KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот vucata » Вто 10 фев 2015 21:37


Уловката е, че той влиза в отбивка в която има Н на брой фирми. Пазарува си, излиза от фирмата и греда. Не може да се върне по обратния път, защото е еднопосочен. Трябва да продължи по пътя за който е нужна винетка. И така, от цялата работа според мен както и му казах, не е виновен нито КАТ нито общината, че фирмата/фирмите се намират на място от което не можеш да влезеш обратно в града и трябва да го напуснеш и след това да се върнеш...за което се изисква винетен стикер( валиден :mhihi )




Потребителски аватар
Ludiq
Мнения: 733
Регистриран на: Съб 20 май 2006 19:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Ludiq » Вто 10 фев 2015 21:56


...

Последна промяна от Ludiq на Чет 12 фев 2015 16:39, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
offside
Мнения: 250
Регистриран на: Нед 29 апр 2007 20:42
Автомобил: Passat B5 1997
Двигател: 1.8 20v ADR
Местоположение: гр.София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот offside » Сря 11 фев 2015 4:11


Хубаво де, знака важи за частта от пътя след която е сложен, но реално колегата влиза преди него в отклонението и излиза след знака. Хипотетично не е информиран, че навлиза в участък на който се изисква винетен стикер. Би трябвало след изхода от тази отбивка да бъде сложен отново знак за винетка и ограничение на скоростта. В конкретния случай той може да го види от лявата страна, но ако не можеше? Все едно да се включиш на главен извънградски път с ограничение 50, което е определено със знак 100-200м преди мястото от което се включваш, но след като се включиш в движението няма пак знак, че ограничението е такова(100% има и реални такива места по родните пътища).:gruebel Иначе е ясно защо са сложени така, господата събирачи там имат основната вина за това :)


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот vucata » Сря 11 фев 2015 9:23


Хепотетично трябва и да знае, че пътя по който продължава е именно републикански, съответно : Чл. 139. (5) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 85 от 2004 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Движението на определените в Закона за пътищата пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на винетна такса по реда на чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата


krasen_v
Мнения: 21
Регистриран на: Пет 11 ное 2011 10:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Карнобат

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот krasen_v » Пет 13 мар 2015 21:07


Колеги във връзка с проведената в сряда и четвъртък акция скорост Кат пуснаха следните данни цитирам "За констатираните нарушения са изготвени 471 акта и 331 фиша. На 271 водачи на автомобили, които не са спрени на място ще бъдат изпратени покани за явяване в районното поделение на МВР по местоживеене." Тъй като предполагам че са ме заснели с мобилна камера се питам имат ли право да съставят акт без да са ме спрели на място.Мястото е на тунел Траянови Врата.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 14 мар 2015 20:21


Имат право, освен това от вчера в държавен вестник са обнародвани промените в ЗДП, с което електронните фишове от мобилните камери си важат


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот azrod » Вто 17 мар 2015 22:36


Калине, тогава в сряда и четвъртък не са били все още обнародвани и колегата може да обжалва :biggrin


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот icoico » Сря 18 мар 2015 0:58


Kакво да обжалва? :gruebel :gruebel :gruebel


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 18 мар 2015 10:19


Той няма какво да обжалва понеже още нищо не му е съставено, но имат право да го викнат в рпу и да му напишат акт върху снимката ако е превишил скоростта де.
А от онзи ден вече щом е обнародвано в държавен вестник мисля че няма да се бавят и почват да си пращат снимките по пощата както си беше


krasen_v
Мнения: 21
Регистриран на: Пет 11 ное 2011 10:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Карнобат

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот krasen_v » Сря 18 мар 2015 21:47


Благодаря ви колеги все още нищо не ми е съставено,датата за която става въпрос е 11.03.2015 , а тогава все още не е публикувано в Държавен вестник , така че смятам че ако имам проблем мога да обжалвам.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот icoico » Сря 25 мар 2015 16:33


krasen_v написа:Благодаря ви колеги все още нищо не ми е съставено,датата за която става въпрос е 11.03.2015 , а тогава все още не е публикувано в Държавен вестник , така че смятам че ако имам проблем мога да обжалвам.


Само да припомня:

krasen_v написа:...Тъй като предполагам че са ме заснели с мобилна камера се питам имат ли право да съставят акт без да са ме спрели на място.Мястото е на тунел Траянови Врата.


И преди да бъде публикувано "нещо" в Държавен вестник катаджиите имаха право да те викнат в районното за съставяне на акт. Предполагам имаш идея да обжалваш електронен фиш или как...?


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот calm » Чет 02 апр 2015 4:20


:gruebel
Преди почти месец ме викнаха в КАТ за да ми пишат акт. Докато куката го съставяше, ми обясни че съм минал на червено на моста на влюбените от България към Черни връх. Понеже аз такива неща не правя го питах как го реши това. Отговорът- по докладна записка. Някой си серж видял, че тоя и тоя автомобил, с тая и тая регистрация бил минал на червено и той съобщил по радиоуредбата :eek И тръгна да ми чете докладната, която общо взето съдържаше същата констатация. Питах го за друго- снимка, запис... Той каза че само това, друго няма :screwy Бута ми акта и вика "Ей тука се разпиши". Казвам му че имам забележки и възражения. Ма нямало смисъл за 50-60лв. да се занимавам ми вика ЦЪРВУЛА!!!(по принцип се отнасям с уважение към тях, ама тоя...). Глобата е до 100лв. и взимат 8т., а тоя ми разправя да не се занимавам.
Та писах, че имам възражения и ще ги предоставя в съда, обаче по- късно реших да възразявам и в срока пред КАТ. Сядам да съчинявам, гледам акта, а в него писал, че съм нарушил чл.12(1) от Нар. 17/01 и ЗДвП(без чл. и ал. т.е. целия). В резултат на това, пиша, че не са ми предоставени безспорни доказателства за вменяваното ми нарушение, че не бих могъл по какъвто и да било начин да наруша чл.12(1) от Нар. 17/01, а липсата на член от ЗДвП нарушава правото ми на защита поради липса на конкретика и объркване от моя страна.
За сега нямам отговор от Началника, а срока от 1м. за издзване на НП изтича, което ме навежда на мисълта, че ще бъда отсвирен и ще трябва да обжалвам НП пред РС.
Какво трябва да направя в случая обаче не знам понеже ще правя сефтето. Какъв е шанса НП да отпадне? За да ми върнат талона трябва ли да плащам глобата?

П.С.
Въпросното нарушение съм го бил извършил в 00:15ч. три месеца преди да ми пишат акта :c010


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот vasstop » Чет 02 апр 2015 8:15


calm написа:За сега нямам отговор от Началника, а срока от 1м. за издзване на НП изтича...
Срокът за издаване на НП е до 6 месеца след издаване на акта.


Потребителски аватар
20vTurbo
Мнения: 1034
Регистриран на: Вто 29 мар 2005 23:12
Автомобил: Jetta GLI Mk6 TSI + Octavia VRS
Двигател: 2012 20 TSI CCTA 2003 18 AUQ
Местоположение: София или Някъде в скалистите планини
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот 20vTurbo » Вто 19 май 2015 22:10


Някой може ли да потвърди дали все още полицията ползва само следните радари или има и нова модерна техника?

Полицейски радари:
ТR-4 (X) Band 10.525GHz
(Мобилен радар)
Robot (K) Band 24.125GHz
(Фото камера)

Тази информация е от преди няколко години и се чудя дали няма промени.


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот azrod » Чет 21 май 2015 8:23


calm написа::gruebel
Преди почти месец ме викнаха в КАТ за да ми пишат акт. Докато куката го съставяше, ми обясни че съм минал на червено на моста на влюбените от България към Черни връх. Понеже аз такива неща не правя го питах как го реши това. Отговорът- по докладна записка. Някой си серж видял, че тоя и тоя автомобил, с тая и тая регистрация бил минал на червено и той съобщил по радиоуредбата :eek И тръгна да ми чете докладната, която общо взето съдържаше същата констатация. Питах го за друго- снимка, запис... Той каза че само това, друго няма :screwy Бута ми акта и вика "Ей тука се разпиши". Казвам му че имам забележки и възражения. Ма нямало смисъл за 50-60лв. да се занимавам ми вика ЦЪРВУЛА!!!(по принцип се отнасям с уважение към тях, ама тоя...). Глобата е до 100лв. и взимат 8т., а тоя ми разправя да не се занимавам.
Та писах, че имам възражения и ще ги предоставя в съда, обаче по- късно реших да възразявам и в срока пред КАТ. Сядам да съчинявам, гледам акта, а в него писал, че съм нарушил чл.12(1) от Нар. 17/01 и ЗДвП(без чл. и ал. т.е. целия). В резултат на това, пиша, че не са ми предоставени безспорни доказателства за вменяваното ми нарушение, че не бих могъл по какъвто и да било начин да наруша чл.12(1) от Нар. 17/01, а липсата на член от ЗДвП нарушава правото ми на защита поради липса на конкретика и объркване от моя страна.
За сега нямам отговор от Началника, а срока от 1м. за издзване на НП изтича, което ме навежда на мисълта, че ще бъда отсвирен и ще трябва да обжалвам НП пред РС.
Какво трябва да направя в случая обаче не знам понеже ще правя сефтето. Какъв е шанса НП да отпадне? За да ми върнат талона трябва ли да плащам глобата?

П.С.
Въпросното нарушение съм го бил извършил в 00:15ч. три месеца преди да ми пишат акта :c010

Такааа, да ти обясня как стоят нещата ако не си съгласен с акта - първо жалиш се на началника на РПУ-то, от което е актосъставителя. Той може в рамките на 6 месеца да си гледа твоите жалби и написания акт и да издаде НП. През това време ти караш с акта, който заменя талона за един месец. След този месец трябва да ходиш до районното ти по местоживеене (постоянен адрес) и да си търсиш НП. Ако не е излязло НП ти се удължава акта със заверка и печат за още един месец, като изтече този ти месец пак ходиш да го търсиш. И така докато излезе НП и ти го получиш - тогава с него можеш да караш още един месец и трябва да се плати за да ти върнат талона (това се прави дори и когато се обжалва акта в съда). Ако НП е с дата НА СЪСТАВЯНЕ по-късна от 6 месеца след написването на акта в съда всичко пада. Ако ли не, пишеш си възраженията в съда и си очакваш делото, на което ако не се яви пък съставителя на него му се пише глоба (така колегата се кефи, че ЛИЧНО шефа на КАТ е отнесъл 80 лв след като му е написал акт и не се е явил в съда на обжалването). И оттам квото реши съда :) Мисля, че точно и изчерпателно съм ти посочил до кога можеш да отлагаш плащането след издаване на НП :beer



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта