Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот VWGT » Чет 17 яну 2019 14:11


бях писал в една тема преди време ... четох, ходих, гледах, мерих ... много се бях запалил, но накрая не купих. Не че съм се отказал, но инвестицията в такова отопление си е много дебела цифра.

Стиви, не твърдя, че не си прав. Ще опиша разни неща, които бях чел за това отопление, за да ги коментираме дали са така, и дали теста, който си направил може да се прецизира ...

Идеята на лъчистото отопление не е да бъде основно отопление, а да повиши комфорта на човека. То не загрява въздуха както конвекционалното, загрява повърхностите. Заради инфрачервените лъчи то създава усещане на топлина в човека, т.е. повишава комфорта, при по-ниски околни температури. Поради тази причина реализира икономия спрямо конвекционалния радиатор, който загрява човека чрез въздуха (тук е обратното).

Тези термометри май мерят температура на въздух, а не на материала. Смисъл, че ако ползваш лазерен термометър, пода под термометъра може да има по-висока температура от въздуха над него. Защото реално той е загрял въздуха, а не излъчвателя. И не мисля, че по-близкия въздух до нагревателя в случая, трябва да е по-топъл заради нагревателя, а заради естествената циркулация на въздуха.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот Stivi » Чет 17 яну 2019 14:26


VWGT написа:Идеята на лъчистото отопление не е да бъде основно отопление, а да повиши комфорта на човека.
Това добре,но така както виждам това "допълнително отопление" ще харчи повече от основното за да има ефект...значи мерси от мен за този скъп комфорт :)

Тези термометри май мерят температура на въздух, а не на материала.
Все си мисля че ако магичните инфрачервни лъчи бяха нагрели материала на термометрите /пласмасата/ въздуха в тях също ще да се негрее понеже няма много откъде да бяга....ама не би ! И то при положение че бяха много по-близо до уреда отколкото при стандартен монтаж на таван 240см


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот VWGT » Чет 17 яну 2019 14:42


ПО вторият въпрос, не знам ... :)

По първият, не съм сигурен, че е така ... Поопринцип комфортна температура се води 22-24 градуса. За да я постигнеш с радиатори, трябва да ги понапънеш. Има некви сметки там, че всеки градус отгоре след определена температура, ти струва още повече енергия/пари, т.е. зависимостта е експоненциална.
Та идеята е, че тук може парното да работи на 18-20 градуса. Температура, на която на човек ще му е хладно. Обаче ако му пуснеш IR, вече ще му е добре, че и топло. Инфраредът като за допълнително отопление на една средна по големина стая обикновено е 300-400Вата, като му сложиш и термостат, датчик присъствие и тн, разхода може да се оптимизира още. Та радиатор на 18-20 градуса, плюс тоя инфраред, ще ти е по-евтино от радиатор на 22-24 градуса. И най-важното по-комфортно (разбирай топло).

Ако този инфраред се ползва са основно отопление, тогава е малко по-различно ... Имай предвид, че това отопление се ползва в големите производствени халета, точно за да отоплява ограничен район, в който човек работи, без значение от обема въздух и разстояние (примерно тавана може да е висок 10 метра. толкова обем няма как да се отопли). Т.е. ако за къща не е подходящо много, щото там някой постоянно цъка напред назад, за магазин с фиксирано работно място би трябвало да е ОК.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот Stivi » Чет 17 яну 2019 15:09


VWGT написа: Имай предвид, че това отопление се ползва в големите производствени халета, точно за да отоплява ограничен район, в който човек работи, без значение от обема въздух и разстояние

И аз на това разчитах,но както казах сядайки директно под тези 400W не се усещаше НИКАКВО затопляне освен на темето което се падаше на 50см от уреда,а в този случай и от 100 ватова крушка щях да усетя топлина :) Все пак тези за халета,заведения и други са със сериозни мощности,открити нагревателни елементи и отражатели,та в този случай може и да усетиш някакво топло ,но в моя случай....НИЩО !


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот Andonov » Чет 17 яну 2019 15:40


Топли само ако си гол до кръста. Няма как през дрехите да усетиш, т.е само на откритите части - ръце, глава


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот Stivi » Чет 17 яну 2019 17:09


VWGT написа: Имай предвид, че това отопление се ползва в големите производствени халета, точно за да отоплява ограничен район, в който човек работи

Andonov написа:Топли само ако си гол до кръста. Няма как през дрехите да усетиш, т.е само на откритите части - ръце, глава

Значи тия работници в халетата бачкат голи :mhihi Няма смисъл да коментирам повече,казах си наблюденията от реален тест,ако някой друг реши да пробва да има едно на ум !


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот joro_kem » Чет 17 яну 2019 18:06


Ползвам керамичен инфрачервен отоплител на пропан-бутан под навеса в селската ни къща. Топли и то грандиозно. Проблемът е, че на разстояние по-малко от 1.5 м не може да се стои, буквално. Най-комфортно е на разстояние 3-4 м от него. Минус - с една стандартна бутилка се ползва максимум 6-7 вечери.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот muns61 » Чет 17 яну 2019 21:39


Това е доста киловати като мощност, как няма да топли.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: RE: Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот joro_kem » Чет 17 яну 2019 23:33


muns61 написа:Това е доста киловати като мощност, как няма да топли.
Идея нямам колко киловата е, дадох пример, щото някои колеги обобщават, а не е редно.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: RE: Re: Инфрачервено отопление,ползва ли някой ?

Мнениеот ktamen » Съб 19 яну 2019 0:38


joro_kem написа: обобщават, а не е редно.

Нищо нередно не виждам в това да напишеш, че си се разочаровал от нещо скъпо, дето не върши това, което си прочел за него в лъскавите листовки.
Твоят пример не променя нещата, защото е твърде скъп за ползване и в никакъв случай не попада в категорията на икономичното отопление, както обясняват въпросните шарени думички за новите неземни технологии, на които, според мен, само думичките им са нови и неземни.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта