Глоба липсваща винетка

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
dodo2000
Мнения: 178
Регистриран на: Вто 07 апр 2009 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот dodo2000 » Пет 03 юни 2016 16:15


Винетката я имам, имам и касовата бележка с отрязъка обаче никъде не за писан номера на автомобила ми. Проблема е, че при махане на стикера част от кръглата холограма остана на стъклото. Стикера в момента съм го лепна на протектор за телефон и ме е страх пак да го отлепям че хептен ще се съсипе.
А някой може ли да каже по какъв начин да изпратя възражение за акта и на какъв адрес?




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот Pet_rov » Пет 03 юни 2016 16:23


В акта трябва да пише откъде са полицаите, които са ти го съставили.


dodo2000
Мнения: 178
Регистриран на: Вто 07 апр 2009 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот dodo2000 » Пет 03 юни 2016 16:31


Не се чете много добре, но до колкото успявам да разбера пише СПП или ОПП 01 София.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот muns61 » Пет 03 юни 2016 16:46


Винетка имал, акъл нямал...


dodo2000
Мнения: 178
Регистриран на: Вто 07 апр 2009 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот dodo2000 » Пет 03 юни 2016 16:55


На такива коментари като горния е безсмислено човек да отговаря каквото и да било. Подобни заключения някой може да дава единствено на себе си или за някой от семейството но не и за хора, които не познава.


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот kostik » Пет 03 юни 2016 17:28


"Повредените винетки и стикери задължително трябва да бъдат подменени. Според Закона за пътищата при унищожаване на винетния стикер, поради производствен дефект, счупване или кражба на предно панорамно стъкло, в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) се представя втората част от винетката (картончето, на което има баркод) или винетката, с нарушена цялост и се издава безплатен винетен стикер, валиден до изтичане на срока на първия."
http://www.api.bg/index.php/bg/vinetni- ... -panoramn/
Така прочетох малко постановления и реално можеш да се жалваш, за целта трябда да обжалваш/възразиш. Ето линк с малко информация отностно тия шитни.
http://pravatami.bg/818
Съжалявам за първото писание колега, нещо втората страница ми беше убягнала :mhihi Според мен акта, ще ти излезне по-евтино, от колкото цялата галимация. Освен, ако не си безработен и си нямаш друга работа.

Последна промяна от kostik на Пет 03 юни 2016 17:53, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот icoico » Пет 03 юни 2016 17:49


dodo2000 написа:...Между другото докато ми пишеха акта забелязах, че полицейската астра беше без винетен стикер и такъв за гражданска отговорност. Мислех да направя и аз едно клипче и да го разпространя в нета но осъзнах, че ще е губене на време и нерви да се разправям излишно с полицаите, които проверяват и глобяват за нещо, което те самите нямат...


ЗАКОН ЗА ПЪТИЩАТА
Чл. 10б. За движение по републиканските пътища на пътни превозни средства на Министерството на вътрешните работи, на Националната служба за охрана, на Държавна агенция "Национална сигурност", на Неотложната медицинска помощ и на въоръжените сили не се заплащат такси по чл. 10.


Анадънму? Ако се чувстваш прееван, имаш възможност да обжалваш наказателното постановление, когато излезе. С възражение обикновено нищо не се постига.


Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот Strosner » Пет 03 юни 2016 17:58


дърт милиционер написа:Тарикат мъж не писка.........да си мислил. Ако си в Германия или Австрия........дали ще се жалиш ? Все полицаите са ни виновни. Уж влезнахме в Евросъюза........а все си расъждаваме като Андрешко. Нищо лично. Онзи ден и на мен ми фраснаха фиш за 50лв......бях спрял на Витошка и Солунска - в пешеходната зона. Виновен си бях. Като ми написаха фиша се заговорихме и им казах , че съм пенсионер от МВР........и това ми е първия фиш .Искренно се ядосаха момчетата че са ми написали фиша , но им казах ............... че сам съм си виновен - реших да рискувам и загубих - там има и камери. Платих си чинно фиша в банката на бат Боко /Си банк / + 6 лв такса и другия път ще мисля какво правя........аз все още си живея с ореола на ненаказуем от закона. :banghead


Какво толкова, все едно си ги дал на "наследниците" си :mhihi !

Ама ми е интересно друго, дали щяха да се "ядосат" толкова искрено, ако бяха глобили някой наистина беден човек? И да, наистина "влезнахме" в евросъюза, формално, но не и по доходи, когато и те станат такива, ще можем да бъдем и много ларж! Сега не върви.


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот Barboukov » Пет 03 юни 2016 19:23


Моята винетка ми я откраднаха в края на март. Не съм купувал нова. Когато ме спрат, показвам касова бележка, квитанцията с номера на колата и протокола от полицията. Напълно доказвам, че съм заплатил задължителната винетна такса. Полицаите го приемат, пожелаваме си лек ден и заминавам без глоби.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот kris11 » Пет 03 юни 2016 21:26


Няма такава помиярска държава като тука. Стикера та стикери като коледна елха. На малоумниците зеленпдрешковци им дадоха таблети да гледат номера и да проверяват дали имаш ГТП.ГО, Малоумна история - хайка спират по 5-10 автомобила наведнъж , а само 1 проверява дали имаш посочените . Чакаш по 10-15 мин да те проверят. Отгоре на всичко ще ми искат и ГО на лист - за какъв са стикерите ?
А винетките да ги направят електронни. В Съседна Румъния скоро ще стане 10г откак са електронни , а тука -лепене,та отрязък ,а квитанция.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот virus_2005 » Пет 03 юни 2016 21:52


Ако винетния стикер не е залепен на челното стъкло по установения ред, а просто го носиш в теб с касовия бон, то той е невалиден и подлежиш на глоба. В случая 300 лв.

И да обжалва няма шансове.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 03 юни 2016 22:01


virus_2005 написа:Ако винетния стикер не е залепен на челното стъкло по установения ред, а просто го носиш в теб с касовия бон, то той е невалиден и подлежиш на глоба. В случая 300 лв.

.

Това да ми кажеш къде го прочете? На първо четене, без да чета закона, няма глоба за незалепена винетка. Има само за не платена такса. Глобата в такъв случай може да е 20 лв за не описани в закона чл 125 ли беше или друг не си спомням. Знам обаче че Вастоп имаше такъв проблем преди време, обжалваха и спечелиха делото. Има тема във форума


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот virus_2005 » Пет 03 юни 2016 22:24


ЗДвП

Чл. 100. (2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност. Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да предоставя при необходимост валиден документ, доказващ плащането на съответните такси в съответствие с тарифата и наредбата по чл. 10, ал. 6 от Закона за пътищата.

Закона за пътищата

Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) За преминаване по републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци, Министерският съвет може да въвежда само една от следните такси за определена категория пътни превозни средства:
1. такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса; заплащането на винетната такса дава право на едно пътно превозно средство да ползва за определен срок републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци; размерът на винетните такси, включително административните разходи, за всички категории превозни средства се определя от Министерския съвет, така че да не е по-висок от максималните размери, посочени в приложение № 1;

Чл. 10а.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При заплащане на винетната такса се издава ценна книга, наречена "винетка", която удостоверява правото на ползване на републиканските пътища, като:
1. винетката се състои от две части; първата част е оформена за еднократно залепване в долния десен ъгъл на вътрешната страна на предното стъкло на пътното превозно средство и е осигурена срещу фалшифициране със защитни знаци; тя има и предназначението да удостоверява плащането на винетната такса пред контролните органи; втората част във вид на талон се съхранява от водача на пътното превозно средство и служи за доказателство за платена винетна такса при издаване на безплатен винетен стикер в случаите на счупване или кражба на предното стъкло на автомобила, както и при производствен дефект на винетния стикер;

ЗДвП

Чл. 179. (3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Водач, който управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление, което е различно от одобреното, се наказва с глоба, както следва:
4. при управление на пътно превозно средство за превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 тона, както и пътните превозни средства от тази група с повишена проходимост - 300 лв.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 03 юни 2016 23:22


Ами никъде не видях да пише това
virus_2005 написа:Ако винетния стикер не е залепен на челното стъкло по установения ред, а просто го носиш в теб с касовия бон, то той е невалиден и подлежиш на глоба. В случая 300 лв.

И да обжалва няма шансове.

Глобата е за не платена такса, не и за незалепен стикер


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Глоба липсваща винетка

Мнениеот icoico » Съб 04 юни 2016 8:08


К.Одаджийски написа:...Глобата е за не платена такса, не и за незалепен стикер


Правото по тези географски ширини не е математика и в съда 2+2 не винаги е равно на 4...поне не на първа инстанция :mhihi :mhihi

http://www.vprs-court.org/web_dec2014/0 ... 140114.htm

...С осъщественото деяние в НП е посочено, че е нарушена разпоредбата на чл.139, ал.5 от ЗДвП.Нормата на чл.139, ал.5 от ЗДвП, съдържа общо изискване, че движението на определените в Закона за пътищата пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на винетна такса по реда на чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата. А наказващата норма на чл.179, ал.3 от ЗДвП, предвижда административно наказание за водач, който управлява пътно превозно средство за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление, което е различно от одобреното.Допуснатото процесуално нарушение, според настоящия състав не е съществено.
Съгласно чл. 15, ал.1 от Наредба за условията и реда за събиране на таксите за ползване на пътната инфраструктура, за изминато разстояние, за ползване на отделни съоръжения по републиканските пътища и за специално ползване на републиканските пътища или на части от тях, приета с ПМС № 160 от 7.07.2008 г. (Наредбата), винетният стикер представлява удостоверителен знак, който се залепва на посоченото в чл. 16 от Наредбата място в превозното средство, за което е предназначен и неговото наличие е основание за допускане на съответното превозно средство по републиканските пътища. Според чл. 16 от Наредбата, винетният стикер се състои от две части - едната част - винетен стикер, се залепва на видно място на долния десен ъгъл на предното стъкло на пътното превозно средство, а другата част се съхранява от водача на пътното превозно средство и е доказателство за платената винетна такса за ползване на републиканските пътища. Ето защо, не залепването на винетния стикер, т.е. обективната му липса на указаното място, субсидира липсата на доказателства за заплащане на съответната винетна такса, поради което и по аргумент за обратното от чл. 10а, ал. 5, вр. чл. 10, ал. 2 от ЗП, следва да се приравни на не плащането на такава.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Pet_rov и 49 госта