Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот Каспър » Чет 27 апр 2017 19:47


Здравейте. След като външния ми 2.5 " хард се спомина за 16 часа сумарна работа за 2 години, загубих вяра на тези малки мобилни хардове и реших да използвам един 3.5" вътрешен SATA 2 хард като външен през USB 2.0. Не търся мобилност или скорост, защото един-два пъти годишно ми се налага да изнасям харда от вкъщи. Трябва ми предимно допълнително пространство за backup, което да не се намира в кутията на компа и да закачам когато искам, но все пак ако се наложи да мога да го пренеса някъде и да се закачи на друг комп. Наясно съм, че адаптора заедно с харда и кабелите, не се получава малък пакет удобен за носене, но това не ме бърка. Харесах си ето този комплект. Интересува ме има ли по-лесен и/или по-евтин начин да си подкарам вътрешния хард като външен или това което съм избрал е достатъчно евтино и лесно решение ?
Видях, че има и само кабели като този, но без AC адаптер с преход към IDE (SATA) няма как да подам преносимо захранване към 3.5" хард, а на 2.5" вътрешни от лаптоп им нямам доверие. Доста по-често дефектират според мен 2.5" хардове независимо дали се използват като външни през USB или като вътрешни в лаптоп примерно.




drotomir
Мнения: 626
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот drotomir » Чет 27 апр 2017 19:56


защо не заложиш на ССД , щом търсиш сигурност то друго решение няма , разбира се цената за ГБ е висока но при това използване може и да те надживее.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот Каспър » Чет 27 апр 2017 20:02


Имам излишен вътрешен хард 500 Gb SATA 2 него ще използвам. Сигурност не ми е необходима, защото данните които ще са на него ще ги имам и на вътрешния хард на комп. И да се затрият от едното място винаги ще мога да ги взема от другото, това ми е идеята. Трябва ми евтино и безпроблемно решение.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот stefarata » Чет 27 апр 2017 20:19


Моят съвет е ако ще ползваш такъв хард за преносим да му измислиш хубава кутия. Защо мислиш се скапват по-често дисковете на мобилни компютри, ами защото се лашкат повече. Кабел лесно ще намериш, заложи на кутията. Успех. И сподели после как си го направил


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот Каспър » Чет 27 апр 2017 20:25


За кутия не съм мислил защото както казах много рядко ще ми се налага да го изнасям от вкъщи. За един-два пъти годишно не мисля че ще се скапе при транспортирането.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот georgebonev » Чет 27 апр 2017 20:48


Същия комплект, който си посочил, го имам от Елимекс на около 25 лв.
В кутията му лесно се събира и малкия 2,5 диск. Ако извадиш от кутията захранването, ще събереш и големия диск. Кутията обаче е картонена.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот $100 » Чет 27 апр 2017 22:12


drotomir написа:защо не заложиш на ССД , щом търсиш сигурност то друго решение няма , разбира се цената за ГБ е висока но при това използване може и да те надживее.

Ти нещо си недоразбрал и е крайно време да го научиш. SSD и сигурност са почти противоположни понятия.

Аз ползвам диск с такава кутия:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... 3_ext.html

Предполагам още се продава някъде в България, не можах да намеря нашенски линк. USB3 е, солидна, но струва към 70лв. Лошото че има адаптер и се ползва по-сложно от един 2.5" диск, който има само 1 USB кабелче. Най-сигурният външен диск е... 2 външни диска. Иначе винаги може да умре.


drotomir
Мнения: 626
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот drotomir » Пет 28 апр 2017 6:09


А може би механиката е по сигурно така ли , въртящи се и подскачащи глави и дискове , ссд си има своите предимства най вече не се влияе от сътресения при удари , а износването е от друго естество там броя цикли запис и изтриване.


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот plameney » Пет 28 апр 2017 9:56


Механиката на дисковете е доста добре направена и там е по- малко вероятно да се счупи или повреди нещо.Друго предимство е че дори електрониката да се повреди информацията пак може да се извлече.Нормалните хардове рядко умират изведнъж,те си показват когато започнат да се скапват.ССД на служебния ми компютър умра от раз.Всичкото инфо замина.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот $100 » Пет 28 апр 2017 23:06


drotomir написа:А може би механиката е по сигурно така ли , въртящи се и подскачащи глави и дискове , ссд си има своите предимства най вече не се влияе от сътресения при удари , а износването е от друго естество там броя цикли запис и изтриване.

Така, иначе... HDD са доста по-надеждни от SSD поне за момента. Ако смяташ да го пускаш да пада от високо от време на време, тогава може SSD да има по-голям шанс.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот Каспър » Пет 19 май 2017 19:38


Купих горепосочения комплект. Доста по-компактен е отколкото изглежда на снимките, съответно лек и удобен за пренасяне. С 3.5" Sata 2 HDD закачен на sata порта и на usb 2.0 към компа дава 28 MB/sec.скорост което мисля е прилично за малки архиви. За предпазване на харда при транспортиране или съхранение взех такава пластмасова кутийка:
https://www.aliexpress.com/item/3-5-Dus ... 0.0.Eu6Qhn


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот $100 » Пет 19 май 2017 21:54


28МБ/с е доста слаба ракия. Можеш флашка да намериш с по-голяма скорост, която е много по-лека и компактна. Доста по-различно е като копираш 1ГБ филм по USB 3 с повече от 100МБ/с - прехвърля се за нула време.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот Каспър » Съб 20 май 2017 12:17


Говорим за копиране на архиви, затова ми трябва място. Флашка 500 GB, колкото ми е харда на който копирам, нали се сещаш колко ще струва :mhihi Скоростта не е всичко, но и тя е важна за да не се губи време. Затова следващата стъпка в тази посока е това:
https://www.aliexpress.com/item/4-Port- ... 9baa&tpp=1
И без това не ми бачкат добре USB двойките които са на дъното, затова мисля да се ъпгрейдна с такава карта. Хем ще вдигна скоростта, хем ще си реша проблема с неработещите USB-та. И за да не се дупя всеки път зад компа при закачане на устройство мисля да добавя и едно такова кабелче:
https://www.aliexpress.com/item/Robotsk ... 0.0.WvIVmq
След това мога да сменя комплекта от първия пост със същия, но на USB 3.0:
https://www.aliexpress.com/item/USB-3-0 ... 0.0.g2EDP3
Тогава вече мога да гоня скорости от порядъка на 70-100 MB/sec. на които не държа особено, но така или иначе ще ми трябва допълнителна карта за да си реша проблема с неработещите USB-та на дъното.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот $100 » Нед 21 май 2017 19:00


Имай 1 наум, че доста от тия платки са фалшива работа. Особено пък с произход aliexpress, banggood, DX или подобни. Може въобще да не сработи или по-вероятно да върви със скорост на USB 2.0, но формално ще се пише, че е 3.0.


diwaka
Мнения: 198
Регистриран на: Сря 26 дек 2012 9:02
Автомобил: MB C180 122hp BMW E39 523i
Двигател: C180 122hp E39 170hp
Местоположение: тук-там

Re: Използване на вътрешен хард диск като външен през USB ?

Мнениеот diwaka » Чет 07 юни 2018 14:06


Знам ,че темата е стара ,но да не пускам нова ще използвам тази.Миналата година си взех хард диск 1 тб баракуда ,но ми се струва ,че издава някакъв шум

https://youtu.be/lD-1C08qoRw шумът се чува от 0:13 секунда като цъкна да се отворят 2-3 браузъра едно след друго.Този шум нормален ли е на клипчето при сканиране за вируси пак се чува



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта