Проблем с WIFI на лаптоп.

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот stefan4o » Сря 22 апр 2020 8:50


И аз съм със стар модел рутер, работи на ВИН10 и ВИН7. Според мен е меко казано необосновано, такова твърдение.




brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот brum » Сря 22 апр 2020 9:47


Ако проблемите са само с едно устройство е много вероятно да са проблеми със самото устройство. Проблемите от това естество много рядко са хардуерни. И съответно от сервиза няма много варианти как да ти помогнат. Особено за спорадични проблеми.

Обикновено се подхожда с обновяване на драйвери и после търсене на настройки.

С читав DELL (XPS13) и с Linux имам същите проблеми. Но при мен знам кое ги причинява - VMware Player-а и мрежовите му драйвери. Оправия няма - ако премахна Player-а драма няма. Настройки и пачове не помогнаха. Само че докато стигна до проблема беше доста ровене и псуване...


JoJoooo
Мнения: 475
Регистриран на: Вто 03 авг 2010 12:17
Автомобил: Volkswagen Passat
Двигател: AJM
Местоположение: Карнобат - Ямбол

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот JoJoooo » Сря 22 апр 2020 10:03


Има някой рутери който са в автоматичен channel и лаптопа въобще не вижда безжичен интернет. Смени на канал от авто на 7 , 8 или 9 канал тези съм ги ползвал и са най добри за сега. Иначе варианта с рестарт или ресет на рутера оправя проблема но след ресет трябват нови настройки, и дори след ресет го оправя за около седмица две...


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот beuchat » Сря 22 апр 2020 12:06


Друго съществено е къде е разположен рутера,в панелен или тухлен апартамент се помещава,както и дали има предмети около него,които могат да смущават сигнала.Като за начало може да пробваш да потърсиш последните драйвъри на лан картата,както и обновяване на firmware версията на рутера.
Относно завишеното потребление.Ако не сте на някой небеизвестен квартален доставчик не би трябвало да имате проблем с трафика.Повечето големи доставчици са подсигурени със силни машини и обем на трафика до 10 Gbps.Проблемът по-скоро се изразява по Wi-fi,понеже всеки цъка вкъщи безжично от рутерчето в блока и като се съберат 20-30-40 рутера,които работят на близки канали и става много весело.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот joro_kem » Сря 22 апр 2020 12:40


живея в панелно жилище в 8 етажен блок. имах проблеми с обхвата, особено към смарт-телевизор. смених стария рутър с нов, бюджетен, двубандов https://www.tp-link.com/bg/home-network ... rcher-c20/ закачих тв-то на 5GHz мрежа, както и лаптопите. мога да кажа, че в момента обхвата е много по-добър и няма грам замисляне нито едно от устройствата. може и в това да е проблема ти - прекалено зает ефир. свали си това приложение на телефона и прецени каква е ситуацията по канали и т.н.: https://play.google.com/store/apps/deta ... yzer&hl=bg


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот stefan4o » Сря 22 апр 2020 16:00


Ефирът е тъпкан с 2.4гхз мрежи.


drdos
Мнения: 52
Регистриран на: Сря 02 апр 2008 15:42
Автомобил: golf 3
Двигател: aft
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот drdos » Сря 22 апр 2020 16:38


ако проблема е само с това устройство /тоест не е в рутера/ и не ти се човърка, най - мързеливия вариант е да си купиш за 15 кинта микро usb wireless адаптер:

https://www.emag.bg/adapter-wireless-tp ... ER7KKBBBM/

имам такъв и е много полезно устройство.. едвам стърчи от usb порта, няма да го изкъртиш и можеш освен това настолно pc да направиш безжично с него..така спасявахме лаптопи с проблемни ланки на последната ми работа без много зор....15 кинта, plug/n play и готово. И ако така бачка - disable на вградения wireless.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот stefan4o » Сря 22 апр 2020 16:49


Предлагам на колегата помощ от разстояние, ако желае. Безвъзмездно.


drdos
Мнения: 52
Регистриран на: Сря 02 апр 2008 15:42
Автомобил: golf 3
Двигател: aft
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот drdos » Сря 22 апр 2020 17:02


също така А1 имат ограничен брой конекции....аз съм на А1 на 10 кинта тарифа и ако имам 30 торента да сиидвам и 30 таба в броузъра отворени и конекции валяло..и като се разкачиш си барваш конекции, докато торенти и броузъри ги изядат пак и пак окапва...дава ти че е закачен а сайтовете не се отварят..точно така изглежда лимит на конекции...а смартфон не прави толкова конекции..ако си и ти на минимална тарифа е напълно възможно това да е проблема..преди да почнете да ресвате рутери ...аз затова не сиидвам повече от 10 торента ма за 10 кинта толкоз.


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот petko5 » Сря 22 апр 2020 17:07


Успях да влезна в настройките на рутера, но гледам като теле.... :redface
Рутера е Linksys WRT54GL v1.2 (2005)....
Чакам едно приятелче да се опита нещо да направи...
Между другото днес сутринта WIN 10 ми искаше ъпдейт и цял ден никакви ядове с нета..


joro_kem написа:... може и в това да е проблема ти - прекалено зает ефир. свали си това приложение на телефона и прецени каква е ситуацията по канали и т.н.: https://play.google.com/store/apps/deta ... yzer&hl=bg


Жоро, благодаря ти, но това приложение не работи !
Опитах много и най различни, но един приятел ми даде това приложение, което работи перфектно:
https://play.google.com/store/apps/deta ... rvey&hl=bg

stefan4o написа:Ефирът е тъпкан с 2.4гхз мрежи.


Прави сте...
Ефира е тъпкан с 2.4GHZ мрежи

Продължаваме работа, пък ще видим какво ще измътим....

Рестарта на на този модел рутер Linksys WRT54GL v1.2 за мен е много сложен:



Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот joro_kem » Сря 22 апр 2020 17:24


petko5 написа:...Жоро, благодаря ти, но това приложение не работи !

важното е, че си свършил работа. а приложението работи перфектно, но трябва да е включена локацията на телефона, което забравих да напиша :redface
имах такъв рутър преди 15-ина години, бачкаше перфектно до един токов удар и wi-fi умря. подарих го на братовчед ми, който го ползваше за жична мрежа, но в последствие го флашна с dd-wrt и оттогава живее втори живот (вкл. и на wi-fi). та, ако ти се занимава: https://dd-wrt.com/support/router-datab ... GL_1.0/1.1


drdos
Мнения: 52
Регистриран на: Сря 02 апр 2008 15:42
Автомобил: golf 3
Двигател: aft
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот drdos » Сря 22 апр 2020 17:32


е ако ти е мерак си човъркай но почни от лесното...кат ти спре нета спри торентите и затвори половината табове и виж дали няма да се върне..ако е така е от конекциите на А1...ако не колегата ти предложи да ти помогне дистанционно..първо се установява в кое устройство е проблема, а не да разбичкваш всичко наред, освен ако не ти е интересно да си човъркаш. Проблема рядко е в рутера..Обикновено е в крайната точка..Освен ако не си до летище.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот stefan4o » Сря 22 апр 2020 18:13


Преди време, като ходих по клиентски проблеми съм оправил на не един човек ви-фи адаптера. Виждал съм, какво ли не. Затова смятам, че е редно да се започне от него - да се прегледат драйвърите и настройките му. Както е добре да се погледне и рутера - някои правят грешката да си настройват каналите на ви-фи мрежата със стандарт Bulgaria, което е голяма грешка (и такъв проблем съм решавал на клиент). Много са възможностите. При положение, че при другите машини в мрежата няма дерт - не виждам смислена причина да се обвинява доставчикът, който и да е той.
Преди време ми лагваше доста, когато играех от лаптопа на батерия World of Tanks. Оказа се, че power-опциите са такива, че когато не е на адаптер, за да се пести енергия се намаля пърформънса на адаптера - и така - ЛАГ и чудо. Затова трябва да се проверят всички варианти, преди да се закупува, каквато и да е техника. Друго интересно - ходил съм на проблем - бавен интернет. Клиентът действително има 1мбит/сек. След настройки на канала на рутера установих, че работеше, както трябва само на един от 13-те (11-те) канала. Голямо тестване падна :scare3 Когато има много АП-та лъчещи на близка честота те се ошумяват взаимно и така се получават тези кофти ефекти с нямане на интернет (реално има загуби в безжичния пренос само).
JoJoooo написа:Има някой рутери който са в автоматичен channel и лаптопа въобще не вижда безжичен интернет. Смени на канал от авто на 7 , 8 или 9 канал тези съм ги ползвал и са най добри за сега. Иначе варианта с рестарт или ресет на рутера оправя проблема но след ресет трябват нови настройки, и дори след ресет го оправя за около седмица две...

Колега, не зная дали тук е мястото да преподавам уроци, как работи рутерът. Но ще опитам накратко. При ТП-линк имаш право да избираш АУТО или един от 13 канала (които са различни честоти през няколко мегахерца). Когато рутерът работи на АУТО, той не работи в 14-ти режим. По паспортизация Ауто значи, че рутерът сам би следвало да избере на кой от 13-те канала да работи (казват, че в най-чистият спектър си избира един). Обикновено обаче, когато е на АУТО, е на канал 6. Това е моят личен опит, базиран ако не на хиляди, то на стотици ОТРАБОТЕНИ заявки при клиенти с проблеми с интернета (работя в доставчик, т.е. допреди 3 години това ми беше работата, сега съм на по-различна позиция във фирмата).
Не гарантирам на 100%, че мога да оправя проблема на колегата Петко5, но имам желанието да се опитам да му помогна. Ако е в моята компетенция - ще успея.
Прикачени файлове
fig 1.png
fig 1.png (122.32 KиБ) Видяна 2553 пъти


JoJoooo
Мнения: 475
Регистриран на: Вто 03 авг 2010 12:17
Автомобил: Volkswagen Passat
Двигател: AJM
Местоположение: Карнобат - Ямбол

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот JoJoooo » Чет 23 апр 2020 8:51


Съжалявам, ако сте ме разбрали погрешно не съм си и помислял да давам уроци. Просто и аз изразих мой проблем преди около година и какво му беше решението.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Проблем с WIFI на лаптоп.

Мнениеот stefan4o » Чет 23 апр 2020 9:25


Проблемът е, че по дефолт рутерите на ТПлинк са с настройка Auto. Обикновено потребителят сменя само дефолтната парола на рутера и стартира в сърфирането. Сега си представете един панелен блок с 30 рутера, всички работещи на Ауто т. е. Канал номер 6. И ето проблем - загуби. Нема нет.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта