Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот ivanovkbg » Пон 17 дек 2018 13:37


Здравейте.

Имам един въпрос.

Вчера ми се наложи да спра на спирка по бул. България в София. Както може би някой от вас знаят там има нов бус лента и камери следят за карането в нея. Реално аз не съм карал в бус лентата повече от 10 метра, спрях да оставя човека и веднага излязох от нея още пред камерата. През това време не е имам автомобил на ГТ, тоест не ме е чакал или заобикалял. В този ред на мисли обаче днес се панирах, че мога да бъда глобен за това евентуално, лошото в случая е, че не съм сигурен дали имам право да спирам на така уредена спирка - малко след нея, не и точно на спирката.

Та запознатите - това всъщност нарушение ли е и евентуално знае ли тези камери дали са на принципа на снимките или просто ако ги прегледат.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот VWGT » Пон 17 дек 2018 13:42


къде са разположени камерите, които следят за бус лентата по България?

Не се филмирай, когато булеварда се задръсти а искам да завия по Нишава редовно карам в бус лентата. Всички хора от двете страни на булеварда го практикуват и до сега никой не съм чул да е глобен. Също така всеки, който се включва на булеварда използва бус лентата за ускорителна лента.


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот ivanovkbg » Пон 17 дек 2018 14:00


Камерите видях, че са монтирани по стълбовете за осветлението.

Аз също не смятам, че съм направил нарушение, защото реално карах не повече от 10-15 метра в бус лентата, спрях за 1 минута и изчезнах. Нямаше и автобуси, които да съм забавил или принудил да правят някаква маневра заради мен, ама знае ли се.


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот nikolay_ss » Пон 17 дек 2018 14:09


Ако си в бус лента е забранено да спираш на спирка за слизане/качване на пътник.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот Vlad777 » Пон 17 дек 2018 15:10


А защо не се проверява първо какво пише в закона? Както съм казвал не веднъж - редовното препрочитане на закона за движение по пътищата е полезна практика и е редно всеки да се замисли дали е подготвен да излезе на пътя!

Чл. 69. На спирка на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници други пътни превозни средства могат да спират за слизане или качване на пътници само ако не пречат на превозните средства, за които е предназначена спирката. Престоят на таксиметрови автомобили с цел очакване на пътници е забранен.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот vanesto » Пон 17 дек 2018 15:29


Аз разбрах, че автора е спрял не на спирка, а след нея, в самата бус лента, затова е задал въпроса. Иначе за спирката знаем, че може за качване/слизане.


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот nikolay_ss » Пон 17 дек 2018 15:30


4. "Граница на платното за движение" е линията, очертана или не с пътна маркировка, която отделя платното за движение от другите конструктивни елементи на пътното платно - банкет, тротоар, лента за принудително спиране и др. Линията, с която се очертава "BUS"-лентата, също е граница на платното за движение.


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот ivanovkbg » Пон 17 дек 2018 16:11


Спрях точно след края на края на спирката с цел да не преча, ако през това се появи автобус, но реално може би част от колата е била в спирката. Всичко това за не повече от 1 минути и минати не повече от 10-15 метра в бус лентата.
По-скоро се зачудих как стоят нещата, когато имаш изрично маркирана лента и в случая съм минал 10 метра в нея, по-принцип е ясно, че не мога да спра рязко, така или иначе трябва да имам време да намаля. Иначе ми е ясно, че на спирка може да се спре, аз точно за това и реших да изляза от нея пред камерата, един вид да се вижда, че съм спрял само за да оставя човек, но все пак.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот vanesto » Пон 17 дек 2018 16:17


Не виждам за какво се притесняваш, тук всеки си кара в бус лентата, даже и спират в нея, автобусите ги заобикалят. Вярно, че няма камери, ама и катаджии няма.


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот ivanovkbg » Пон 17 дек 2018 16:48


Какво да ти кажа. Притеснявам се, че може да съм го отнесъл - в случая ако съм виновен, няма проблеми, просто исках да съм сигурен, евентуално ако се появи нещо, дали имам вина или не.
П.с.
То и без вина понякога те изкарват виновен. Онзи ден например приятелката ми се возила в автобуса, пробвала да перфорира билет ама скапания перфоратор го сдъвкал малко и контролата решила, че това било стар билет. Та 30кинта назад. В случая проблема не е в парите, а в това, че винаги сме редовни и нито веднъж не сме си позволили да се возим гратис и накрая пак те глобяват.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот MMX » Пон 17 дек 2018 17:02


Да не е предвидено наказание затвор за такова деяние, че се притесняваш преди да са те глобили?


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот Водния дух1 » Пон 17 дек 2018 17:26


Ти,пък за 5 малус точки ли си?. Майтапя се... Няма да получиш никаква санкция за това.


helikamov
Мнения: 286
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот helikamov » Пон 17 дек 2018 17:34


Със сигурност няма...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот VWGT » Пон 17 дек 2018 19:08


днес в бус лентата точно на нишава имаше патрулка на маяци ... само правеше задръстване, всички я заобикаляха


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Глоба за спиране на спирка на ГТ - възможно ли е

Мнениеот ivanovkbg » Вто 18 дек 2018 13:17


Да де, ама то за патрулките няма правила :D.

Мен ме интересуваше дали реално съм в нарушение или не, защото не знаех как стоят нещата когато изрично имаш начертана бус лента - тоест дали тогава имаш право да спреш за да оставиш/вземеш пътник. По-принцип винаги, когато ми се налага да взема някой от спирка, гледам той да е пръв там, за да не се налага да го чакам и да преча на автобусите.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта