Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот darknessevil » Нед 29 сеп 2013 12:59


Ако наистина си на кабелна цифрова (плащаш на някой оператор), то в повечето случаи по кабела пускат и аналогов сигнал, подходящ за старата София 85.
Инак, ако толкова ти е мерак да се "цифровизираш" - що не си вземеш някой LCD/LED за 300-400 лева и да гледаш кристална HD картина :)




pepone
Мнения: 200
Регистриран на: Пон 07 апр 2008 21:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: the island

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот pepone » Пон 30 сеп 2013 9:58


защото декодера ми е 30-40 лв, а и тоя тв седи в кухнята, сигнала е изцяло цифров, декодери намерих като модел сега трябва да намеря от къде да взема :smile


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот joro_kem » Съб 05 окт 2013 11:22


ще използвам темата на колегата, за да не пускам нова. днес отидох до Техномаркет Пловдив, за да взема декодер за тв срещу ваучер. оказа се, че оторизиран търговец за декодер срещу ваучер за региона е Зора. дотук добре, но бях изумен, когато в магазина им на бул. България в Пловдив с недотам любезен тон служителката ми сервира, че в събота и неделя декодери срещу ваучери не дават. поисках поне да видя какво предлагат и ми бе отговорено,че няма какво да гледам,понеже модела е само един. след повторно настояване от моя страна все пак ми беше показано устройството, запечатано в кутия. освен мен в магазина имаше още един клиент, а служителката извади устройството от кашон, пълен с декодери. посъветва ме също така да съм отидел по-рано в понеделник сутрин, защото бързо свършвали. :thumb_down
за протокола - на посочения телефон на Зора 0700 18 222 неуспешно звънях два пъти - веднъж в опит за връзка с централата им в София и после в магазина им до Метро в Пловдив. подадох сигнал и в сайта им, но така и не разбрах дали е успешно - не получих отговор от системата.
та, колеги от Пловдив и региона - за да получите декодер за тв срещу ваучер, ще трябва да го направите само в работни дни!


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Пон 21 окт 2013 15:01


То хубаво -цифрова телевизия, но проблема е че тоя сигнал е много "слаб".

Какво искам да кажа- В София е ок -вътрешна антена и Цифров ЛСД или тунер и си ти !

Но в прованса ???

Отиваме с гаджето в моето село- До град Павликени. Тя купи един декодер за у тях в София и го замъкнахме в Павликенско да тестваме.
Там гледам с Булсатком.

Преди това се ловяха ефирно БТВ и Канал 1 там, е верно на снежиник но се ловяха.
Сега Цифрова -Опинци.
Пряката видимост с Връх Ботев е факт но е 50 км.

А тоя цифров сигнал до 20-30 километра и каталясва.

В тясна честотна лента са наблъскани компресирани много канали, Вертикална поляризация на Вълната и Цифров модолиран сигнал.

Е за да се лови иска да няма голям БЕР. А когато сигнала е слаб БЕР става голям и не може да се възтанови.

Съмнявам се че и с Голяма Вертикално ориентирана антена ще хвана изобщо нещо там с този цифров сигнал.

Хората там масово пускат Булсатком и то не само в селото но и в Павликени и Бялачерква.

Покритието не е 90 %, а дали има и 60 % не е ясно -Българска работа !!!

Цифровата ефиран е супер, но не по този начин !!!

То ГСМ телефона ми там едвам е в мрежата, а какво да очаквам от по нискочестотната цифрова телевизия.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот milmar » Пон 21 окт 2013 16:10


kossis написа:
....
Съмнявам се че и с Голяма Вертикално ориентирана антена ще хвана изобщо нещо там с този цифров сигнал.

....
То ГСМ телефона ми там едвам е в мрежата, а какво да очаквам от по нискочестотната цифрова телевизия.


Цифровата телевизия се характеризира с две възможности: вижда се перфектно или пък нищо. Няма средно положение. Трябва пакета да върви без грешка, иначе на първи етап пропуска (насича), а след това не тръгва въобще.

Проблемът за невъзможността да се предава на далеко УКВ сигнала е именно високата му честота, а не че е ниска icon_idea . Дългите вълни например обикалят цялото земно кълбо без проблем. Проблемът с тях е че могат "да носят" малко имформация, а и това че антената трябва да е с доста големи размери.

С голяма антена ще има ефект, но само ако все пак има някакъв сигнал. Ако няма добро съотношение сигнал/шум, дори и с усилвател да усилваш- няма да има ефект.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Пон 21 окт 2013 16:15


Така е за УКВ, но ГСМ е на по висока честота. Всъщност проблема е в Базовите станции-цифровият иска повече базови станции на по малка площ.

Точно защото не е Дълги вълни- а за УКВ и Мегахерци.

А сега кажи каква антена да бодна на балкона на село за да хвана Цифрата ??? Вертикална, колко голяма ????


Нищо майче няма да помогне.


Потребителски аватар
refresh4o
!!!ИЗМАМНИК!!!
Мнения: 762
Регистриран на: Съб 09 апр 2011 20:59
Автомобил: VW POLO B5188PP
Двигател: AEX 1996
Местоположение: Варна

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот refresh4o » Пон 21 окт 2013 17:07


сега се сетих нещо... тези китайски телефони които имат ТВ, тази функция вече не е активна нали ?!


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот milmar » Пон 21 окт 2013 18:28


refresh4o написа:сега се сетих нещо... тези китайски телефони които имат ТВ, тази функция вече не е активна нали ?!


Що-о ??? Бучиш в USB-то един сет-топ-бокс и си готов :mhihi .

Иначе, определено по селата, където едва се "ловеше" аналоговата и то през обилен снеговалеж :biggrin , и с радиолокационна станция сигнал няма да откриеш.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Вто 22 окт 2013 8:56


:Mr Green Fun

Е това е Българската работа !

Дайте да цифровизираме - така ще удариме два заека с един куршум едновременно !

Първо ще оставиме половината България без Ефирен телевизионен сигнал в следствие на което ще напълниме гушите на Кабелните и Сателитните оператори по райони,
и второ ще сме спестили от инвестиции за изграждане на Ретранслатори и релейни станции за покриване на 100 % от необходимият терен на Държавата с което ще сме изпълнили Евро -изискванията за преминаване към цифрова телевизия и същевременно няма да сме се охарчили.

Демек ще си имаме много повече цифрови канали и услуги, но само в София !!! :Mr Green Fun :screwy

Ма това не е ГСМ оператор дето печели и е оправдано да монтира Б Станции.

А това че хората в провинцията нямали вече ефирен сигнал -да се оправят- в София да идват, на операторите да плащат, ако искат и собствена телевизия да си направят !!!

Браво !!!! Пак много добре свършена работа от ефирните оператори !

Може пък като се налапат кабеларките, да се довърши тази уж цифровизация до край ????


storms
Мнения: 56
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 13:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот storms » Вто 22 окт 2013 10:06


Пробвайте тази антена:
http://pencho.my.contact.bg/start/comp/anteni/birata.htm

На село я ползвахме за аналогова ТВ. а сега и за цифрова ТВ.
В сравнение с обикновените антени, хваща перфектно, а и какво му плащаш, две бири :beer


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Вто 22 окт 2013 10:35


:Mr Green Fun

Тази антена в София може и да работи, но там за където говориме няма да стане. Действително тя е ориентирана и вертикално и хоризонтално едновременно. Но проблема е че е малка.

В таблицата за дължината на хордата е посочено че за разстояние от 50 км пряка видимост е необходимо 50 метра хорда и то за аналоговата тв, а за Цифровата ???

Така че тази антена не би помогнала с нищо в случая, защото сигнала просто го няма след 30 км.

Както каза колегата по горе -и с радиолокационна станция да го усилваме този сигнал, като го няма е все тая.


storms
Мнения: 56
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 13:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот storms » Вто 22 окт 2013 14:09


Не знам колега, може и да си прав.
Аз говоря от опит:
STB(цифровия приемник) върви с антена, с нея сигнала е с ~30 - 40% по-лош от колкото с "бирената" антена, поставени на едно и също място в стаята, невероятно но факт :th_up


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Вто 22 окт 2013 14:38


Сега да влизаме в безмислени спорове няма смисъл.

И аз вчера в София, кв Свобода тества на ЛСД то две стайни антени- едната активна със собствено захранване-ловеще перфектно всички познати и непознати нам ефирни канали и радиа от цифров тип.
С другата, обикновена телескопична-се губеха ВТВ и КАНАЛ 1.

Аиде сега ти ми кажи на разстояние от BS- 50 км, макар и с пряка видимост, точно какъв сигнал ще имаш и тази бирена антена как ще го улови ???

Цифровият сигнал освен че ползва за носеща честота пак мегахерцовият ТВ обхват, от там на сетне няма нищо общо-по скоро се доближава до ГСМ Гаусовата модулация-QPSK.

Е от което следва- там където имаме правилно оразмерени Б. Станции, покриващи предвиденият район-се постига забележително качество на преноса на данни-намалява се шума в канала, сигнала се олавя с стайни антени и тнт. Това направо си прилича на ГСМ.
Но в райони където липсват необходимите БС, просто сигнал няма-не отразен не цифров !

Ти Колега, къде точно го ловиш този твой цифров с бирените вибратори ????

Колегата по горе ти го е написал -

УКВ-мегахерцовият обхват има голямо затихване за разлика от дългите вълни. Но пък позволява пренос на повече инфо върху себеси-по широкочестотни канали -глас, данни, видео. При цифровите сигнали това е задължително условие за да можеме да компресираме много на брой канали в тясна честотна лента.
Поради което Дългите вълни вършат работа само за пренос на говор, но до там !

Дългите вълни се отразяват в атмосферата и поради това се разпространяват на големи разстояния. С нарастване на честотата-проникването през твърдите тела се увеличава, но пък отразяванет им в атмосферата намалява.

Е, когато по УКВ се пренасяше аналогово видео- бяха грубо 4 ефирни канала- имахме отразени и незнам какви сигнали от планините и други атмосферни и климатични условия-Аз ловях супер гадно 2 от тях с постоянни донастройки на картината и разместване на кабелите на антените-Външни огромни антени всяка за по енин канал. (На тавана имам една още по огронма антена-за киломертов обхват е била сигурно.)

Сега УКВ носи Цифров сигнал-в резултат тези отразени сигнали дето съм ги улавял на село -сигурно пак пристигат там, но не носият нищо полезно със себеси-достатъчно слаби за да не може ЦАП да ги демодулира в полезно инфо. Просто БЕР е прекалено голям за възстановяване !
Който е гледал в менюто на Булсат комските приемници-синият бутон е видял че има и инфо БЕР-демек БИТ ЕРОР РЕЙШО.
При дъжд и други неблагоприятни климатични условия -този параметър започва да играе от 00 на положителни цифри и когато достигне критичен максимум тази стойност -сигнала изчезва ! А е сателитен сигнал в гига и тера херци. Него го бърка Йоносферата и трептенето на водната молекула и на озона.
Полезното от това е че си топлиме яденето в микровълновата от това трептене на водната молекула и тия гига-херци.

http://www.predavatel.com/bg/spravochnik/waves

Със зелени букви са написали че - При цифровизацията на ефирния телевизионен сигнал през 2013 г. в България ще се използват само канали в Дециметровия обхват.
Демек-най високият честотен обхват. Които е и с най голямо затихване.

Ето и зонирането на мултиплекса -

http://www.predavatel.com/bg/digital/karta


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот hooligans » Вто 22 окт 2013 21:32


Поредния БГ мрънкач :mhihi
Как аз на 100км от София в котловина хващам 10 канала с перфектно качество?
Аналоговата едвам се ловеше, та затова боднахме булсатец, но миналия месец го изкубахме...
И съседите цифровизирах, много са доволни с антена подобна на бирените кутиики...
Е?

ПП: Гледам и за ГСМ сигнал си писал, забравих да добавя, че сигнал на ГСМ има само на улицата до вратата.
Интересно :mhihi


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот milmar » Вто 22 окт 2013 22:49


Телевизията си има един допълнителен фактор наречен ретранслатор. Ако си в котловина и нямаш ретранслатор на някой от баирите- забрави, ако щеш не бирени кутийки, ами дори и варели 160л. да разрежеш на две за антена :smile .



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта