За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини, кафемелачки и начини на приготвяне.

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини, кафемелачки и начини на приготвяне.

Мнениеот L&R » Сря 14 мар 2018 21:04


Здравейте колеги, обиколих форума с търсачката, но не намерих систематизирана информация за феновете на доброто кафе приготвено в домашни условия. Нещо като сборна тема за избор на кафемашини нови или втора употреба, как да приготвим качествено кафе, избор на марка или пекарна за кафе. Лично аз съм любител на доброто еспресо у дома, като ползвам стара машина Гаджия класик и мелница Eureka Мignon. Ще се радвам да се включат и други табиетлии и кафе маниаци в темата :)
Иначе подробна информация споделяме в БГ кафе форума.

29243778_2024009857629015_3268228494575796224_n.jpg
29243778_2024009857629015_3268228494575796224_n.jpg (29.27 KиБ) Видяна 6477 пъти

Последна промяна от L&R на Вто 25 дек 2018 15:06, променено общо 4 пъти.




Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот Курт Деликуртев » Сря 14 мар 2018 21:18


Пия само Лаваца, като мога да си правя всякакви типове кафета, еспресо, капучино, меланж ...

Машината в Мелита, профи.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот georgebonev » Сря 14 мар 2018 21:21


Почти 15 години с втора употреба Делонги, еспресо. Преди това машината беше в павилион за закуски... Безпроблемна работа през всичките години, с изключение на врътката за пара - шлиците заминаха...
От всички марки кафета, които пробвахме, в последно време ползваме Якобс Монарх и на промоция - 12 пакета Чибо. Едрината на смляното кафе пасва на машината. Повечето от другите кафета задръстваха цедката (двойна) и едва се източваше. Купували сме си и кафе на зърна и са ни го мелили на средно и малко под средното положение. На зърна сме комбинирали Робуста и Арабика и за аромат съвсем малко от някоя друга марка.


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот L&R » Сря 14 мар 2018 21:24


На мен лично чистата арабика ми е слаба и предпочитам да има едни 10-20 % робуста. Пробвал съм много от масовите пакетирани кафета, но прясно изпечените са най-добре.


DanielPetkovski
Мнения: 46
Регистриран на: Вто 27 фев 2018 1:16
Автомобил:
Двигател:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот DanielPetkovski » Сря 14 мар 2018 22:23


Опитайте кафето на Дъбов! Прочетете преди това от къде го внася как се отглежда и как продължава да се учи как се приготвя кафе.


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот L&R » Пет 16 мар 2018 8:15


7dabe75aed5abdd82f03e975990e3794.jpg


Добра илюстрация за това как трябва да се случват нещата.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 16 мар 2018 9:16


кафе машината ми е Solac на 6-7 години, вграден дозатор за кафе в който се сипва предварително смляното кафе, пара за капучино, става и за много високи чаши , което ми е важно, защото с жената пие едни огромни чаши капучино с пяна стърчаща над чашата по 3 пръста :mhihi
Изображение

Преди купувах смляно кафе най-различно докато не си взех мелачка за кафе с регулиране на едрината на смилане и количеството от 2-12 порции. След известно време уцелих перфектната едрина за моята машина за кафе, каймака става превъзходен, цедките ми нямат крема дискове. Имат само съчмен клапан за налягането отдолу под самата цедка, мерил съм истински 13 бара след помпата, това е момента, в който клапана пуска кафето.

мелачката е тази
Изображение

Кафе редувам Gimoka -Lidl, лично мойто небце харесва този вкус. Лавацата ми е кисела. Правя смески понякога от магазините за кафе , робуста, арабика, слагам и по малко 10-тина % лешник ей така за проба.

Кафе пия само с домашен мед, откакто гледаме пчели и имаме мед захарта не е моя вкус в кафето. В кафене пия без захар, защото няма мед. Меда изкарва определени вкусови качества от самото кафе, които без него не усещам.


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот L&R » Пет 16 мар 2018 9:22


Мелницата прави половината от кафето, така че е абсолютно задължителна. Машината трябва да работи на 8-10 бара, в идеалния вариант 9 бара налягане в групата за перфектна екстракция. Моята беше на 12 бара и отгоре заводски, но след като я намалих на 9 в работно положение или 10 статично нещата се промениха драстично откъм вкус на кафето. Ако в цедката има клапан на налягане или крема диск, шайба, цедка с двойно дъно или каквото и да е друго освен цедка се набляга на образуването на пяна. Всички тези "подобрения" са с цел да се направи от различно по големина смляно кафе напитка която има вид, по отношения на вкуса обаче те не помагат.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 16 мар 2018 10:03


виж това с налягането не съм се замислял , мога да пробвам , всичко останало е 100% вярно


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот kris11 » Пет 16 мар 2018 10:53


georgebonev написа:Почти 15 години с втора употреба Делонги, еспресо. Преди това машината беше в павилион за закуски... Безпроблемна работа през всичките години, с изключение на врътката за пара - шлиците заминаха...

:th_up
Клещи нямаш ли за крана ? А и при често използване на крана се поврежда. Към 40 лв струва. В случая аз го повредих при презатягане.
В горния край започва да се надига от варовика при дълга употреба .Червен силикон решава проблема.
И аз имам такава ретро кафе машина набор 1994г .Безупречна работа. Януари смених вентила / 15 лв/ пластмасата беше се пукнала явно от старост/ .Малко е гърч смяната с маркучите и развиването на клапана.
Подобна ДеЛонги -Бар 14 я имаше към средата на януари в Метро за 169 лв./вместо 3 бутона касто стария модел с 1 превключвател.
Последните 5-6 г Чибо и Риоба 100 % арабика.


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот L&R » Пет 16 мар 2018 11:11


De-Longhi-Bar-14-Café-Treviso-espresso-cappuccino-maker.jpg
De-Longhi-Bar-14-Café-Treviso-espresso-cappuccino-maker.jpg (11.72 KиБ) Видяна 6429 пъти

Bar14 са неубиваеми, имам две :)


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот georgebonev » Пет 16 мар 2018 12:00


kris11 написа: :th_up
Клещи нямаш ли за крана ? А и при често използване на крана се поврежда. Към 40 лв струва. В случая аз го повредих при презатягане.
В горния край започва да се надига от варовика при дълга употреба .Червен силикон решава проблема.

Бях слагал гумено маркуче за уплътняване, но накрая се отказах... Почти не ползвахме парата...

Като тази е нашата, ЕС 410:
Изображение

Бързо подгрява, докато измия голямата 0,5л. термо чаша и съм напълнил цедката с кафе, вече е готова... Чашата я слагам под ъгъл... Иначе, прави се събират и големите чаши по 10-на см високи.

Ха, през седмицата сутрин си правя кафето в термо чаша и го пия цял ден на работа, вечер и до другата сутрин... Остават ми 2-3 глътки сутрин и си го допивам преди да си направя новото... :mrgreen Събота и неделя същата термо чаша свършва малко след обяд...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот kris11 » Пет 16 мар 2018 19:30


georgebonev написа:Като тази е нашата, ЕС 410:
[

Че тя е много нова бре. :mrgreen . Моята е доста по-дърта. Бар 14 Кафе Тревизо - супер машина - ей това е машината на времето :th_up даже и прави хубаво кафе.
Преди 3г купих от емаг- а една прехвалена в нета -прави кафе помия и директно в кофата за боклук/ не помня модела. но е подобна на предлаганата в ЛИДЛ/. Извадих си антиката и с нея си карам досега.

Последна промяна от kris11 на Съб 17 мар 2018 19:42, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот L&R » Пет 16 мар 2018 21:20


Единствения недостатък на тревизото е че гониш чашите от вибрации, защото е много леко.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: За любителите на доброто кафе, избор на кафемашини и начини на приготвяне.

Мнениеот muns61 » Пет 16 мар 2018 21:32


Най-хубавото кафе е това, което ти поднасят сутрин в леглото с целувка :c020



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта