Лента за обратен завой

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
superkravai
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 14 яну 2020 21:47
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 2 TDI

Лента за обратен завой

Мнениеот superkravai » Вто 14 яну 2020 22:02


Здравейте!
Някой може ли да обясни с конкретен пример в закона за движение по пътищата, от коя страна е редно да изчакаш за обратен завой на кръстовище от този тип:

Вариант 1:
https://prnt.sc/qnpk4m

Вариант 2:
https://prnt.sc/qnpkhv

Ако трябва да съдим по следите от гуми и от това как са оформени тротоарите, мисля че вариант 1 е правилен. Правя въпросната маневра всеки ден, над 6 месеца по първия начин, но след спор с друг шофьор на това място се замислих.




Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Vasseto » Сря 15 яну 2020 7:13


Вариант 1.
Защо не го пита как си е взел листовките?


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1932
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Danny boy » Сря 15 яну 2020 7:14


На мен вариант 2 ми се вижда абсурден. По-скоро вариант 1 е правилния. Така мисля аз.
Може да си попаднал на човек, на който всички му карат в насрещното.


gadnyara
Мнения: 262
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот gadnyara » Сря 15 яну 2020 7:22


Правилно изпълнявате, щом возилото и пътя позволяват.
Няма причина двама насрещни, изпълняващи еднаква маневра, да имат конфликтна точка два пъти, като могат изобщо да не се "срещат".
Същото е, ако сте за леви завои (и мястото е кръстовище, разбира се).


Потребителски аватар
TISSOT
Мнения: 85
Регистриран на: Чет 03 май 2007 9:35
Автомобил: VW Touran
Двигател: CAYC 1600 TDI BMT DSG 2013
Местоположение: Варна/София

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот TISSOT » Сря 15 яну 2020 8:13


Съгласен съм със gadnyara, все едно на кръстовище с лента за ляв завой да се кръстосвате с отсрещните които и те правят ляв завой. Вариант 1 е правилен според мен, стига да не си с камион или автобус, тогава се изнасяш по в дясно и по напред и чак тогава въртиш геврека до края :drive


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Pet_rov » Сря 15 яну 2020 9:31


Вариант 2 си е пълен абсурд, както отбелязаха по-горе. Маневрата се извършва по най-краткия, безопасен и бърз начин.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Сря 15 яну 2020 9:45


Абе абсурд, абсурд, но за съжаление има страшно много хора които си мислят, че не само обратен, но и ляв завой се прави по Вариант 2, че и спорят!


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот toraborat » Сря 15 яну 2020 10:10


Аз ако видя някой да се изнася до другия край както е 2 бих се развеселил и бих помислил че другата му кола е ТИР.


Потребителски аватар
Espero
Мнения: 310
Регистриран на: Чет 27 май 2010 0:22
Автомобил: Passat B4 1.9TDI
Двигател: 1Z
Местоположение: София

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Espero » Сря 15 яну 2020 10:16


По правилник за движение по пътищата, разминаване на МПСта завиващи на ляво, било то и обратен завой, трябва да се разминават с десните страни на МПС. Ако не стига мястото за дадената маневра, има вариант да навлизат в другите ленти за движение но при условие, че пропуснеш всички останали. Това по скоро е за по големите МПС. Всичко останало е кофти интерпретация на правилника.


superkravai
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 14 яну 2020 21:47
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 2 TDI

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот superkravai » Сря 15 яну 2020 10:37


Всъщност имам и видео запис от регистратор на въпросния спор. Логиката на другия водач беше, че спазва правилото на движение от ляво и че той трябвало винаги да ми е от лявата страна. Реално аз трябва да мина пред него, пресичайки пътя му и да застана в далечния край. Попитах го какво би станало ако зад мен има 2-3 коли, които също искат да направят обратен и реално няма къде да отидат и ще застанат пред него... Нямало значение той трябва да е от мое ляво. Нещото което ме накара да се съмнявам е че и 2-ма мои познати бяха на същото мнение и твърдяха, че така трябва да се разминем. Явно е спорна ситуация


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот MMX » Сря 15 яну 2020 11:20


ivo_555 написа:Абе абсурд, абсурд, но за съжаление има страшно много хора които си мислят, че не само обратен, но и ляв завой се прави по Вариант 2, че и спорят!

За левия завой може и да са прави. Пусни една подходяща снимка на кръстовище и сам ще видиш правилно ли е или не.


superkravai
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 14 яну 2020 21:47
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 2 TDI

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот superkravai » Сря 15 яну 2020 11:28


MMX написа:
ivo_555 написа:Абе абсурд, абсурд, но за съжаление има страшно много хора които си мислят, че не само обратен, но и ляв завой се прави по Вариант 2, че и спорят!

За левия завой може и да са прави. Пусни една подходяща снимка на кръстовище и сам ще видиш правилно ли е или не.


Искаш да кажеш, че захождаш за ляв завой така:
https://prnt.sc/qnxo22

а не така
https://prnt.sc/qnxobc ????


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Сря 15 яну 2020 11:30


MMX написа:
ivo_555 написа:Абе абсурд, абсурд, но за съжаление има страшно много хора които си мислят, че не само обратен, но и ляв завой се прави по Вариант 2, че и спорят!

За левия завой може и да са прави. Пусни една подходяща снимка на кръстовище и сам ще видиш правилно ли е или не.
Както се прави обратен, така и ляв, хората по горе го казаха, не трябва да има конфликтна точка, разминаването трябва да стане с десните врати, може да има и по нестандартни кръстовища където това е невъзможно, но те по скоро са много редки изключения!


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот MMX » Сря 15 яну 2020 11:58


Картината е частен случай. Аз имам предвид, че завиващите надясно (в позицията на тоя с оранжевите ленти) трябва да имат възможност да завиват по същото време, когато завива и другия наляво. А не тоя наляво да прави диагонал и да заема лентата на дясно завиващите. Споменах да се покаже картинка, защото зависи от ситуацията. Ляв завой не означава непременно кръстовище с 4 лъча - това на снимката е доста обширно, ако не се схваща идеята. Изхождайки от картинките в началото на темата, аз си представям Т-образно с питане дали завиващият наляво трябва да се стреми да прави 90 градуса или да си изпраи завоя за да му е най-плавно. Надявам се е ясна идеята или да правя рисунка?


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Сря 15 яну 2020 12:58


Изобщо не се разбира какво искаш да кажеш, но какво и да е то, на това кръстовище се завива по Вариант 1, независимо дали ще правиш обратен или ляв завой!

Последна промяна от ivo_555 на Сря 15 яну 2020 12:58, променено общо 1 път.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 68 госта