Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот radotom » Пон 22 окт 2018 20:50


Ммммдаааа.... преди време взе, че ми светна индикацията за беговете.
След бърза справка с VCDS стигнах до тъжния отговор - шофьорски бег :bishop
Тъй като, както е известно, надеждата умира последна (коя е тая Надежда и кой й е тел номер не знам - не ме питайте! ) , реших, че може да е контактна история.
Разчовърках всички куплунзи (2 са видимите - на бега и на централата), затрих грешката и цели 2 месеца се возих с идеята, че съм тако'ал дявола :twisted
Да, даааааа.... :no

Та е те го виновника:
Изображение

Виждат се номерата по VAG и на FORD.
Само, дето ВАГ-номера ми изкарва съвсем различна картинка в нет-а
Излиза спиралния кабел, който е на Шаран след 2000г, както и на Г4, Пассат В5.5 и т.н.
Истината е в долния, ФОРДовския номер.
Бърза справка в МотоПфое ми докара лек инфаркт, придружен с главоболие, запек и счупен нокът на кутрето на лявата ръка.
Цена 250лв без ДДС и седмица доставка. :stumm
Тааа... реших, че ще правя глупости, па колкото изкарат...

Как се стига до кабела?

Необходими инструменти: кръстата отвертка, плоска отвертка (или друго, подходящо за лост от I род), ключ (камък) 22, торкс Т20 и Т30
Ненеобходими инструменти: торкс 25, цигари, кафе, телефон да си снимате и да си говорите с аверите :mhihi

Тъй като реших да работя бързо и експедитивно, пропуснах момента с оглеждането и мисленето.
В резултат абсолютно ненужно първо свалих кората, която седи над краката на шофьора, над педалите.
Е! Там нищо не ви трябва - не я сваляйте!
Първо се развиват 3-те болта на пластмасата под волана:
Изображение
Виждате отворите - един горе и един в ляво на снимката, те са с винтове за кръстата отверка, и един отвор долу на снимката, в правоъгълна дупка, където при мен беше болт с глава за торкс Т20. Изглеждаше оригинален... :gruebel
След това с помощта на плоската отверка отделяте горната и долната половина на пластмасите около волана. С малки зъбчета са хванати - просто натискате леко и те се откопчават, нищо няма да се счупи.

След това, ако и вие сте пропуснали момента с мисленето, можете да махнете конзолата с лостчетата за мигачи, чистачки и аварийните. Това става с ненужния торкс Т25
Изображение

На практика, обаче, спокойно може да си го спестите това - тази конзола не ви пречи по никакъв начин!

Та те тего, неговата леля и тель (жица) !
Изображение

Още веднъж, че да може още веднъж да му...... :censored2
Изображение

Кабелчето завършва с една ето такава букса:
Изображение
Опипайте хубаво кормилната колона, за да се спасите от статично напрежение, ако сте с изкуствени дрехи или калъфи на седалката и разкачете буксата.

Следва свалянето на самия бег.
Това става с помощта на торкс Т30. Развивате двете болтчета от двете страни на волана, отзад:
Изображение

Ей ви го и БЕГчето:
Изображение

Слагате го настрана - той не ви трябва.
За целта, обаче, с плоската отверка първо измъквате куплунгчето му, което се вижда по средата.
Ето и женската част на куплунга, в жълто:
Изображение

Просто е нахлузен стегнато - няма нито да се върти нещо, нито да се откопчава.

Следва сваляне на волана.
Той не е на шлици, както при Фолксваген, на шестостен е. Така, че или ще го сложите после напълно правилно, или ще е мнооооого накриво :mhihi
Малко криво тук няма!
Аз, за всеки случай, си го маркирах как седи

Хващате камъка 22, повдигате нежно лентовия кабел и развивате:

Изображение

Те ви го 'геврека' свален и гледан отзад:
Изображение
За да го извадите, трябва да завъртите контактния ключ, за да отключите волана. Заключването е на назъбената бронзова гривна, която се вижда на четвъртата снимка.
И да дадете случайно на контакт - голямо важно! Най-много да запише грешка за прекъснат айрбег.
Ама вие грешката вече си я имате - иначе нямаше да правите тия глупости! :icon_lol

Развивате трите кръстати болтчета, разкачате кафявото и черното кабелчета за клаксона и внимателно измъквате контактното тяло на лентовия кабел:
Изображение

Изображение

Колекторите за четките за свирката (кръглите пластини, дето се виждат на по-горните снимки) са на 3 щипчици. Внимателската окопчавате и отделяте.
И само с 'макарата' с кабела - в къщи!

Разпарчатосах набързо макарата, с макетно ножче поокълцах и понарязах тук-там и след зачистване изолацията на лентовия кабел (много внимателно го правете!!! ), мерене с омметър и гънене на кабела, стигнах до извода, че белята е някъде точно, където кабела излиза от макарата и тръгва към буксата към централата.
Изображение

Малко игра с поялника и телефонно кабелче и уреда вече писка на здраво, та чак "Деспасито" ще изкара :mhihi
Последва хубаво оплескване с полиуретаново лепило, бандажиране с изолирбанд и изчакване до другия ден да стегне лепилото

Всичко, освен пластмасите (за да мога да снимам, все пак... ) е вече монтирано, а за да не се клати кабела - и една свинска опашчица :c020
Изображение

Дали й е там местото на опашката не зная. Струва ми се, че доста мърда кабела и реших да го фиксирам за по-сигурно

Последната, съществена част - триене на грешката и проверка на к'ва сме я усралЕ:
Изображение

"Airbeg Driver Side - Correct! "
:mrgreen

Аирбеговете са готови за работа!!!
http://media.snimka.bg/s1/6275/038793987.jpg?r=0

:mhihi


Колко ще изкара - съмнява ме да е много...
Може седмица, може месец... па знам ли, може и година да откара :rolleyes
Ама днес издържа първия тест от около 10км градско с много светофари и завои

Мерси за Фниманието! :bowdown




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот Pet_rov » Пон 22 окт 2018 21:00


Ше Остиска, не бой сА!


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7640
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот goppa » Пон 22 окт 2018 21:10


В ролката не се прекъсва тоя кабел. И моя беше прекъснат в извода зад волана. На същото място, където излиза от ролката. Прибвах и аз със запояване и бндажиране, ама изкра 2-3 дни. После си взех нов втора употреба за 15 лв. :mhihi . Само че има едн малка особеност. Ролката (уж неподвижна спрямо кормилната колона) прави леко движение при въртене на волана. И огъва лентовия кабел в корите под лостчетата. Стегнах самата ролка със свинска опашка, так че да не извръшва това леко звъртане. От две години е така и не се е обждал дефект.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот radotom » Пон 22 окт 2018 23:44


goppa написа:Стегнах самата ролка със свинска опашка.

:th_up На практика и аз така направих.
Ролката е хваната в часта, дето излиза кабела, но точно до корпуса й, където все още няма петлаеща се жица.


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот tomata » Вто 23 окт 2018 7:15


Не се притеснявай имахме голф 3 96г. 4г го карахме с брат ми със същата грешка.....после той се блъсна и се отвориха 2 бега. Пожелавам ти да не ти трябват никога. Иначе евала за труда и за темата


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот stefarata » Вто 23 окт 2018 8:21


Браво за подробния отчет. Каква точно грешка записваше?


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот radotom » Вто 23 окт 2018 8:52


Мисля, че гласеше

Код: Избери всички

Airbag driver side - resistance too high
Intermittent


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот kris11 » Вто 23 окт 2018 9:32


Радо , ако беше ме питал нямаше да сваляш лостчетата за мигачи и чистачки . :wink Ама аз има още 1 допълнителен лост в ляво под този за мигачите за музиката
Като сменях радиаторчето не бях свалил волана. Ама при поставяне на кората скърших лостчето на чистачките и борда от мързел , та след дъш качулка свалих волана :Mr Green Fun и с 1 лостче назад. На пластините на лостчето има гадна черна грес.
Като ми дойде уж кожения калъф за волана от Алито и налегна мързела пак ще свалям волана - ще взема да сложа и и биндерлента .

Последна промяна от kris11 на Вто 23 окт 2018 19:15, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот stefarata » Вто 23 окт 2018 10:20


Без име.jpg
Такава ли беше грешката?


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7640
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот goppa » Вто 23 окт 2018 10:21


radotom написа:
goppa написа:Стегнах самата ролка със свинска опашка.

:th_up На практика и аз така направих.
Ролката е хваната в часта, дето излиза кабела, но точно до корпуса й, където все още няма петлаеща се жица.

Е, аз прекарах опашката през ушето на ролката, което е в дясно и около контактния ключ :mhihi


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот radotom » Вто 23 окт 2018 11:04


stefarata написа:
Без име.jpg
Такава ли беше грешката?

:th_up Точно


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот stefarata » Вто 23 окт 2018 14:27


Питам за да знам и аз къде да ровя :k050


Потребителски аватар
samet_1984
Мнения: 335
Регистриран на: Съб 15 мар 2014 21:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот samet_1984 » Сря 24 окт 2018 18:42


И на мойта свети Еър бега.Купих втора употреба лентов кабел,но незнам в дали и то не е прекъснато.Та би ли ми обясните как точно да го проверя с мултицет,за да няма напразно разглобяване.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот radotom » Сря 24 окт 2018 19:27


Ако погледнеш в бялата букса, която е за към айрбег централата, ще видиш, че има една пластина, която замоства двете крачета.
В жълтата букса (която се включва към бег-а) има възможност да се мери директно със сондите на мултицета, защото кабелните обувки стигат почти до повърхноста, не са дълбоко.
Ако все пак мултицета е с твърде дебели сонди, просто пъхаш 2 средни по размер игли и мериш чрез тях.
Хубаво е да има и втори човек, който да гъне кабела наляво-надясно, докато ти мериш.
Може да мериш и на 'зумер' Спре ли да пищи при огъването на кабела - лоша раЛта! :thumb_down
Все пак кабела не трябва да се гъне и дърпа чак толкова, че да се скъса при измерването, де! :mrgreen

За отбелязване е, че тази грешка не се самозатрива, като отпадне причината за появяването й
Например, когато някой откачи дебитомера на кола и даде контакт, се записва грешка и светва Чек Енджин-а.
След закачане на дебитомера и ново даване на контакт, обаче, чека загасва.
Предвид факта, че БЕГ-вете се водят животоспасяващи, за да загасне символа трябва да се изтрие грешката чрез диагностична програма и да се излезне от комуникация с контролера на беговете!
Демек - в момента, в който диагностиката се кънектне към централата на АЙРБЕГ, лампата светва и загасва чак след като се излезе от този контролер, независимо, че няма записана грешка
Също така, ако е разкачан някой от айрбеговете и се е записало като грешка, лампата няма да загасне, докато не бъде изтрита грешката софтуерно, независимо, че бега е бил закачен наново.
Дали, обаче, ще сработи при нужда айрбега, не зная.
Кадърен софтуер би трябвало да го позволи...
... Дали тук е кадърен... :c022


п.п. за перфекциониситите - да уточня, че под 'лампа' тук се има предвид светодиоден индикатор. :mrgreen


Потребителски аватар
samet_1984
Мнения: 335
Регистриран на: Съб 15 мар 2014 21:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Подмяна лентов кабел на шофьорски AIRBAG на Шаран 7М (95-00г)

Мнениеот samet_1984 » Сря 24 окт 2018 19:40


Благодаря за подробния отговор колега :th_up



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта