Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот batVenci » Пон 06 май 2019 21:18


Зависи от концепцията на телевизора схемата на ТХО-то, а в случая, както казваш и схемата на вътрешната каскада в ТХО-то. Затова най-добре да се търси ТХО за въпросния телевизор. Въпреки това категорична присъда за пробив в ТХО-то, без проведени замервание и тестове не трябва да се издава. Освен ако не си решил да извършваш ремонта на принципа, проба-грешка. Например съм имал проблеми с ВВ транзистор при загряване, с изсъхнали електролитни кондензатори, пробиви във ВВ кондензатори и т.н. Дори прахоляка създава много паразитни връзки и съединения. Затова трябва да се отстрани прахоляка с прахосмукачка, най-добре с духаща на открито. Не е лошо да говори за проблема със старите телевизионни техници, или да се прегледат форумите за ремонт на стара телевизионна техника, схеми, сервизни описания и т.н...




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот milmar » Пон 06 май 2019 21:53


Определено трябва да се търси съвместимо с телевизора ТХО. Зависи от схемата на телевизора, зависи от захранващото напрежение на хор. развивка, зависи и от кинескопа - размер, характерни управляващи,ускоряващи, фокусиращи напрежения на катоди, решетки, аноди и т.н. И аз мисля, че не трябва да се прибързва с обвиненията към ТХО-то :smile .


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Вто 07 май 2019 22:23


Имам два, които са от същия клас и инчове, мисля да се пробвам и да ги сменя, дано да стане.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Вто 07 май 2019 22:29


А въпросното пукане се чува сякаш от опашката на кинескопа, дали може самият той да е дефектирал.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот инжектопляктор » Сря 08 май 2019 8:26


Това може и да не е проблем във високоволтовата част. Случвало ми се е при ремонт на такъв телевизор да имам пробит високоволтов транзистор и изгорял усилвател за звука.
На практика обаче се оказа, че техник преди мен се е пробвал със замяна на високоволтовия транзистор. Изгорял е пак. Смених го. И гледам как причатква.
Проблемът беше в проводник-мостче, който служи да се захранва самата ИС, която участва в образуването на сигнала на импулсното захранване. Поради лоша спойка както се бутне или както си стои на произволен принцип телевизорът изгасваше, оставаше само по звук или имаше други аномалии и се чуваше все едно че искри. Напълно е възможно някоя от спойките след 30 години работа да е станала лоша.
Ремонтирах го близо 2 седмици с 3 връщания при клиента. Както си работел, така и спирал. И старият телевизионен техник с 30 години стаж не знаел защо прави така.
Проблеми с хоризонталата са обикновено проблеми около ТХО, проблеми с вертикала са отклонителна система схема.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Пет 10 май 2019 17:05


Има един неполярен кондензатор, точно до ТХО то, когато докосна едната сонда на уреда до него и честотата на въпросното пукане се ускорява. Мисля да го сменя.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Пон 13 май 2019 15:27


А що се отнася до дефект в звуковата платка, направо ще я откача и ще го пусна да видя как ще работи без нея.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Нед 23 юни 2019 13:26


Ще сменя високоволтовите транзистори. Свалих звуковата платка, няма промяна. Пак пука след час работа.


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Вто 27 авг 2019 12:19


Има развитие в положителна посока, което ме разби с елементарността си. Три кабела за всеки от лъчите в кинескопа (червен, зелен и син) тръгват от един куплунг до ТХО-то от основната платка. Точно тях ги презапоих на опашката на кинескопа, долу куплунга не го бях пипал. Извадих въпросния куплунг, зачистих пиновете и заработи все едно нищо не е имало.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот milmar » Вто 27 авг 2019 15:56


Ха-ха :biggrin , странно... Би могло да има обясние, но след като вече си го открил. Иначе, предварително да се сетиш, че точно там ще е повреда, свързана със звука е трудна работа.
:th_up


Потребителски аватар
petarkolev
Мнения: 1702
Регистриран на: Пет 10 ное 2006 10:16
Автомобил: Jetta II 1.8
Двигател: RP
Местоположение: София

Re: Възстановявавне на телевизор Сименс кинескопен

Мнениеот petarkolev » Вто 27 авг 2019 17:39


Така е. Повредата не беше само със звука, паралелно и картината имаше хоризонтални черти, това беше объркващото и съответно насочващо към ТХО.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 161 госта