Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот mely » Сря 30 май 2018 8:14


Момчета ,реших да заменя обемния бойлер с проточен обаче кой от двата да избера http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=26&r1=53&p=179 или http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=26&r1=53&p=320 . Единия механичен другия електронен . Механичния нещо по налягане ама......Дайте идея че ако оставя женорята без топла вода....убиха ме




petrushkov
Мнения: 317
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот petrushkov » Сря 30 май 2018 8:26


Енергиен клас А е по добре от Б. Дилемата е дали електроника, или механика :( проверете кой е със по дълга гаранционна и следгаранционна подръжка. Обърнахте ли внимание на захранващите проводници ?


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот milmar » Сря 30 май 2018 8:31


Ами единият е най-обикновен проточен бойлер и нагревателя се управлява от наличието на минимално допустим воден дебит. Имал 2 степени на мощност и това е. Другият (електронния) си управлява мощността в зависимост от няколко параметъра: темп. входяща и изходяща вода, дебит. Така успява да регулира температурата на водата, като променя мощността плавно ... доколкото разбрах от информацията, нямам лични наблюдения.
Аз лично бих се впуснал във филма с електронния, и бих избрал най-мощния .... но ти не каза за кухня ли е или за баня. Ако е за баня- твърдо най-мощния, 12кW никак не е много.

Ако ще е механичния, честно казано бих избрал далеч по-евтин, само по мощност - най-мощния разбира се. Имам опит с бийлер 7kW, за миене на ръце се ползва, и за това дори 7kW е малко.

ПП Адаш, ако не си ползвал проточен бойлер, за мен най-големия проблем на механичните е, че иска дебит за да включи нагревателя. Ако намалиш водата, изключва, не можеш да ползваш топла вода пестеливо, говоря ако е за кухня особенно. Ако е много мощен и е механичен, за кухня пак няма да е добре, защото ще прави много гореща вода и от смесителя ще е регулираш, като пускаш и студена, но едновременно намаляваш дебита на горещата и бойлера "щтрак" изключва - имаш само студена :biggrin . При електронния - този проблем би трябвало да липсва!

Последна промяна от milmar на Сря 30 май 2018 8:44, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот ktamen » Сря 30 май 2018 8:36


Аэ съм с три проточни бойлера, на кухнята е достатъчен 3 - 4 киловата, на мивката в банята 4 - 5 киловата. За душа е 7 киловата, които са малко, особено през зимата. Демек ако ще ползваш един бойлер за всичко, е хубаво бойлера да може да работи добре на различна мощност.
Ако съм разбрал правилно толерастната информация от линковете, електронния контрол означава ШИМ - демек ще ти бъде много по-удобен. За по-сигурно може да им звъннеш за допълнителна информация, може пък да си късметлия и да ти вдигне някой технически грамотен и да ти обясни каква е разликата.
Може ли е излишно, ама сигурен ли си, че инсталацията ти става за такова чудо. Какъв бушон имаш на входа от енергото, колко дебели жици отиват до бойлера?


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот Spas » Сря 30 май 2018 8:37


Внимавай много с мощни проточни бойлери и кабелната инсталация. Има случаи, в които не може да се използва дебита на бойлера, заради слаби кабели. И гледай да имат добър сервиз.


helikamov
Мнения: 286
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот helikamov » Сря 30 май 2018 8:45


От около 10 години ползвам точно този /механичния, тогава нямаше електронни/.Монтиран в банята и се ползва само в нея, без кухнята. Никакви проблеми до сега. Спокойно се къпеш и през зимата с него на позиция 2 /т.е. 12 kWt/. А при мен водата през зимата е под 10 градуса. Но има едно неудобство или по-скоро предупреждение. Ако го свързваж в ел. мрежата след главния бушон на апартамента, /при мен е 63А/ и ползваш бойлера на 2 и в същото време още нещо яко, може да ти гори главния бушон. Аз, зимата изключвах климатиците / 2бр./ и един радиатор.
Иначе дет са вика Дойче машина - гутен машина.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот mely » Сря 30 май 2018 8:46


Ааааа за баня ще е


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот milmar » Сря 30 май 2018 8:49


Предимството на електронния е именно в това (въобще ако наистина се управлява мощността плавно), че пълната мощност ще се ползва в изключителни случаи. Обикновенно ще е много по-малко - точно толкова, колкото е нужно съобразно консумацията. А за банята 7kW са абсолючно нищо, нула, особенно зимата както стана дума.

ПП За мен, за баня все пак е по-добре обемен бойлер.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот mely » Сря 30 май 2018 8:57


Да бе и колко литров ДВЕ ЖЕНИИИИИИ Притеснява ме електронния че на различни няпрежения рязлична мощност .Другия пък ако падне налягането....стоиш вмирисан.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот milmar » Сря 30 май 2018 8:59


Мощността на всички нагреватели зависи от напрежението, това си е чиста електротехника. Но тук става въпрос за максималната мощност на нагревателя, а той нали ще се регулира. Т.е. това не те бърка.
А това за налягането - не би трябвало да е проблем за механичния бойлер, защото там става въпрос за хидравличен датчик за поток, не точно за налягане, макар че и налягането участва. На мен не ми се е случвало от ниско налягане да не работи.

Последна промяна от milmar на Сря 30 май 2018 9:04, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот mely » Сря 30 май 2018 9:02


Видя ли таблицата на електронния .Напрежението в СтЗ е около 230 в незнам зимата при по студената вода как ще се справя. Отделно немога да си представя струята в литри ...това 6 - 7 литра .Да ни ми препикава отгоре


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот stefarata » Сря 30 май 2018 9:07


Проточен бойлер за къпане лично за мен само ако имаш трифазен ток. От горчив опит го знам. Защо не разгледаш газовите проточни?


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот milmar » Сря 30 май 2018 9:08


Всички уреди с директно загряване (с реотани) ще имат по-малка мощност, при положение че захранващото напрежение е по-ниско, нищо че не е написано. Само климатик би запазил мощността си при по-ниско напрежение, но пак в определени граници :-) .

А и действително ще имаш проблем с главния предпазител, особенно зимата ако се топлиш на ток, и ососбенно с механичния бойлер, защото той или е изключен - или включен с 12kW, друго положение няма. Като добавиш 2 радиатора на ток или 2 климaтика.....


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот mely » Сря 30 май 2018 9:21


Три климатика ...есетествено на бойлера 50 А на таблото централния на таблото 63 и таблото на енеггото са достатъчни

Последна промяна от mely на Сря 30 май 2018 12:36, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проточен бойлер STIEBEL ELTRON кой

Мнениеот ktamen » Сря 30 май 2018 9:30


Дебитът се измерва лесно, отиваш в банята и пускаш душа да тече нормално, после пускаш слушалката в празна кофа и засичаш за колко време ще се напълни.
Много е важно да се използва правилната слушалка, моята е с три режима, за къпане най-добрия режим е когато водата излиза от малко на брой сравнително големи дупки. Трябват малко на брой, сравнително силни струи, които са близко една до друга без голямо раздалечаване на струите.
12 киловата са напълно достатъчни.

Последна промяна от ktamen на Чет 31 май 2018 21:14, променено общо 3 пъти.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 48 госта