АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Съб 22 фев 2020 21:27


beuchat написа:Проблемът произтича явно от пункта,защото преди 2 или 3 години когато си минавах ГТП,в картончето си пишеше,че колата е с монтирана уредба.

Може и да не в пункта за ГТП проблема, а да е в газовата!Ако не отговаря на изискванията газовата, няма да ти я пишат в протокола за ГТП!




Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Съб 22 фев 2020 21:45


ivan_pop написа:
beuchat написа:Проблемът произтича явно от пункта,защото преди 2 или 3 години когато си минавах ГТП,в картончето си пишеше,че колата е с монтирана уредба.

Може и да не в пункта за ГТП проблема, а да е в газовата!Ако не отговаря на изискванията газовата, няма да ти я пишат в протокола за ГТП!


Да ама не.... По принцип бутилката като направи 10 години и трябва да те накарат да я смениш. Мога да ти снимам талона за ГТП от 2019 какво пише ." Колата е с монтирана уредба ГАЗ МТМ с дата на поставяне 2008 година , която съответства на изискванията".
Друго , през 2018 си преристрирах колата в КАТ Велико Търново, като ми смениха номерата и талоните, и минах преглед там. Хората видяха , че колата е с АГУ, но никъде в талона не пише Газ/бензин. Аз ли съм виновен, или тия в КАТ,които превят прегледа и виждат , че "колата е с изменение в силовия тракт"???


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ktamen » Съб 22 фев 2020 23:12


Барон Мюнхаузен написа:Аз ли съм виновен,

Е кой друг да е виновен, да не намекваш, че някой държавен служител не си е свършил перфектно работата? Нещо си в грешка, дъжавните служители са непогрешими :exclaim
Не я махай, да знам, че усещането е ужасно да плащаш за чужди грешки, ама това си е ежедневие в България, а елементарната сметка показва, че в дългосрочен план разходите се избиват. Поне ще се избият ако догодина не изобретят някоя нова глупост, с която да ни ощавят.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12786
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 23 фев 2020 0:32


Не смятам да ходя да сменям талон. Колата е регистрирана на 01.08.2014.


Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Нед 23 фев 2020 7:42


Ако в талона не пише Газ/бензин , гласи 150 лева да спонсорираш държавата. Кога е сложена има значение за прегледа, за чичо "Добър ден,документите вашите и на автомобила" има изменение в устройството на автомобила и си пише акта , че чак ръката му трепери!!!!
Говорих с един пич от един пункт за ГТП , и ме посъветва да си махна бутилката и плочката за няколко дни ,или да не я карам,докато мине тая простотия. Нямало значение, че имаш сертификат или че е вписана в ГТП, няма ли я в големия и малкия талон си незаконен , все едно си сменил целия двигател и гориш .


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Нед 23 фев 2020 9:14


Барон Мюнхаузен написа:Ако в талона не пише Газ/бензин , гласи 150 лева да спонсорираш държавата. Кога е сложена има значение за прегледа, за чичо "Добър ден,документите вашите и на автомобила" има изменение в устройството на автомобила и си пише акта , че чак ръката му трепери!!!!

Не е точно така!Има условия и срокове в закона, трябва да се чете!
На моята кола в Италианския талон беше написан евро стандарта.А сега в Българския не го пише.Не обвинявам никого освен себе си.Трябваше да кажа в КАТ че искам да го пишат!


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот inspektora » Нед 23 фев 2020 9:18


Няма ли някой с написан акт, да каже по кой член ги пишат. Ако напишат такъв на жена ми (тя кара на газ), с кеф ще го съборя в съда, защото всичко по газовото е изрядно.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19133
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Нед 23 фев 2020 9:22


Zdravko Zankov написа:Не смятам да ходя да сменям талон. Колата е регистрирана на 01.08.2014.

Ново 20. Аз забравих, че и моята е регистрирана през 2013г. Брои ли се? В смисъл не е нов внос, а смяна на собственост.
Какво се изисква от моя страна и подлежа ли на санкция? :gruebel


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12786
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 23 фев 2020 9:28


rld написа:
beuchat написа:❗️За автомобили, с монтирани газови ситеми ПРЕДИ септември 2014 И ВПИСАНИ в удостоверението за годишен технически преглед, ПЪРВОНАЧАЛНА проверка НЕ се први.
❗️За тях обаче НЯМА срок за смяна на талона.❗️
❌Терминът ПАСПОРТ на АГУ не съществува от 2014 година.
✅Има протокол за монтаж по образец, издаван от сервиза, извършил монтажа.
КАТ само регистрират събитие , като го вписват в талона .
❗️За тях е необходимо единствено копие от документа за първоначална проверка. (За автомобилите преди 2014 – удостоверение от ГТП с вписани данни за АГУ)
Инж. Георги Илиев
Управител „ BRC Bulgaria” ООД
Зам. Председател на Асоциация на българските автогаз сервизи София , 19.февруари 2020



Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Нед 23 фев 2020 9:33


inspektora написа:Да каже по кой член ги пишат.

По член 179 ал. 3 от ЗдвП.

Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., изм., бр. 101 от 2016 г., в сила от
21.01.2017 г.) Наказва се с глоба в размер 150 лв.:
1. водач, който не е означил по установения начин принудително спряло на платното за движение
пътно превозно средство или не е взел мерки за своевременното отстраняване на превозното средство от
платното за движение, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;
2. който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за
движението;
3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно
средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение;


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот inspektora » Нед 23 фев 2020 10:03


Не е съвсем точно - член 179 ал. 1, т.3 от ЗдвП
Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., изм., бр. 101 от 2016 г., в сила от
21.01.2017 г.) Наказва се с глоба в размер 150 лв.:
3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно
средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение;
Както казах, такъв акт би бил съборен много лесно в съда. Кое е това съответно разрешение, без което е изменено ППС-то, ако колата има паспорт на АГУ и технически преглед?


Потребителски аватар
Барон Мюнхаузен
Мнения: 156
Регистриран на: Пон 11 дек 2017 18:17
Автомобил: Golf 3
Двигател: ADB
Местоположение: Svishtov

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Барон Мюнхаузен » Нед 23 фев 2020 10:09


Не си уведомил органите и държавата каква кола се движи по пътищата. Демек, колата с АГУ която не е регистрирана в КАТ е самоделка. Ще го кажа другак си, на мотор ако сложиш АГУ и минеш преглед само, мотора легален ли е или не, след като не си уведомил КАТ???

Същото както аз сега карам 1.4 мотор, да го сменя с 1.6 и да не уведомя кат, и да споря че колата е същата.
С АГУ променяш горивната система. Преработваш мотора да работи на Газ , при положение , че завода го е проектирал за бензин. Затова трябва да се уведомят , и да се регистрира.

Още един пример - да имаш двор, да си построиш къща, без разрешение за строеж и други документи, да ти напишат акт за незаконен строеж, и да спориш , че двора си е твой и можеш да си правиш каквото искаш, без да искаш разрешение от държавата.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот vucata » Нед 23 фев 2020 10:42


То по принцип тоя закон с изменение на конструкцията си е пълна глупост. Те могат да сметнат, че един въздуховод с отвор на предния ти капак е изменение на конструкцията. Да кажем, че от комби съм си направил пикап, да съгласен съм. Но да се говори за изменение на конструкция с поставяне на Газов инжекцион си е тотален шит. Все едно тия които карат на олио да ги почнат и тях....
Аз пак карам на бензин, докато ми загрее колата на 80 градуса. Не съм си изкормил горивната система на колата, тя пак работи на бензин.


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1933
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот beuchat » Нед 23 фев 2020 10:51


На мен ми е чудно като отидеш да ти проверяват газовата уж някакви двама инженери в комисията,реално проверяват ли нещо,или просто виждат,че имаш сложена някаква бутилка,бият печата,взимат пари и по живо и здраво?Реално ако се води измяна конструкцията на МПС,трябва да се минава технотест с комисия,за да се узакони промяната,а не да ходиш в "лицензирани" пунктове на хора на някой си.Струва ми се,че това е поредната незаконна псевдо акция на псевдо демократичната ни държава и полиция!


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот inspektora » Нед 23 фев 2020 11:01


Барон Мюнхаузен написа:Не си уведомил органите и държавата каква кола се движи по пътищата. Демек, колата с АГУ която не е регистрирана в КАТ е самоделка. Ще го кажа другак си, на мотор ако сложиш АГУ и минеш преглед само, мотора легален ли е или не, след като не си уведомил КАТ???

Същото както аз сега карам 1.4 мотор, да го сменя с 1.6 и да не уведомя кат, и да споря че колата е същата.
С АГУ променяш горивната система. Преработваш мотора да работи на Газ , при положение , че завода го е проектирал за бензин. Затова трябва да се уведомят , и да се регистрира.

Още един пример - да имаш двор, да си построиш къща, без разрешение за строеж и други документи, да ти напишат акт за незаконен строеж, и да спориш , че двора си е твой и можеш да си правиш каквото искаш, без да искаш разрешение от държавата.

Ти явно в съд не си влизал. Там такива лаладжийски приказки не вървят. Наказващият орган трябва да докаже, че си извършил нарушението и ясно да го обоснове по законен ред.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта