Ключ с глим лампа и LED крушки?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
MK4
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто 22 апр 2008 11:01
Автомобил: Seat Leon
Двигател: ARY 2003
Местоположение: София

Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот MK4 » Чет 18 сеп 2014 9:42


Проблема е че като се загаси и светне глим лампата на ключа някакъв импулс стига до първата LED крушка и примигва постоянно. LED крушките в редичката след първата не мигат.
Има ли различно решение освен да сложа нормални крушки?




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот kris11 » Чет 18 сеп 2014 9:47


свали глимката


Потребителски аватар
MK4
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто 22 апр 2008 11:01
Автомобил: Seat Leon
Двигател: ARY 2003
Местоположение: София

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот MK4 » Чет 18 сеп 2014 9:56


Готино решение, ама ако исках да я свалям нямаше да си купя такива ключове :mhihi


Потребителски аватар
ел.техника
Мнения: 226
Регистриран на: Пет 18 май 2012 16:23
Автомобил: GOLF4 TDI
Двигател: AGR
Местоположение: Северозападна BG

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот ел.техника » Чет 18 сеп 2014 18:06


Колега,проблема е не само с лед лампите,при обикновените енергоспестяващи е същия ефект.Това е така,защото в глимките няма проводник между двата електрода,а газ който се йонизира и така излъчва светлина и средата става проводима.Наистина много е гадно.Та аз първо в полилея сложих само една обикновена крушка,а другите спестяващи и ефекта изчезна.Другия вариант при само една лампа е да се извади глимката от ключа.Но преди няколко седмици си купих ключове с постоянно светеща глимка/не изгася когато светнеш лампите/и проблема си го реших завинаги.Сега си редя ледове без обикновена да слагам.Дано съм бил полезен.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 18 сеп 2014 18:09


Не съм много в час, но ако глим лампата се замени с диод дали няма да се реши проблема!?


Потребителски аватар
ел.техника
Мнения: 226
Регистриран на: Пет 18 май 2012 16:23
Автомобил: GOLF4 TDI
Двигател: AGR
Местоположение: Северозападна BG

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот ел.техника » Чет 18 сеп 2014 18:12


Диода също е проводник в едната посока/тоест когато свети/.Ефекта е същия,пробвал съм не става.


anton123
Мнения: 169
Регистриран на: Пон 06 апр 2009 21:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sliven

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот anton123 » Чет 18 сеп 2014 20:16


с едно реле на 220v и проблема се решава,хем лампата няма да мига,хем глим лампата ще свети при изключен ключ.


Потребителски аватар
MK4
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто 22 апр 2008 11:01
Автомобил: Seat Leon
Двигател: ARY 2003
Местоположение: София

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот MK4 » Пет 19 сеп 2014 8:41


anton123 написа:с едно реле на 220v и проблема се решава,хем лампата няма да мига,хем глим лампата ще свети при изключен ключ.


Може ли малко инфо какво реле и къде и как да го свържа?


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот radi_nrj » Пет 19 сеп 2014 9:21


Принципно глимките ебават не само лед, но и луминисцентни лампи. Единствения начин е както каза колегата ключа да пали реле и то съответно ламата.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот milmar » Пет 19 сеп 2014 17:15


Както стана въпрос, при изключен прекъсвач глимлампата остава във веригата. През нея тече ток от рода на микроампери и няма как да светне ако е обикновена лампа или луминесцентна със стартер. Обаче тези с електронните управления и DC-DC преобразувател имат електролит, който лека-полека се зарежда от макар и малкия ток от глимката. В един момент лампата (енергоспестяваща или лед) светва докато разреди електролита и после загасва, като "чака" нов заряд.

Има начин (теоретически) да се преправи ключа- единия извод на глимката да се свърже към клемата на ключа, която е за към осветителната ламБа (от където "излиза" фаза, когато ключа е "натиснат), а другия край към "Нула". Обаче на ключа не е предвидена клема за "Нула", пък и понякога проводника с нулата може да не стига до кутията с ключа.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот kris11 » Пет 19 сеп 2014 20:16


офф Днес купих от Метро ЛЕД Осрам 10Вт=60Вт 806 lm./2700 К/.Боднах я към ключ с глимка. Няма грам присветвания , мигания. Не е евтина.
Още 1 ЛЕД лампа от Метро , но EGLO- австрийскo п-во монтирана на друг ключ ,не присветва.

Внимание В Метро има Осрам в картонена опаковка ,който е произведен в Китай. На посочения горе Осрам е произзведен в германия и е в прозрачна пластмасова опаковка.

Последна промяна от kris11 на Пет 10 окт 2014 9:17, променено общо 1 път.


transform
Мнения: 227
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 14:24
Автомобил: Golf 4 1.4 16V
Двигател: AHW 1999
Местоположение: silistra

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот transform » Чет 09 окт 2014 22:24


Иначе премигването на енергоспестяващи или ЛЕД лампи може да се отстрани по тази схема, като се монтират елементите във фасунгата.
j10o.jpg


momchetoi
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 16 юни 2015 15:06
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот momchetoi » Пон 16 ное 2015 11:49


transform написа:Иначе премигването на енергоспестяващи или ЛЕД лампи може да се отстрани по тази схема, като се монтират елементите във фасунгата.
j10o.jpg

Би ли могъл някой да обясни как се изчисляват елементите, които е необходимо да се монтират във фасунгата за да не мъждукат LED лампите, при монтиран ключ с глим крушка. Например аз имам лампа с 3 LED крушки по 3W на цокъл G9. Какво съпротивление/резистор и какъв кондензатор трябва да сложа, така че да не мъждят LED крушки при изключем ключ и светеща в него глим крушка, но и LED крушките да си светят нормално. Какви да са съпротивлението и кондезатора при 10бр. такива LED крушки? Какви да са съпротивлението и кондезатора при 1бр. LED крушка от 14W? Изобщо как се подбират тези елементи.
И втория ми въпрос е не може ли да се сложи само съпротивление паралелно на глим крушката в конзолата на ключа? Да ли тогава ще се реши проблема?


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 16 ное 2015 14:03


при мен със евтини енергоспестяващи примигваше, сложих Led V-tac навсякъде и не съм имал примигване на ключовете с глимки. Не знаех, че глимка се казва , нали глимка е това червеничкото което маркира къде е ключа в тъмното.


momchetoi
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 16 юни 2015 15:06
Автомобил:
Двигател:

Re: Ключ с глим лампа и LED крушки?

Мнениеот momchetoi » Пон 16 ное 2015 14:57


Всъщност аз не съм забелязал премигване. Напротив, при включен ключ и закачена глимка/незнам да ли се казва така, но аз така наричам тази малка червена крушка в ключа, която служи за ориентир в тъмното/ крушките си светят нормално, но и при изключен ключ и закачена глимка лампите светят пак, разбира се, много слабо, така да се каже мъждукат. При откачане на глимката в ключа този проблем го няма. С други думи търся решение за този проблем. Искам глимката да си работи при изключен ключ, да гасне при включен и лампите да светят както трябва само при включен ключ.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта