Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот stefan4o » Пет 19 юли 2019 19:09


Колеги, запленен съм от идеята да съчетая хобито си (акваристика) с отглеждането на био-култури - зеленчуци и растения. Т. нар. аквапоника. Чета и се интересувам доста, събирам нужните неща, за да я започна. Имам нужда обаче и от практични съвети от хора, които се занимават с това сред нас. Започнах да поръчвам от алиекспрес разни неща. В България обаче не мога да намеря тези пластмасарии, които биха ми били от полза. Ще приложа и снимки. Разполагам с мазе, в което имам два рафта с аквариуми и отглеждам декоративни скариди. Споделете за някой ваш познат, приятел, роднина, с който бих могъл да се свържа, за да почерпя практичен опит. Ако има и някой колега сред нас, бих се радвал да ми удари рамо със съвети.
Мерси предварително на всеки, който се включи.




Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот Rat Fink » Вто 23 юли 2019 13:46


За да се хранят растенията трябва да има доста отпадни продукти. Такива системи са подходящи за натоварени аквариуми - златни рибки, кои, разни хищни цихлиди и подобни, където има много отпадък. При скаридарници май ще е трудно според мен. Аз съм го мислил, изграждането на системата не е кой знае какво - една филтърна глава да качва водата при растенията, някакъв по-едън субстрат - чакъл, топчета и готово. Обаче за растенията трябат източници на светлина - нови осветителни тела, електричество и т.н. И малко се обезсмиля поне за мен цялата идея.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот stefan4o » Вто 23 юли 2019 14:43


Да, колега, прав си. Скаридите отделят доста екскременти, но с много по-малки размери от тези на шарановите риби - примерно златните. Обмислям вариант и за златни рибета или обикновени шарани. За осветлението и субстрата - не е проблем, според мен. Търся и подходящи съдове, където да поставя плоскостите с растенията.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот kris11 » Чет 25 юли 2019 20:04


Стефчо рови в тубата на руски - напред са с материала.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот stefan4o » Чет 25 юли 2019 20:28


Чета, чета. Изгледах и прочетох доста. Приемам идеи за съдове. Не ми се иска да го правя в бидони - да режа половинки и т.н. въпреки, че е най-лесното решение май. А и баща ми има бидони за подаряване :mhihi


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот stefan4o » Чет 01 авг 2019 7:44


Имам лек повод за хвалба - миналата седмица посадих пет семки от домати и вече има резултат.
Прикачени файлове
IMG_20190731_190255.jpg


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 01 авг 2019 10:41


Интересно, не бях чувал този термин, попрочетох малко по темата. Аз правя нещо подобно но съвсем първобитно , но ефект определено има. При плакнене на външния ми филтър изливам водата в саксиите на жена ми на балкона, там имаме и едни диви ягоди донесени от някъде на стъкче, тази година почти всеки ден хапвахме по няколко чудни ягоди преди още да се появят на пазара, защото и балкона е южен и много топъл.
Защо просто не нацъкаш семена във вата която стои над аквата, през нея да завъртиш кръга вода която циркулира , като ватата със семената е преди филтъра, за да остават там основните вещества. А филтъра да си държи полезните бактерии. През два ти месеца може да сменяш ватата с друга култура ако се затлачи повечер от необходимото , а ватата в едно легенче да преплакваш и да връщаш отново на мястото си заедно с растенията.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Аквапоника - що е то, има ли почва у нас.

Мнениеот stefan4o » Чет 01 авг 2019 18:56


DoH_KuXoT написа: Защо просто не нацъкаш семена във вата която стои над аквата, през нея да завъртиш кръга вода която циркулира , като ватата със семената е преди филтъра, за да остават там основните вещества. А филтъра да си държи полезните бактерии. През два ти месеца може да сменяш ватата с друга култура ако се затлачи повечер от необходимото , а ватата в едно легенче да преплакваш и да връщаш отново на мястото си заедно с растенията.

Мисля да направя затворена система със съд за рибите между 500 и 1000л. Оттам водата през филтър (био), след който отива към растенията:
1. Вани с плаващи плоскости и саксии
2.Тръби със саксии
3.Съд изпълнен с глинени топчета за саксии (орхидеи), през който постоянно навлиза нова вода и се източва доста бързо от т.нар. bell siphon, който я източва за броени секунди почти до дъно.
Това са стандартните варианти, ползвани от тези, които се занимават с аквапоника. Обмислям с кой точно вариант да започна, като всеки си има своите предимства и недостатъци. Реално глинените топчета се явяват био-филтър, тъй като в тях се заселват полезни бактерии, които преработват Амоний към Нитрити и оттам към Нитрати (които са нужни на растенията, за да растат).
Иначе в момента тези саксийки за аквариумни растения, които ползвам съм ги напълнил с вата, отгоре съм сложил няколко топчета глина за саксийни растения. Реално те са точно плаващи на повърхността. Относно филтрите - ползвам само и единствено такива с гъба и компресорна помпа за въздух. На някои от аквариумите си имам HMF, което представлява огромен като площ био филтър, през който циркулира цялата вода на аквариума постоянно, на който скаридите ми си намират храна.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 75 госта