Как се гонят пчели

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Как се гонят пчели

Мнениеот ktamen » Сря 06 май 2020 12:54


Родителите ми имат проблем с пчели. Опитали се да правят кошер в комина, нашите запалили камината и уж избягали ама пак се върнали, като взела да изстива. Трупали се и по един голям лешник пред къщи. Не искам да викат пчелар заради вируса. Някой може ли да подскаже как да ги прогонят?




Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1384
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот dontaskdontsay » Сря 06 май 2020 13:01


Не съм пчелар но съм чул че докато не премахнеш царицата, нама да избягат.

А защо не си ги завъдите в един кошер?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот ktamen » Сря 06 май 2020 13:05


Искам да се махнат, не искам пчели.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот forski » Сря 06 май 2020 13:14


Пчели или оси?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот ktamen » Сря 06 май 2020 13:21


ktamen написа:пчели.


Потребителски аватар
geleznia1
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 15 ное 2014 16:42
Автомобил: golf 4
Двигател: 1.6 SR 98
Местоположение: Плевен

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот geleznia1 » Сря 06 май 2020 13:28


Най добре викнете пчелар, и да си носи маска и няма да имат грижа родителите ти.


бат рамбо
Мнения: 185
Регистриран на: Съб 24 юни 2017 14:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот бат рамбо » Сря 06 май 2020 13:36


Сигурно ли е , че са пчели ? Защото обикновено ,осите си правят гнезда по къщите. Аз с осите съм водил епични битки- капани , консерви с отрова, пръскала и т.нт. Ако са пчели , знам че пчеларите слагат близо до тях кошер и те след време се местят там. Но все пак най- добре консултация с такъв. А ако са оси тръгвай с тежката артилерия най- добре на тъмно, защото са много злобни същества но за сметка на това пък са нахални.


fighter-interceptor
Мнения: 317
Регистриран на: Пон 09 дек 2013 20:57
Автомобил: Golf 4
Двигател: AHW 2000
Местоположение: София

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот fighter-interceptor » Сря 06 май 2020 14:10


Щом са пчели,това е рояк,избягал от някой пчелин.Пчеларят,ако има предположение кой е,ще се зарадва много да си ги прибере.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 06 май 2020 18:01


Когато кошера е силен си отглежда втора царица и се дели на два рояка, втория си намира нов кошер или си прави гнездо някъде. Може и диви пчели да са ни едва ли. Без пчелар няма да минете. Грехота е да се унищожават, това е най-важното насекомо... Виждал съм на централна софийска улица рояк на един дърво, не знам откъде беше долетял. Дойде пчелар и много майсторски го събра за половин час, носеше си кошер, влязоха вътре като стадо кози...метна му един чувал отгоре и си го взе с пасат комби.


Потребителски аватар
genevaboy2
Мнения: 330
Регистриран на: Вто 17 апр 2012 22:00
Автомобил: Volkswagen CC
Двигател: CUVC 2016
Местоположение: Конфедерация Хелвеция
Контакти:

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот genevaboy2 » Сря 06 май 2020 21:02


Не исках да пиша в темaта, но ...

Намерете пчелар да дойде да ги прибере, много са важни, без пчелите, до няколко години ще сме загинали ...

На запад и пожарната (най вече доброволната) се занимнава с това, и имат телефони на пчелари и ги викат.

Служа в доброволна пожарна в Швейцария от 17 години, имахме учения за това.

Имаме забрана да ги онищожаваме и трябва да ги спасяваме на всяка цена, колкото и време това за заеме. Да се намери майката пчела и ройяка да я последва, понякога трябват часове и си е цяла спъсителна операция. В списъка с важни телефони е и този на пчелар, който се информира къде е рояка да дойде да го прибере.

И малко снимки от едно наше излизане:
Прикачени файлове
WP_20140607_003.jpg
WP_20140607_006.jpg

Последна промяна от genevaboy2 на Сря 06 май 2020 22:52, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот ktamen » Сря 06 май 2020 21:45


Пчелите са нещо много хубаво и полезно, ама само докато са проблем на някой друг. Тези високохуманни Западни препоръки са пълно лицемерие, щото по никакъв начин не отчитат риска за хората. Ама те хората не са важни, щото има много от тях и не са наши близки :exclaim
Мен ме е нападал подобен рояк и много добре знам, че възрастни и не особено пъргави хора лесно могат да бъдат убити за минути. Така, че лекции как трябва да обичаме животинките са крайно неуместни.
Обадих се на познат пчелар, той препоръча да се запали димящ огън до дървото. Ама в крайна сметка решихме да се обадим на пчелар да ги прибере, както се е случвало и преди, когато нямаше коронавирус.
Междувременно завалял дъжд и пчелите изчезнали от дървото и сега ми е треперливо дали ще се покажат утре отнякъде.
Преди седмица в банята ми в Лондон беше влязла една пчела. Не беше много пъргава и успях да я хвана в празна цигарена кутия. Изнесох я навън и като отворих кутията животинчето си отлетя. Но беше само една и не е така опасна. Цял рояк е друго нещо, те лесно решават, че някой е заплаха и атакуват без предупреждение.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот stefarata » Сря 06 май 2020 22:07


Сега им е размножителният период и са като обезумели. В комин няма да се задържат дълго, това е временната им спирка докато си намерят по-добро жилище. На дървото също защото не е защитено от вятър дъжд и др.
Имам хванати над 20 рояка , и само един не успях да извадя , от хралупа в огромна черница . Но там бяха много дълбоко.
Ако забележите, че на определено място се хващат често рояци, може да опитате да промените нещо в мястото-ако е дърво да отрежете клон, ако е в стена на къща да запушите дупката и т.н.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8375
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот samo_pechka » Чет 07 май 2020 10:54


Принципно рояк не жили, но.. има едно но. В момента в който си харесат дадено место за живот , почват да го пазят. И тогава може да проявят агресия.
По време на рапицата , поради препаратите ползвани за нея, пчелите стават раздразнителни .
Най-добре колега пчелар да го прибере.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот Stivi » Чет 07 май 2020 11:46


Най-изумителното в темата е ,че се търсят други методи за справяне с пчелите, понеже заради Ковид 19 не искали да викат пчелар :eek Вие този пчелар да прибере рояка ли ще го викате или да се целувате с него....ебаси и вируса как побърка някои хора !

Последна промяна от group® на Чет 07 май 2020 12:07, променено общо 2 пъти.
Причина: СПАМ!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Как се гонят пчели

Мнениеот stefan4o » Чет 07 май 2020 12:59


Камене, дано пчеларят се отзове и помогне !!! Наистина са хубави животинки, но някои хора имат алергия и е меко казано опасно край тях да има пчели. Не ги убивайте, подходете дипломатично ;)



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 180 госта