Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
cezar1656
Мнения: 185
Регистриран на: Вто 07 май 2013 10:24
Автомобил: vw vento
Двигател: ABU
Местоположение: софия

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот cezar1656 » Вто 19 ное 2013 23:19


май нямаш отговор на въпроса...говоря за обикновенна стайна антена с която абсолютно нищо не хващам,другата е от комплекта на декодера марка нео който взехме за леля ми.ако всички са еднакви както казваш ти,значи не би трябвало да имам проблем :no



както и да е :beer




Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот mccoy » Сря 20 ное 2013 1:00


kossis написа:Все бях чел глупости, но тук надминахте очакванията ми колеги ! :screwy .....

Показваш завидна обща култура по понятието антени в радио телевизионната техника,но не се задълбочявай толкова ,че има риск и ти да кажеш някоя глупост.
На повечето потребители им е достатъчно да чуят - направи това ,а не това......


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот milmar » Сря 20 ное 2013 1:38


Няма понятие "антена за цифров сигнал".
За електромагнитните вълни, а и за антените няма значение дали пренасят гласа на Лили Иванова, Глория ... (е при (с извинение) Азис биха се притеснили :biggrin ) или цифров поток информация, който всъщност след декодиране може пак да е музика, реч, видео или пък база данни.
Просто е прието за т.нар. "цифрова" да се ползва вертикална поляризация.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Сря 20 ное 2013 19:29


Колега cezar1656, аз ти отговорих, но ти явно въобще не разбираш какво говоря защото не ти е ясна тази материя !
за съжаление за да ти се изясни е необходимо практика и теория.
Значи или антенката дето е в комплекта е от тези малките и съвпада с дължината вълната на цифровият ефирен сигнал, може и да има някакви съгласуващи филтри, или е с усилвател и захранване, което ти не споменаваш.
Също ми прави впечатление че с обикновените стайни антени дето се ловеше аналогова сега се лови и цифрова- за тях е характерно че са вертикално ориентирани в пространството и имат съгласуващо филтърче от 200 ома на 75 ома вълнво съпротивление- защото те са симетричн антени и после в куплонга си имат съгласуващ елемент на 75 ома -коаксиал.
Всички тези антени сега работят само и единствено ако има Базов ретранслатор на цифровият сигнал наблизо -на около 30 км. Иначе е все тая каква ти е антената -Дигитална, цифрова или праисторическа !

Много е вероятно при цифровицацията в твоят район да се е появила и нова Релейна станция за цифрова ефирна !!!
Също не е ясно каква е тази антена- обикновена -стайна колега и в какво състояние ????

Накрая ще ти кажа - антените са най различни в зависимост от честотният обхват за който са предвидени и тнт.


milmar, Разбирам че и ти си от колегите които разбират много и явно повече от моите преподаватели в Съобщителният колеж !

Доста съм си играл с конверторите и в София, и на село. Наложи ми се да сменя сам конвертора в София на офсета-2.10 метра и да го настроя. Понеже ми бяха сложили един дето е с платка вътре - и тнт-само електроника и се наводняваше поради конструктивни недостатъци.

Педи това старият конвертор който ловеше само старите аналогови сигнали беше моно, а не туин но беше капсулован и железен. Но с тесен спектър. Него не съм отварял и не съм сигурен колко е електроника вътре и колко намотка, но имаше две отделни сонди в апертурата си, за разлика от новите които са с една сонда и се управляват електронно поляризацията.

Та незнам какво е прието, но пак казвам ЦИФРОВИ АНТЕНИ НЯМА, просто защото те нямат в тях модули за декодиране и кодиране или ЦАП и АЦП платки. Една антена може най много да има усилвателен елемент.

За тези които още не са разбрали - Ние хората -възприемаме Аналогови сигнали -Звук, Видео, и тнт. Живееме в Аналогов свят ! Сигналите които предаваме по ефира или общуваме помеждуси също са аналогови !!!
Но за да намалиме шумът, смущенията и тнт характерни за аналоговият сигнал сме измислили-дискретите, квантите и цирфовизирането на пренасяният сигнал. Недостатъците са - необходимост от повече Базови станции на по къси разстояния и ЦАП тунери за обръщане на цифровият в аналогов сигнал !!!


Потребителски аватар
mccoy
Мнения: 993
Регистриран на: Нед 11 ное 2007 23:16
Автомобил: HONDA CRV III 2.2 I-CTDI
Двигател: N22A2
Местоположение: Стара Загора

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот mccoy » Сря 20 ное 2013 22:43


знаех си че и съобщителен колеж има намесен тука


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот milmar » Чет 21 ное 2013 1:32


mccoy написа:знаех си че и съобщителен колеж има намесен тука

Сигурно, сигурно :mrgreen . Обаче колегите от колежа не знаят български език:
...Разбирам че и ти си от колегите които разбират много и явно повече от моите преподаватели в Съобщителният колеж !...


Ама нЕма значение, какво е това "бъгарски език" на фона на "Телграфскию колеж" :mhihi

На мен ми се струва, че колегата следва Goooogle college .... задочно :mhihi


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Чет 21 ное 2013 17:32


За съжаление, всеки изминал ден разбирам че за нас Българите и нашата нация по специално е обречена на изчезване - като вълци единаци, чакали на мърша сме и така ще си останеме !

Дали е ТУ или С Колеж, е без значение, въпросът е че ние трябва да плюеме и е без значение истината и фактите ! :icon_sad

Нивото на инженерите специалности отдавна падна и няма бъдеще тук за повечето инженери завършили у нас !

Даже е срамно да си инженер !

milmar Ти човече имаш проблем с вътрешното си АЗ и това че четеш осторожно и търсиш моите правописни грешки показва че или имаш комплекси и не си сигурен в това което си писал, или си Филолог, а не ел специалист или просто Спамер.

Относно моите познания в телекомуникациите и института които съм завършил- видно е че нещата които съм написал набързо са научени и позабравени, защото работя пак телекомуникации, но оптични и други свързани с Мултиплексори - STM транспортен модул, PDH SDH иерархията и времево кодиране, както и OPGW OPUG оптични свръзки в енергетиката !!!

Така че антените не са ми силата, но по интернет не можеш да си настроиш конвертор !!!
Ако можеш да ме разбереш какво казвам !!!

Относно правописа ми - изобщо нямам претенции за идеален правопис, но се старая да не допускам големи грешки, и при писане на повече от два реда ОПЛЮВАНЕ се допускат и повече грешки.
Мисля че фактите и темата е важна, а не една, две правописни грешки !

Тези които търсят инфо едва ли ще им направят впечатление грешките ми, а хората като теб само това ги интересува, но пък мене ич не ме интересува това !




Ти какво направи с Трифазният електроннен Бързовар за антифриз ???

Не че ми е интересно но просто питам.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот ktamen » Чет 21 ное 2013 18:26


Не, че ти е интересно просто се заяждаш :mhihi
Айде да ни припомниш кога Милмар е споменавал, че иска да прави подобно чудо. Щото по моите спомени аз му дадох подобен съвет, ама той нещо не остана очарован от него.
Като си ги позабравил нещата дето си ги бил научил навремето защо първо не си ги припомниш и тогава да пишеш. Щото засега си забъркал една чорбичка от конвертори и намотки дето само кимион и дафинов лист и липсват.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Чет 21 ное 2013 21:16


Оп, верно че вие двамата бяхте в комплект, единия навлиза на пакост, а другия е затапващият.

Евала за методите :bowdown !

Не е супа а е компот !
Тоя компот си е мой, верно е ! Аиде вие си бъркайте вашите с антифриза.

Последна промяна от kossis на Чет 21 ное 2013 21:21, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
marianchev
Мнения: 2296
Регистриран на: Вто 27 мар 2007 14:03
Автомобил: Passat B5 + B6
Двигател: AFN + BKP
Местоположение: Вкъщи

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот marianchev » Чет 21 ное 2013 21:17


В крайна сметка тези антени от време оно ловят ли нещо и до колко макс км трябва да е ретланслатора за хваща?
Дали тук ще се гледа нещо ?

Изображение

Последна промяна от marianchev на Чет 21 ное 2013 21:20, променено общо 1 път.


cezar1656
Мнения: 185
Регистриран на: Вто 07 май 2013 10:24
Автомобил: vw vento
Двигател: ABU
Местоположение: софия

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот cezar1656 » Чет 21 ное 2013 21:19


marianchev написа:В крайна сметка тези антени от време оно ловят ли нещо и до колко макс км трябва да е ретланслатора за хваща?


Изображение



те с такава точно нищо не хващам в мърчаево


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Чет 21 ное 2013 21:26


Обикновена стайна симетрична 200 ома със съгласуващ филтър на 75 ома вълново в коаксиалната букса работи до 30 километра обсег.

От там на сетне иска активни антени с собствен усилвател и захранване.

Видях една дето уж ловяла на 50 км с Ф-конектор и отделен адаптор -Шедска- приличаше на квадратен отражател с отвори в нея, но дали работи на 50 км :rolleyes :question ?


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот Presli82 » Чет 21 ное 2013 22:53


С антена от снимката горе хванах всички програми ,само че ... навън на двора. :mhihi
Вътре в стаята - нищо. С активна стайна антена (препоръчана за цифрова),хванах половината от възможните програми.Намерих стара комбинирана антена(от едно време) за метров и дециметров обхват ,и я поставих по подходящ начин на покрива.С нея всичко излезе перфектно. Без антенен усилвател ,или други приспособления.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот kossis » Пет 22 ное 2013 10:51


И аз пробвах една активна при Лелята и беше по зле от обикновената симетрична.
Тези от комплекта малките антенки, дето им викате цифрови, са си обикновени антенки, малки за да съвпадат с дължината на вълната. Но те са силни в града до 30 км със силен обхват. Същият ефект се постига и с Симетртичната от снимката по горе, като не се разпъва до край а частично и се ориентира правилно.

300 ома на 75 е вълновото, е сега видях от една такава стара тук на село. Подготвих я за резервна в Сф.
Ма мога ли да помня всички омове.


=============


Я дай малко повече инфо за тази комби антена, и къде точно ловиш с нея-района. Колко е голяма и тнт. Как я постави Вертикално ориентирана ли или нормално.

Понеже и аз се чудя тук на село дали мога да хвана нещо въобще. Тия си признаха че не са цифровизирали 15 %, а не 5% както казаха преди.

Та и моя район е в тези 15%- Павликени и Бяла черква. В селото ми има 50 пряка видимост до Ботев и майче въобще нямаме полезен сигнал.
Добре че е сателита.


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Алтернатива на декодер за цифрова ефирна тв?

Мнениеот Presli82 » Пет 22 ное 2013 18:35


yagi.jpg

Антената представлява нещо такова. Поставена е като за вертикална поляризация.
Обаче в нашия район сигнала не е много слаб ,тъй като наблизо има ретранслатор.
Антената е дълга около 1.5 метра.При мен глвния проблем може би е ,че къщите на съседите ми препречват пряката видимост към ретранслатора.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта