Пасат Б5 поставяне на темпомат (автопилот)

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Пасат Б5 поставяне на темпомат (автопилот)

Мнениеот gr_kanev » Нед 28 яну 2007 13:59


Пускам тази тема, защото предполагам че има хора, които се интересуват от това нещо. По-надолу ще приложа статиите, от които съм черпил инфо. Сега с 2 думи какво съм разбрал аз. Съществува 1 сайт,който се нарича Ebay, и в който се предлагат лостчета за мигачите и фаровете, със съответния сноп кабели. Това лостче се поставя на мястото, и кабелите се свързват там, където трябва (към компютъра на колата, управляващ повечето от процесите).
Цената : Трябва да се проверява за промени, но мисля че беше около 60 Евро. След това има доставка, и разглобяване на волана с airbag-a, сваляне на старото лостче с кабелите, и поставяне на новото и свързване.
Особеностите : Има различни модели лостчета - за различните модели двигатели, а също имаше някаква зависимост и от годината на производство. По принцип на всеки дизел на пасат Б5 може да се сложи (тъй като е TDI и е с електронно управление, но да не задълбаваме - мога на всеки, който желае, да разяснявам). За една част от бензиновите също може да се сложи такъв темпомат (да го наречем, електронен) - разбира се, от съответния модел лостче; електронен темпомат се слага на тези бензинови модели, при които управлението на газта не е с жило, ами с "кабели" (т.е. също електронно). За моделите с жило има някакви варианти за темпомат, но с тях не съм запознат.
Предполагам че във форума все още няма колеги, поставяли си темпомат (на автомобил, който фабрично е нямал). Цялата работа не е кой знае колко сложна, но и не е за всеки. Затова пиша тази тема - за евентуално съдействие - както за набавянето, така и за поставянето (мисля, че има колеги, които могат да се включат за едното и другото).
Възникна въпрос, дали може това да се приложи и на други модели от VAG - моето мнение, че вероятно няма пречки, но не лошо да обсъдим и този въпрос.
И накрая, искам да уточня нещо твърде важно - добре е всеки, който се реши на някаква такава интервенция по автомобила си, да е наясно какво прави, и какво може да стане (при евентуална грешка, или повреда, и т.н.), а не да бъде обвиняван някой друг. С 2 думи - всеки сам е отговорен за делата си.
Източниците (на руски език са) :
подробно упътване за монтажа
темата във форума при колегите
още една тема там
схемата на свързване
офертата при руснаците
офертата от Ebay (на немски е)




Потребителски аватар
KGL
Мнения: 783
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот KGL » Нед 28 яну 2007 18:38


Това звучи супер. А каде могат да се видят кои модели бензинови двигатели и кои години от тях позволяват монтажа на темпомат?


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Нед 28 яну 2007 18:46


KGL написа:Това звучи супер. А каде могат да се видят кои модели бензинови двигатели и кои години от тях позволяват монтажа на темпомат?


Комплекты бывают разные, в зависимости от даты выпуска автомобиля:

3B0 998 527 -- для VIN до 3B-XE126 366 и до 3B-X-131 451, только для МКПП
3B0 998 527 A -- для VIN начиная с 3B-XE126 367 и с 3B-X-131 452, подходит и для МКПП, и для АКПП (отличие от предыдущего - только в проводах, поставляемых в комплекте)
3B0 998 527 B -- для B5.5, отличие в подрулевом переключателе
3B0 998 527 C -- так и не понял для каких машин...

Това беше в първата тема, в началото. Според други е друго предназначението на различните модели. Най-сигурно е :
1. поглеждаш дали ти е с жило газта. Ако да, малко е по-сложна системата - отива на към 200-300 евро.
2. ако си без жило (за бензин става въпрос - дизелите са винаги без жило на Б5) май трябваше да се закачи на VAGCOM за да се провери.
Прочети темите по-внимателно - отговорите на повечето въпроси ги има там.


Потребителски аватар
dimoboy
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 11 яну 2006 12:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот dimoboy » Пон 29 яну 2007 14:31


KGL написа:Това звучи супер. А каде могат да се видят кои модели бензинови двигатели и кои години от тях позволяват монтажа на темпомат?


Моя пасат е същият като твоя и си има оригинален, така че при теб не би трябвало да има проблем да се сложи. А колкото до цената на лостчето за мигачите с темпомат на него, преди 6 месеца в Юнито беше 107 лева, така че преди да си поръчвате от ибей колеги проверете колко струва тук( цената може и да се е вдигнала оттогава, но не вярвам да е с много).


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Пон 29 яну 2007 16:37


dimoboy написа:... А колкото до цената на лостчето за мигачите с темпомат на него, преди 6 месеца в Юнито беше 107 лева, така че преди да си поръчвате от ибей колеги проверете колко струва тук( цената може и да се е вдигнала оттогава, но не вярвам да е с много).

Колега, благодаря за ценната насока !


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 783
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот KGL » Пон 12 фев 2007 11:08


А има ли кои да се наеме да ги слага тези темпомати тук в София? :shock


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Пон 12 фев 2007 11:25


KGL написа:А има ли кои да се наеме да ги слага тези темпомати тук в София? :shock

Мисля си (без да съм говорил с тях) за Vaskoto1 и niksi. Може да има и други.


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот ABSOLUT » Пон 12 фев 2007 11:34


И вие си мислите, че цялата машинка (така да я наречем) която контролира скоростта на колата се намира в лостчето и че няма нищо друго по цялата кола свързано с тази функция?


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Пон 12 фев 2007 11:52


ABSOLUT написа:И вие си мислите, че цялата машинка (така да я наречем) която контролира скоростта на колата се намира в лостчето и че няма нищо друго по цялата кола свързано с тази функция?

Колега, отвори и прочети линковете в първия ми пост. Лостчето има само копчета за управлението. А поддържането на скоростта го прави компютъра на колата. По принцип повечето коли (Б5) го имат в софт-а си, евентуално трябва да се активира с VAG-COM (това също е описано). Разбира се, говорим за газ без жило, т.е. електронна. Затова е важно свързването (лостчето има 1 сноп кабели) към инсталацията на колата.


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 783
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот KGL » Пон 12 фев 2007 15:35


Според dimiboy го има и на двигател с жило. Но не знам ваското дали ще се навие да поставя. Нека той да си каже тежката дума


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Мнениеот niks76 » Пон 12 фев 2007 20:33


да се похваля,от два дена съм с тая опция :lol: работа за 3-4 4аса :wink:


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот dobrin » Пон 12 фев 2007 20:40


niks76 написа:да се похваля,от два дена съм с тая опция :lol: работа за 3-4 4аса :wink:

Еее, ти пък толкова икономично, дай подробности де... :deal И ние тук копнеем за таквиз екстри, да черпим челен опит... mhihi


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Мнениеот niks76 » Вто 13 фев 2007 1:50


комплектта ми струваше 58евро от ФВ-дистрибутора,и останалото беше разглобяване и монтаж;в руските саитове е описано по сложния на4ин,а в деиствителност може и по елементарния на4ин даден в схемата с упътването


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4426
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот ABSOLUT » Вто 13 фев 2007 8:44


niks76, едно въпросче: освен стандартните кабели които са за мигачите и къси дълги, останалите които са за темпомат функцията, къде ги включваш, до бушоните ли отиват или къде? Иначе е супер екстра и на бих казал добри пари.


Потребителски аватар
buFka
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря 09 ное 2005 8:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: на Герена
Контакти:

Мнениеот buFka » Вто 13 фев 2007 9:43


Аз мислех да слагам при мен, ама ваското1 ме отказа :)



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 45 госта