Видеорегистратор и заснемане на полицай

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот VWGT » Чет 19 сеп 2019 9:24


Ще започна от общия случай, и ще премина към конкретиката.
Да приемем, че вътре в колата е монтиран видеорегистратор, който снима, това което е пред колата. В кои случаи някой може да има претенции към видеорегистратора, да бъде спрян, или дори съдържанието му да бъде изтрито?
Вариант 1: Частните лица могат ли да имат претенции? Кога?
Вариант 2: Държавни служители изпълняващи служебните си задължения (полицаи) могат ли да настояват за прекратяване или дори изтриване на заснетото?

Вторият вариант ме интересува по-сериозно, защото все пак са полицаи. По закон доколкото знам, ако е на обществено място и изпълнява служебните си задължения (т.е. е на работа) може да бъде сниман. Но от друга страна неизпълняването на полицейско разпореждане си е друго нарушение и двете нямат общо. Т.е. полицай може ли да бъде сниман, и какво правим ако ни каже (разпореди) да не го снимаме, ако попринцип имаме право да го снимаме? Може ли да поиска изтриване на запис?

Последна промяна от VWGT на Чет 19 сеп 2019 11:14, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот apchih » Чет 19 сеп 2019 9:51


3 пъти са ме "молили" да изключа видеорегистратора, ако записва в момента на проверката. Твърдят, че са служебни лица и нямам право да ги снимам .... но дали е така наистина?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот VWGT » Чет 19 сеп 2019 10:04


От това, което аз чета е точно обратното:
чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;


Никъде няма текст, който да забранява снимането на полицаи. Те се защитават с това, че са личности, не полицай. Но когато са на улицата като полицаи, това не е ли обществена дейност?
Всъщност най-големият ми довод е, че ако ченгетата са прави, тогава всички журналистически репортажи отиват в кофата и подлежат на сакнция?

Правото е много разтегливо, затова искам да разбера кое е вярното. Полицаите много пъти са доказвали некомпетентността си по подобни казуси, но са облечени във власт и униформа, с което трудно се бори човек.

И пак да попитам за полицейското разпореждане, като ти каже да триеш и ти не го направиш, това друго нарушение ли е?


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот zografski » Чет 19 сеп 2019 11:00


имаш право да ги снимаш, особено ако сте на обществено място! Виж колко хора си ги снимат и качват по разни групи и сайтове и никой не е осъден за това! Имайте предвид, че много често куките си променят законите по тяхно усмотрение, докато не разберат, че вие също ги знаете, мен са се опитвали така да ме рекетират на няколко пъти.


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот apchih » Чет 19 сеп 2019 11:12


Или просто си връзват гащите, че при евентуален опит за изнудване, няма да използваш записа с/у тях.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот zografski » Чет 19 сеп 2019 12:15


може и така да е, но имаш право да ги снимаш и така е по цял свят. Аз лично им нямам грам вяра и като ми кажат нещо което ме съмнява, изисквам от тях да ми покажат закона!


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот Lupender » Чет 19 сеп 2019 17:57


Не е съвсем така с правото на снимане! На фирмите, които имат видеонаблюдение се налагат определени ограничения. Законът за защита на личните данни изисква обосноваване на "легитимен интерес" на видеозаснемането, което не може да става за сметка на ограничаване и/или накърняване на правата на другите, т.е. става сблъсък на интереси и права, какъвто спор ако възникне, само съда може да се произнесе по него. За журналистите е друго - те работят в обществен интерес, а не в частен, както е нашия случай с видеорегистратора. Предполагам, че има текстове, които забраняват да се снимат действията на органите на сигурността (полицаи и военни), поради множество причини, които са доста по-сериозни от нашия личен интерес от типа на "превенция на злоупотреби", понеже те са органи осигуряващи обществени ред и сигурност. А в правото обществения интерес е над частния. Най-малкото, полицая може да претендира, че се извършва "специализирана акция", а вие я саботирате, възпрепятствате и пр. Не знам какви дивиденти бихте извлекли от това, че ще снимате някой полицай, но според мен е по-добре да не го правите за да не попаднете в казуси с неясен резултат... ей така за всеки случай.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот zfa159 » Чет 19 сеп 2019 20:45


Казуса е малко сложен. От една страна вероятно имаш право да ги снимаш, но вероятно трябва да им кажеш, че ги снимаш, понеже според конституцията, нямаш право да снимаш никого, ако не е уведомен предварително, макар да е обществен служител и т.н. , той все пак е личност, както казаха колегите по-горе. Ако регистратора пише без звук, иди докажи после, че си ги предупредил, че са снимани и записвани. Колегата е прав и за това, че ако ти кажат да изтриеш записа, си длъжен да се подчиниш, защото това е полицейско разпореждане, което трябва да изпълниш, както си пише в закона - правиш, каквото ти кажат. Обаче има друго - казваш, че не знаеш как, а те нямат право без прокурорска заповед за обиск да ровят в колата (фразата "отвори багажника" също е незаконна, ама те казват после, че е за да видят дали имаш пожарогасител и резервна гума) , съответно можеш да им откажеш достъп до нещо в колата, което са си харесали (регистратора в случая, за да си го изтрият сами). Нямат право и да го изземат, поне не без много писане и ред други обстоятелства. Обаче, има едно "но" , в цялата работа и тук идва най-забавната част - имат право да те приберат за 24 часа без практически никаква причина. Викат му "изясняване на самоличност" и се използва, когато прекаляваш - казват, че са решили, че личната ти карта и книжка са фалшиви или че ти не си този човек, чиито документи носиш (примерно си брадясал, пък на снимката си без брада и каквото и ще да е подобно основание). Закона им дава право да те задържат за 24 часа, за да се изясни дали си ти или не си ти (Бог знае как, ако ти нямат пръстовите отпечатъци, но е така). Тогава теб те задържат, откарват те на някъде и после ни вест, ни кост от регистратора ти и записа ти срещу тях. Изобщо не можеш да докажеш, че си го имал, че си го носил в този момент и въобще, че е бил в колата, а записите, които могат да го докажат, са заминали заедно с него в небитието... С цел да не се стига до такива глупости, няма за какво да ги заплашваме и да ги караме да се дразнят, че ги записваме и т.н. Моят регистратор почти не се вижда, също така спира записа, когато изгася колата. В тази връзка обикновено не го виждат, а един път го видяха, но им показах, че в момента е спрян и нямаше никакъв проблем. Най-добре е и изобщо да не се вижда, мен ако питате. Онзи ден покрай катастрофата с НСО (поредната) точно това се замислих - ако се стигне до такова нещо, няма как да докажеш, че не си виновен, защото зад другия седи половината държава и винаги ще го покрият, както и в този случай - жената навлезнала в насрещното и т.н. и т.н. , а тя не можела да обясни как така (може и така да е, ама обикновено те секат лентите при завой, защото карат като изоглавени) . В този случай ако имаш регистратор, за мен е най-разумно да му дръпнеш веднага картата или пък целия и да го скриеш някъде (не в колата разбира се), тъй като могат да приберат колата до изясняване на случая или да ти вземат регистратора, докато те карат към болницата за преглед и т.н. и в крайна сметка няма регистратор, няма и запис, пак нищо не можеш да докажеш. Като се появят КАТ вече, може и да им покажеш регистратора и записа, ама първо трябва да копираш записа на поне едно устройство, което да не е физически в теб, за да не ти го изземат. После записа отива и в новините и останалото е работа на журналистите и обществения натиск. Обаче повечето хора първо излизат и казват "ти си виновен, имам регистратор, имам запис" - за мен това е много голяма грешка, поради гореописаните причини. Имаш си, ама само ти знаеш, че го имаш, което е огромно преимущество, особено когато не знаеш какъв човек седи срещу теб и с каква власт разполага. То да не се случва де...
Ще следя и аз с интерес как е уреден въпроса със записване на полицаите по време на проверка, тъй като и на мен ми е интересно дали имаш право, ако ги предупредиш.
:beer


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот VWGT » Пет 20 сеп 2019 14:30


Благодаря за мненията. Опитах се да разбера от чисто законова гл.т. как стоят нещата и дали ако полицай реши да спори имаме някакви права.

Примерите не са само от българия, в ес също има подобни случаи.

Арестуван и задържан журналист, без повдигнати обвинения, но задържан - https://clubz.bg/87841-arestuvaha_fotor ... htu_geshev

Подобни случаи в Европа, пак неоснователни - https://www.liberties.eu/bg/news/intimi ... -ttip/5708

Мнение на един адвокат (малко крайно звучи на моменти, но все пак той е адвокат и явно има опит с подобни дела) - https://e-vestnik.bg/19201/advokatat-sa ... litsiyata/

Още едно мнение, анализ, нямам представа кой е автора - https://vstoykov.blogspot.com/2012/04/blog-post_30.html

За съжаление от казаното до тук, а и от статиите, аз си правя извод, че ченгето няма право да настоява за не снимане, изтриване и отнемане на карти, още повече да задържат хора, заради подобно "неподчинение", НО явно злоупотребяват с положението си и го правят. Факт е, че има много задържани, но нито един не е осъден, всички са оправдани.

И да, ако попадна на подобна ситуация като с НСО, направо крия картата. Ченгетата ще си свалят записа от нета.

Последна промяна от VWGT на Пет 20 сеп 2019 15:28, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
netizen
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1257
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 22:12
Автомобил: Skoda Kodiaq
Двигател: DFHA
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот netizen » Пет 20 сеп 2019 15:16


В тоя ред на мисли, има ли регистратор който пише на две карти ?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот VWGT » Пет 20 сеп 2019 15:31


Не съм виждал такъв. Има малки, които могат да се монтират доста скрито, но тези от тях които могат да правят качествен запис струват по 200+$.
Скоро като пуснат 5G ще качваме направо в облака :)


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот Stif » Пет 20 сеп 2019 16:33


В Австрия със закон са забранени видеорегистраторите....


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 22 сеп 2019 18:48


В Русия със закон задължителни.


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Видеорегистратор и заснемане на полицай

Мнениеот ssssl » Нед 22 сеп 2019 20:47


В Австралия си длъжен да си предоставиш регистратора на полицай при поискване. За уточняване на пътна ситуация, при произшествие, или да те види кви нарушения си направил.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: big_dane и 24 госта