Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
in4hi
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 22 окт 2019 15:54
Автомобил:
Двигател:

Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот in4hi » Пет 01 ное 2019 17:16


Здравейте на всички,
Първо да започна с това, че съм жена и затова може би ще питам глупави и "елементарни" неща в сравнение с някой мъж например.
Сега по темата - от седем месеца съм горд собственик на един чудесен Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.
Когато го купих той си отлежаваше безпризорен в един гараж, обут със 17" лети джанти, нископрофилни гуми направо с вид на цвички.
Купих му чисто нови летни гуми, смених му всички масълца, течности и разни други неща. Той е един красив сребърен кон (или 140 коня), моята гордост, но идва зима и сто съвета от сто различни страни.
Едни ми казват да си купя нови зимни гуми и да ги слагам на летите джанти, други пък ми обясняват да си купя железни джанти 17-ки и на тях да сложа нови зимни гуми, трети пък да взема железни джанти 16-ки и на тях да сложа зимните гуми.
Обърках се вече, какви джанти, какви гуми, на кои джанти.
На всичкото отгоре и как да им разбера размера, намерих в един сайт с каталог на джанти и размери, там за Cross Touran 2007 година модел пише:
PCD - 5х112
CENTRE BORE - 57,1
OFFSET - 47
MOUNT - 14 х 1,5
Тръгнах да си търся железни джанти, но в сайтовете където вляза и попълня Cross Touran пише други неща например: ширина 6, цолаж - 16, 5х112, диаменър 57, офсет - 50.
Направо се побърквам вече.
Някой може ли да ми каже какви джанти да си купя и какви гуми после за тях. Направо отивам и какво казвам - Искам еди какви си джанти и еди какви си гуми за тях.
Колата се кара предимно в града, ежедневно и по много, два или три пъти месечно карам и извънградско - планина. Градът е Пловдив, планината - Стара и Родопи (ако това има значение за джантите и гумите)
Много ви се моля да ме посъветвате нащо, че зимата идва, а моят красавец е още с летните си гуми.
Благодаря на всички отзовали се.




Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот radotom » Пет 01 ное 2019 18:10


5х112 са броя на болтовете и диаметъра на кръга, в който са разположени отворите за тях.
Съответно болтовете са с размер М14х1.5 (диаметър на резбата и стъпката м/у навивките на резбата)
57.1 пък е диаметъра на централния отвор на джантата. Ако е с по-малък диаметър - джантата не може да влезне. Ако е с по-голям, трябва да се слагат преходни втулки, иначе джантите не могат да се центрират и бият (разбиват окачването) Лично за мен втулките са компромис, който е желателно да се избягва.
Оффсет-а е доколко средата на гумата е изместена спрямо външния край на главината.
Колкото числото е по-голямо - 'по-навътре' е гумата.
Принципно по-изнесените навън гуми дават по-добра странична устойчивост, но натоварва окачването.
При всички случаи без допълнителни намеси оффсета е ограничен от ръба на калника и вътрешния подкалник. Ако се прекали, гумата ще почне да стърже от една от двете страни.

Ето доста добре написано за ограмотяване: viewtopic.php?f=17&t=130112&hilit=%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8

Сега за диаметъра (цолажа)
По-малките джанти изглеждат по-'негъзарско', освен това по-големите спирачни дискове просто не влизат вътре.
В твоя случай не би трябвало да има проблем и с 16" .
Хубавото на по-малките джанти е, че позволяват (всъщонст - налагат) монтирането на по-високопрофилни гуми.
Това значително подобрява комфорта на возията и пази окачването. Освен това шанса да се спукат в някой по-остър ръб на дупка е по-малък. Недостатък - до някъде влошават страничната устойчивост (повече се накланя колата в завой), ама надявам се няма да караш по Васил Априлов зимата с 200 :mhihi
Дали да купуваш нови джанти или да монтираш на твоите си - въпрос на избор и желание да се занимаваш всяка пролет/есен с гумаджии. Както и наличие или не на място за съхранение.
Дали, ако ще се купуват нови, да са железни или алуминиеви - въпрос на финансови възможности и визия за 'визията'

Та да го кажем така:
Задължителни:
Централен отвор 57.1мм, междуболтово растояние 5х112, оффсет м/у 47 и 50мм.
По избор: Диаметър - от 16" нагоре.


in4hi
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 22 окт 2019 15:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот in4hi » Пет 01 ное 2019 19:01


Много, много ви благодаря.
А гумите какъв размер ще са с джанти 16-ки. Сега с летите 17-ки са ми 215/50/17, ако сложа по-малка джанта гумата 205/55/16 ли ще бъде или бъркам?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот stefan4o » Пет 01 ное 2019 19:54


Преди време имаше подобна тема на колега, който искаше да сложи по-малки джанти на същия модел кола. Първо проверете, за да сте сигурна, колежке. От размера на спирачния диск зависи и минималния размер на джантата (има някои варианти с различни оффсети на джанти, които биха паснали, за разлика от други същия размер).


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот gadnyara » Пет 01 ное 2019 20:24


radotom написа:Дали да купуваш нови джанти или да монтираш на твоите си - въпрос на избор и желание да се занимаваш всяка пролет/есен с гумаджии. Както и наличие или не на място за съхранение.
Дали гумите са с джанти или без е все едно що се отнася до пространството за съхранение извън сезона.

Относно offset: има поне още по 1 см възможност да се изнесат навън. Т.е. ЕТ 35....50мм е безпроблемен диапазон, при гуми до 225мм широчина. Проверено.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот radotom » Пет 01 ное 2019 20:53


gadnyara написа:Дали гумите са с джанти или без е все едно що се отнася до пространството за съхранение извън сезона.

За физическото пространство съм съгласен, така е! :th_up
По-скоро си мисля, че ако се съхраняват голи, ненапомпани гуми, то шанса да се деформират е доста по-голям.
Аз лично съм с готови комплекти летни/зимни и винаги след сезона мия и помпя сваления комплект, а преди монтаж за следващия сезон задължително минават пребалансиране
Признавам, престаравам се! :icon_lol


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот dalgia-73 » Пет 01 ное 2019 20:57


Полезен калкулатор.https://www.willtheyfit.com/


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот cecoa1 » Пет 01 ное 2019 21:22


in4hi написа:Много, много ви благодаря.
А гумите какъв размер ще са с джанти 16-ки. Сега с летите 17-ки са ми 215/50/17, ако сложа по-малка джанта гумата 205/55/16 ли ще бъде или бъркам?

Точно така с 205/55 R16 ще си ОК. Разпространен размер и не скъп.
Ако ти е мерак за външния вид, вземи алуминиеви джанти на 16 цола, каквито си харесаш. Иначе железните ако ги търсиш нови(подразбира се от казаното, че ще ходиш в магазин), цените не са много под тези на летите алуминиеви. Намират се и тънко, но употребявани.
Железните се изправят и ремонтират по-лесно.
Въобще факторите са много - искаш тънко - стари(но читави) железни, с читави гуми. Искаш и да е красиво - употребявани алуминиеви(читави). Ако не те бъркат парите, от магазина чисто нови. Там вече, ако ще караш с доста дупки, взимаш железни, иначе алуминиеви. А има и някои модели алуминиеви, които също са доста здрави.
Разлика за безопасност и поведение на колата, няма да има много, независимо какви са джантите, стига да са точния размер.


Потребителски аватар
borislav_mladenov
Мнения: 358
Регистриран на: Съб 09 май 2009 13:36
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: 3_2 VR6 2008
Местоположение: Хасково

Re: Джанти и гуми за Cross Touran 2.0 TDI, 140 к.с. 2008 г.

Мнениеот borislav_mladenov » Чет 20 авг 2020 9:52


205/55/16 стоят като прани гащи на Турана. Аз карам 215/55/16, или зимата 205/60/16. Нещата изглеждат много приятно. А гуми винаги се намират и то всякакви



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 138 госта