволен,че не можеш да станеш доктор на 21г.???Защотото не можеш!Това не е измислено от вчера по света!Дори 21 ми се виждат малко...

+1
и А3 трябва да е от 25-26 минимум


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот calidad » Сря 16 яну 2013 22:24


Аз съм за ограничението до 21 години,даже да е до 25, макар че от 18годишен карам камьони.Що народ се изтепал от липса на опит ! В казармата беше най-големия цирк ,искаха момченца без опит да карат зилове 131 та те не можеха да вземат завой. Има статистика в която е доказано,че до 25 години се правят най-много катастрофи. Има един момент на "узряване" който на 18 години няма как да си го придобил. Трябва и да се затегнат изпитите пред КАТ. Тоя ташак с тези камери е пълен те лъжат че са честни, а курсистите се лъжат че са научени и за това сме първи по смъртни случаи на глава от населението в Европа.

Последна промяна от calidad на Сря 16 яну 2013 22:25, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот icoico » Сря 16 яну 2013 22:25


Не е само до възраст, цялата учебна система е оплескана. Брат ми кара курсове за Ц преди няколко години...пълен та.ак, общо направи има-няма 2-3 часа кормуване щото нали, нафтата скъпа...и още мисли, че ретардер е предградие на Париж mhihi


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот calidad » Сря 16 яну 2013 22:29


претардера,интардера и много други тендери са квартали на Рим не на Париж mhihi


anatoli_velikov
Мнения: 218
Регистриран на: Пон 07 дек 2009 10:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Плевен

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот anatoli_velikov » Сря 16 яну 2013 22:32


Колеги всеки ден се сблъсквам с професионални шофьори С+Е+D и азбуката назад категории. Ами какво да ви кажа, един човек, който е карал влекач с полуремарке за 5год. и ако го качиш на хенгер (камион с ремарке) и не може да го върне назад, особено със завиваща ос на ремаркето. Всичко е до практика, а практиката идва с карането. Не можеш да си взел книжка вчера и да си на 20-22год. и да тръгваш да затискаш и да гониш леките коли със самосвала, щото само си по-голям. Не става така като някакъв "вандал" на пътя. Ами има и пешеходци, има колоездачи.
Хора, осъзнайте се, категориите за управление на товарни автомобили, автобуси и ремаркета не са шега работа, носи се отговорност не само за вашия живот, а и за живота на други хора.
Лично аз съм твърдо ЗА.

За мненията докато пишех - "претардер" няма, а интердера е същото. За инфо - гугъл :012:



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта