Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Семеен или работен автомобил - вановете на Volkswagen се радват на особен интерес
MNL
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 13 май 2014 10:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот MNL » Пет 05 юни 2020 13:18


Здравейте,

както съм написал в заглавието климтроника не духа студено. Според майстора фреон има и проблема е или в компресора или в някакъв клапан, струващ 100 лв.
Понеже колата е на брат ми и е на 50 км. от мен, не мога сега да го закача на VCDS-то и да видя има ли някакви грешки записани. Ще мога чак другата седмица.
Та ще помоля да ме ориентирате какво друго евентуално да гледам с диагностиката освен за грешки, че не съм я ползвал много тая пущина и ми е малко мъглива работата с нея. Някакви тестове мога ли да пусна и въобще каквото се сетите...

Освен това някои зане ли дали компресора на климатика може да се рециклира и ако може къде? Майстора е казал, че е от тези компресори, който въртят постоянно и на мен ми се чини, че замяната му с такъв втора употреба ще е малко безсмислено начинание, а новите са си една шапка пари.




Потребителски аватар
piron45
Мнения: 159
Регистриран на: Нед 04 юни 2017 16:18
Автомобил: VW Touran 1_9 TDI DSG
Двигател: BKC 2005
Местоположение: Самоков

Re: Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот piron45 » Съб 06 юни 2020 19:19


Май трябва да смени майстора, не знам да има кола на която компресора на климатика да се върти постоянно. Шайбата се върти, но компресора се включва когато включиш климатика.


MNL
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 13 май 2014 10:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот MNL » Нед 07 юни 2020 15:15


Бе не си баш прав - https://youtu.be/hD13eKDImK0

Малко преди седмата минута.

А майстора би трябвало да си разбира от работата щом се занимава и с монтаж на климатици на машини, които фабрично не са имали.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 07 юни 2020 20:36


При тия колици компресора е зацепен постоянно. И си чегърта постоянно.


MNL
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 13 май 2014 10:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот MNL » Чет 16 юли 2020 14:08


Понеже мразя да виждам теми зарязани без да кажат как е решен проблема...

Та закачих колата на VCDS и изтрих грешките, които можеше да се изтрият. В климатика остана действаща грешка 00898 - Control Circuit A/C compressor (010 - Open or Short to Plus). Пуснах и някъкъв тест, който задействаше разните клапи, скорости на вентилатора и още куп неща. След теста си остана само тази грешка. Казах му на брата, че проблема е някъде по кабелите ама...

Клапана/датчика беше сменен - резултат нулев. Отишъл после при един майстор, който се занимава с токове и той с диагностиката и с помоща на разните ел. схеми проследил кабелите и открил проблема. Оказало се, че тоя клапан/датчик е закачен с някакви букси и в едната букса от 4 кабела 3 били прекъснати. Та така.


манол
Мнения: 147
Регистриран на: Пет 20 яну 2012 21:53
Автомобил: Фв туран
Двигател: BMN 2007 г
Местоположение: бургас

Re: Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот манол » Нед 26 юли 2020 20:02


Интересно че при смяна на клапана не е видяно. Браво за отговора.


MNL
Мнения: 11
Регистриран на: Вто 13 май 2014 10:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: Touran 2003, 1.9TDi - AVQ, климатроника не духа студено

Мнениеот MNL » Пет 31 юли 2020 15:24


Не е видяно защото прекъсването е било не в буксата от към клапана, а на другият край на кабелите. Поне аз така си го обяснявам. Е, сигурно има и някаква доза мързел или немарливост от страна на майстора на климатици ;)



Върни се в “Sharan, Touran & Caddy”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 151 госта