NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Нед 03 ное 2019 10:46


Здравейте, колеги. Остана ми малко свободен бюджет и реших да пообновим и ъпгрейднем малко домашната мрежа (голяма част от него вече замина за нов стар бизнес клас лаптоп) . Търси се оптимален вариант за фтп и мултимедиен сървър. Разгледах по-евтините варианти на Seagate, WD, Zyxel. Малко се пообърках и ми е трудно да синтезирам информацията. Затова директно ще питам дали и как. Как седи въпросът с бекъпа на данните. Не искам да разчитам на само един хдд, който ако сгъне, да ми отидат всички снимки, музика и ценна за мен информация, които съм събирал с години. Гледам cloud опции някакви предлагат тези устройства, някъде видях и гугъл диск. Как става номерът с бекъпа при NAS, ако има запознати сред нас, нека споделят малко знания. Става реч за следните модели:
1. Zyxel NSA 310 (има най-богато меню от трите, с най-много настройки)
2. Seagate Central
3. WD My Book Live
Мерси предварително.




jijane
Мнения: 421
Регистриран на: Нед 08 юли 2007 23:14
Автомобил: Караше Honda Civic
Двигател: D14Z4 1998
Местоположение: Пловдив

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот jijane » Нед 03 ное 2019 19:18


Взимаш двудисков NAS и няма да се притесняваш за бакъп и загуба на данни. Синхронизация с Гугъл диск е ок, ако имаш достатъчно място. Клауд-а си е локален и ако пръцне харда, пръцва и клауд-а.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Нед 03 ное 2019 19:55


Почти твърдо съм решил да е Zyxel. Смятам, че доста изпреварва другите два. Чакам един човек да ми отговори в ОЛХ и да взема неговия, нищо, че е по-стар модел - пак ще ми свърши работа. Хем да си оползотворя хардовете, които ще отпаднат след ъпгрейда - ще освободя един 320гб, един 500гб и от настолния ще сваля една 320-ка. Реално ми трябват между половин и един терабайт дисково пространство.
МоЖе ли малко информация за РАИД 0 и РАИД 1 масивите, които се поддържат? Двата диска, които трябва да се свържат паралелно еднакви като модел ли трябва да са (и като големина)?


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот Чудомир » Нед 03 ное 2019 20:27


Знаааачиии:

Първо - минимум двудисков НАС в Раид1, за да елиминираш риска от хардуерна дефект при един диск. Еднодисков НАС и Раид0 няма какво да ги коментираме въобще.

После: Раид1 не е бекъп. Изтриване на файл по погрешка води до финалната му загуба.
Псевдоспасение номер 1 - активиране на "кошче" на НАС-а.

По-натам: Стари НАС-ове от фирми, на които това не им е основен бизнес - автоматично след 2-3-х години няма вече ъпдейти, което води до секюрити рискове. Принципно затова само хардуер на фирми, на които това им е основен поминък - а това са QNAP и Synology. Да не говорим, че стар НАС е като олдтаймер - може да те кефи, ама е бааааавееееннннннн.

QNAP и Synology също имат изплясъци в ъпдейтите, но поне поддържат стар хардуер в актуални ъпдейти много по-дълго. Първия ми НАС на страницата на QNAP вече го няма в секцията "стари модели", тоест QNAP вече не помнят да са го произвеждали, но ъпдейтите още идват (не на последно място защото нарочно не го взех с екзотичен процесор, а със стандартен Интел).

Отделно каква ти е стратегията за бекъп? С ограничен бюджет може да е такава:
Всичко на един основен диск, който се ползва дневно. Този диск дублиран върху НАС с Раид1 (това вече прави информацията 3ойно подсигурена). Най-важните неща, които при загуба не могат да бъдат възстановени никак (например лични снимки, но не и филми) на отделен диск на УСБ, които се синхронизира само в една посока в определен цикъл и се държи на друго място (при родителите, на работата, в банка или друго), за да е подсигурен откъм пожар или друга подобна катастрофа.

Клауд опцията въобще не е нещо, което е смислено за бекъп. Това е максимум за "няколко файла, който ползвам дневно, да са ми под ръка на всяко крайно у-во".


jijane
Мнения: 421
Регистриран на: Нед 08 юли 2007 23:14
Автомобил: Караше Honda Civic
Двигател: D14Z4 1998
Местоположение: Пловдив

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот jijane » Нед 03 ное 2019 20:29


За предпочитане е да са с еднакъв размер, може и да са от различен производител. Аз смених еднодисков Zyxel 310S(който ми е излишен, ако те интересува ЛС), за двудисков точно заради райд-а.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот VWGT » Нед 03 ное 2019 20:37


раид 0 разпределя инфото по всички дискове и ако един фейлне заминава всичко. раид 1 прави мироринг, т.е. каквото има на единия го има и на другия.
може да се ползват различни дискове, но важи правилото че групата е бърза колкото най-бавния член. т.е. обмена на данни ще е според по-бавния диск и капацитета на архива ще е = на по-малкия диск.

За домашно сторидж решение аз бих ползвал райд 1 с еднакви като параметри но различни ксто производител дискове, щото ако вземеш два абсолютно еднакви те ще са от една партида и имс по-голяма вероятност да фейлнат заедно.

Ако искаш да сторваш 1тб данни ще ти трябват мин 2 диска по поне 1тб. С наличните ще пазиш по 300гб


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Нед 03 ное 2019 20:46


Мерси на всички за изчерпателните отговори. Горе-долу ми стана ясна картинката. Ако не успя да взема този модел нса310, вероятно ще се насоча към новия нса326, който е с два слота за вътрешни дискове (въпреки, че и един слот ми стига).
Вариантът с диск и закачен външен такъв с ежедневен бекъп на данните еднопосочно ми е ОК.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот Чудомир » Нед 03 ное 2019 22:37


Още нещо: Ако даде фира НАС-а, откъде ще дойде помощ за търсене и възстановяване на недостъпните данни? Тогава е от значение колко е голямо общността на потребителите из разни форуми и какво ползва машинката да пише по дисковете - нещо стандартизирано или някаква собствена история?


Потребителски аватар
quattro^^
Мнения: 1662
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 20:52
Автомобил: audi a6 c5
Двигател: AJL
Местоположение: Пловдив

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот quattro^^ » Нед 03 ное 2019 23:25


Zyxel 326 последно слагахме в една фирма не е лош, и д линкове сме слагали като цяло работят доста добре. Д линковете съм ги правил всичките да правят дълъг смарт тест и пращат резултата на служебния имейл всяка неделя. Ако го направиш с 2 диска и едновременно да прехвърля на външен хард шанса за загуба е... По съдилищата не е много по-различно пазенето на данните да ви кажа. Другото е важно да се вземат дискове за нас 5900 оборота откакто излезнаха фейл на такъв в двр или нас нямаме.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Сря 06 ное 2019 21:59


Колеги, закупих от колегата jinane NAS310s на Zyxel. Идеален е за нуждите ми. С кеф си го разцъквам. Направих си дднс, изкарах го извън локалната ми мрежа - вече го достъпвам през смартфона си с мобилните данни и си работи :bowdown Голяма работа тая работа :Mr Green Fun


Потребителски аватар
quattro^^
Мнения: 1662
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 20:52
Автомобил: audi a6 c5
Двигател: AJL
Местоположение: Пловдив

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот quattro^^ » Чет 07 ное 2019 2:38


Екстра ще ти е за хоум нужди, вземи си и един външен диск за бекъп и задължително му направи да прави смарт тест и да ти праща на мейла.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Чет 07 ное 2019 8:03


Всичко е подготвено. Днес чакам 2.5кутия и слагам външен диск за бакъп.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Сря 13 ное 2019 11:19


Тествах, как работи бекъпа също (монтирах 2.5-инчов външен, успоредно на вътрешния). Доволен съм от машинката, най-вече от идеята на тези устройства. Върши ми идеална работа. Андроид-приложението работи отлично също, достъпвам го безпроблемно. Регистрирах си един безплатен ДДНС - за да го достъпвам от външни мрежи и засега всичко е 6 точки. Мерси на всички, включили се в темата.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот VWGT » Нед 19 сеп 2021 17:51


Трябва ми NAS за домашен бекъп. Спрях се на Synology ds220j с два диска и RAID1. Имам обаче чуденка за дисковете, какви ще препоръчате да взема? Като големина нещо до 2-3-4гб максимум, но за марка и модел изобщо нямам идея :horror


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Нед 19 сеп 2021 17:58


Каквито и да вземеш, няма значение. Всичкото е един дол дренки, визирам издръжливост.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта