Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
mkosama
Мнения: 25
Регистриран на: Вто 22 мар 2011 0:28
Автомобил: bmw
Двигател: 1992
Местоположение: GB
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот mkosama » Съб 12 сеп 2015 12:29


Имам въпрос, на жената и написаха акт понеже закачи леко една кола и понеже застраховката ни нямаше двустрани полици катажиите казаха че тр за да се изплати застраховката да и напишат акт.Та и по късно и връчиха и НП това беше преди 4 години и от тогава нито е карала нито е пристигала покана или друго за плащането му!Искам да попитам дали глобата 100лв е отпаднала поради давност и може да си вземе талона,и какъв е редът по който трябва да се процедира?




Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот siso_k » Пон 12 окт 2015 13:51


Ето го актуалния Ценоразпис на КАТ към днешна дата:

Чл. 182. (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 200 лв.;
5. за превишаване над 40 km/h - с глоба 300 лв.;
6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 350 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.
(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 150 лв.;
5. за превишаване от 41 до 50 km/h - с глоба 200 лв.;
6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 300 лв., като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.
(3) Водач на моторно превозно средство за обществен превоз на пътници и опасни товари, който превиши разрешената скорост, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 150 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 250 лв.;
5. за превишаване от 41 до 50 km/h - с глоба 400 лв.;
6. за превишаване над 50 km/h - с глоба 500 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 кm/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.
(4) Из Когато нарушението по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 - предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца.
(5) Когато нарушението по ал. 1, т. 4 - 6, ал. 2, т. 4 - 6 и ал. 3, т. 4 - 6 е системно, водачът се наказва с предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 6 месеца.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот hooligan_sk » Пон 12 окт 2015 18:22


В системата на КАТ е пълна каша, на мен ми излезнаха фишове от 2006г, а една превишена скорост от 2011г изобщо не фигурираше. В твоя случай или изобщо няма да знаят за това от 2008г или няма да го броят. Не бих се тревожил. :th_up


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот siso_k » Пон 12 окт 2015 19:06


TiL написа:Етва как да го разбирам?

Код: Избери всички

(4) Из Когато нарушението по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 - предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца.


2008г ми е последния акт за превишена скорост. Ще ми вземат ли книжката или не?


"Повторно"е нарушението, извършено в едногодишен срок, а в случаите по чл. 174, ал. 2 - в двегодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение. Когато наказанието е лишаване от право да се управлява моторно превозно средство, срокът започва да тече от неговото изтърпяване.

"Системно" е нарушението, извършено три или повече пъти в едногодишен срок от влизането в сила на първото наказателно постановление или на първия електронен фиш, с който на нарушителя се налага наказание за същото по вид нарушение.

Няма да ти вземат книжката.


Потребителски аватар
ShoGo_GTI
Мнения: 1059
Регистриран на: Вто 27 фев 2007 9:41
Автомобил: 18Т 2002 VW GOLF GTI EXCLUSIVE
Двигател: AUQ 180
Местоположение: Добрич
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ShoGo_GTI » Вто 13 окт 2015 22:04


Колеги каква е актуалната глоба за неправилно пракиране? Случея е следния преди малко бях в заведение, което се намира на кръстовище на 5 улици (квартални, 3то степенни да кажем) и понеже сме стадо паркирах като другите по изнесен на страни, но пак се пада в кръстовището. общо бяхме 5 коли спрели така. когато си тръгвах на чистачките ми беше прикрепена (както и на другите 4 автомобила) покана да се явя в тридневен срок в сектор пътна полиция. виновен съм и не споря. ясно ми е, че ще има фиш или акт.

интересува ме като сума каква глоба да очаквам горе долу. :)


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Bro0z3r » Сря 14 окт 2015 1:50


Мен не думнаха с 20 камъка... Плюс 5лв. такси до паркинга на общината... Плюс такса "извозване" с паяка, която беше 20лв май... Плюс 2лв такса "престой" на паркинга им, който беше 40 минути :screwy


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот virus_2005 » Сря 14 окт 2015 11:05


ShoGo_GTI написа:интересува ме като сума каква глоба да очаквам горе долу. :)


50 лв. и отнемане на 6 контролни точки


Потребителски аватар
Vu4eCa
Мнения: 13
Регистриран на: Сря 14 ное 2012 21:11
Автомобил: Passat B5 1.8T 20V
Двигател: AEB 1998
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Vu4eCa » Сря 16 дек 2015 3:14


Най-вероятно има нещо написано някъде по-напред, но аз четох неща написани преди 7-8 години и не съм сигурен дали няма изменение в законите нещо...

Аз имам акт за неправилно изпреварване отпреди 3 години. Отидох, взех си НП и си карах с него (защото не бях виновен), след това направих още едно ПТП (за което беше виновен катаджията, защото изскочи пред мен на кръстовището да регулира движението, без да предупреди за това предварително), но за него се разбрахме с полицая (тъй като нямах талон и карах с изтекло НП). Както и да е - излезе ми вторият акт и отново си взех НП, като втория акт го платих, но не платих първия и талона ми остана в КАТ.
Оттогава си карам с акт и не съм имал проблеми, но преди седмица ми пратиха призовка да се явя в стая 18В. Сега трябва да ходя да видя къде са ме снимали, обаче искам преди това да си взема талона. НП би трябвало да е изтекло по давност (акта е 100 лева), направо да отида в КАТ и да си искам талона ли, или какво мога да направя? Надявам се да не се налага да го плащам... Някои може ли да ме посъветва?
Благодаря предварително!


Потребителски аватар
Aprilia
Мнения: 1300
Регистриран на: Съб 15 мар 2008 0:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Торино, Италия

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Aprilia » Пон 04 яну 2016 13:07


Здравейте колеги и аз имам питане подобно на колегата по-горе. Имам актове за по 30 лева (4броя) от 2011 и 2012г, актовете са само за пари без отнемане на точки. Въпросът ми е, отпаднали ли са автоматично или трябва да предприема някакви действия аз за да отпаднат ? Става дума за КАТ София


Потребителски аватар
Vu4eCa
Мнения: 13
Регистриран на: Сря 14 ное 2012 21:11
Автомобил: Passat B5 1.8T 20V
Двигател: AEB 1998
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Vu4eCa » Сря 06 яну 2016 20:53


По това, което казваш колега, ми звучи че имаш по-скоро фишове, а не актове. Аз ходих в КАТ и ми казаха, че давността на влязло в сила наказателно постановление за извършено нарушение е 3г. от датата му на издаване. Имам да чакам още 2 месеца, после отивам и си взимам талончето (от колко време не съм го виждал)!
Електронният фиш се оказа, че е за неправилно паркиране! (Внимавайте къде паркирате! Обикалят с патрулките и снимат, после пращат честитки)


adrenline
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 01 окт 2011 20:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот adrenline » Съб 16 яну 2016 19:02


Моля ,помогнете за следния казус!! Изтекла ми е шоф. книжка,отивам да преиздавам в КАТ с ясно съзнание,че ще плащам за изтекла кжижка.Започнаха да ми вадят електронни фишове,неплатени,4-5 снимки,всички от април 2011г. Нали 2 години беше давността или ?? С местния шефна КАТ говорих...каза,че трябвало,ако не ги платя да си режа книжката или да заведа дело..... ????? Да не говорим,че никога не съм ги виждала и чувала до сега! Отделен въпрос е ,че снимките са с объркани суми на глобата ( за едно и също нарушение,различна сума и то по-малка :) ?? На другата сме две коли.....Но съм изтървала всякакви срокове за обжалване,защото има дата на връчване на Н.П. от същата година,същия месец..... Не са ме търсили съдебни изпълнители,нищо за тези 5 години.... Какво да ги правя ? Сумата е към 700 лв. ,не ми се иска да ги платя,защото не ми е ясно къде ще идат тези пари ?! В КАТ ли? В НАП ли? Давността е изтекла от всякъде и 2-те към кат, и 5-те години към нап са изтекли.....


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот myrshavija » Съб 16 яну 2016 19:36


Да съберем пари да ти платим глобите? Сметка поне да беше написал - да превеждаме - кой колкото може.


adrenline
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 01 окт 2011 20:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот adrenline » Съб 16 яну 2016 19:41


добра идея :) други имаш ли ?


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот myrshavija » Съб 16 яну 2016 20:46


1. Гладна стачка пред КАТ.
2. Щурмуваме КАТ и унищожаваме всички данни за нарушенията ти.
Още искаш ли?


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот kossis » Съб 16 яну 2016 20:52


:Mr Green Fun Ех, Мършавият винаги пълен с идеи ! :Mr Green Fun

А може и пълно унищожение на КАТ, чрез взривяване. Защо няма атентати на сгради на КАТ ? Явно го играят заедно тези две структури. :mrgreen



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: niki_k и 82 госта