Видеонаблюдение към частен двор

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:00


В основата на всички потенциални проблеми се явява член 17 на "общия регламент на ЕС относно защитата на личните данни" или познат още като "Правото да бъдеш забравен".

"Субектът на данни има правото да поиска от администратора изтриване на свързаните с него лични данни без ненужно забавяне, а администраторът има задължението да изтрие без ненужно забавяне личните данни, когато е приложимо някое от посочените по-долу основания:
a) личните данни повече не са необходими за целите, за които са били събрани или обработвани по друг начин;
б) субектът на данните оттегля своето съгласие, върху което се основава обработването на данните съгласно член 6, параграф 1, буква а) или член 9, параграф 2, буква а), и няма друго правно основание за обработването;
в) субектът на данните възразява срещу обработването съгласно член 21, параграф 1 и няма законни основания за обработването, които да имат преимущество, или субектът на данните възразява срещу обработването съгласно член 21, параграф 2;
г) личните данни са били обработвани незаконосъобразно; "

Има и още по Член 17. Който иска да си го гугълне.

В резюме, всеки който попадне във вашата охраняема зона, може да ви прави на маймуни от сутрин до вечер, вие сте ДЛЪЖНИ безусловно да уважавате всичките му мераци. "Потърпевшият" може да изисква записите ви, да ви кара да ги триете, да не ги осъществявате повече, да ви дава съгласие за запис после да го оттегля и тн.

Основното, което трябва да знае ВСЕКИ, който желае под някаква форма да инсталира записващо видео устройство е, че по условие е ПРЕЦАКАН и може да бъде наведен във всеки един момент.
В този ред на мисли, просто внимавайте. В желанието си да си изпишете веждите, да не си избодете очите. Преценете си плюсовете и минусите и вземете писмено съгласие от всички "засегнати" в зоната.

Колкото и да ми е неприятно да го кажа, може би най-доброто решение е да записвате тайно (скрито) без никой да разбира. Това обаче е в състояние да ви вкара допълнителен таралеж в гащите, а и при необходимост от използване на записа (кражби, вандализми и тн.) може да се окаже в съда, че в желанието си да се защитите сте се превърнали в нарушители.




Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:07


group® написа:А най-лошото, което може да се случи е...


Ето и десерта на цялата сага със записите:
Не е нужно някой да те съди. Не е нужно някой да познава в детайли закона. Не е нужно "потърпевшия" да се охарчва за адвокати, дела и тн.
Нужно е просто да се оплаче. Другото ще го свърши регулатора и съответните органи.

Тоест за да си прецакам комшията, трябва просто да напиша няколко жалби.
Вече ако искам да спечеля от неговото видеонаблюдение, както смяташе колегата 777 малко по-назад в темата, трябва да си го съдя отделно, а там нещата са дълги, сложни и спорни.
Идеята е, че чисто по Ганьовски, ако някой реши да играе на "прееби другарче" по комшийски... е, мисля изписах достатъчно. :biggrin


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот group® » Сря 03 юни 2020 14:15


Горното се отнася за оператори на лични данни.
Тогава слагаш табелка "Обектът е под видеонаблюдение" За повече информация www.azgledamkomshii.com
И на този адрес изписваш всички права на гражданин Х
С този шрифт

И всички са хепи.

Когато частно лице си снима собствеността и по случайност е попаднала част от път и съседен имот (стига да не е нагло поставяне на камера баш към чуждия имот), първо някой трябва да докаже, че изобщо има камера там. После, че тя е истинска. Че записва. Че хваща неговата особа... и т.н.
Малко трудно става всичко, когато не е фирма.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:18


Става, става. Не бой се. Нагледах се на простотии по GDPR. :c020


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот 777 » Сря 03 юни 2020 14:20


Значи всички с видеорегистратори са в постоянен риск. Ако пък остава включена камерата и след паркиране, още повече. Паркираш пред блока и постоянно хващаш в кадър входа и района - според закона разликата е минимална със стационарна камера на това място.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:25


777 написа:Значи всички с видеорегистратори са в постоянен риск. Ако пък остава включена камерата и след паркиране, още повече. Паркираш пред блока и постоянно хващаш в кадър входа и района - според закона разликата е минимална със стационарна камера на това място.


На теория да, но само ако записва.
GDPR е голям майтап и бездънна яма в общи линии.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот group® » Сря 03 юни 2020 14:28


groznika написа:Става, става. Не бой се. Нагледах се на простотии по GDPR. :c020


Не претендирам да съм адвокат и запознат със всички закони и правомощия.
Просто ми е чудно как точно КЗЛД влиза в частен имот, извършва обиск, намира DVR, гледа записи и доказва, че сигналът на гражданин Х е основателен?

https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=12


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:29


group® написа:...


Въпрос: Как мога да се защитя, в случай че спрямо собствения ми недвижим имот се извършва видеонаблюдение от камери, разположени в съседен имот с охранителна цел?

Отговор: Действията на лицата във връзка с осъществяване на видеозаснемане с охранителна цел са регламентирани в Закона за частната охранителна дейност, като контролът върху дейностите по този закон е възложен на Главна дирекция „Охранителна полиция” и областните дирекции на МВР. Винаги можете да се обърнете към тези структури на МВР.

Въпрос: Как мога да се защитя, в случай че спрямо мен се извършва видеонаблюдение, за което не е поискано моето съгласие?

Отговор:
1. Можете да подадете жалба до Комисията за защита на личните данни в едногодишен срок от узнаване на нарушението, но не по-късно от пет години от извършването му.
2. Да обжалвате действията на администратора на лични данни пред съответния административен съд или пред Върховния административен съд по общите правила за подсъдност.


https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=424


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот group® » Сря 03 юни 2020 14:44


groznika написа: Винаги можете да се обърнете към тези структури на МВР.



И ето го разковничето!
Отиваш с районното и пишеш жалба:
"Съседа Х ме гледа с камери"
Ама как ви гледа? Откъде знаете?
- Има камери на къщата си.
Добре, ама откъде знаете, че снимат вашия двор?
- Ми не знам, ама вероятно
Аха!

И те привикват теб:
Снимате ли комшията си?
- Не!
Добре, недейте.

Дайте да не се филмираме толкова.
Да, може да подаде жалба и в прокуратурата, да заведе дело и т.н.
Но още на ниво районно аз бих си отместил камерата и спирам да се занимавам с този съсед.

п.с. има значение и каква част се хваща, какво се вижда ...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот VWGT » Сря 03 юни 2020 14:48


Е да де, ама виж делото и решението на ВКС от първата страница, там даже камерата не е била истинска!
Просто човека се е притеснил, че са го снимали. По GDPR си ОК, но си нанесъл психологическа травма с тая фалшива камера.
Пълна лудница.

Последна промяна от VWGT на Сря 03 юни 2020 14:50, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:48


И още малко ще се включа.
Ще цитирам част от едно интервю на Монитор с шефа на КЗЛД от 2017-та:

"- Продължава ли да расте броят на сигналите за видеонаблюдение в частни имоти? Какви са наложените санкции?

- Определено продължават да растат сигналите за събиране на лични данни чрез видеонаблюдение. В тези случаи практиката на КЗЛД съответства на тази, постановена с решение на Съда на Европейския съюз - когато заснеманото пространство е извън собствеността на лицето, монтирало видеокамерите, и обхваща обществени места или общи площи на етажна собственост, се приема, че видеонаблюдението е недопустимо. Не може да защитаваш личната си собственост, като наблюдаваш кой ходи по улицата 24 часа в денонощието. В повечето случаи след проверка на място издаваме задължителни предписания за тяхното премахване или да бъде сменено позиционирането им. Засега комисията не налага имуществена санкция или глоба с цел да съдействаме на гражданите за запознаване с правата и задълженията им при осъществяване на видеонаблюдение. Неизпълнението на предписанията на комисията води до сериозни санкции. Видеонаблюдението обаче с цел охрана не е незаконно. То следва да се извършва при спазване на правилата, предвидени в закона."

Линк

Ето и разяснение от адвокат:
https://gglaw.bg/zakonni-video-kameri/


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 14:57


Галине,
ясна ми е гледната ти точка. Разбирам желанието ти да не се чувстваш с изути гащи с твоите камери. Не си прав обаче, а да разчиташ, че с кварталния ще ти се размине... може и да се размине, а може и да не се размине.
Всичко, което съм написал не е за да споря с теб или с някой друг. Нещата, които обобщих са реални и съм се сблъскал с тях в практиката.
Видях темата и това, че хората реално не познават разпоредбите и потенциалните проблеми. Споделих малко опит и неща, които работата ми наложи да науча.
Сега, кой, какво ще снима и записва си е негова работа. Големи момчета сте. Не съм аз този, който ще ви дава наклон. Имате глави на раменете си.
Просто знайте, че нещата се промениха и не е като едно време. Видеонаблюдението е факт в цял свят. GDPR e факт в ЕС.
Камери се инсталират всеки ден и ще продължат да се инсталират. Просто се информирайте, когато го правите за да не се изненадате неприятно някой ден.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот VWGT » Сря 03 юни 2020 14:59


Информацията ти беше много полезна за мен, за което благодаря. Имам камера на етажа, за която до сега никой нищо не е коментирал, но няма и да чакам ... ще я прикрия някак.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот groznika » Сря 03 юни 2020 15:11


VWGT написа:Информацията ти беше много полезна за мен, за което благодаря. Имам камера на етажа, за която до сега никой нищо не е коментирал, но няма и да чакам ... ще я прикрия някак.


Имай предвид, че със скриването на камерата ще загубиш превантивния ефект. Това разбира се е спорна полза, защото един "крадец" да речем, ако знае, че обекта има камери, просто ще се захлупи с шапка и шал и си до там с ползата от записа.
Аз също имам поставена камера над двора. Няма да я махна докато не ми издадат предписание за това.
По отношение на охранителната полза от камерите... мога да споделя, че на вилата ми след няколко взлома реших проблема със сензорно осветление. Смея да твърдя, че ефекта беше по-добър от колкото ако бях сложил камери.
Основната цел на този тип охрана (камери, осветления и тн.) е превенцията. Потенциалните нарушители да предпочетат да не навлизат в обекта. Ако ползите обаче надхвърлят риска... охранителните решения трябва да са по-комплексни.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Видеонаблюдение към частен двор

Мнениеот group® » Сря 03 юни 2020 16:10


Дидо, изобщо нямам желание да не се чувствам с издути гащи :mhihi
Отговарям на колегата по въпроса и се опитвам да сваля напрежението от невероятните проблеми, които са зад ъгъла.

Сам го каза - чакаш да ти издадат предписание и да го мислим тогава :beer

п.с. закачи си камерата към двора в това - http://weather-webcam.eu/
Тогава си метеоролог, а не воайор :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 59 госта