Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Потребителски аватар
boqnkov
Мнения: 155
Регистриран на: Пон 30 авг 2010 15:16
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 1.9 TDI avf
Местоположение: Plovdiv

Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот boqnkov » Сря 29 окт 2014 16:25


Здравейте, колеги. Търсих, но не можах да открия дали пасат б5.5 2001г. има фабричен антенен усилвател и съответно как е захранен. Дали е с фантомно захранване (по антената върви 12V) и го захранва или е с кабел от евро буксата? На заводското радио имах и една букса (не двете стандартни евробукси) с две тънки кабелчета. Да не би с нея да се захранва усилвателя? Заводското радио хващаше станциите супер, а с новото едни такива препукват, докато карам и лееко се губят. Ако имам фабричен усилвател, как мога да разбера дали функционира правилно за да знам да си взимам ли от онези адаптери с фантомно захранване. От Пловдив съм и като изляза от града повечето станции умират. Нормално ли е? Плеъра ми е Alpine и е с дооста добър тунер.




Volkswangel
Мнения: 610
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот Volkswangel » Сря 29 окт 2014 16:36


ANTENA PASSAT.pdf
(485.09 KиБ) Свален 1038 пъти


Колега, отиваш във Викиват, купуваш си едно дроселче и кондензатор за жълти стотинки и си готов, следвайки схемата, която прикачам.
Доста постове имам на тая тема, аз лично вградих тези неща в самия корпус на RCD - то


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот dlug » Чет 06 ное 2014 9:29


Не че нещо, ама точно на твой въпрос ти е отговорено ясно...
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=6&t=383121&hilit


Потребителски аватар
boqnkov
Мнения: 155
Регистриран на: Пон 30 авг 2010 15:16
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 1.9 TDI avf
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот boqnkov » Пон 30 мар 2015 10:33


Колега, не е точно така. Терзанията ми с радиото продължават. Колата е пасат комби 2001г. Антената е такава, че има две букси (от нея излизат два кабела). Някой може ли да каже кой за какво е? Логиката е едната да е антенния сигнал, а другата захранване +12V. Има обаче нещо гнило, защото със заводското радио си работи перфектно, а с новия плеър не иска. Ако захранването е фантомно от стоковия плеър защо аджеба буксите в антената са 2? Гледал съм по морги, но само на б5.5 СЕДАН и там кабелчето от антената си е едно и най - вероятно по него си върви и +12V да захранва антената. Сложих и адаптор след плеъра за да пуска 12v след него по антената, но подобрение няма. Възможно ли е антената да се захранва от евробукса или от някъде другаде освен от самия антенен кабел?


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот vanesto » Пон 30 мар 2015 11:17


http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=6&t=244001&hilit=%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B0%D1%82&start=15
Прочети тази тема, предпоследното мнение. Може и при теб свързващата букса да е хлабава.


Потребителски аватар
boqnkov
Мнения: 155
Регистриран на: Пон 30 авг 2010 15:16
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 1.9 TDI avf
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот boqnkov » Пон 30 мар 2015 13:38


От въпросната тема, разбирам, че моята кола пък е трета разновидност. Имам само два коаксиални кабела. Смятам, че единият е на антената с фантомно захранване, а другия е за телефон, както е написал колегата (в колата имам заводска поставка за телефон - най-вероятно някога е имала)! И тъй като нямам телефон, в случая тази букса не ми върши никаква работа. Това, което ми остава е да проверя въпросната връзка на кабела до плеъра, за да видя дали е хубава или е хлабава и оттам да ми препукват радиата. Иначе е точно както е написал колегата - в Пловдив горе - долу може да се слуша нещо. На 15км извън града е мъртвило.


Потребителски аватар
boqnkov
Мнения: 155
Регистриран на: Пон 30 авг 2010 15:16
Автомобил: Passat B 5.5
Двигател: 1.9 TDI avf
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот boqnkov » Пон 06 апр 2015 10:07


Колеги, аз се отказвам от тази антена. Взех си една активна за 6 лв. Пробвах я - сигнала от радиото е като от CD. Смятам да я скрия някъде за да не се вижда. Слагам една тип "shark" за красота на тавана и си свирукам...


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот drago_tr » Чет 09 авг 2018 11:03


Темата е старичка, но да я съживя малко тъй като става въпрос пак за Пасат Б5.5 2000г.само че седан. И при мен както и при колегата има два коксиални кабела, единия който е за антената на радиото и другия който е за радио телефон какъвто е имало някога вероятно. Аз залегнах под жабката и изкормих всички тия неща които са за радио телефона заедно с някакво хендсфри и някакъв модул. Коксислния кабел който върви за радио телефона не можах да го изкарам тъй като върви по дясната колонка нагоре, между покрива и тавана и отива до антената. Та това бяха малко пояснения......питането ми е за друго:
Тъй като на мястото на оригиналното радио ще слагаме афтърмаркет, защото оригиналното няма мъръ 3 и не знам дали при мен трябва да слагам фантомно захранване, тъй като виждам че на преходника от радиото до евро буксите на инсталацията там си върви синьо бял кабел за антената която подава 12 волта на антената на покрива. Към кабела за антената нямам отделено кабелче а всичко върви в един сноп и са закачени за буксите. След като премерих с пробната лампа обаче, забелязах че на този син кабел който е за антената върви постоянно 12 волта Независимо дали Радиото е включено или изключено. Така ли трябва да бъде?


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот pas1.8mi » Пон 13 авг 2018 8:33


На последният ти въпрос отговорът е НЕ !


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот drago_tr » Сря 29 авг 2018 12:20


pas1.8mi написа:На последният ти въпрос отговорът е НЕ !


И аз така мисля че не трябва. Но защо тогава така се получава.
Значи захранващите кабели на радиото, жълтия и червения съм ги вързал на едно, с цел като извадя ключа от контакта да не ми спира радиото. Да не би пък за това да е причината да идва постоянно 12 V на синьо белия кабел.
Другото което е , от буксата на радиото, излиза още един бяло син кабел който на който пише контрол на мощноста......Той пък за какво е и какво значи това контрол на мощноста. :banghead Да не би пък това да усилва и намаля звука в зависимост от скороста на колата. :screwy


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот drago_tr » Сря 12 сеп 2018 20:46


За да стане пълна и ясна темата ето как стават нещата с фабричната антенаа на пасат Б5.5 седан.
Аз бях сложил фантомно захранване, но уви радиото не работеше както трябва. С него имаше някакво подобрение отколкото с гола жица, но не и това кето трябваше да бъде.
И така, първоначалната ми идея беше, да не свалям тавана а да пробия дупка точно под антената и от там да стигна до кабелите и болта за да я сваля. Като идейка ми дойде, да взема един плафон от жабка и на мястото на дупката да го сложа и да светка заедно със шофьорския плафон. Можеше и някакво капаче да се измисли , но с плафона ми се видя по удачно а и ще има смисъл от него.
Снабдих се от някакво BMW с плафончето и рязането на тавана започна. След няколко премервания аправих дупката, стигнах и развих болта на антената, но се оказа че кабелите нямаха никакъв аванс и не мога да ги откача или премеря, камо ли да извадя антената.
И така се пристъпи към втория вариант. този който не ми се искаше да го правя....свалянето на тавана. За има няма 20 мин. го смъкнах целия и ситуацията се изясни.
От антената излизат три кабела. Два коксиални и един захранващ. Коксиалните са два защото единия отива към радиото а другия към телефонния модул който е имала някога колата. Тези които са нямали телефон, този втория коксиален кабел го нямат. Третия кабел е захранващ. Странно, той беше навит на топка и не беше закачен никъде а и към него не идваше никакъв кабел. Просто висеше празна кабелна обувка. А защо няма....и идея нямам. Опитах да проследя коксиалния кабел на антената и да открия липсващия кабел , той тръгва от покрива , по задна лява колонка, и тръгва по прага до отпред до радиото, но върви само той единствен. Дръпнах за проба от радиото един кабел и подадох захранване 12V на антената. Резултат почти никакъв.....само обичайните седем станций, които си бяха и до преди да разглобя всичко.
От близката морга, свалих от един пасат комби една читава на външен вид антена, навързах кабелите и воала....всичко тръгна. Така че проблема е бил не само в това че захранващия кабел не е бил включен, а и самата антена е имала проблем. Разглобих я.....трагична картинка. Всичко се беше окислило и пред разпад.
Прекарах за нула ново захранващо кабелче до радиото и го свързах за синьо белия кабел за управление на антена, накачих корите и сега се радвам вече не на седем....а на 24 станций. А също и на допълнително плафонче над средата на задната седалка, което не е задължително, но в моя случай вече го има.
Съвета ми е не правете дупка в тавана в опит да стигнете антената...няма да ви се получи, затова свалете целия таван. Няма нищо сложно.
Надявам се че бях изчерпателен и успех на всички.


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот Курт Деликуртев » Нед 11 окт 2020 22:18


Много теми изчетох за проблема с антената, тази е най-нова, затова ще си задам въпросите тук.

Антената ми отвън изглежда така, навигацията работи без проблем, само радиото трудно хваща стнции.

IMAG4073.jpg
Антената на покрива


Отвътре достъпът до антената на Вариант е труден, но не е невъзможен. Свалих само хоризонталната кора отзад и с една камерка за смартфон заснех това

200923_191647.jpg
Пета на антената отвътре в купето
200923_191647.jpg (308.87 KиБ) Видяна 4071 пъти


Тук не се вижда усилвател, явно е много малък и е вкаран в петата на антената.
Има ли някаква корозия?
Излизат три кабела, единият, дето тръгва надясно, е за мобилен телефон. Другите два са по-интересни, Черният е антенния кабел, който е с един жак.

IMAG4113.jpg
Жак на антенния кабел


Тук прекъснах връзката и проверих дали кабелът е здрав, да, с допълнителен кабел и замерване на съпротивлението се оказа, че кабелът е здрав. Но на антената отвън този кабел няма връзка.

Къде да търся захранващото напрежение 12 в за усилвателя? Според мнения от форума точно на антенния кабел?


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 24 окт 2020 17:42


Четохме грешките със софтуер и за антената излезе това:

1 IMAG4127_800x445.jpg
1 IMAG4127_800x445.jpg (75.11 KиБ) Видяна 3948 пъти


Напрежение от 12 волта на изхода за антената има:

IMAG4139_800x530.jpg
IMAG4139_800x530.jpg (79.51 KиБ) Видяна 3948 пъти


Но най-интересното беше, че като извадих червения накрайник радиото изведнъж започна да хваща станции:

IMAG4141_800x452.jpg
IMAG4141_800x452.jpg (75.97 KиБ) Видяна 3948 пъти


Веднага ми хрумна едно временно решение, един дълъг кабел фиксиран с клечка за зъби:

IMAG4142_800x452.jpg
IMAG4142_800x452.jpg (63.17 KиБ) Видяна 3948 пъти


Кабелът го прекарах навън ето тук:

IMAG4143_800x452.jpg
IMAG4143_800x452.jpg (67.8 KиБ) Видяна 3948 пъти


Засега виси в купето, но ще му търся някакво място. Факт е, че вече имам нормални радиостанции и направо се кефя.

Бил съм в две фирми в Пловдив да ми търсят проблема, Тояга и един инженер на Сточна гара в Пловдив. Декември ще посетя фирма Тояга в София, надявам се там да ми оправят антената.


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот Курт Деликуртев » Сря 30 дек 2020 16:17


Одисеята с моята антена няма край. Преди 4 дена звъннах на фирма Тояга в София, щели по ВИН номер да ми пратят оферта за смяна на комбиантената на покрива отзад. Още чакам офертата!

Аз исках да ми сложат една втора допълнителна антена отпред над плафониерата, от която да се захрани радиото. Има една за 37 лева с предусилвател за Шкода, но те не правили допълнителни дупки и отказаха.

Вчера почнах пловдивски фирми поред, повечето са специализирани за нови мултимедии с андроид и не правили стари пасати. От една фирма ми дадоха едно име, Валентин Пашиков, който имал три халета под наем след стария сервиз Тракия, днес 2 часа като детектив го търсих, навсякъде греда.

Моля много колеги, ако някой знае добър майстор достоен за препоръка, да ми даде нишан.


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Проблем с радио ( антена ) Пасат Б5.5

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 05 юни 2021 12:28


Днес съвсем случайно попаднах на нова антена за радио с навигация,която би пасвала на моят Пасат 5,5. Външно не се различава от моята, смущават ме само техническите параметри и евентуално куплунзите.

• Frequenzbereich: FM 76-110 Mhz / AM 525-1700 Khz
• Frequenzbereich: GPS 1575,42 Mhz ± 3 Mhz
• Steckertyp: RAKU 2 Stecker (AM/FM) / SMA Stecker (GPS)
• Maße Antennenfuß (LxBxH in cm): 9,8 x 5 x 2
• AVerstärkung: 15dB ± 3 dB (AM/FM) / 25 dB (GPS
• Energieversorgung: 3-5V (GPS)
• Impedanz: 75 Ohm (AM/FM) / 50 Ohm (GPS)

Става за:
• Seat Arosa, Leon, Toledo, Alhambra bis Baujahr 2003
• Skoda Octavia, Fabia bis Baujahr 2003
• Volkswagen Golf 4, Bora, Passat 3B/3BG, Polo 9N, Lupo bis Baujahr 09/2004

Пишат за куплунг RAKU 2 или SMA,аз не знам моята оригинална антена с какви е. Ако някой знае да напише.

Цената направо е убиец, 29,95 евро с доставката!

https://www.kaufland.de/product/3243212 ... =324321259



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта