Действия при леко ПТП?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
NK3000
Мнения: 1
Регистриран на: Сря 08 май 2019 1:00
Автомобил:
Двигател:

Действия при леко ПТП?

Мнениеот NK3000 » Сря 08 май 2019 1:11


Здравейте, колеги!
Преди 3 дни претърпях леко ПТП (съответно без жертви и/или пострадали), в което участници бяхме аз и още един водач на МПС. Имаше щети само по броните на колите.
На място другият водач си пое вината и се съгласи да попълним ДКП. Всичко стана без да викаме КАТ.

Това, което се чудя, е какво щеше да стане, в случай че бяхме викнали КАТ. И въобще щеше ли да дойде КАТ? Четох по някакви сайтове, че от 2018г. полицията не била длъжна да се отзовава на обаждания за леки ПТП-та.
Също така знам, че ако дойде КАТ на водачът-виновник се отнемат точки и му се налага глоба. Относно това също четох, че вече не се прави при леки ПТП-та.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот VWGT » Сря 08 май 2019 9:00


Да, КАТ ще дойде след час, два ... когато може. Когато дойдат се съставя Акт на виновния водач с всички последствия от това (дали е глоба, точки зависи от нарушението, но със сигурност ще има акт).

Ако колата е в движение, няма пострадали и двамата водачи са съгласни за причината за катастрофата е по-добре да се пропусне КАТ. Обаче ако ти си потърпевш и нямаш КАСКО, трябва да разчиташ на коректността на компанията, която е застраховала виновния. Аз специално ако съм без КАСКО и видя, че човека е застрахован в някоя си ИНС, бих изчакал КАТ, да си опишат нещата както трябва.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот инжектопляктор » Сря 08 май 2019 9:18


Ако колите са в движение, КАТ отказва да дойде.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот Stivi » Сря 08 май 2019 9:31


Ако има спор кой е виновен за ПТП-то и никой от двамата не е съгласен да се признае за такъв,няма как да мине без КАТ !


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот VWGT » Сря 08 май 2019 12:20


Няма как да откажат да дойдат, звъниш на 112, казваш че има ПТП и настояваш да дойде КАТ. Те може да се опитат да ви посъветват да се оправите с протокол, но няма как да откажат да изпратят патрул.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот MMX » Сря 08 май 2019 15:09


Звъниш на 112, питат те има ли пострадали. Ако няма и колите са в движение ти казват да си пишете протокол и да не чакате КАТ, защото няма да дойдат. Но е важно да звъннеш, защото като отидеш с протокола в КАТ ще проверят имало ли е обаждане и ако няма ще откажат да заверят протокола. Съответно застрахователят няма да признае ПТП-то. PS: Не пречи да се обадиш по-късно стига да не е след като си отишъл в КАТ и си казал, че не сте звъняли на 112.


mhi406vt
Мнения: 164
Регистриран на: Съб 08 мар 2014 14:27
Автомобил: VW Touareg 3.0 TDI 240hp
Двигател:
Местоположение: София

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот mhi406vt » Сря 08 май 2019 22:41


Към предходния коментар - няма такова нещо със 112, и не знам за каква заверка в КАТ говориш. Последния път когато ме удариха с пежото, един заблуден с A6 с парктроници и камера, на паркинга на Бриколажа, където само нашите две коли бяха в движение, тръгна назад и спря в мен, та писахме двустранен, и после с протокола отидох при неговия застраховател, снимаха и си ми изплатиха по експертна оценка.
Даже тъпака не беше успял да си напише правилно застрахователя, писал БулстраТ, и мацката дето завеждаше щетата вика - а, ма то тука няма такива компания, идете си в правилната компания, аз не мога да я разбера, и тя ми сочи БулстраТ и се смее. Та пак нямаше никакви проблеми.
Това което знам от сигурни хора е, че в двустранния протокол най-важното нещо отдолу виновния да напише - ВИНОВЕН. Много е желателно, защото ако поради някакви причини се стигне до съд, това е било решаващо.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот VWGT » Чет 09 май 2019 9:08


при подобна ситуация, невинния се притесни от правенето на протокол и пожела да дойде КАТ. След обаждане на 112, прехвърлиха обаждането към КАТ, които обясниха каква е процедурата и изпратиха патрул, като казаха, че може да се забави до час.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот MMX » Чет 09 май 2019 9:49


mhi406vt написа:Към предходния коментар - няма такова нещо със 112, и не знам за каква заверка в КАТ говориш.

Не помня дали за Каско искаха заверката на протокола в КАТ или и за ГО се иска, но трябваше да ходя да ми ударят печат. Съответно провериха има ли обаждане за инцидента, нищо че не идваха на място.


Потребителски аватар
PavelPetrov
Мнения: 27
Регистриран на: Пон 21 мар 2016 17:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот PavelPetrov » Пет 10 май 2019 9:44


От телефон 112 дават номерче на събитието и се пише в портокала .След това се ходи от двете коли при застрахователя на виновния водач.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот MMX » Пет 10 май 2019 9:59


PavelPetrov написа:След това се ходи от двете коли при застрахователя на виновния водач.

Виновният за какво да ходи? Пари няма да види. При ГО-ЗК отива само потърпевшият, виновникът - само ако има каско.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 10 май 2019 10:45


Има случаи, в които викат виновния, за да се установи дали е реално събитие. В КАТ за заверки не се ходи. От скоро 112 не дават номер за ПТП.
Двустранни протоколи могат да се ползват за всички събития, при които

1/няма пострадали
2/автомобилите са НЕ повече от 2 (два)
3/автомобилите са в движение (това е много важно, обаче презумпцията за автомобил "в движение" е различна от общото схващане в повечето случаи и трябва да се внимава!)
4/няма спор за вината
5/няма съмнение за употреба за алкохол

Задължително се полагат подписи и виновния записва в свободен текст , че поема вината.

Внимателно се попълва всичко , защото за обикновения потребител понякога е сложно и объркващо. Ако има участник с каско в компания с мобилна група е добре да се извика мобилната група, защото те съдействат, но и там трябва да се внимава, защото понякога обръщат нещата в полза на този, който е застрахован при тях , ако не сте съгласни имате право въпреки всичко да извикате КАТ.


Потребителски аватар
quattro^^
Мнения: 1662
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 20:52
Автомобил: audi a6 c5
Двигател: AJL
Местоположение: Пловдив

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот quattro^^ » Нед 12 май 2019 22:29


mhi406vt написа:Към предходния коментар - няма такова нещо със 112, и не знам за каква заверка в КАТ говориш. Последния път когато ме удариха с пежото, един заблуден с A6 с парктроници и камера, на паркинга на Бриколажа, където само нашите две коли бяха в движение, тръгна назад и спря в мен, та писахме двустранен, и после с протокола отидох при неговия застраховател, снимаха и си ми изплатиха по експертна оценка.
Даже тъпака не беше успял да си напише правилно застрахователя, писал БулстраТ, и мацката дето завеждаше щетата вика - а, ма то тука няма такива компания, идете си в правилната компания, аз не мога да я разбера, и тя ми сочи БулстраТ и се смее. Та пак нямаше никакви проблеми.
Това което знам от сигурни хора е, че в двустранния протокол най-важното нещо отдолу виновния да напише - ВИНОВЕН. Много е желателно, защото ако поради някакви причини се стигне до съд, това е било решаващо.

3 пъти ме удрят с такива протоколи се разправям звъниш в районното дават ти входящ номер който го има и при тях това се изисква и е причина да не ти признаят протокола.1я път дойде и патрулка видя колите казаха протокол пишете казаха номера и чао.
MMX написа:Виновният за какво да ходи? Пари няма да види. При ГО-ЗК отива само потърпевшият, виновникът - само ако има каско.

Ако поискат ходи няма как снимат се и 2те коли, 2 пъти беше само по гражданска в различни компании ходихме и 2та, третия човек с фирмен бус от другия край на бг с каско писахме го и си тръгнахме.Отидох сам без проблеми и той така каза де не му било сефте.


lyubomir minev
Мнения: 75
Регистриран на: Нед 02 мар 2014 12:47
Автомобил: VW Bora 1.9 TDI
Двигател: AGR 1998

Re: Действия при леко ПТП?

Мнениеот lyubomir minev » Пон 13 май 2019 18:28


Имах леко произшествие преди 2-3 месеца,за което аз бях виновен(не се гордея с което).Идва КАТ по настояване на другия водач-жена,нищо не са ми писали,само ни провериха за алкохол и това беше,даже ни помогнаха да напишем двустранния протокол.Казаха че иначе трябва да ми пишат акт и т.н.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта