"С" категория на 21 години ???

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
car mechanic
Мнения: 63
Регистриран на: Чет 27 сеп 2012 10:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Gottingen Germany

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот car mechanic » Сря 16 яну 2013 23:46


anatoli_velikov написа:Колеги всеки ден се сблъсквам с професионални шофьори С+Е+D и азбуката назад категории. Ами какво да ви кажа, един човек, който е карал влекач с полуремарке за 5год. и ако го качиш на хенгер (камион с ремарке) и не може да го върне назад, особено със завиваща ос на ремаркето. Всичко е до практика, а практиката идва с карането. Не можеш да си взел книжка вчера и да си на 20-22год. и да тръгваш да затискаш и да гониш леките коли със самосвала, щото само си по-голям. Не става така като някакъв "вандал" на пътя. Ами има и пешеходци, има колоездачи.
Хора, осъзнайте се, категориите за управление на товарни автомобили, автобуси и ремаркета не са шега работа, носи се отговорност не само за вашия живот, а и за живота на други хора.
Лично аз съм твърдо ЗА.

За мненията докато пишех - "претардер" няма, а интердера е същото. За инфо - гугъл :012:



не знам какво има и какво няма

ретардер,интардер,претардер,акватардер :arrow: т,н

едни са на ел бобини други на хидравлично масло но играят една роля .Това е електро-механична спирачка :arrow: задаваш една степен и подържа определена скорос като прави съпротивление и според степента се променя и съпротивлението
целта е да не се използва спирачката че замирисва на феродо а камиона да държи една скорост




anatoli_velikov
Мнения: 218
Регистриран на: Пон 07 дек 2009 10:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Плевен

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот anatoli_velikov » Чет 17 яну 2013 0:59


Ако искаш може да отворим друга тема по въпроса?
Щото си на прав път, съвсем!

Тук обаче мисля, че проблема е друг, а именно - може ли 21 годишен момък или девойка да бъде професионален шАфьор? Щото това не означава само газ и спирачка нали? На един и същи камион мога да му унищожа накладките за 20хил., мога и за 400хил. Всичко е до стил на каране :да:


Потребителски аватар
b1z0na
Мнения: 272
Регистриран на: Сря 24 ное 2010 17:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Свищов

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот b1z0na » Чет 17 яну 2013 1:51


kiril_bulgaria написа:младежо b1z0na, на 19години си. Каква ти е практиката, каква квалификация имаш за тези автомобили и какво от собствен опит може да ни кажеш за тях?

Квалификация на документ нямам, но имам 2 зими в гората с такъв камион и то голяма развалина и нито съм закъсвал нито съм катастрофирал с него, в дъждовно (порйно) с ЗИЛ 130 бордови с 17 кубика дърва върху него и на около 10% наклон съм излязал от гората без да падне нито 1 метровка ... това че съм на 19 години неозначава че все още не съм карал камион дали стар или нов ... Ивеко еурокарго с десен волан съм карал също и мога доста още да изреждам, но няма смисъл .... :beer


Потребителски аватар
Zerga3GT
Мнения: 1276
Регистриран на: Пет 02 окт 2009 14:32
Автомобил: Golf A3
Двигател: ABU 94
Местоположение: ВТ
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот Zerga3GT » Чет 17 яну 2013 2:55


b1z0na написа:
kiril_bulgaria написа:младежо b1z0na, на 19години си. Каква ти е практиката, каква квалификация имаш за тези автомобили и какво от собствен опит може да ни кажеш за тях?

Квалификация на документ нямам, но имам 2 зими в гората с такъв камион и то голяма развалина и нито съм закъсвал нито съм катастрофирал с него, в дъждовно (порйно) с ЗИЛ 130 бордови с 17 кубика дърва върху него и на около 10% наклон съм излязал от гората без да падне нито 1 метровка ... това че съм на 19 години неозначава че все още не съм карал камион дали стар или нов ... Ивеко еурокарго с десен волан съм карал също и мога доста още да изреждам, но няма смисъл .... :beer


Не ти вярвам зил 130 дълга база едвам събира 10 кубика
Да не говорим че 17 кубика дърва тежат около 10 тона, само зил 131 може да се справи с това което описваш ти.


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот znainainai » Чет 17 яну 2013 6:36


Zerga3GT написа:Не ти вярвам зил 130 дълга база едвам събира 10 кубика
Да не говорим че 17 кубика дърва тежат около 10 тона, само зил 131 може да се справи с това което описваш ти.

Ти сега за една бройка проблем ли ще прайш mhihi
До колегата със шофьорските умения и тонажите приятелю ние по дъртите сме карали такива машини и малко повече от теб знаем какво могат :wink:
Зил 130 ако му натовариш това което казваш на 10% наклон определено няма да тръгне напред еле па и на кален терен щото едва ли в гората има асфалт.


Потребителски аватар
Nafta
Мнения: 1752
Регистриран на: Чет 02 авг 2007 13:40
Автомобил:
Двигател:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот Nafta » Чет 17 яну 2013 9:41


Всички знаем, че 130 не е кой знае какво по отношение на проходимостта, еле празен mhihi .
Забелязвам иначе нещо много интересно.Старите кучета, дето се обадиха, че 21-2-3 годишните не можем да сме професионални шофьори забравят нещо много важно :!: И вие сте били на нашите години и сте се ослушвали като стреляни зайци по разните Кразове и 131-ци mhihi :beer .


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 17 яну 2013 10:46


ЗиЛ 130 с 5х2 метра каросерия и 17 кубика дърва, изядохме си доматите с колците, КАМАЗ зорлем ги качи 17 кубика. Сурова бука току що набрана тежи 8-900кг за кубик. Това ако мое да го мръднеш в гората голямо евала.
ЗиЛ131 товари по малко и от 130 да кажа, виж 157 джуган е друга бира!
Сега по темата, на 18 години бях като взех С категория и ако съм честен трябва да кажа, взех я поради това че полицая на изпита за градско беше печен и не ни тормози много. От тогава съм карал няколко пъти камиони, газка, зил и смея да твърдя че съм гола вОда трябва ли да се излиза извън асфалта. Първата година имах и доста проблеми с леките автомобили и все свързани с младостта и липсата на опит, употреба на алкохол, реакции от сорта на всичко що хвърчи се яде, газ до ламарината, дрифтове, бутнати огради и ....... За голямо мое удовлетворение тези първите 2-3 години се отървах от сериозни произшествия, замислих се по едно време какво щеше да стане ако и си подредих приоритетите. Сега си позволявам някой дрифт на голям празен паркинг зимно време и толкова, средна скорост по МФА извънградско 60-70км/ч, градско около 25 и ми е мирна главата.
Та в тоя ред на мисли такова ограничение мисля, че е правилно


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот dlug » Чет 17 яну 2013 11:04


Nafta написа:... забравят нещо много важно :!: И вие сте били на нашите години и сте се ослушвали като стреляни зайци по разните Кразове и 131-ци mhihi :beer .

Точно защото не го забравят и от позицията на опита и ослушването ви казвам че е много правилно да има ограничение във възрастта, и то не е само технически до годините и опита. Много важна е и промяната на психиката, но това някак си остава на заден план, а е от първостепенно значение. Сега хипотетично реакциите може да са ми малко по-забавени, отколкото на 19, но съм мноооого мнооооого по-безопасен водач от тогава, много по-улегнал и спокоен съм на пътя


lucata
Мнения: 114
Регистриран на: Съб 24 окт 2009 15:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: burgas

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот lucata » Чет 17 яну 2013 15:12


Абе тя нека ти е луда главата пък ако ще и на 70 да си,според мен има и 18-19 годишни шофиори които са по безопасни и от някой 50 годишни


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот icoico » Чет 17 яну 2013 16:35


Половината бели косми по главата са ми от млади шофьори с ей такива играчки:
Изображение

За съжаление втората половина е от стари шофьори, а пък третата...е, няма значение mhihi


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 17 яну 2013 16:43


icoico написа: а пък третата...е,

Руса кака, караща джиБ, дъвча дъвка, говори по телефона и си е защипала гащите с врата mhihi


Потребителски аватар
calidad
Мнения: 497
Регистриран на: Вто 16 авг 2011 21:02
Автомобил: Golf 4
Двигател: 2.0 AZH 4motion
Местоположение: София-Шумен
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот calidad » Чет 17 яну 2013 18:48


Зил 130 не става в гората много буксува диференциала му е бърз виж една газка 53-ка е идеална за това (личен опит) Имаше едно момченце дето говореше малко по-горе какви тонажи качвало пък нямало кетап, така ми стана смешно, та нали точно за това говорим. Изхвърли се като ч...я на мокър пясък ! За това до 25години да има ограничение !


Потребителски аватар
b1z0na
Мнения: 272
Регистриран на: Сря 24 ное 2010 17:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Свищов

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот b1z0na » Чет 17 яну 2013 19:19


calidad написа:Зил 130 не става в гората много буксува диференциала му е бърз виж една газка 53-ка е идеална за това (личен опит) Имаше едно момченце дето говореше малко по-горе какви тонажи качвало пък нямало кетап, така ми стана смешно, та нали точно за това говорим. Изхвърли се като ч...я на мокър пясък ! За това до 25години да има ограничение !

При 7 метра дължина на каросерията и усилени греди пре спокойно си събира 17 кубика! Точно тогава Газките седяха доле в подножието и чакаха Т-тата да дойдат да ги издърпат. Който не вярва негова си работа! А за шкодата ... пусках байр и да се пресегна да взема нещо до скоростния лост удари в един "ендък" и с реакцията си да се хвана за нещо ударих лоста и тя изключи и въпреки младите си години и липсата на опит всичко мина без инцидент, без запалено феродо...
Понеже нямам С не ме искат на работа като шофьор дори и на Caddy да разнасям банички и кифли. По добре е да има ограничения в възраста за съответен тонаж, а не изцяло за С категория :да:


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот znainainai » Чет 17 яну 2013 20:36


b1z0na написа:.............


Пич ти май продължаваш да фантазираш mhihi Сто човека ти казаха че това е физически невъзможно ама ти продължаваш да пишеш глупости. Добре ще ги натовариш и до там то по равното не върви зил-а та какво остава при претоварен почти двойно и 10% наклон.Ти май за канарчета ни вземаш. Това че имам къща на село не означава че ям доматите със колците. Абе да не си забравил да сложиш десетичната запетая? Да не са 1.7 кубика?
Те спецификациите на Зил 130 според тях твоите твърдения са НЕВЪЗМОЖНИ.
Това даже и Краз 255 ще го озори.

Техническая характеристика
Тип авто Бортовой автомобиль
Колесная формула 4x2
Полная масса авто, кг 10425
Полная масса автопоезда, кг 18525
Допустимая нагрузка на переднюю ось , кг 2625
Допустимая нагрузка на заднюю ось , кг 7900
Грузоподъемность, кг 6000
Площадь платформы, м2 8.7
Объем платформы, м3 5
Масса снаряженного авто, кг 4300
Максимальная скорсть (км/ч) 90
Двигатель Зил-130 V-Образный верхнеклапанный
Мощность двигателя (л.с.) 150
Коробка передач 5-ти cтупенчатая механическая
Число передач 5
Передаточное число ведущих мостов 6.32
Подвеска рессорная
Размер шин 260-508(P)
Топливный бак 170
Кабина цельнометалическая. капотная компоновка, трехместная


Потребителски аватар
joni_111
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 14 сеп 2012 23:16
Автомобил: Vw PasSat
Двигател: Diesel 1994
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: "С" категория на 21 години ???

Мнениеот joni_111 » Чет 17 яну 2013 23:24


И на 31 даже 41 същото си е,самото кормуване опити ,ситуации, тънкости т.н.Дедовците ни/бащите ни са карали по 6 месеца полигон,сняг,дъжд,натоварен,празен,Зил,Камаз,запознаване с автомобила и др подобни ситуации.Докато сега ...слаба работа моя курс беше 16 кормилния часа листовки 15технически/15почивки-карания какво имаше толкова бързи/бавни скорости и габарити на камион (iveco 7515)голям праз. Цялата тази процедура за има-няма 2 месеца,къде е Киро на кириа както казват :D :screwy



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта